Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ama ne sporeduvaj be prijatele babi i zabi, tie zemji postojat samostojni so vekovi a nie sto se vika do vcera se slepavme vo SFRJ i kolku vreme sme samostojni nie? Za da se pretopat tie razliki sto gi sponuvam treba dobar period vreme da se kalime kako nacija, ama za egoto si vo pravo, tuka ni nema ramni.
Ама зошто вака размислуваш?

И они се од крв и месо, и они дишат ист воздух како нас. И тие некогаш биле племе пред да станат држава. Абе доста изговори мајкому стара секогаш другите се подобри од нас и бараме оправдување.

За успех е потребна борба а не лелекање. Не мешам баби и жаби ! Туку криво ми е пошто имаме многу потенцијал како нација да станеме некој и нешто. Кога ќе искочиш на страна ќа видиш какви се другите народи, а какви сме ние. Ни фала некои работи ама ако се смениме јас верувам можеме да бидеме на исто ниво со анличаните на секое поле !
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Ама зошто вака размислуваш?

И они се од крв и месо, и они дишат ист воздух како нас. И тие некогаш биле племе пред да станат држава. Абе доста изговори мајкому стара секогаш другите се подобри од нас и бараме оправдување.

За успех е потребна борба а не лелекање. Не мешам баби и жаби ! Туку криво ми е пошто имаме многу потенцијал како нација да станеме некој и нешто. Кога ќе искочиш на страна ќа видиш какви се другите народи, а какви сме ние. Ни фала некои работи ама ако се смениме јас верувам можеме да бидеме на исто ниво со анличаните на секое поле !
Druze se e OK toa i se soglasuvam deka imame golem potencijal kako nacija, se gordeam so toa, sum bil mnooogu nadvor od MK, na mnogu mesta, sum zapoznal i sum rabotel so mnogu nacii, zatoa ti kazuvam deka kako celina, kako nacija razlikite sto gi imame so drugite ne se intelegentnost, ambicioznost, snaodlivost, uspesnost itn, naprotiv tie se na zavidno nivo kaj makedonskite, ona sto ni fali e razvivanje na nacionalna svest za uspeh kako celina a ne na individualno nivo bez pritoa da se nasteti na komsijata, me raz li? Megjusebna podrska, sozivot i zelba za uspeh kako nacija nemame, za toa mislam deka treba da se kalime. Boldiranoto e samo da ti kazam deka imam sef anglo/amerikanec kojsto neznae da si napise eden eban mejl, veruvas li, jas so rabotna pozicija nekolku pod negovata mu pisuvam mejl i on posle samo copy/paste a ne meme "good job" :tapp:
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Знам дека можеби сами раководиме со Македонија 24 години (во модерно време) но неможам да се изначудам како луѓево наши не се горди што се Македонци, па сите се нервираат што они не се родиле како такви, освен Германциве, Јапонциве и Евреиве.И наместо и ние да бидеме како нив и да учеме од нив, бидејќи горе доле исто сме го кркале, ние со нашето (абе македонче) - - -> Комуњарски израз. Како не ви е јасно дека мора да работиме, да создаваме и да чуваме се што е наше, и така да ги учиме нашите генерации, да земаат, а не да даваат.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Џабе кога ниеден од вашите не помага. Затоа и ќе растураат. Ние си помагаме.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Глупо е размислувањето наши, ваши сите сме Македонци, и во Австралија и на Балканот сме нај способни и талнетирани само треба да бидеме повеќе националисти во позитивна смисла :rolleyes:
 

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
So edno video i formiras vakvo globalno mislenje, malku poveke da procitas okolu ova, da se podruzis so domakini lugje, da se informiras DOBRO pa posle da komentiras vaka,
Znaci tie negativnosti sto gi nabrojuvas se odlika na mnooogu lugje i vo nasava Makedonija, znaci isklucoci ima sekade, poradi toa nemozes da lepis etiketi od rakav,
Jas veruvam deka nikoj sto se otselil ne go napravil toa od "tuku taka" no za borba za podobra egzistencija i opstanok, e sega normalno e nekoi i da ne uspeat vo emancipiranjeto kon novoto opstestvo i kulturni razliki pa ke si ostanat kako takvi sto zaminale...no toa e nekoj neznacitelen broj dokolku formiras globalno mislenje za dijasporata.
Vo pravo si, izedov lajna, mislev moderatorite ke izbrisat. nesto drugo mislev da napisam ama loso ispadna, Ignorirajte mi go mislenjeto poso nema smisla.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Знам дека можеби сами раководиме со Македонија 24 години (во модерно време) но неможам да се изначудам како луѓево наши не се горди што се Македонци, па сите се нервираат што они не се родиле како такви, освен Германциве, Јапонциве и Евреиве.И наместо и ние да бидеме како нив и да учеме од нив, бидејќи горе доле исто сме го кркале, ние со нашето (абе македонче) - - -> Комуњарски израз. Како не ви е јасно дека мора да работиме, да создаваме и да чуваме се што е наше, и така да ги учиме нашите генерации, да земаат, а не да даваат.
Затоа што поголем дел се симнати од планина и сеуште не можат да се социјализираат како што треба иако поминале некои 50-тина години од тогаш.
Сега некој ќе се буни, ќе кажува ова нема шанси, ама во планината си изолиран т.е селата се од разбиен тип и единствено на што веруваш е својата рода и единствено што гледаш е тебе да ти е убаво. Не викам дека ова не е случај кај луѓе и од град, но има еден мал детаљ. Занимавањето со сточарство е главен начин на преживување. Разликата меѓу земјоделие и сточарство е во начинот на размислување, за првото најчесто се размислува долгорочно, за второто краткотрајно (и од тука произлегува ситна душа т.е ќе те заебе за малку).
Е сега поради големата и брза миграција село - град, многу од тие брзо се социјализирале во градските средини, но не го смениле размислувањето од проста причина ги имало многу и можело да се организираат т.е гетоизираат и да нема потреба да се сменат. И сега имаш политичари што потекнуваат од такви села или се втора генерација и нормално го гледаш резултатот каква држава имаме.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Затоа што поголем дел се симнати од планина и сеуште не можат да се социјализираат како што треба иако поминале некои 50-тина години од тогаш.
Сега некој ќе се буни, ќе кажува ова нема шанси, ама во планината си изолиран т.е селата се од разбиен тип и единствено на што веруваш е својата рода и единствено што гледаш е тебе да ти е убаво. Не викам дека ова не е случај кај луѓе и од град, но има еден мал детаљ. Занимавањето со сточарство е главен начин на преживување. Разликата меѓу земјоделие и сточарство е во начинот на размислување, за првото најчесто се размислува долгорочно, за второто краткотрајно (и од тука произлегува ситна душа т.е ќе те заебе за малку).
Е сега поради големата и брза миграција село - град, многу од тие брзо се социјализирале во градските средини, но не го смениле размислувањето од проста причина ги имало многу и можело да се организираат т.е гетоизираат и да нема потреба да се сменат. И сега имаш политичари што потекнуваат од такви села или се втора генерација и нормално го гледаш резултатот каква држава имаме.[/quote]
Ova bas nema vrska, ne e tocno nikako, i mislam deka mnogu semjodelci i stocari vo denesno vreme bi se navredile mnogu dokolku go procitaat postov.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Затоа што поголем дел се симнати од планина и сеуште не можат да се социјализираат како што треба иако поминале некои 50-тина години од тогаш.
Сега некој ќе се буни, ќе кажува ова нема шанси, ама во планината си изолиран т.е селата се од разбиен тип и единствено на што веруваш е својата рода и единствено што гледаш е тебе да ти е убаво. Не викам дека ова не е случај кај луѓе и од град, но има еден мал детаљ. Занимавањето со сточарство е главен начин на преживување. Разликата меѓу земјоделие и сточарство е во начинот на размислување, за првото најчесто се размислува долгорочно, за второто краткотрајно (и од тука произлегува ситна душа т.е ќе те заебе за малку).
Е сега поради големата и брза миграција село - град, многу од тие брзо се социјализирале во градските средини, но не го смениле размислувањето од проста причина ги имало многу и можело да се организираат т.е гетоизираат и да нема потреба да се сменат. И сега имаш политичари што потекнуваат од такви села или се втора генерација и нормално го гледаш резултатот каква држава имаме.
Не ми се допаѓаат муабетите "округло па на ќоше", јас сум за теоријата да не се делиме по ништо, туку да сме само МАКЕДОНЦИ, а оваа поделба село-град е интересна, но само да знаеш дека има градтски (елита) деца, што мислат дека зелените домати за во туршија се различна сорта од црвените домати. Треба да се образуваме и да имаме квалитетно образование во сите области за да бидеме успешни, без разлика од каде потекнуваме. :cautious:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Глупо е размислувањето наши, ваши сите сме Македонци, и во Австралија и на Балканот сме нај способни и талнетирани само треба да бидеме повеќе националисти во позитивна смисла :rolleyes:
Taa трошка ни фалии во мозокот. Не да чекаме некој друг да ни даде, туку сами да се избориме за тоа што го сакаме.

Англичаните морале да одат на вода, на непознат терен да гинат од бури за да најдат нов континент а со тоа и богатсва... Ние ко мулиња, цел живот немаштија и лелекања.

Нека ме цитира сеа некој ама ние под ропство сме биле, демек другите народи никад не војувале, мед јаделе секој ден и седеле на плажа....
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не ми се допаѓаат муабетите "округло па на ќоше", јас сум за теоријата да не се делиме по ништо, туку да сме само МАКЕДОНЦИ, а оваа поделба село-град е интересна, но само да знаеш дека има градтски (елита) деца, што мислат дека зелените домати за во туршија се различна сорта од црвените домати. Треба да се образуваме и да имаме квалитетно образование во сите области за да бидеме успешни, без разлика од каде потекнуваме. :cautious:
Не можеш да не се делиме, едноставно македонија е доста разновидно географско подрачје и климата си го направила своето. Имаш разлика во однесување во било кој регион, тие од Тетово различно однесуваат со тие од Струмица итн. Моментално со квалитетно образование да може да го смениме тоа однесување, ама за такви одлуки треба квалитетни луѓе, а тоа го немаме.
 
R

Rigel Kent

Гостин
http://www.plusinfo.mk/vest/139475/Foto-galerija-od-tepachkata-na-Makedoncite-i-Afrikancite-vo-Pert
http://www.shilomagazine.com.au/mk/

Австралиската полиција ги објави фотографиите од вчерашниот инцидент кој се случи на улиците меѓу Херб Греам и плоштадот Мирабука во центарот на Перт, Австралија каде голема група Македонци се истепале со засега неидентификувана група насилници од Африка.


Според известувањата на австралиската полиција, во големата тепачка учествувале триесетина австралиски државјани со потекло од Македонија, на различна возраст и десетина Африканци. Полицијата морала да употреби и „бибер-спреј“ за да ги раздвои двете групи. Дел од насилниците биле „храбри“ па се истепале и пред полициска станица и пред седиштето на градскиот суд. Пред инцидентот имало долго нетрпение помеѓу двете групи, а самата тепачка била закажана на социјалните мрежи.


[DOUBLEPOST=1401968340][/DOUBLEPOST]LAFOJ MAKEDONSKI VIE JA STITITE NASATA RASA DECA NA ACETA TIE NE PRIFAKALE BO BORCE MAKALEB NE BIL MAKEDONEC A NIE SE STANAVME LUTI ZOSTO TAKA DA NE GO SAKAAT BO MAKELEB NAS , DA ZIVEE MAKEODONIJA DA ZNAJTE TAMU VO RODINATA NASA KAKO SE GRIZIME ZA DA NE ZNAAT NASEKADE .[DOUBLEPOST=1401968500][/DOUBLEPOST]"Lupco Aleksandar Kostadinoski
KOGA IM KAZAVME deka BO MIKALEB bil Makedonec Afrikancite ne prifajkaja"

:facepalm:
 
Последно уредено од модератор:

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
јака стратегија овие кенгуриве:tapp:
убиј едни за да заштитиш друг вид животни
https://www.rt.com/news/310149-australia-war-cats-environment/
и појава на “поткажувачи„ - ќе демнат каде има мачки и ќе ги известуваат властите:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom