Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.252
Поени од реакции
36.169
Зависи како гледаш на работите од стратешка гледна точка. Цела оваа ситуација у глобалната политика им дојде на русите како кец на десетка. Цела таа глобалистичка структура се распаѓа експоненцијално. Губат моќ секаде...нема потреба да се брзаат со Украина и да ескалираат.
Па не зборам да водат трета светска војна него да се борат со тие што фактички им убиваат генерали и адмирали. Еве гледам и 50 ракети Таурус ќе им дале. Сеа ти ќе дозволуваш цело време да те гаѓаат? Логика малце.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.213
Поени од реакции
7.542
Па не зборам да водат трета светска војна него да се борат со тие што фактички им убиваат генерали и адмирали.
Се у свое време...не џабе билда армија и трупа оружје Русија. Украина е само мал дел од целиот конфликт кој мора да ескалира, нема друга алтернатива. У таа ситуација све е купување на време.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.252
Поени од реакции
36.169
Се у свое време...не џабе билда армија и трупа оружје Русија. Украина е само мал дел од целиот конфликт кој мора да ескалира, нема друга алтернатива. У таа ситуација све е купување на време.
мене јасно ми е дека ова се мини победи, но треба да бидеш спремен на сите сценарија, не само откако ќе се деси нешто да средуваш гличеви.
Автоматски споено мислење:

А зошто не патролираат?
од каде да знам, авакс и ловци треба да има нон стоп секаде каде што се води војна.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.677
Поени од реакции
4.311
Не знам како да ви се објасни повеќе...
... Ние секако ќе навиваме за неа.... Имате некоја колективна заблуда....
Се сеќавам еднаш ме нарекуваше бот, која иронија човече....
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
924
Поени од реакции
1.430
Им истепале пола команден наци центар на Русите, ама џабе многу ракети истрошиле, тежок финансиски удар за Украинците.

Нова победа за Русите на повидок.
Административен центар било, секретарки нешто така.
у секој случај добро за руската ПВО да го тестира тој концепт на интегрирана повеќеслојна одбрана,
не е добро, него одлично!

Не знам како да ви се објасни повеќе...

Небитно ни е нас Русија што губи (ако губи). Ние секако ќе навиваме за неа од многу попрактични причини.

Ако Русија губи зарем си мислите дека ние ќе ја откачиме?

Имате некоја колективна заблуда дека ние магично ќе заборавиме другава страна кај нас што прави, само ако Русија губи.
Како тоа ќе го смени фактот што страната која се бори против Русија не направи албански слуги у сопствена држава? Никако.
Ако Русија губи, како тоа ќе го смени фактот што другава страна не тера 20 години да исполнуваме ствари кои од никого на свет не бараат да ги прави? Никако.

Затоа, во контекст на нашата наклонетост, е небитно за нас дали Русија губи или не.
Вие заборавивте Русија со Сан Стефански договор што ни направи, не па за ова. Ќе си легнете на брашното.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.677
Поени од реакции
4.311
Административен центар било, секретарки нешто така.


не е добро, него одлично!Вие заборавивте Русија со Сан Стефански договор што ни направи, не па за ова. Ќе си легнете на брашното.
Сан Стефански договор беше како Русија да ни зачука од шо не љуби.
1948 СССР ја пушти Македонската нација низ вода (у пакет со светиот ви кумровец) па оставија Черчил да си ги истестира напалм бомбите на Македонски цивили.
Цела историја лижеме чмар на исток-запад, НАТО-Русија, Дпмне-Сдс, и никако лекцијата да си научиме.
Секогаш е некој друг крив, никако не сме си криви ние самите, скраја да е за светци ко нас да сносат одговорност за нешто.
Најлигава генерација сме во два милениуми нација, ама дркајте на нуклеарки, нема гајле.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.447
Поени од реакции
76.001
Симптоматична е наивноста со која ги проценувате историските настани, а запрепастувачко е несфаќањето на хронолошката релевантност. Не сфаќате дека интересите и плановите на една земја (голема сила или не) можат да се менуваат по едно исто прашање, во рок од само една-две децении. Не само вие, либералните проукраинци, туку и на другава страна е исто. На целава тема е исто.

На пример, У XIX век, од податоците дознаваме дека САД била една од првите земји во кои се пишува за бугарски, грчки, српски, но и за македонски иселеници. САД денес (овие две-три децении) има интерес тука да биде Голема Албанија и врши притисок за остварување на нивните, но и на големо-бугарските и големо-грчките цели, во контекст на македонското прашање.

Друг пример, во војната со Иран, Садам беше подржуван од САД и Западот, кои му помогнаа да произведе хемиско оружје и штедро го снабдуваа со останати типови на оружје. После друго беше.

Виетнам војуваше со САД. Денес САД му помага разузнавачки на Виетнам околу борбата против кинеската доминација во Јужно-кинеско море.

Милион примери има.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.000
Поени од реакции
3.089
Северџан не сваќа ништо за него е битно Русија да изгуби оти САД многу не сакале, а за нас е битно САД да изгуби, не оти Русија ќе ни помогне многу туку на нашиот непријател да му е полошо.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.024
Поени од реакции
26.572
Се прашував кога некој пак ќе го спомне Сан Стефанскиот договор (со кој денешна Русија нема врска) и слични неповрзани ретардирања... Ќе се преселат трачевите на трачарската тема - или треба да го викаме шумарот?
Автоматски споено мислење:

Ова е од многу воздржан и умерен извор, ако овие почнале со ваква реторика - тоа покажува колку им е докурчено на луѓето.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.140
Сан Стефански договор беше како Русија да ни зачука од шо не љуби.
1948 СССР ја пушти Македонската нација низ вода (у пакет со светиот ви кумровец) па оставија Черчил да си ги истестира напалм бомбите на Македонски цивили.
Цела историја лижеме чмар на исток-запад, НАТО-Русија, Дпмне-Сдс, и никако лекцијата да си научиме.
Секогаш е некој друг крив, никако не сме си криви ние самите, скраја да е за светци ко нас да сносат одговорност за нешто.
Најлигава генерација сме во два милениуми нација, ама дркајте на нуклеарки, нема гајле.

Точно е тоа, но сега со евентуалната победа на русите не дека ние ќе добиеме лично, туку нашите задскриени противници ќе изгубат многу. Нема да е исто понатака.

Прашај постари твои колеги како кинеа службени белешки и ги викаа на рапорт за напишано како виделе дека НАТО војници им доставуваат оружје на учките, како од една локација со НАТО хеликоптер ги извадиле од опколување.....

Причитај ја книгата на шефот на кабинето на Љубчо Георгиевски како му влегле со клоци во кабинето и му наредиле да ги враќа ,,тигрите, волците и другите од животинските царства,,

јавни тие ни се партнери и пријатели, но тајно не дупат во грб(одај чепни го Али па ќе видиш какви принципиелни подржувачи на правото се јенките
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.036
Поени од реакции
19.573
Реално гледано УСА ни е бест френд. Никогаш Македонија (или северна кој како милува) нема да биде под закана да биде поделена или да има граѓанска војна меѓу Албанци и Македонци.
Peacemakers and peacekeepers се на Балканот зашто знаат дека многу малку ни фали да се распукаме и да направиме хаос или трета Балканска војна.
Ova slobodno mozeme da go proglasime za edno od najglupite i najnaivnite postovi vo cela istorija na forumot, nastrana temite vo CDA.
Vo top 10 minimum najglupi mislenja ever.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom