Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци

Член од
25 декември 2008
Мислења
1.878
Поени од реакции
1.092
Во Австралија според последниот попис има близу 100.000 граѓани со македонско потекло.
Австралиското биро за статистика денеска ги објави првичните резултати од минатогодишниот попис на населието, кои покажуваат дека Австралија има 22.485.300 жители од кои 93.570 се изјасниле дека се со македонско потекло. На последниот попис во 2006, 83.978 лица се изјасниле со македонско потекло.

Според резултатите, 68.849 лица се изјасниле дека покрај англискиот го зборуваат и македонскиот јазик, а 40.222 оти се родени во Република Македонија
На пописот од 2006, 67.833 кажале дека зборуваат македонски, а 40.656 дека се родени во Македонија.
На средбата со претставници на Австралиското биро за статисика, почесниот конзул на Република Македонија Зоран Ќосески ги поздрави пописните резултати, кои, како што оцени, се нов импулс за развојот на македонската заедница во Австралија како и за развојот на билатералните односи со Република Македонија.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/vo-avstralija-ziveat-okolu-100-iljadi-makedonci
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Што ви мењава тоа? А и 99% од нив си гледаат бизнисите и не се замараат за овде што се случува..
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014

и ја десет долара че дам, ама ова знамето шо го продадоа дека се парите?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Исто како да ги немаме.
издржано,ама малку и претерано

еве на пример Битола гледа доста фајде од иселеничките пари,во лето кога идат доста крева прометот во сите помали бизниси од нив

толку сме испустени што редовно се чека лето за да оживат луѓето тука иако немаме туризам - имаме доста иселеници........

и не можам да ги окривам тие луѓе што државата заборавила дека сепак и припаѓаат/ле нејзе и многу лесно се откажала од нив откако тие заминале
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И тие што се ќе прекинат со време да се враќаат, веќе трето колено се таму од кога почна иселеничката политика за Австралија. Ќе си пратат по еден поздрав на прв програм во иселенички џубокс и две банки за цела година и толку. Со текот на времето и ќе прекинат и да идат, како се менуваат генерациите.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.878
Поени од реакции
1.092
И тие што се ќе прекинат со време да се враќаат, веќе трето колено се таму од кога почна иселеничката политика за Австралија. Ќе си пратат по еден поздрав на прв програм во иселенички џубокс и две банки за цела година и толку. Со текот на времето и ќе прекинат и да идат, како се менуваат генерациите.
Абе до некаде ти држи вода муабетов.Особено за новите генерации. Но сакам да те дополнам, ќе се врати некој, па може и ќе спаси некој,некоја со тоа негово враќање. Ќе бидне свадбичка ќе се спаси уште некој.:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Абе до некаде ти држи вода муабетов.Особено за новите генерации. Но сакам да те дополнам, ќе се врати некој, па може и ќе спаси некој,некоја со тоа негово враќање. Ќе бидне свадбичка ќе се спаси уште некој.:)
Велиш ќе се усреќи некој :icon_mrgr:
И во ова не верувам, дедовците им се веќе починати да ги тераат на такви венчавки, а младите баш и не се замараат за тоа. Како мине времето скроз ќе исчезне и шансата на некоја дроља да пребега во Австралија и да има машина за перење.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Што ви мењава тоа? А и 99% од нив си гледаат бизнисите и не се замараат за овде што се случува..
Па не ни треба да се замараат за овде право да ти кажам..
Секој што излегол од државава со цел да најде подобар живот за себе и за своите, не е будала да се враќа во држава која не му го обезбедила тоа што го барал.
Што има да се замараат за наши проблеми овде, тие си имаат свои проблеми..
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.293
Поени од реакции
21.743
Ајде народе плукајте по дијаспората малце се досегашниве теми :facepalm:
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 16:08 ---
И тие што се ќе прекинат со време да се враќаат, веќе трето колено се таму од кога почна иселеничката политика за Австралија. Ќе си пратат по еден поздрав на прв програм во иселенички џубокс и две банки за цела година и толку. Со текот на времето и ќе прекинат и да идат, како се менуваат генерациите.
Ако, така треба за да осетите вие што плукате дека сепак не биле толку лоши и се значаен фактор за Македонската економија. Ама тогаш за џабе, затоа викам плукајте и забрзајте го тој процес.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.246
Поени од реакции
5.209
Не биле многу , а многу галама се крева околу нив.

И не знам што зборувате за повратак , не можеме да ги задржиме овие што се тука , а кај би се вратиле тие што се отидени пред неколку децении.

Последните 10 години од Македонија сигурно се заминати над 100.000 лица.

Барем нека идат за време на годишните одмори , нека остават некој денар, да ни дојде како инфузија.

Насекаде кога се летните одмори , сите мируваат , само кај нас сите гледаме да извадиме некој денар, заради печалбарите , за да имаме на зиме.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
80 % од тие незнаат што се случува со и во државава и си гледаат бизнисот и парите не се ни замараат со македонија другите..
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.758
Поени од реакции
7.582
Абе до некаде ти држи вода муабетов.Особено за новите генерации. Но сакам да те дополнам, ќе се врати некој, па може и ќе спаси некој,некоја со тоа негово враќање. Ќе бидне свадбичка ќе се спаси уште некој.:)
Ех ти па, кенгури во Битола преку лето колку сакаш, е сеа дали ќе земат некоја таму или клецкаат само локално, тоа си е нивно :icon_mrgr:
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Па не ни треба да се замараат за овде право да ти кажам..
Секој што излегол од државава со цел да најде подобар живот за себе и за своите, не е будала да се враќа во држава која не му го обезбедила тоа што го барал.
Што има да се замараат за наши проблеми овде, тие си имаат свои проблеми..
Епа тоа де.. :D
 
F

FARANG

Гостин
Samo prodolzete taka, epten daleku ke stignete. I 2 banki da ispartile, i na odmor da dosle pak nesto napravile i direktno ili indirektno imate kjar od toa. Sto imaat oni od vas? Namesto da gradime mostovi i da gledame kako da gi vratime ili bar zainteresirame za Makedonija nie porado bi plukale. Toa e polesno. Zatoa ni e drzavata tolku napredna. Kolektivno hipnotizarni so ljubomora i omrza. Drogirana nacija koja uporno se samounistuva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom