Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
20 септември 2022
Мислења
1.092
Поени од реакции
4.193
И што испадна? Ги пратиш мапиве како се движат? :icon_lol:
Мапите се движат поради огромната количина на топовско место. А и самите тие движења се толку ситни што и не се гледаат на мапа. :icon_lol:
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
847
Поени од реакции
1.058
Мапите се движат поради огромната количина на топовско место. А и самите тие движења се толку ситни што и не се гледаат на мапа. :icon_lol:
Да де ситно, ситно потопување на цела руска флота во црно море, ситно стигање до Бахмут и Донетск за неколку месеци од како цела година се известуваше за руското напредување од улица до улица во бахмут.

Ситно. :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.818
Поени од реакции
24.912
Сан Стефански договор беше како Русија да ни зачука од шо не љуби.
1948 СССР ја пушти Македонската нација низ вода (у пакет со светиот ви кумровец) па оставија Черчил да си ги истестира напалм бомбите на Македонски цивили.
1945 Македонија ја пушти Јапонија низ вода, па ги оставија Американците да фрлаат атомски бомби врз Јапонски цивили. Не дека САД има кабает, наш е кабаетот што ги оставивме на цедило.
Автоматски споено мислење:

Цела историја лижеме чмар на исток-запад, НАТО-Русија, Дпмне-Сдс, и никако лекцијата да си научиме.
Де бе, може има тука луѓе што израснале во саксија, ама ај подсети ме кој беше про-источен во 1999 на пример, кога се палеше Амбасадата на САД?

Никад не сме лижеле чмар на Русија, цело време лижеме чмар на САД, и дури и народот во 1991 беше 99% ориентиран кон НАТО и ЕУ. И да, кога пробувавме да не лижеме чмар, ни се дешаваше атентат кога требаше да се смени знаме, ембарга кога требаше да воведеме привремена референца, силување на демократија и отворен тероризам од протекторатот на САД кога требаше да се смени име, разно-разни уцени и воени закани кога требаше да се решат терористи во Арачиново, сообраќајни несреќи на пратеници кои беа против потпишување на рамковен договор(Ѓ.Котевски), Покажување на саат и закани, кога требаше со територијалната поделба да се удоволат Албанците.... Не дека сме имале притисоци, онака ради реда лижеме дупе. И секој чекор по кој не водат Американците, не води кон самоукинување како народ.

Каков политичко-безбедносен рекет имаме јадено, ниедна држава во Европа го нема поминато тоа што ни го приредил нашиот партнер САД (згора напалмот во 1948-49, кој BTW е Амерички не е Британски) . Дури кога гледам луѓе...Македонци кои во војнава навиваат за САД, неможам да го сватам тој мазохизам.
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2018
Мислења
667
Поени од реакции
1.108
1945 Македонија ја пушти Јапонија низ вода, па ги оставија Американците да фрлаат атомски бомби врз Јапонски цивили. Не дека САД има кабает, наш е кабаетот што ги оставивме на цедило.
Автоматски споено мислење:


Де бе, може има тука луѓе што израснале во саксија, ама ај подсети ме кој беше про-источен во 1999 на пример, кога се палеше Амбасадата на САД?

Никад не сме лижеле чмар на Русија, цело време лижеме чмар на САД, и дури и народот во 1991 беше 99% ориентиран кон НАТО и ЕУ. И да, кога пробувавме да не лижеме чмар, ни се дешаваше атентат кога требаше да се смени знаме, ембарга кога требаше да вовеме привремена референца, силување на демократија и отворен тероризам од протекторатот на САД кога требаше да се смени име, разно-разни уцени и воени закани кога требаше да се решат терористи во Арачиново, сообраќајни несреќи на пратеници кои беа против потпишување на рамковен договор(Ѓ.Котевски), Покажување на саат и закани, кога требаше со територијалната поделба да се удоволат Албанците.... Не дека сме имале притисоци, онака ради реда лижеме дупе.

Каков политичко-безбедносен рекет имаме јадено, ниедна држава во Европа го нема поминато тоа што ни го приредил нашиот партнер САД (згора напалмот во 1948-49, кој BTW е Амерички не е Британски) . Дури кога гледам луѓе...Македонци кои во војнава навиваат за САД, неможам да го сватам тој мазохизам.
Bravo ...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.024
Поени од реакции
26.572
A Lancet drone barrels toward a Ukrainian MiG-29.

A Lancet drone barrels toward a Ukrainian MiG-29.

RUSSIAN DEFENSE MINISTRY CAPTURE
Bad news for the scrappy Ukrainian air force.
An explosives-laden Russian drone struck and damaged an air force Mikoyan MiG-29 fighter on the tarmac at Dolgintsevo air base near Kryvyi Rih on or before Tuesday.Ок Јоанис Метаксас, Артемовск се вика.
Видкун Квислинг, ваљда знаеш дека градот се викал Артемовск пред нацистите да го преименуваат во Бахмут (после американскиот државен удар во 2014-та). После ослободувањето, законските власти (ДНР) само го враќаат оригиналното име... Ама не го знаеше ни тоа, а? Очекувано. Додуше пред еден век се викал Бахмут, ама ни тоа не го знаеш.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.851
Поени од реакции
35.338
A Lancet drone barrels toward a Ukrainian MiG-29.

A Lancet drone barrels toward a Ukrainian MiG-29.

RUSSIAN DEFENSE MINISTRY CAPTURE
Bad news for the scrappy Ukrainian air force.
An explosives-laden Russian drone struck and damaged an air force Mikoyan MiG-29 fighter on the tarmac at Dolgintsevo air base near Kryvyi Rih on or before Tuesday.
Видкун Квислинг, ваљда знаеш дека градот се викал Артемовск пред нацистите да го преименуваат во Бахмут (после американскиот државен удар во 2014-та). После ослободувањето, законските власти (ДНР) само го враќаат оригиналното име... Ама не го знаеше ни тоа, а? Очекувано. Додуше пред еден век се викал Бахмут, ама ни тоа не го знаеш.
Видеово е две недели старо. Веќе имаше масовна еакулација на темиве за ова.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.024
Поени од реакции
26.572
Поентата е во тоа што дометот е значајно зголемен... Со релативно евтини дронови кои во РФ се во масовно производство.
Автоматски споено мислење:

Илустрација за ботовите овде: Еве ги резултатите и „успешноста“ на тактиката за штедење на оклопни возила.

18+ (веќе има предупредување на извадокот)
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.525
Поени од реакции
7.417

Kajgana Shop

На врв Bottom