Во која земја е најдобро за млад брачен пар да работи?

Во која земја е најдобро да се замине?

  • Дубаи

    Гласови: 9 9,0%
  • Америка

    Гласови: 19 19,0%
  • Канада

    Гласови: 60 60,0%
  • Словенија

    Гласови: 12 12,0%

  • Вкупно гласачи
    100

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.942
Поени од реакции
80.691
Сомалија викаат многу било ОК за млади брачни парови и за деца раснење и за све. Исто моеш у било која шеријат држава истото...
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Не се зезај... подобра земја за Македонец од Македонија, нема!
Што ти фали овде? Низок стандард, ефтин леб, слободно шеташ низ улици и да... Работа има! Ти па немора да работиш информатичар ебаго... Работи нешто друго, биди малку флексибилен, приспособи се...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не се зезај... подобра земја за Македонец од Македонија, нема!
Што ти фали овде? Низок стандард, ефтин леб, слободно шеташ низ улици и да... Работа има! Ти па немора да работиш информатичар ебаго... Работи нешто друго, биди малку флексибилен, приспособи се...
А па ако отиде некаде веднаш информатичар со средно ќе работи :)

најреални шанси би имал да отидеш во Канада .. носител на апликацијата да е женати ... обавезно треба да знаеш англиски/француски, има некои услови таа да работи во некој старечки дом демек така ќе придонесувала за општеството .. ама пожелно е и деца да имате барем едно за да имате доволно поени за да воопшто можете да конкурирате ..

--- надополнето ---

http://www.form.services.micc.gouv.qc.ca/epi/index.jsp?languageCode=en

оди на оваа страна и направи тест дали исполнувате услови ..
кликни доле на Begin Evaluation ..
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
Зависи до паричната состојба на парот, од понудените САД и Канада се добри како вонконтинентални а од Европскиве Словенија не е лоша исто и Швајцарија и Германија.
Дубаи не само што не е земја туку и сметам дека таму повеќе ке потрошиш отколку да заработиш :helou:
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Малце ми е чудна темава... Прво, женет си на 21 година. Второ, немаш факултет туку само средно за информатика и очекуваш да се вработиш. Трето, зошто мислиш дека ако отидеш во друга држава без факултет ќе те примат со отворени раце?
Ne me cekat so rasireni ama i tuka ne e mnogu sjajno i tuka ima so fax sto sedat doma a jas ne se sekiram za rabota bi rabotel se..btw faxot mi e staven vo miruvanje a zenet sum na 21 zatoa sto taka se custvuvav inaku ne e nekoj prisilen brak poradi nesakana bremenost tuku od ljubov

--- надополнето ---

А па ако отиде некаде веднаш информатичар со средно ќе работи :)

најреални шанси би имал да отидеш во Канада .. носител на апликацијата да е женати ... обавезно треба да знаеш англиски/француски, има некои услови таа да работи во некој старечки дом демек така ќе придонесувала за општеството .. ама пожелно е и деца да имате барем едно за да имате доволно поени за да воопшто можете да конкурирате ..

--- надополнето ---

http://www.form.services.micc.gouv.qc.ca/epi/index.jsp?languageCode=en

оди на оваа страна и направи тест дали исполнувате услови ..
кликни доле на Begin Evaluation ..
Па за канада е таков планот жена ми да биде носител на апликацијата а деца немаме како што кажав не е трудна а и нени се брза..P.S. Дубаи не е земја ама сега гледам некој агенции има за работа во дубаи и како сто сум запознат со работите за медицински персонал во дубаи т.е. за жена ми платата се движи од 3000 до 6000 долари а јас би бил задоволен и како хотелски персонал за 1000 доларасо тоа што е плаено сместуванје и јадење во овој слуцај не би сакал да останам во дубаи туку пример би останале 2-4 години и ке се вратиме во македонија а за разлика ако успееме за во канада не сум за назад..

--- надополнето ---

Зависи до паричната состојба на парот, од понудените САД и Канада се добри како вонконтинентални а од Европскиве Словенија не е лоша исто и Швајцарија и Германија.
Дубаи не само што не е земја туку и сметам дека таму повеќе ке потрошиш отколку да заработиш :helou:
Ако знаеш како се дога алегално до работа во овие европски земји пиши нешто поопширно а и другите исто така ако има некој и со искуство да каже како иде целата работата инаку веке сме решени дека мора да излеземе од оваа земја бидејки како што кажав на почетокот веќе се во Македонија е политика...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Можеш да се ожениш за некоја стара дебела германка, а за папири ќе ти среди другар ти. :pos2::pos2:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
Ако знаеш како се дога алегално до работа во овие европски земји пиши нешто поопширно а и другите исто така ако има некој и со искуство да каже како иде целата работата инаку веке сме решени дека мора да излеземе од оваа земја бидејки како што кажав на почетокот веќе се во Македонија е политика...
За алегално баш и не знам, имам роднини во Словенија ама со нив немам речиси никаков контакт за да се распрашам :Ѕ А тетин ми уште пред 25год заминал за Швајцарија ама и тоа се било легално, прво со привремена виза а еве сега има и нивно државјанство, тој отишол таму без никого да познава и никој не му гарантирал работа, се докажал па еве сега дури и самите му понудија инвалидска пензија. Пробај и ти, не мора веднаш да почнеш да ја работиш работата што ја сакаш, почни со било каква што ке ти овозможи средства за да о(п)станеш таму а притоа барај работа што радо би ја работел и се разбира што е повеќе платена од другата. Зборот ми е дека не мора да си илегалец за да успееш и да заработиш повеќе пари што е можно побргу а и да ги заработиш народот е таков што ке те пријават и после и може и парите ке ти ги земат и ке те протераат од земјата па џабе маката ем срамот ке пукне. За повеќе информации околу живеење и работење во Швајцарија провери овде: Swiss Migration
За Германија исто немам многу информации но знам дека таму има многу што нелегално работат :toe:
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Можеш да се ожениш за некоја стара дебела германка, а за папири ќе ти среди другар ти. :pos2::pos2:
јас сум веке женет и не ми требаат такви работи позз

--- надополнето ---

За алегално баш и не знам, имам роднини во Словенија ама со нив немам речиси никаков контакт за да се распрашам :Ѕ А тетин ми уште пред 25год заминал за Швајцарија ама и тоа се било легално, прво со привремена виза а еве сега има и нивно државјанство, тој отишол таму без никого да познава и никој не му гарантирал работа, се докажал па еве сега дури и самите му понудија инвалидска пензија. Пробај и ти, не мора веднаш да почнеш да ја работиш работата што ја сакаш, почни со било каква што ке ти овозможи средства за да о(п)станеш таму а притоа барај работа што радо би ја работел и се разбира што е повеќе платена од другата. Зборот ми е дека не мора да си илегалец за да успееш и да заработиш повеќе пари што е можно побргу а и да ги заработиш народот е таков што ке те пријават и после и може и парите ке ти ги земат и ке те протераат од земјата па џабе маката ем срамот ке пукне. За повеќе информации околу живеење и работење во Швајцарија провери овде: Swiss Migration
За Германија исто немам многу информации но знам дека таму има многу што нелегално работат :toe:
Нелегално не ни сакам да одам не знам што кко ке биде.Ке ве ивестувам за се што ке се случува.Инаку исто така исега во септември ке аплицирам и за green card,во март еден мој другар така отиде за америка и сега и јас ке си пробам среќата,успева само човек што е упорен,не се оставам на една шанса сакам да аплицирамна сите можни места памора некаде да успее зар не ??
 
М

Мартин`

Гостин
Со факултети луѓе по други земји работат ко перачи на садови а не па со средно. Работење по струка во странство малo морген :smir:
Важно ќе си има платена работа тоа е најбитно макар и да е некоја физичка, мој комшија со неговата тогаш женска заминаа во Англија и работеше таму како келнер после унапреден во истиот ресторан каде што беше келнер унапреден во надзорник ама перфектно знае Англиски а неговата тогашна женска работела во фирма за јаболка берење (1 месец берат само) а потоа работат во фирма за преработка на истите. И сега еве летово 2 стана земаа во Охрид одма веднаш до езерото во градот, си зема Мерцедес и таму уште една куќа во Англија.

Подобро од тоа и не ти треба он може и вакви работи да работи со средно, а уште подобро ако по некоја случајност неговата жена се вработи по струката може да има одлична плата.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Важно ќе си има платена работа тоа е најбитно макар и да е некоја физичка, мој комшија со неговата тогаш женска заминаа во Англија и работеше таму како келнер после унапреден во истиот ресторан каде што беше келнер унапреден во надзорник ама перфектно знае Англиски а неговата тогашна женска работела во фирма за јаболка берење (1 месец берат само) а потоа работат во фирма за преработка на истите. И сега еве летово 2 стана земаа во Охрид одма веднаш до езерото во градот, си зема Мерцедес и таму уште една куќа во Англија.

Подобро од тоа и не ти треба он може и вакви работи да работи со средно, а уште подобро ако по некоја случајност неговата жена се вработи по струката може да има одлична плата.
Да така е Матин јас не ни сакам по струката да работам било што би работел бар да знам дека ке земам добра плата можеби ке изгубам 1-2 години од животот но тука во Македонија и цел живот да работиш ако твојте немаат многу кеш се ке мора а ти биде на кредит една кола не можеш да си земеш а не куќа или стан...
 
A

Antigona

Гостин
Од понудените опции горе , Канада дефинитивно

А од европските земјии Норвешка и Финска......... не сум баш сигурна во која земја , но мислам во Норвешка имало институции за пијаници , за скитници и за семејства кои немат каде да живеат и токму тие институции таму им помагаат со тоа што на тие загрозени луѓе им е ЗАГАРАНТИРАНО место за спиење и јадење . Ова информација е од личност која како тебе замина таму да си ја проба среќата и да најде работа.
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
И во Македонија можеш да имаш убава работа, немора да се оди во странство. Во секој случај дома си е дома... :) Инаку јас би те советувала за Америка, немам одено на работа таму но имам блиски кои се таму и работат па еве од нивно искуство ти кажувам дека се задоволни.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
И во Македонија можеш да имаш убава работа, немора да се оди во странство. Во секој случај дома си е дома... :) Инаку јас би те советувала за Америка, немам одено на работа таму но имам блиски кои се таму и работат па еве од нивно искуство ти кажувам дека се задоволни.
Во македонија како што кажав за да дојдес до убава работа треба да си во некоја партија бидејки се е партиски и во продавница да идеш ако не си од праватапартија ке чекаш...Се согласувам дека е подобро послободно а каде и да отидеме на страна не чека само работа но спремен сум да жртвувам 3-4 години бидејки тука и 20 да работиш не можеш да направиш ништо
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.388
Другар не знам што да ти кажам, ама дека кога ќе отидеш у Америка со средно ќе почнаат ружи да ти цветаат, тоа тешко малце. Ја имам еден другар кој доби грин кард на она он лајн лотаријата, беше на машински и го напушти факултетот за да оди во ЛА, пошто немаше никој таму, му најдоа преку матица на иселеници да седи кај едни македонци месец дена дур не се снајде. Помина месец и не најде работа, и мораше да бара некое место да седи под кирија, а со него дали имаше 2500 - 3000 евра. И најде да седи у едни бараки за 600 долари месечно со сите вклучени трошкови. Али џабе пак не можеше да најде работа, затоа што немал работно искуство во Америка и никакви препораки, значи праиме муабет за некоја работа која што може да ја работи секој, а да не праиме муабет за таму кај што ти бараат високо образование. Невработеноста е голема сега и таму и ми кажуваше дека за место келнер аплицирале и по 500 души, и на крај примиле некој што имал 20 години искуство како келнер, така да види кои се шансите. Нема врска, човеков не можеше да најде работа едно 4 месеци а бараше активно преку сите можни начини, на крај го примија да работи во еден супермаркет кој што го држеле некои Ерменци, и сега работи најразлични
работи од редење на артикли на полици до касиер итн, платата му е 7 долари од саат, а минималец во Америка е 8 долари од саат, што значи работи на црно и не е пријавен. Малце се стиска и не може да си дозволи некој полагоден живот, колку да си задоволи основни потреби. Сега ми збори дека жали зошто не завршел барем нешто, и има у план да аплицира на некој колеџ каде што државата давала целосна стипендија пошто шансите за добар живот во Америка без високо образование ти се мали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom