Во што готвите? Избор на кујнски прибор (тави, тенџериња, ножеви и тн.)

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Немаше ваква тема.
Освен што е важен квалитетот на она што го јадеме, верувам дека е важно во што се подготвува храната.
Во што е најпожелно да се готви? Во што готвите вие или вашите дома? Во метални тавчиња и тенџериња, во стаклени садови, во глинени тави,
Готви ли некој на пареа? Гледам дека се продаваат некои апарати наменети за тоа па ме интересира, дали некој пробал.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Имам варено зеленчук на пареа.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.312
Последен пат успеав да се запалам со вода ( да убо прочитавте со вода ) и од тогаш имам забранет пристап во кујната така да не готвам -.-
 
T

Tetro

Гостин
Секоја храна си бара, користам соодветно со храната, за варење, за пржење, за печење.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Пред некој ден готвев во кинески вок она длабоко тавче и ко божем турив зејтин да пржам храната испадна нешто како варена/динстана многу чудо неможе да се запече и стане црвенкасто-кафеаво месото. Чудно како формата на тавчето влијае врз готвењето на храната.
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Последен пат успеав да се запалам со вода ( да убо прочитавте со вода ) и од тогаш имам забранет пристап во кујната така да не готвам -.-
Па што не си фрлил оган за да се изгаснеш!?
Ми требаа 5 минути за да го протолкувам УБАВО твојов пост.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
зависи, некад во тенџере (кога праам за сите) а некад во тава (кога пржам јајца или зеленчук само за мене)
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
^исто мислам готвам и онака на брзинка нешто јајца компирчиња пржени салатичиња и не е некое готвење али тавче е :)
 
D

dystopian

Гостин
Со оглед на тоа дека знам само кајгана и шпагети да правам, не сум многу пребирлив...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.312
Па што не си фрлил оган за да се изгаснеш!?
Ми требаа 5 минути за да го протолкувам УБАВО твојов пост.
хахахаха. Па правев макарони пошто мајка ми беше на болница и јас батето паметен преку телефон ми кажуваа како да прам и се напрајв ко шо треба само никој не кажа дека се дотурва вода по потреба и јас си се заиграв на PC,водата си испари тие се залепија и толку пожар :)) Ова беше пред едно 5 години али сепак од тогаш..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во глинено тавче,на дрвен шпорет на дрва.
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
хахахаха. Па правев макарони пошто мајка ми беше на болница и јас батето паметен преку телефон ми кажуваа како да прам и се напрајв ко шо треба само никој не кажа дека се дотурва вода по потреба и јас си се заиграв на PC,водата си испари тие се залепија и толку пожар :)) Ова беше пред едно 5 години али сепак од тогаш..
Убавите работи не се забораваат :)
 
H

HITCH

Гостин
Не е прашањето за овде, ама каде може да најдам квалитетни тави и тенџериња? Многу е полесно да се најдат чинии и прибор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom