Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Има право Леандра, за твитер акцијата ми се закачи еден од Австралија и ми викаше не претерувајте, безбедно и мирно е таму кај вас. Ватафааак...
Игор и уште некој чесен исклучок има што знае каква дупка е ова, другите само продаваат приказни и празни зборови.
 
F

FARANG

Гостин
Конкретно за Австралија секојдневните информации кои доаѓаат до нас се дека имаат проблем со црквата и крадливите попови кој ги праќаме таму. Може луѓето таму стварно сакаат да ни пратат некоја донација али апашко поповско лоби краде насекаде каде што имаме епархија. Ете тоа јас знам за Австралиската дијаспора, дека секој ден се караат со поповите и ги протеруваат. Ниту знам што прават за МКД, ниту во кои сектори работат, ниту како допринесуваат за нас. Уште името не ни го признале, по тоа гледам колку се јаки лобирачи. Пример и евровизија, па мајка му стара по една порака секој да пушти 5то место ќе бидеме, а не да се молиме за гласови. Или хуманитарни акции има жиро сметка за странство, по 5 евра да пуштаа сите на тој стандард, ќе помогнеа на пола дечиња. Али не е така.
Секогаш ја споредувам со албанската дијаспора, тоа е активна дијаспора. И на меѓународен план и финансиски. Али и кај нив последниве години се менува менталитетот.

wow epten mnogu znaes ama vazno imas mislenje :)

Crkovniot problem e crkoven problem. Takvi vo mkd sme imale eden kup. Vraniskovski, niskiot dogovor, nepriznavanje, menuvanje na ime vo oh arhiepiskopija, cel kup problemi vo mkd, sto e eden za ovde. Vsusnost kolku da znaes istiot problem go ima i grckata crkva ovde, edna bagra narod odbiva da vleze pod nivnata eparhija pa si imaat i oni problem so privatni crkvi.

Kako sakas da izdejstvuva dijasporata priznavanje koga za sekoj eden makedonec imas 5 grci? Sto pravi MKD za toa? Grcija ima jaka diplomatija ovde nie prakame ambasador koj brka svalerki, prv sekretar koj vodi privaten biznis ko moler u slobodno vreme, konzul koj ima 4 saati nedelno rabotno vreme i pazi site ovie ne se losi lol... Do skoro imalo i covek zadolzen za investicii za koj doznavme koga si podnese ostavka 6 meseci otkako veke bil tuka.
Albanskava dijaspora e finansirana od nivnata mafija. Konkretno vo aus se nekoj 10 000 ako i tolku ali uglavno drzat kafani, pabovi i cvekari. Ne odgleduvaat cveke inace. Kako sekoj se zanimavaat so istite raboti so koj se zanimavale na balkanot. Nasite se rabotnici. Sega ti kazi mi koj moze poke da prati sretsva? Nekoj sto rmba u fabrika ili nekoj sto prodal kilo trava sabajlevo.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.791
Конкретно за Австралија секојдневните информации кои доаѓаат до нас се дека имаат проблем со црквата и крадливите попови кој ги праќаме таму. Може луѓето таму стварно сакаат да ни пратат некоја донација али апашко поповско лоби краде насекаде каде што имаме епархија. Ете тоа јас знам за Австралиската дијаспора, дека секој ден се караат со поповите и ги протеруваат. Ниту знам што прават за МКД, ниту во кои сектори работат, ниту како допринесуваат за нас. Уште името не ни го признале, по тоа гледам колку се јаки лобирачи. Пример и евровизија, па мајка му стара по една порака секој да пушти 5то место ќе бидеме, а не да се молиме за гласови. Или хуманитарни акции има жиро сметка за странство, по 5 евра да пуштаа сите на тој стандард, ќе помогнеа на пола дечиња. Али не е така.
Секогаш ја споредувам со албанската дијаспора, тоа е активна дијаспора. И на меѓународен план и финансиски. Али и кај нив последниве години се менува менталитетот.
Тоа е сложена работа, за Австралија не можам многу да коментирам мислам дека сепак се поконцентрирани и релативно добро организирани. Проблемот е што се мисли дека дијаспорците се тешки богаташи кој можат да прават чуда. Тоа не е така, има исклучоци но во просек земенo ете конкретно Албанската и Грчката дијаспора ем е побројна ем побогата. Тој факт не треба да се заборави. Тоа со црквата во Австралија е срамно ама мое мислејне е дека МПЦ не е во право и во глобала ги поддржувам Македонците во Австралија во овој спор.
За Евровизија ија сум разочаран ама и тука силите да не ги прецениме. Пример Германија има 80 000 Македонци што се 0,1% од вкупните жители. И сите да пратат по 5 пораки не можат да влијаат многу на резултатот. Плус освен во 3-4 Европски држави и немаме некоја дијаспора. Едноставно на пример Албанската песна беше поприфатена, доби солидни поени и од држави каде што нема Албанска дијаспора, Финска итн. на пример.

А за донациите тоа е посебна приказна. Од искуство ти кажувам дека имало често донации на пример по клубови итн. Ко беше војната 2001 се даваа добри пари, стока, лекови и све па каде завршија не знам.
 
F

FARANG

Гостин
ok... svakam. sepak nie gledame razlicni raboti. vo sekoj slucaj treba da gledame kako da se zblizime. ima potencijal i vo makedonija i vo dijasporata mora da se najde sistem koj ke raboti za dobro na site.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Извоз од само 10 евра за Македонец во Австралија


884.046 евра е вредноста на извозот на македонски производи во Австралија во првите четири месеци од оваа година.
Според податоците од Државниот завод статистика, Македонија во Австралија најмногу извезува сирење, вафли и обланди, корнишони, конзервирани пиперки, ајвар и вино. Но, тоа сепак се мали количини со оглед на фактот дека во Австралија има голема македонска дијаспора, која според последните податоци брои 93.570 жители. Излегува дека на секој Македонец доаѓаат по само 9,4 евра
http://www.kapital.mk/mk/makedonija/85555/izvoz_od_samo_10_evra_za_makedonec_vo_avstralija.aspx

Еве колку помагат на македонската економија.Но ајде колку-толку, болје нешто него ништо.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Извоз од само 10 евра за Македонец во Австралија


884.046 евра е вредноста на извозот на македонски производи во Австралија во првите четири месеци од оваа година.
Според податоците од Државниот завод статистика, Македонија во Австралија најмногу извезува сирење, вафли и обланди, корнишони, конзервирани пиперки, ајвар и вино. Но, тоа сепак се мали количини со оглед на фактот дека во Австралија има голема македонска дијаспора, која според последните податоци брои 93.570 жители. Излегува дека на секој Македонец доаѓаат по само 9,4 евра
http://www.kapital.mk/mk/makedonija/85555/izvoz_od_samo_10_evra_za_makedonec_vo_avstralija.aspx

Еве колку помагат на македонската економија.Но ајде колку-толку, болје нешто него ништо.

Ова нешто ли е бе ?

Се прават цело време паметни и мрчат преку тој Светски Македонски Конгрес посебно тој ќелавиот со наочари кој при секое појавување тропа некакви глупости.Последен пат кога го гледав збореше како Бугарите биле слугите на Македонскта античка војска или некоја таква слична глупост.

Кај беа после 2001 да направат една фондација за сирачињата од војната ,за избеглиците.Кај се да припомогнат на нашиве во Албанија или пак гораните во Косово.Ги нема нигде.

Да им се мочам на нивните 10 долари.Што кажуваше Леандра имале право на мислење али не и да притискаат.Немаат право ни на збор тие 100 000 во Австралија прават повеќе пари годишно отколу сите вработени во Македонија а немаат направено апсолутно ништо али затоа за се имаат нешто да кажат.

Една болница за деца или сиропиталиште немаат обновено со нивни пари.Само се прават мангупи од Австралија и Америка како им било многу добро дома и како ние не сме знаеле да го цениме своето и не сме се бореле доволно.

На тој што кажа погоре дека сме оставале Албанците споменици да ни градат сакам да го прашам што не дојде он во 2001 тука да се бори и да не брани како што дојдоа Албанци од цела Европа за нивните и ги пунеа со пари.Не вие морална подршка знаете само да давате.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Дај ние да се погрижиме за овие 2 и пол милиони што живеат тука, после ќе му ја мислиме за тие што живеат во туѓина.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Ова нешто ли е бе ?

Се прават цело време паметни и мрчат преку тој Светски Македонски Конгрес посебно тој ќелавиот со наочари кој при секое појавување тропа некакви глупости.Последен пат кога го гледав збореше како Бугарите биле слугите на Македонскта античка војска или некоја таква слична глупост.

Кај беа после 2001 да направат една фондација за сирачињата од војната ,за избеглиците.Кај се да припомогнат на нашиве во Албанија или пак гораните во Косово.Ги нема нигде.

Да им се мочам на нивните 10 долари.Што кажуваше Леандра имале право на мислење али не и да притискаат.Немаат право ни на збор тие 100 000 во Австралија прават повеќе пари годишно отколу сите вработени во Македонија а немаат направено апсолутно ништо али затоа за се имаат нешто да кажат.

Една болница за деца или сиропиталиште немаат обновено со нивни пари.Само се прават мангупи од Австралија и Америка како им било многу добро дома и како ние не сме знаеле да го цениме своето и не сме се бореле доволно.

На тој што кажа погоре дека сме оставале Албанците споменици да ни градат сакам да го прашам што не дојде он во 2001 тука да се бори и да не брани како што дојдоа Албанци од цела Европа за нивните и ги пунеа со пари.Не вие морална подршка знаете само да давате.
Добро бе што ми се сипа мене, само постирав вест. Ја мислиш задоволен сум.Тоа е тоа. Така стојат работите во моментов, сакале ние или нејќеле тоа е. Што да им правам јас што се лупат во гради, се тетовират, и што ли уште не прават за да докажат колку се Македонци. Има исклучоци и од нив, тоа не го одрекувам, но како што реков тоа е тоа.
 
F

FARANG

Гостин
На тој што кажа погоре дека сме оставале Албанците споменици да ни градат сакам да го прашам што не дојде он во 2001 тука да се бори и да не брани како што дојдоа Албанци од цела Европа за нивните и ги пунеа со пари.Не вие морална подршка знаете само да давате.

Bev vo mkd.

Konkretno za 2001 dosta sredstva bea donirani od Aus. Od studentskata organizacija vo melburn Macedonian Youth Alliance bea podeleni pari, od crkvata, dobrotvotnoto drustvo Nadez itn... Imase i eden kup problemi konkretno bas okulu toa. Se javija miljon posrednici posle izlegoa i problemi na kogo da mu se dadat parite na soprugata ili na roditelite i sto ti sve ne.

Ne komentiraj koga ne znaes.===============


Konkretno okulu IZVOZOT od MKD vo AUS. Ovde ima se. Od ajvar do resana. Prvo sum iznenaden od cifrata i iskrajsno mislam deka e greska. Od druga strana vidi gi proizvodite sto gi izvezuvame. Pa kolku vafli i oblandi moze da izede nekoj lol
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Добро бе што ми се сипа мене, само постирав вест. Ја мислиш задоволен сум.Тоа е тоа. Така стојат работите во моментов, сакале ние или нејќеле тоа е. Што да им правам јас што се лупат во гради, се тетовират, и што ли уште не прават за да докажат колку се Македонци. Има исклучоци и од нив, тоа не го одрекувам, но како што реков тоа е тоа.
Не ти се сипав на тебе само првиот дел беше за твојот пост остатокот за браќата преку море .:D
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 21:38 ---
Bev vo mkd.

Konkretno za 2001 dosta sredstva bea donirani od Aus. Od studentskata organizacija vo melburn Macedonian Youth Alliance bea podeleni pari, od crkvata, dobrotvotnoto drustvo Nadez itn... Imase i eden kup problemi konkretno bas okulu toa. Se javija miljon posrednici posle izlegoa i problemi na kogo da mu se dadat parite na soprugata ili na roditelite i sto ti sve ne.

Ne komentiraj koga ne znaes.
Значи на крај ништо не сте дале.Ај баш сакам да слушнам нешто конкретно не приказни за мали деца ние дававме праќавме али начин да се докаже истото да нема никаков.

Второ бев во Македонија и се борев се многу различни работи.Нема начин како да се провери али се кладам дека повеќе Срби и Бугари имало доброволци.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Како не им е срам да живеат додека ние тука се мачиме.... ајде македонченца можете вие и подобро, слаб муабет сте направиле.
 
M

Mussolini

Гостин
Ова нешто ли е бе ?

Се прават цело време паметни и мрчат преку тој Светски Македонски Конгрес посебно тој ќелавиот со наочари кој при секое појавување тропа некакви глупости.Последен пат кога го гледав збореше како Бугарите биле слугите на Македонскта античка војска или некоја таква слична глупост.

Кај беа после 2001 да направат една фондација за сирачињата од војната ,за избеглиците.Кај се да припомогнат на нашиве во Албанија или пак гораните во Косово.Ги нема нигде.

Да им се мочам на нивните 10 долари.Што кажуваше Леандра имале право на мислење али не и да притискаат.Немаат право ни на збор тие 100 000 во Австралија прават повеќе пари годишно отколу сите вработени во Македонија а немаат направено апсолутно ништо али затоа за се имаат нешто да кажат.

Една болница за деца или сиропиталиште немаат обновено со нивни пари.Само се прават мангупи од Австралија и Америка како им било многу добро дома и како ние не сме знаеле да го цениме своето и не сме се бореле доволно.

На тој што кажа погоре дека сме оставале Албанците споменици да ни градат сакам да го прашам што не дојде он во 2001 тука да се бори и да не брани како што дојдоа Албанци од цела Европа за нивните и ги пунеа со пари.Не вие морална подршка знаете само да давате.
:cuc:
Свети зборови
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Општо земено сите Македонски иселеници ширум светов се исти ........... а биле во западна Европа, САД, Канада, Австралија... Првите што отишле таму како млади да речеме пред 3/4/5 децении пак можеби имаат некаква приврзаност со земјава во која се родиле и во која го поминале детството, така да можда ќе наминат еднаш во 5 или 10 години колку да си го видат родниот крај, а и да остават по 50-100 долари макс. на роднините(најблиски) .......... додека пак младите генерации(нивните деца, внуци и.т.н.) немаат никаква врска со Македонија, таму се родени, се чуствуваат како такви, не го знаат воопшто Македонскиот јазик и не ти стапнуваат тука ни за жива глава ...... тоа е тоа, а и младите генерации претежно влегуваат во брак со партнери од други нации таму(Германци, Англичани, Ирци, Италијанци...) и тука се сече Македонската врска начисто, а кога ќе умрат старите веќе тотално ќе се заборави тој дел од семејството иселен таму !
Младите генерации се родени и порастени во тие земји и се доста либерте и имаат капиталистички менталитет, а не народен, така да и да дојдат на одмор во родната земја на нивните родители(преку сила 1-2 пати во животот) мало-морген дека ќе остават некое доларче кај роднините, всушност воопшто не ги ни боли таквото за роднините, они се чувствуваат како странци(Американци, Канаѓани, Австралијанци... вотева), а не како Македонци !
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
wow epten mnogu znaes ama vazno imas mislenje :)

Crkovniot problem e crkoven problem. Takvi vo mkd sme imale eden kup. Vraniskovski, niskiot dogovor, nepriznavanje, menuvanje na ime vo oh arhiepiskopija, cel kup problemi vo mkd, sto e eden za ovde. Vsusnost kolku da znaes istiot problem go ima i grckata crkva ovde, edna bagra narod odbiva da vleze pod nivnata eparhija pa si imaat i oni problem so privatni crkvi.

Kako sakas da izdejstvuva dijasporata priznavanje koga za sekoj eden makedonec imas 5 grci? Sto pravi MKD za toa? Grcija ima jaka diplomatija ovde nie prakame ambasador koj brka svalerki, prv sekretar koj vodi privaten biznis ko moler u slobodno vreme, konzul koj ima 4 saati nedelno rabotno vreme i pazi site ovie ne se losi lol... Do skoro imalo i covek zadolzen za investicii za koj doznavme koga si podnese ostavka 6 meseci otkako veke bil tuka.
Albanskava dijaspora e finansirana od nivnata mafija. Konkretno vo aus se nekoj 10 000 ako i tolku ali uglavno drzat kafani, pabovi i cvekari. Ne odgleduvaat cveke inace. Kako sekoj se zanimavaat so istite raboti so koj se zanimavale na balkanot. Nasite se rabotnici. Sega ti kazi mi koj moze poke da prati sretsva? Nekoj sto rmba u fabrika ili nekoj sto prodal kilo trava sabajlevo.
Незнам дали ти мене не ме сфаќаш или јас лошо објаснувам.
Како што ти имаш право на мислење за нас, така и јас имам за вас. Од една страна бараш простор од друга страна ме ограничуваш. Јас барем имам доблест да кажам колку знам за Австралија, толку. Не ви солам памет што да правите и како да го правите и по цел ден да ви трубам што ви чини, а што не ви чини.
И околу тој спор јас давам поддршка тие лопови во мантии на клоци да ги изнесете. Цела Македонија не пие нафта, знае какви бетмени се тие клошари апашки. Го срамат Бога, не срамат нас.
Пак да се повторам, јас не велам дека вие сте криви и за нашата економија и за надворешна политика, ние гласаме говеда и ние сме криви. И разбери ме да не ти нацртам во следен пост.
Сите клошари ги пративме конзули, амбасадори и промотери, ги наполнивме пари, па криви ќе ни бидат иселениците. Иселениците гледаат какви говеда праќаме таму, со прст не мрднале за дијаспора. Знаеме ние добро кој брка швалерки и кој си води бизнис, знаеме и какви им се резултатите. Грците ги јадат за појадок.
И ние имавме мафија во Германија, па еве ни ги донесоа во ќорка. Толку и за мафија не бива.
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 22:02 ---
Тоа е сложена работа, за Австралија не можам многу да коментирам мислам дека сепак се поконцентрирани и релативно добро организирани. Проблемот е што се мисли дека дијаспорците се тешки богаташи кој можат да прават чуда. Тоа не е така, има исклучоци но во просек земенo ете конкретно Албанската и Грчката дијаспора ем е побројна ем побогата. Тој факт не треба да се заборави. Тоа со црквата во Австралија е срамно ама мое мислејне е дека МПЦ не е во право и во глобала ги поддржувам Македонците во Австралија во овој спор.
За Евровизија ија сум разочаран ама и тука силите да не ги прецениме. Пример Германија има 80 000 Македонци што се 0,1% од вкупните жители. И сите да пратат по 5 пораки не можат да влијаат многу на резултатот. Плус освен во 3-4 Европски држави и немаме некоја дијаспора. Едноставно на пример Албанската песна беше поприфатена, доби солидни поени и од држави каде што нема Албанска дијаспора, Финска итн. на пример.

А за донациите тоа е посебна приказна. Од искуство ти кажувам дека имало често донации на пример по клубови итн. Ко беше војната 2001 се даваа добри пари, стока, лекови и све па каде завршија не знам.
Во нашата перцепција, вие имате многу повеќе од нас овде. Има и многу богаташи, кои немаат ни еден бизнис префрлено овде, немаат ни една релација отворено да помогнат. Идат овде се шетаат како шеици и си заминуваат. Иако може во Германија нема сол во очи да си фрли, цел ден чисти под, ваму кога ќе дое со две банки изиграваат газди. Нормално е да има таква перцепција, кога он во џебот има 100 евра, овде има луѓе кои незнаат банкнотата како изгледа.
Овде немаме прочитано за донација или нешто обновено од иселеници. Да не ги давате парите за некој во џеб? Ич нема да се зачудам од толку лоповски народ, сигурно пола од парите се украдени додека стасаат до вистинското место. Како низ магла се сеќавам после војната кавга беше на кого парите да им ги дадат и незнам ни каде завршија.
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 22:04 ---
ok... svakam. sepak nie gledame razlicni raboti. vo sekoj slucaj treba da gledame kako da se zblizime. ima potencijal i vo makedonija i vo dijasporata mora da se najde sistem koj ke raboti za dobro na site.
Ќе се зближиме кога дијаспората ќе признае дека недоволно прави за својот народ и својата земја, а кога Македонците овде нема да ги обвинуваат за снаодливоста и животот кој го живеат надвор од границите.
 
F

FARANG

Гостин
lol znaci ti nabrojav 3 organizacii samo od melburn a imase cel kup i od drugite gradovi sto DADOA sredstva. Jas licno se sretnav so pretsedatelot na drustvoto vo toa vreme tatko na eden od zaginatite a bev i na nekolku donacii licno megu koj edna organzirana od studentskata organizacija vo dom na ARM. Otkako vidoa deka nema nikakva organizacija od strana na MKD da stignat parite na pravo mesto organizacii od australia prakaa svoj prestavnici vo mkd za da ispratat pari. Zalno bese toa sto od MKD firmite recisi nikoj nisto ne donirase. Se sekavam ogrevno drvo nekoj im dade i uste edna firma nesto sitno i toa bese recisi se. Da sedis vo ista prostorija i da treba da treba da izrazis socustvo poveke od 60 pati e neznam... daleku najte rabota do sega vo mojot zivot.


Okulu dobrovolcite imase i toa samo kolku sto znam jas na nikoj sto nemase mak pasos ne mu dozvolija. Imase mnogu problemi so toa sto ne se bas za na forum. Edna rabota treba da znaes deka dijasporata (ne australiskata) izigra golema uloga za da se dobijat helikopterite i ukrainskite piloti. Toa deka imalo dobrovolci od sosedstvoto neznam i ne veruvam vprocem sramota e vojska i policija da nemozat da se spravat na ona sto u toa vreme bese UCK pa da treba dobrovolci od strana.
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 22:13 ---
Inace nasite vo Albanija imaat dobieno dosta pomos od Aus. Ima poveke organizacii koj toa go rabotat, konkretno na veke pocinatiot Sotir Mitrev i da ne nabrojuvam ponataka.

Vo egejska makedonija vinozito i uste nekoj drugi organizacii se isto taka finansirani od ovde.
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 22:24 ---
Leandra a sto treba toa dijasorata da pravi za da bide dovolno i vie da bidete zadovolni? Seriozno ova, mislam deka imate nearealni ocekuvanja prvo a vtoro nisto ne e prezemano da se napravat ni najobicni kanali za da moze se sprovede nekoja poporsota akcija a ne pak bolnica da se gradi...

Aj sto nema organizacija uglavno od makedonska strana za bilo sto, aj sto non stop se kradat sredstva uglavno od tamu ama i koga ke se napravi nesto obicno proaga nezabelezano zatoa sto cesto lugeto sakaat da si ostanat anonimni, skurceno im e veke oti se okozile da go zavrsat i delot koj trebal da bide zavrsen od nekoj tamu ili ednostavno neznaat kako da privlecat publicitet.

Mislam ke se iznanidete kolku e napraveno koga nekoj den bi se napravila lista. Moze toa treba da go pobarame od pratenicite na "dijasporata" lol
 

Kajgana Shop

На врв Bottom