Во која земја е најдобро за млад брачен пар да работи?

Во која земја е најдобро да се замине?

  • Дубаи

    Гласови: 9 9,0%
  • Америка

    Гласови: 19 19,0%
  • Канада

    Гласови: 60 60,0%
  • Словенија

    Гласови: 12 12,0%

  • Вкупно гласачи
    100
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Другар не знам што да ти кажам, ама дека кога ќе отидеш у Америка со средно ќе почнаат ружи да ти цветаат, тоа тешко малце. Ја имам еден другар кој доби грин кард на она он лајн лотаријата, беше на машински и го напушти факултетот за да оди во ЛА, пошто немаше никој таму, му најдоа преку матица на иселеници да седи кај едни македонци месец дена дур не се снајде. Помина месец и не најде работа, и мораше да бара некое место да седи под кирија, а со него дали имаше 2500 - 3000 евра. И најде да седи у едни бараки за 600 долари месечно со сите вклучени трошкови. Али џабе пак не можеше да најде работа, затоа што немал работно искуство во Америка и никакви препораки, значи праиме муабет за некоја работа која што може да ја работи секој, а да не праиме муабет за таму кај што ти бараат високо образование. Невработеноста е голема сега и таму и ми кажуваше дека за место келнер аплицирале и по 500 души, и на крај примиле некој што имал 20 години искуство како келнер, така да види кои се шансите. Нема врска, човеков не можеше да најде работа едно 4 месеци а бараше активно преку сите можни начини, на крај го примија да работи во еден супермаркет кој што го држеле некои Ерменци, и сега работи најразлични
работи од редење на артикли на полици до касиер итн, платата му е 7 долари од саат, а минималец во Америка е 8 долари од саат, што значи работи на црно и не е пријавен. Малце се стиска и не може да си дозволи некој полагоден живот, колку да си задоволи основни потреби. Сега ми збори дека жали зошто не завршел барем нешто, и има у план да аплицира на некој колеџ каде што државата давала целосна стипендија пошто шансите за добар живот во Америка без високо образование ти се мали.
Види и јас имам другар исто така отиден преку греен кард во чикаго а неговиот брат отиде пред две години како студент и остана таму на црно за те две години таму полжи за кола па за камион и возеше камион и за тие 2 години си купи си свој камион сега кога отиде и другарот што ти кажав и тој положи за камион за 5 месеци и сега заедно возат и еве сега се во план да купат уште еден камион за стан плакаат по 900 долара па сега ако ме разбираш значи дека може да се снајдеш,а и плус ако не пробаш нема ни да знаеш важно секаде на друго место можеш да заработиш а овде само ако имас врски и политика е само се поздрав
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Инаку јас и жена ми сме по 21 година јас имам заврсено средно информатика а жена ми високо медицинско -физиотерпевт..Сакаме да замионеме некаде на страна бидејки како сто гледаме тука нема перспектива за работа и кариера бидејки се е веке политика,па затоа ајде казете некој места и како мзое да се замине или писувајте за васи искуства,а исто така ако има некој сто може да ни помогне или да не упати за заминување.поздрав
Немој да бидеш песимист,ружите само што не процветале.Зарем не ги чувствувате промените,поголемите перспективи,светлата иднина,бумот во економијата....
Сте изгубиле веќе осет за промени,веднаш да споредите како ви било и како ви е сега.Работите се мрдаат од мртва точка,само трпение неможе преку ноќ.


:turn:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.739
Поени од реакции
18.308
Види и јас имам другар исто така отиден преку греен кард во чикаго а неговиот брат отиде пред две години како студент и остана таму на црно за те две години таму полжи за кола па за камион и возеше камион и за тие 2 години си купи си свој камион сега кога отиде и другарот што ти кажав и тој положи за камион за 5 месеци и сега заедно возат и еве сега се во план да купат уште еден камион за стан плакаат по 900 долара па сега ако ме разбираш значи дека може да се снајдеш,а и плус ако не пробаш нема ни да знаеш важно секаде на друго место можеш да заработиш а овде само ако имас врски и политика е само се поздрав
Значи да не се разбереме погрешно, немам намера ја да те разубедувам да не одиш кога и ја самиот си кројам некои слични планови, ама дека земјата сеуште закрепнува од рецесијата и дека нема да можеш да најдеш толку лесно работа (освен ако не ти помогне некој) тоа е факт. Ти во некој твој пост спомна дека факултетот ти е во мирување и дека си со средно информатика, па претпоставувам си студирал на факултет кој има допирни точки со информатика. Поентата ми беше да пробаш да го завршиш факултетот па после да пробаш да отидеш некаде на специјализација во USA, за време на специјализацијата можеш да стажираш по фирми и плус самиот факултет ти наоѓа part time job. Доколку се покажеш како доволно добар најверојатно и ќе си останеш во фирмата во која си стажирал, после визата само ќе ти ја трансформираат во работна виза а по одреден период поминат во Америка ќе добиеш и грин кард. Инаку секоја чест за другар ти, имам слушнато слична приказна за еден од Радовиш што си земал свој камион и вози тури по цела Америка, можда е истиот. Секое добро и со среќа :smir:
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Немој да бидеш песимист,ружите само што не процветале.Зарем не ги чувствувате промените,поголемите перспективи,светлата иднина,бумот во економијата....
Сте изгубиле веќе осет за промени,веднаш да споредите како ви било и како ви е сега.Работите се мрдаат од мртва точка,само трпение неможе преку ноќ.


:turn:
Како прво кога беше кризата подобро беше бар за мене а откако кажаа овие од власта дека македонија излегла од економската криза јас напротив осетив криза :)
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Инаку јас и жена ми сме по 21 година јас имам заврсено средно информатика а жена ми високо медицинско -физиотерпевт..Сакаме да замионеме некаде на страна бидејки како сто гледаме тука нема перспектива за работа и кариера бидејки се е веке политика,па затоа ајде казете некој места и како мзое да се замине или писувајте за васи искуства,а исто така ако има некој сто може да ни помогне или да не упати за заминување.поздрав
Можеби само годините ти се со најголемо бодовно салдо за во странство. Останатото не ти нуди можнист да добиеш влез во ниедна од споменатите земји од анкетава. Канада е најперспективна држава, но само ако имаш високо образование и тоа од техничките струки (машинство, бродоградба, електро итн). Желбата за заминување во странство на вашите години е нормална појава, но со време ќе ти легнат работите. Одлуката е во вас, но пред се продолжување со студии, па потоа обид за одење или пак со она што сега го поседувате како квалификации да се концентрирате на наоѓање на егзистенција овде. Во секој случај додека имате желба за заминување, обидете се реалноста да си ја направите подобра.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Можеби само годините ти се со најголемо бодовно салдо за во странство. Останатото не ти нуди можнист да добиеш влез во ниедна од споменатите земји од анкетава. Канада е најперспективна држава, но само ако имаш високо образование и тоа од техничките струки (машинство, бродоградба, електро итн). Желбата за заминување во странство на вашите години е нормална појава, но со време ќе ти легнат работите. Одлуката е во вас, но пред се продолжување со студии, па потоа обид за одење или пак со она што сега го поседувате како квалификации да се концентрирате на наоѓање на егзистенција овде. Во секој случај додека имате желба за заминување, обидете се реалноста да си ја направите подобра.
До некаде си во право но сепак не сум само јас што сакам да заминам некаде надвор од Македонија мислам дека тоа сега го сакаат пола од младите,бидејки тука се е некако како да оди надолу....
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Со факултети луѓе по други земји работат ко перачи на садови а не па со средно. Работење по струка во странство малo морген :smir:
Ако за нешто ми е жал во животот, жал ми е што не си го следев сонот до крај. Сакав млада да се омажам и да заминам со мажот во странство. Немаше да ми биде гајле дали ќе мијам садови или ќе перам гаќи. Се омажив, ама не успеав да се изборам со волјата на моите родители да студирам. И ете ме, интелектуалка која зема 3 пати помала плата од повеќето мои другарки (некои од нив и со ОСМО!) ама во странство! Јас се борам да преживеам со фамилијата, а тие се борат на кревети на вода!
Уште утре би заминала!

--- надополнето ---

Имав малку прилика (еден месец) да престојувам во Словенија. Ме восхити начинот на живот, културата, државата како држава... За млад брачен пар е идеално!
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
До некаде си во право но сепак не сум само јас што сакам да заминам некаде надвор од Македонија мислам дека тоа сега го сакаат пола од младите,бидејки тука се е некако како да оди надолу....
Ај еве и јас малку да помогнам.
Најдобро за тебе е да заминеш во Словенија.Татко ми беше таму еден месец и се врати со илјада евраТаму има големи шанси да работиш легално и да добиваш супер пари.
Останатите држави...поарно да ги анулираш,немаш големи шанси за влез и легална работа.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Австралија
Канада
Финска

Зборувам за регулиран статус независно дали со работна виза или државјанство.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Ако за нешто ми е жал во животот, жал ми е што не си го следев сонот до крај. Сакав млада да се омажам и да заминам со мажот во странство. Немаше да ми биде гајле дали ќе мијам садови или ќе перам гаќи. Се омажив, ама не успеав да се изборам со волјата на моите родители да студирам. И ете ме, интелектуалка која зема 3 пати помала плата од повеќето мои другарки (некои од нив и со ОСМО!) ама во странство! Јас се борам да преживеам со фамилијата, а тие се борат на кревети на вода!
Уште утре би заминала!

--- надополнето ---

Имав малку прилика (еден месец) да престојувам во Словенија. Ме восхити начинот на живот, културата, државата како држава... За млад брачен пар е идеално!
Благодарам за искрениот пост се надевам дека ќе бидеш среќна,ти благодарам исто така што ми даде сила да продолжам понатаму поздрав и се најубаво..
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Австралија
Канада
Финска

Зборувам за регулиран статус независно дали со работна виза или државјанство.
А за Финска запознаен ли си со како има кој се процедури се и слично ...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Ако за нешто ми е жал во животот, жал ми е што не си го следев сонот до крај. Сакав млада да се омажам и да заминам со мажот во странство. Немаше да ми биде гајле дали ќе мијам садови или ќе перам гаќи. Се омажив, ама не успеав да се изборам со волјата на моите родители да студирам. И ете ме, интелектуалка која зема 3 пати помала плата од повеќето мои другарки (некои од нив и со ОСМО!) ама во странство! Јас се борам да преживеам со фамилијата, а тие се борат на кревети на вода!
Уште утре би заминала!
јас сум дупли исселеник и дупли морон пошто сум во МК сега... бев во сад и се вратив, бев и во нов зеланд и се вратив. и во двата случаја само што отидов добив работа одма... немав време ни да се средам со промената на временските зони, а веќе идев на работа. неможам да се пофалам со луксуз ама се она што е нормално за нормален човечки живот, кое што неможев да си го дозволам дома таму го имав на тацна. значи се беше супер, ама баш се освен една работа... а тоа е семејството. јас и сопругата во странство, а децата дома во МК... е тоа не ми идеше никако. после 1 месец тага. после 2 месеци тежина. после 3-4 веке почнува депресија. па за кој ку*ац сум јас таму ако децата ми ги гледаат и воспитуваат бабите? од НЗ сопругата се врати, а јас останав уште некое време па и јас се вратив.

на кратко: ОДМА БИ СЕ ИССЕЛИЛ БЕЗ РАЗМИСЛУВАЊЕ!!! само да добијам документи за децата. не е битно каде, битно е подалеку од оваа дупка на балканот. што се мене и сопругата однесува, ние имаме визи за сад ко ни важат уште 7 и нешто години... можам кога сакам да идам, ама без децата не мрдам... инаку би пофторил уште еднаш, дека одма би се исселил без размислување.

затоа... не се откажувај, никогаш не е доцна. обиди се да си го довршиш сонот до крај... исполни си ја желбата и зацртаната идеја-цел за својот живот... БЕГАЈ ОД ОВДЕ! БЕГАЈ ОД ОВОЈ ПЕКОЛ!!!!
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
јас сум дупли исселеник и дупли морон пошто сум во МК сега... бев во сад и се вратив, бев и во нов зеланд и се вратив. и во двата случаја само што отидов добив работа одма... немав време ни да се средам со промената на временските зони, а веќе идев на работа. неможам да се пофалам со луксуз ама се она што е нормално за нормален човечки живот, кое што неможев да си го дозволам дома таму го имав на тацна. значи се беше супер, ама баш се освен една работа... а тоа е семејството. јас и сопругата во странство, а децата дома во МК... е тоа не ми идеше никако. после 1 месец тага. после 2 месеци тежина. после 3-4 веке почнува депресија. па за кој ку*ац сум јас таму ако децата ми ги гледаат и воспитуваат бабите? од НЗ сопругата се врати, а јас останав уште некое време па и јас се вратив.

на кратко: ОДМА БИ СЕ ИССЕЛИЛ БЕЗ РАЗМИСЛУВАЊЕ!!! само да добијам документи за децата. не е битно каде, битно е подалеку од оваа дупка на балканот. што се мене и сопругата однесува, ние имаме визи за сад ко ни важат уште 7 и нешто години... можам кога сакам да идам, ама без децата не мрдам... инаку би пофторил уште еднаш, дека одма би се исселил без размислување.

затоа... не се откажувај, никогаш не е доцна. обиди се да си го довршиш сонот до крај... исполни си ја желбата и зацртаната идеја-цел за својот живот... БЕГАЈ ОД ОВДЕ! БЕГАЈ ОД ОВОЈ ПЕКОЛ!!!!
Фала за животните приказни и поддржувањето,битно имам надежи желба да заминам ,исто така и до freedom2way како што кажа onak има усште време и не е касно да го тераш сонот до крај....
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ima pametni postovi ama ima i gluposti pisuvano kade e najdobro pisuvaat Germanija Svajcarija Svedska a ne kazuvaat kako se dobiva rabotna dozvola iil prestoj tamu znaci pisuvanje od pamet

--- надополнето ---

Da se nadovrzam znaci nikako vo ovie zemji ce bide kako sto otidoa onie od Lipkovo vo Belgija ili pak sega sto gi vracaat od Avstrija romite toa deka ce rabotis sesto padja vo voda gi imaat oni tie eden milion ne im trebaat im trebaat fakuteltski obrazovani ludje ili zanatlii kade vednas bi se vrabotil a ne tie da te obucavaat i da trosat vreme na tebe toa e fakt e sega i jas i ti sto nemame fakultet toa e drugo ,e sega i jas se razmisluvam da odam nekade ist slucaj dvajcata ne rabotime niti jas niti zena mi nemame sto da zagubime i zatoa se mislam i jas da ja kidnam nekade e sega kako razmisluvame i jas i zena mi da dojdeme tamu ... (stranstvo) treba da znaes nesto pa nekoj da te vraboti posto nemame fakultet ni ostanuva nekoj zanaet primer pekarstvo ,moleraj za mene da prinaucime pa da odime tamu ova se realni raboti taa mozebi cvecarstvo ili nesto drugo ce razmislime ...Pa se razmisluva cekaj vo koja zemlja da odam a da ne me vratat fakt e deka polno gi vracaat toa Germanija Svedska .... e losa varijanta Germancite ne davaat lesno drzavljanstvo a i ti si zenet na koja finta ce ostanes znaci se se toa realni raboti za Finska neznam kako stojat rabotite mozebi e polesno tamu ama za Germanija, Svedska, Avstrija, Nemacka ,nema sansi osven ako ne mislis da porabotis 3 meseca pa da se vratis ama ne ti e fintata toa,nemozat da dadat rabotna viza koga na vratata gi tropaat sekoj den Cigani Albanci i drugi od Mk sto sakaat da bidat azilanti tie gi zaostriija odnosite porano mezebi i mozese sega jok . Spored mene najdobro e Kanada imas ako ne se lazam za zanaeti sto se bara zemi nekoj kurs zapisi vo rabotnicki zena ti ima fakultet pa mozebi i ce uspeete ako go citase postot na toj nas makedonec kakov e zivotot vo Kanade kako strip e vo PDF forma se ce ti bide jasno i ucete jazik ako se opredelis za Kanada ili USA ..Vo Evropa realni sansi imas samo vo Ceska
Od se srce naiskreno te podrzuvam da begas od ovde sto podaleku i nikogas da ne ti e krivo sto si go napravil toa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom