Во врска со љубовта: Сакам да ти кажам дека ... [стара]

Статус
Затворена за нови мислења.

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
fali samo uste edna kapka koja kje ja prelie casata...ako ja stvoris taja kapka mozes zasvekoas da me zabraes deka sum postoela nekoas i deka nekoas smo se sretnale
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
низ многу работи поминавме последниве месеци, посебно последниов. Но вечерва кога седам сама без тебе сфаќам дека ти ме исполнуваш, ми го правиш денот поинтересен, поисполнет и навистина премногу ми недостигаш. Се надевам дека мислиш на мене колку што јас мислам на тебе и едвај чекам да дојде моментот кога повторно ќе те видам.

Иако сум сигурна дека сеуште не спиеш, сакам да ти посакам добра ноќ и да те потсетам дека те сакам најмногу на целиот свет:pipi:
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Јас сум слика со огромна вредност, без никаква содржина. Мечта за прекрасна иднина, со спомени од ужасно минато и сегашност исполнета со копнеж за истребување на најгадните човечки маани кои ги поседувам во себе.
Цената за убав и достоен живот е премногу висока. Особено тука, кога треба да наплаќаш за секоја ситна направена грешка. Патетики, на сите страни. Претеран цинизам и маса на луѓе кои се заситуваат со туѓата горчлива несреќа. Проклетство, секој од нив се труди максимално да го зголеми своето его и воедно да го понижи туѓото, да го извлечат најдоброто од тебе и да го претворат во некомпетентна моќ.
...Преплавена сум од емоции кои ја понижуваат мојата гордост и среќа. Доста ми е од празни искажани зборови кои ме заситуваат и прават да се чувствувам обесправено. Поради тоа пишувам проза само кога сум мотивирана од негативната енергија која опстојувајќи во себе силно ме обзема или пак најчесто кога немам на што да го потрошам своето слободно време. Својата субтилност и сарказам често знам да ги насочам спрема погрешни насоки, а она позитивното секогаш е силно потиснато. Иронијата беше на ист начин сокриена во мене, но често знаев да ја игнорирам бидејќи има негативно влијание. Не велам негативно влијание врз мене, бидејќи јас сум одавна навикната на тоа. Има негативно влијание врз моите најмили, со што го влошува мојот однос кон нив, така што тоа би го дефинирала како банална, пролазна работа, не?
Водејќи се од примерот кој го наведов погоре, овојпат се инспирирам од негативната енергија која понизно ги порази и покори моите примитивни искуства.
Конечно успеав да застанам цврсто на тлото. Иако подолго време ми требаше да седнам, да размислам и да се соочам со фактите и суровите одговори на некои прашања кои ја преоптеретуваа мојата психа и често ме тераа да немам храброст да и` погледнам в очи на вистината. Како резултат на својата преценетост и иронија за чудо, не бев ни малку свесна дека можев да бидам нечиј предмет на исмејување така што јас и овој пат ти прогледав низ прсти, најмила моја. Едноставно, мојата психа можеби не беше доволно развиена за да бидам храбра и да ти опростам. Знам, сигурна сум дека и овој пат испаднав девојка без свој карактер пред лицето на светот која дозволува да се подбиваат со неа и да ја покажуваат со прст. Но нека биде така. Тоа нема никакво влијание врз мене, бидејќи сета онаа болка која ми ја нанесе претходно веќе ги поттикна моите инстинкти да верувам само во оној кој би го „продал“ сиот свој валкан свет за мене.
Се сеќавам, тогаш ја затворив вратата. Бев скоро сто проценти сигурна дека нема повторно да ја отворам, да се навраќам на истите случки кои ја оправдуваат голата сурова вистина, колку и да несакам да наликува таква. Наведната, свиткана и обесправена, заклучив и тој клуч го понесов некаде со себе.
Се сеќавам, еднаш ми рече дека ќе бидеме вечни. Ни најголемите светски сили нема да можат да не` разделат. Но верувам дека бевме двете презаситени една од друга по толку изминато заедничко време и очигледно од преголемата доза разгаленост нон-стоп ја прелевавме преполнетата чаша. Па повторно ја полневме. Па повторно ја прелевавме.... Знаеш, не би сакала утре кога утрински ќе се разбудиш, првата работа која ќе ја направиш е да ме проколнуваш поради горчливите и воедно блажени погледи кои ти ги упатував.
Се сеќавам, еднаш пропуштив една многу поучна лекција да ја научам. Ако не, барем еднаш да и` обрнам внимание. Се сеќавам мила моја дека тогаш ти ме покори и ме поучи дека секоја следна грешка е уште едно наше ново искуство позади ред илјадниците други.
Несомнено беше во право најмила моја. Ти си редок пример. Ти си редок пример за едно бесценето воедно и гневно искуство кое ме научи на многу животни поуки. Дел од нив се сведуваат на добро, дел на лошо.
После се`, не би требало да се памтат лошите дела. Најдобро е да ги оставам нив зад себе, барем тоа не би ме чинело ништо.
И како што отпеа Sting:
And if I told you that I loved you
You'd maybe think there's something wrong
I'm not a man of too many faces
The mask I wear is one
Those who speak know nothing
And find out to their cost
Like those who curse their luck in too many places
And those who fear are lost...

М.


Едит: постов не е случајно постиран тука. Темава е за секаква љубов, нели:).
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Остај ме аман. Пак да се навраќам,не можам. Не од шо не сакам, туку досадно ми е. Naah, кучка сум, знам. Од шега до овде дојдовме. Олабај чоек, ќе тресниш од земја утре ко ке ти кажам. И пак истото ќе е ко тогаш шо беше. И после ова пак немат да се познаваме. А знам дека ти пак ке мислиш на мене, и навечер немат да спијаш заради мене, а јас... Јас ке кукам по некоја будала шо си играт со мене, знаејќи дека ти секогаш си тука за мене ако нешто тргнит лошо. И пак ке те искористам. Ко и секогаш. Заради ова, ќе пресечам овде. А ти, ако си доволно паметен, ќе се откажиш од мене, ќе ме заборајш. ќе почниш со друга. Знам дека ке е тешко, ама мораш. Во спротивно ќе патиш, ќе мислиш дека јас сум крива, а уствари, јас не можам ништо да напрам во врска со тебе веќе. Јас не те ни сакам, не знам шо мајка барам да постирам на темава....Знам дека звучит ладно,и гадно :)icon_lol:), ама така е. Јас го сватив то одамна, it's your turn now ...
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Znaci tvoite greski moze da gi prostam a ti nemozes da prostis neli?Nemora da cekas casata da se prelie ako sakas samata preturija:nenene:
 

*OSS*

Commentless.
Член од
13 мај 2007
Мислења
818
Поени од реакции
43
Еве ти еден некреативен пост мај лав...
Спремај си ја фенси маиЧката што ти ја купив, купи некое ЦД, научи некој текст, ќе те носам на Текка Нинна, немаш право на избор, тоа ти е... Те предупредив!
И да, само ако го заЉепиш фифти сеинтс на Ѕидот.. Е тогаш мисли му ја!!!!! :lut:
Имаш точно 39 минути да заЅвониш.
Јур Фуфи.
:back:
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.279
Поени од реакции
6.958
te sakam i sakam da ti kazam mn.mi e krivo so prekinavme...........you are still in my heart(clenka e na forumot)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Ќе зборувам за повеќе работи тука. Знам дека сум кукавица и неможам во живо.. таква сум јбг..
Мораш еднаш засекогаш да разграничиш неколку работи. Се надевам дека ќе го прочиташ ова. Заборави ме! Има многу работи што не се довршени,а можеби ни почнати, навистина те сакав ама ти ми го докажа спротивното. Сфатив дека не постои другарска љубов. Не ни беше тоа нешто, се правеше за да се распадне. Само помисли колку ти помагав, колку те тешев,а ти уствари се обратно правеше. Можеби тоа и не беше некој начин, ама заеби сега не верувам во другарска љубов меѓу машко и женско. Не постои.

А сега за другото. Епа мило ми е што сфатив некои работи, не е веќе како што беше и уште ми е помило тоа. I don`t need a man to make me happy.
Не можам да си поверувам и колку беше кратко само времето. Од една страна дури и ми се плаче,ама ќе издржам.. си знам колку можам да постигнам нешто и ќе го направам тоа... знам дека ќе го направам. Нема да се нервирам иако тешко е тоа ... ќе продолжам напред..
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.614
Поени од реакции
33.980
Супер вечер, а? Ебате глупата. Пијана. Детска работа, без грам осет.
Неможеше вратата да си отклучиш бе алоо. А немав у план цела вечер да ја поминам во трезнење.
Спиј дома во 12ипол ти, јас си продолжив со журкање.
Те сакам.
:back:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Те сакам ...

Те сакам сонце ...

Те сакам сонце мое најубаво кое ми е светлина во мракот и ми го прави денот прекрасен . Сонце кое знае да ме изгори ... но пак тоа го сакам . Изгорениците се нешто боженствено ... кое секој сака да ги почуствува. Изгореници кои исто времено создаваа болка и убаво чуство . Толку се длабоки изгорениците што го изгорија и моето срце ...срце кое веќе не е мое ... туку се ти припаѓа тебе , пази ти го подарувам срцето тебе ...највредното нешто што постои во животот и те молам немој да го уништиш бидејќи ќе неможам да живеам без него .
Мана и дарба ми е да им верувам на луѓето ... а пак тебе ти верувам многу и ме плаши тоа нешто ...но ја секоаш се соочувам со стравовите така и ќе се соочим со овја и ќе дојде време кога ќе ти верувам без страв од било што , тоа време ќе дојде брзо доста брзо ...и ќе можам мрно да спијам ...и да те сонувам тебе во прегратките мои ...од кои никогаш нема да те пуштим . Сакам да те гушкам ...целиот мој живот да бидам во твојата прегратка ...да живеам и да умрем во твојата прегратка ...некогаш ладна некогаш топла но тоа не е важно ... важното е дека е твоја прегратка . И не ми е ништо во животот потребно освен твојата прегратка ... и твоите бакнежи ... бакнежи кои не сакам да запрат ... бакнежи со кој сакам да умрам ... и последната желба од животот ќе ми биде да ме бакнеж и да умрам со твојот здив во мене . Но не размислувам сеа јас за умирање туку за живеење ... живот со тебе ... утра во кој ќе бидем ти со мене ... сончеви утра, дожливи утра, мамурни утра, студени утра, сончеви утра ... во секакви утра сакам да бидеш со мене бидејќи ти си ми сонце и не е важно како е времето надвор бидејќи ти ќе ме грееш и секогаш ќе ми биде доволно топло . Живот полн со радости, љубов и деца ... деца кои ќе бидат нашето најубаво дело направено во животот ...деца на кои ќе се радуваме заедно . Живот со деца во кои ќе имаме и падови ... но ние све борци и секогаш ќе се издигнуамо од тие падови . Живот кој ќе биде наш ... живот за кој сонувам ... живот за кој би дал се ... живот на кој ќе љубоморат мн луѓе ... живот кој ќе трае долго и никогаш нема да заврши бидејќи љубовта никогаш не умира туку само ќе остане во бесконечноста .


п.с запамти ги овие зборови ...ТЕ САКАМ :back:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Спојуваме минато со сегашност, за да добиеме просечност во врската. Овие изминати 2 дена, живеев како во минатото, без твојата нежност, без твоите миличести зборови, без ништо... Хибернирав, бев растение. Иако ти не забележуваш ништо, односно забележуваш ама не сакаш да признаеш, гледам дека веќе не е истото. И тоа накај лошо. И не ме прашувај што ми е. Фала
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
111
Поени од реакции
5
Пошто повеке не се гледаме а чувај боже не ни зборуваме кога ке се сретнеме така да неможам што имам да ти кажам на друг начин, единствен начин е тука преку постовиве.Иако ми рече дека брзо ке те заборавам е да ти кажам не си во право секаде каде што одам се ме потсетува на тебе.И синоке иако си толку далеку во секој миг очекував дека ке дојдеш и ке седнеш на сепарето каде што седите со твоите другарки.Дека пак ке ми се насмееш од далеку и дека јас ке бидам тој со кој ке се вракаш дома по тије угорници и теминици.Ама тебе те нема :( .Цела вечер пиев и мислев дека така нема да мислам на тебе ама не беше така и кога пиев го гледав твојот лик тие прекрасни очи.Што да правам кога очајно ТЕ САКАМ :tapp:
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Тралала сама си го барала...trazili ste gledajte..никогаш не ни помислував дека зборовите на мојата драга класна толку ќе ми послужат во животот...

Знам дека сум крива ..и дека си го заслужив ова, но и покрај сета болка и тешкотија која ја осеќам сега цврсто стојам зад моите дела да не речам не-дела
Човек сум и грешам но доволно сум силна да застанам позади моите грешки и да кажам:Да згрешив,заебав работа..памет за следен пат
И во сето тоа единственото нешто е огромната подршка од една драга особа..Систер никогаш нема да можам да ти се заблагодарам и оддолжам доволно за овие мигови кога си покрај мене...Знај те сакам најмногу

Никогаш повеќе нема да се впуштам во такво нешто непромислено..ако ништо друго едно животно искуство плус за она што никогаш не треба да правиш во животот....

Како ќе преживеам моментално не ми е на ум..на ум ми е она за тебе,она што треба кога тогаш да го направам а не можам но морам..

Нешто што го разубави мојот живот..прекрасно,божествено
И токму поради тоа што те сакам колку и смешно да ти звучи..морам нешто да превземам..Те сакам и не сакам да бидеш осуден на пропаст
Те сакам и не сакам да живееш затворен
Те сакам и не сакам да те боли повеќе од сега
Те сакам....и знам дека разбираш...
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.390
Поени од реакции
25.192
Можеби после 2, 5 години ова ќе звучи бесмислено, но јас сфатив дека сум спремен да жртвувам се' за нас.
Дури и ја правам најголемата жртва - дишам за тебе.
Те сакам бескрајно многу. До плус бесконечност.
Знам, ако на една страна ги стам сите нервози и глупости, а од друга љубовта, ти кажав... Таа страна тежи многу повеќе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom