Војска

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Иако те разбирам во поентата за воен рок, одделување од домот и јачање на самостојно снаоѓање, ќе морам да не се сложам дека работи кај сите, како син на офицер можам да ти кажам дека стариот а и дел од неговите колеги се многу емотивно незрели.
Година изгубен живот, лице во лице соочување со корупција и непотизам.... Може за понеобразуваните и погладни генерации пред нас имало смисла, за мене никаква. Џабе изгубено време! Единствен ќар Ц и Е категорија, која никогаш не ми ни требала!
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.236
Поени од реакции
5.238
Слушај, како за генерација која ја дупи црпко, мене ми се чини дека сте ќорави на едно око! Бар има разлика кој не поебал нас, а кој вас!
Остај не ти нас, нас кој стигне не ебе.
Него вие што направивте големите СФРЈ/ЈНА генерации? што дозволија после 45 години од плаќањето на редовните даноци и претпријатијата кои сами ги одржувале да им бидат украдени преку ноќ, а камо е целото наоружување на Македонија? Тоа да спомувам ли, што дозволивте цело да биде собрано од Србија?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Денеска во школите 70% се одлични, затоа што тате и мама интервенираат, професорите многу многу не смеат да се бунат. Денеска секој втор завршува факултет, а факултетите се на ниво на курс. А курсовите ... шорткат, како и све што се бара денеска во животот... полесниот пат. Општо кажано, општеството генерира неспособни дебили, плачковци, неспособни да расудуваат, неспособни да се снајдат, луѓе што се оtкажуваат и на најмалата пречка.

Поентата на воената обврска не е ниту до воената спремност, ниту до физичката спремност, тоа може да го направи секој и сам. Воената обврска е до менталната спремност за животот. Само џабе е зборењето, тоа како да ми објаснува Нил Армстронг какво е чувството да стапнеш на месечината.
Не се проблем шорткатите, проблем се стандардите.

Може да биде академија од 1 година, а да се стекнеш со повеќе знаење отколку на факултет од 3 години, нормално доколку имаш квалитетни професори/материјали, и се ригорозни во оценувањето.

Познавам бааги народ што заврши технички факултет, а не го бива носот да си го исчепка. Неписмени, незаинтересирани, ниту пак имаат капацитет за повеќе. Ама не се тие виновни, туку самата институција, која само за да привлече повеќе запишани, почна да дава пусулче на секого.

Дисциплината и одговорноста се две работи кои на големо недостигаат, не би рекол само меѓу младите туку генерално кај целиот наш народ.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Ти си самата дефиниција за "оф топик". Така слободно може некој да каже "не одете Поздрав Топол" и одма знаат дека ја уништуваат темата со безвезе м0абет надвор од истата. :)
ЈНА генерациите за кур не ги бива,
... кај тој што отслужил воен рок во ЈНА, макар било форум, инпровизација, не може да се најде вакво непочитување и бонтон однос кон жена, тој ќе го сврти и другиот образ, ќе ја постели своја кошула врз калта да помине женско, па макар била лоша, неубава, иако истиот може да покаже сила на рамен на себе, ама кон женско респект, основа на секој маж да ја почитува жената макар била лоша, неубава, во заблуда, грешна, погрешна, злобна, мрзлива... таа е жена, слабоста на мажот не се решава со шамарење и со лоши зборови кон жената!

girl-power-beat-up.gif

...некои мажи даваат удари во грб, па заслужно некогаш ќе бидат „погалени“ од жените на овој или на оној начин, барем тие се оригинални и директни!
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Ако добро добро размислиш ќе увидиш дека не сме офтопик. Дали мажите стравуваат мажи по служењето на воениот рок? Дали стануваат поодговорни? Дали стануваат посериозни? Дали побрзо созреваат?
Ма која одговорност, да им помине пред очи гола да им се соблече нема да ја познаат.

Што ако татко ми бил у војска кога е слепец. Никад ни бил сериозен ни одговорен. Ден денес на 60 години не може да превземе одговорност за најситна работа. Се некој друг му е крив за се.

Едино што знае да кажува е само бајки како он имал купишта пари, со вреќи, на времето. Гледам еве јахтите го чекаат у Грчка.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
... кај тој што отслужил воен рок во ЈНА, макар било форум, инпровизација, не може да се најде вакво непочитување и бонтон однос кон жена, тој ќе го сврти и другиот образ, ќе ја постели своја кошула врз калта да помине женско, па макар била лоша, неубава, иако истиот може да покаже сила на рамен на себе, ама кон женско респект, основа на секој маж да ја почитува жената макар била лоша, неубава, во заблуда, грешна, погрешна, злобна, мрзлива... таа е жена, слабоста на мажот не се решава со шамарење и со лоши зборови кон жената!

Прегледај го приврзокот 310596

...некои мажи даваат удари во грб, па заслужно некогаш ќе бидат „погалени“ од жените на овој или на оној начин, барем тие се оригинални и директни!
Вкупен број на регистрирани кривични дела, прекршоци и поплаки за семејно насилство според анализата на МВР за период 2008-2011

1634749206644.png

Ај да гаѓаме колку од овие се ЈНА ветерани?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Што мислиш за психолошката заднина за тоа што некои жени војската ја гледаат како позитивен општествен феномен?
Едноставно имаат интуиција дека треба да се врати машката енергија која се губи во модерново опшевство, факт е дека зрееме покасно од нив а денес најголем дел од нас уште покасно, некои никогаш нема и они сега се во надеж дека можеби војската е проблемот зошто нема прааво мушко, а можеби им е фин и начин да не зезаат знаејќи дека најголем дел тука не биле војска, друг начин да ни кажат мажиња.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
пи.ес. Што мислиш за психолошката заднина за тоа што некои жени војската ја гледаат како позитивен општествен феномен? :vrtioci:
Gledaj na toa kako eden filter pomalce. Vojskata im go pravese toa za niv. Koj ne isluzil voen rok znaci mu falelo nesto. Psihicki ili fizicki ne go pominal filterot pri regrutacija. I pederite ne gi vikaja vo vojska od ocigledni pricini, mentalna poprecenost :toe:.
Vaka treba sami da desifriraat dali e nekoj tokmu ili netokmu, dali mu fali daska ili ne.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Слушај, како за генерација која ја дупи црпко, мене ми се чини дека сте ќорави на едно око! Бар има разлика кој не поебал нас, а кој вас!
Znaci celata razlikata so vojska i bez vojska e vo koja poza kje te ebat :)
Автоматски споено мислење:

Gledaj na toa kako eden filter pomalce. Vojskata im go pravese toa za niv. Koj ne isluzil voen rok znaci mu falelo nesto. Psihicki ili fizicki ne go pominal filterot pri regrutacija. I pederite ne gi vikaja vo vojska od ocigledni pricini, mentalna poprecenost :toe:.
Vaka treba sami da desifriraat dali e nekoj tokmu ili netokmu, dali mu fali daska ili ne.
Ima li nekok so ne go prosol toj filter. Ja neam sretnato takvo, gleam sekakvi lugje,kjoro sakato sekoj ima prikazna od vojska :D
Автоматски споено мислење:

Кога имало повеќе лигуши по школите?
Твоите се бизнисмени, како е да се најде вработен во денешницава? И тоа при толкава невработеност.
Moite tesko da se kaze deka se biznismeni, ali ekonomijata e taa, its over for the litl guys :D

Ama za disciplina i karakter mislam deka e licna odlika, ne veruvam deka vojskata presudna dolgorocno. Mojot krevet e cakum pakum po sekoe stanuvanje use od osnovno, a gleam postari lugje na rabota so ne znaat gjubreto kaj da go frlat.

Bi rekol samo deka porano lugjeto pobrzo porasnuvale, ali toa bila tezinata na vremeto.
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
"Ако има бркови, не е женско!" - ова е мое правило!
затоа јас понекогаш зборам во машки понекогаш во женски род!!!! Зависи брковите дали ми се издепилирани :D
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.639
Поени од реакции
3.530
Војска како концепт, дисциплина и учење вештини ова она е океј, не би идел тука војска оти се е ваљда срање у споредба со стандардите а и поради мислењето на генералната популација дека ако машко облекло розева маица треба да иде у војска.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.361
Поени од реакции
19.920
Која војска бе, видете ги гревовине АРМ на манифестации во различни униформи стојат, Талибанцине се подобро опремени од нив. Кога ќе им фрлат ќебиња и шатори милостина свикуваат пресови мислиш сме зеле 5та генерација воени авиони. Лани циганине ги однесоа во касарната во Криволак за ковид изолација, се жалеа дека условите биле срање. Ејјјј кога циган ти вика не ти ја бива кучата однак знаеш дека си уцапал во длабоки гомна. Па уште има луѓе кои доброволно идат на неколку месеци. :popce:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Bi rekol samo deka porano lugjeto pobrzo porasnuvale, ali toa bila tezinata na vremeto.
Кога времето станало малце полабаво, општеството измислило начин како да избегне да ги разгалува децата, и да ги прави поснаодливи. Војската е само една нишка од тоа, реков.

Од прво одделение не пуштале на море преку школо, работни акции, извиднички клубови (не попут нашиве од аферата), војската, резервниот состав и редовните вежби. Сето тоа го учеле човекот на пријателство, на блискост, на меѓусебно помагање и сл.

Јас детето го пуштив во спортски камп на 8 години во Грција, беше најмало. Таму магариња испраќаа на 15 години, плачеа родителите мислиш во конц логори ги праќаат. Да не знае човек дали да плаче или да се смее.

Понатаму види ги школиве, имам блиска другарка учителка. Што ми раскажува ми е мака да ја слушам и све тоа родителите. Пишав ми го избришаа мислам постот, детето ако е труба, учителката го мрази и одма го префрлуваат во друг клас. Професорите не го сакаат, се мољакаат за оценки. Не ги интересира што знаат и како знаат децата, туку ги интересира одлични да бидат. Не ги интересира што и како учат. важно учителите не чинат, наставниците не чинат, професорите не чинат, работодавачот не чини. Сите нечинат само нивното дете е светец.

И кога на детето ќе бидат мама и тато у пензија или умрени, како го оспособиле детето за живот а? Со тоа што му влевале лажна самодоверба, што место да му кажат да се труди, му викале дека е ок, а другите не чинат? Што ќе стане од тоа дете. Дали мислиш дека тоа дете ќе е спремно да биде родител? Дали мислиш дека ќе е спремно и одговорно да носи на грб фамилија? Тоа дете на 35-40 години ќе треба да се освестува и да пораснува.

Лесно е да се исмееш на идејата на војската, тешко е да размислиш малце и да видиш што таа идеја значи. Не е до тоа да се браниме и да се одбраниме. Не е до тоа да научиме вештини и да бидеме дисциплинирани. Не е тоа да се навикнеме да си го местиме креветот. Тоа се мали работи кои да, ќе ти помогнат во животот, ама поентата е друга. Ќе те научат каков е животот без саксијата во којашто те растат мама и тато.

Наместо да го сватиш тоа на 35 години, ако го сватиш на 18-19, ќе сватиш дека не си изгубил време, туку си добил.

Да, има деца кои не живеат во конфор и кои се свестат порано, но мислам дека ќе се сложиш дека тие деца се истакнуваат и шибаат напред со голема брзина. Војската само ти помага да го направиш тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom