Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Сум го видел Тито на парада по повод 9 мај 1975, сум бил карши бина преку улица полево
Значи сепак, припадност на некогашната црвена буржоазија е во прашање кога си бил на бина карши ќопавиот загорец! Арно што си кажа, барем и на мене а и на многумина да ни е појасно зашто толку плачеш по СФРЈ![DOUBLEPOST=1435664709][/DOUBLEPOST]
Јас колку што се сеќавам Хрватска беше дел од Југославија. Темата е дали подобро се живееше во Југославија тогаш или во Македонија денес, а не во Југославија тогаш и во Лондон тогаш.

Можеш да ми кажеш каде сега во Македонија излегуваат Алан Форд, Мандрак и Корто Малтезе?
А ти можеш ли да ми кажеш каде сега воопшто излегуваат?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А ти можеш ли да ми кажеш каде сега воопшто излегуваат?
Па таму каде што веќе излегувале, веројатно повеќе не излегуваат. Не, Македонија не е во тие држави. Никогаш не биле печатени, никогаш нема да бидат.

Ние сакаме да бидеме држава, а ги немаме преведено клучните дела на светската книжевност и наука. Ден денес на катедрата по филозофија 95% од книгите се на српски или хрватски јазик. Не се сеќавам која книга од популарната наука е испечатена на македонски јазик. Веројатно ниту една.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Па таму каде што веќе излегувале, веројатно повеќе не излегуваат. Не, Македонија не е во тие држави. Никогаш не биле печатени, никогаш нема да бидат.

Ние сакаме да бидеме држава, а ги немаме преведено клучните дела на светската книжевност и наука. Ден денес на катедрата по филозофија 95% од книгите се на српски или хрватски јазик. Не се сеќавам која книга од популарната наука е испечатена на македонски јазик. Веројатно ниту една.
Заради тоа некој измислил топла вода што се вика учење и изучување странски јазици. Невозможно е целата литература од сите научни дисциплини да биде подмирена со преводи на Македонски јазик. А стриповите кои ги наброја повеќе никаде не се издаваат.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.145
Поени од реакции
8.276
Заради тоа некој измислил топла вода што се вика учење и изучување странски јазици. Невозможно е целата литература од сите научни дисциплини да биде подмирена со преводи на Македонски јазик. А стриповите кои ги наброја повеќе никаде не се издаваат.
Се издаваат. Корто го издава Бук Глоуб, а Алан Форд Стрип Агент. За Мандрак не знам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Заради тоа некој измислил топла вода што се вика учење и изучување странски јазици. Невозможно е целата литература од сите научни дисциплини да биде подмирена со преводи на Македонски јазик. А стриповите кои ги наброја повеќе никаде не се издаваат.
Извини вака, тебе ти фали нешто? Не знаеш да читаш, тешко сфаќаш? Кој побара целокупната светска литература да се преведе на македонски јазик?

Јас ти зборувам за клучните дела во литературата. Критка на Чистиот Ум не е преведена на македонски. Хајдегер не е преведен. Од Витгенштајн само Трактатот е преведен. Од областа на филозофија на политика само Роулс е преведен. После се чудиме зошто ни се граѓаните неписмени.

А тие стрипови што повеќе не се издаваат, не се издаваат затоа што веќе се издадени. Сакаш уште еднаш да то повторам? Еве. Не се издаваат затоа што веќе се издадени. Ајде да се кладиме дека не можеш уште еднаш да напишеш дека никаде не се издаваат.
 
W

wicked_1

Гостин

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Значи сепак, припадност на некогашната црвена буржоазија е во прашање кога си бил на бина карши ќопавиот загорец! Арно што си кажа, барем и на мене а и на многумина да ни е појасно зашто толку плачеш по СФРЈ![DOUBLEPOST=1435664709][/DOUBLEPOST]
А ти можеш ли да ми кажеш каде сега воопшто излегуваат?
хахаха а бе партискиот и воениот врв стоеше карши нас на бината, пред бината беше булеварот каде одеа воените ешалони па после стоеше народот и работниците кои глеаа парадата , срце малечко се возбуди дека сум бил лево до Тито... не пиле бев на парада оддалеку го видов Тито и бев меѓу луѓето
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.107
Еве уште еден поздрав од Македонија.
Ентузијасти имаше зашто се беше на грб на оние што работат и го создаваат приходот. Сега ги нема зашто конечно нештата доаѓаат на свое место па професионалци работат за пари а не за тапшање по рамо и пофалници урамени на ѕид.
Секако, наместо развој на култура и образование се трупаат кич споменици, палми, врби и шадравани на Вардар. Ова министрите од свој џеб не го плаќаат. Се увезуваат индиски и турски серии во пакување со Читос и Череза, а никако да снимат филм за Македонија и нејзината историја.
 
Последно уредено:
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
за време на СФРЈ на луѓето им беше забрането користењето на интернет, а сега речиси 70% од домаќинствата имаат интернет пристап.

вмро ветува, вмро остварува
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
за време на СФРЈ на луѓето им беше забрането користењето на интернет, а сега речиси 70% од домаќинствата имаат интернет пристап.

вмро ветува, вмро остварува
:neetaka::neetaka: premnogu si vo zabluda......
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
за време на СФРЈ на луѓето им беше забрането користењето на интернет, а сега речиси 70% од домаќинствата имаат интернет пристап.

вмро ветува, вмро остварува
да те ДОПОЛНАМ .....

вмро краде ,вмро фалсификува избори !

замисли да може да си земеш фалсификат диплома ,и да работиш како инжињер со голема ,многу голема плата ...колку убав ке ти беше животот ....
а вака сиромав ,и плус мора да пишуваш дека ти е убаво кога некој што ги фалсификувал
изборите дошол на власт и ти се курчи ,ти зема пари за казни за што треба и што нетреба ,плус ти зема пари за извршители ,плус ти зема пари за парно ,а ти немаш парно и плакаш и се мрзнеш .....[DOUBLEPOST=1435676318][/DOUBLEPOST]
:neetaka::neetaka: premnogu si vo zabluda......
охооооооооооооооооооо кај си бе геро ,куќо стара ....јас мислев те снема од интернет сцената ,а ти тука си бил .......
што те премисли да се повлечеш од модератор на http://melnica.forummk.com/,и тоа така како кукавица ,подло и без објаснување ....
дај кажи кој ти се закани и те присили да се повлечеш ...немора јавно на форумов да се "исповедаш "може и во приватна порака да ми пишеш ...баш ме интересира ....
те купија или те исплашија ,кажи да знаеме од кој штоф си ?
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.103
Поени од реакции
20.100
Јас ги имам дома сите книги на Ниче. Моите се издание на Графос Београд од 1988 година. Се сеќавам дека имаше изданија на Ниче од Реч и Мисао постари од моите книги. Воља за Моќ беше издадена подоцна, јас имам издание на Дерета од 1991 година.

Јас да те прашам нешто, колку книги на Ниче се преведени и издадени во независна Македонија, во овие 20 години? :)

Си слушнал за едицијата Поларис? Знаеш колку капитални дела од научната фантастика се преведени во рамките на таа едиција? За Кентаур?

Знаеш колку книги се преведена на македонски од областа на научната фантастика? :D
Ѓурѓа ја има издадено "Така зборуваше Заратустра" на 150-60 страни. Штедат на хартија дечките. Да даде Госпо тоалетна хартија да немаат кога ќе им притреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom