Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558

#Bakhmut (#Artyomovsk) Operational Encircled

According to @milchronicles all major roads connecting #Bakhmut and neighbouring towns were taken under fire, see animated map.

Fire Control means Operational Encirclement!

Nevertheless it remains UNCONFIRMED. We are waiting for further Information!
Screenshot_20230210-111756_Chrome.jpg

:kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.615
Поени од реакции
23.596
Чудни ти се украинциве а, будали тешки нели?

Не сакаат да бидат поробени и збришани како народ од нацисти, па се фатиле за пушка.
Затоа вака ќе бидат збришани како народ со нацисти. Ако не се веќе збришани чим почнале да киднапираат "доброволци" регрути.
Автоматски споено мислење:

Состојбата на линија на фронтот од 08.02.2023
Прегледај го приврзокот 366669

како што може да се види притисокот е по целата линија. Ваквата активност на Украинците им налага да префрлаат резерви од еден дел на друг за да закрпат ... ама по кратко време има пробој на друг сектор, од друга страна пак упатува дека руските сили вршат постојан притисок и на тој начин тестираат каде е најслабата точка како би можеле во случај да се одлучат започнат офанзивна акција (офанзива гледана како акција која носи промена на целиот фронт и стратешка промена).
Што значи знакот со нуклеарната печурка над Дружкивка ?
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
4.138
Поени од реакции
12.608
Состојбата на линија на фронтот од 08.02.2023
Прегледај го приврзокот 366669

како што може да се види притисокот е по целата линија. Ваквата активност на Украинците им налага да префрлаат резерви од еден дел на друг за да закрпат ... ама по кратко време има пробој на друг сектор, од друга страна пак упатува дека руските сили вршат постојан притисок и на тој начин тестираат каде е најслабата точка како би можеле во случај да се одлучат започнат офанзивна акција (офанзива гледана како акција која носи промена на целиот фронт и стратешка промена).
На оваа мапа цело време, ама баш цело време пишуваат дека украинците успешно ги одбиле нападите... После неколку дена само ќе ја сменат бојата на изгубена територија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Што значи знакот со нуклеарната печурка над Дружкивка ?
Не сум сигурен, ама ми се чини калибрација.

Инаку Русите повторно останале без ракети па затоа денес уште не завршен трет талас веќе има вести дека е започнат четврт талас (Украинците очекуваат над 100 проектили, мислам дека фабрикуваат намерно зголемуваат за да речат после дека обориле над 50%).
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.060
Поени од реакции
14.960
Не сум сигурен, ама ми се чини калибрација.

Инаку Русите повторно останале без ракети па затоа денес уште не завршен трет талас веќе има вести дека е започнат четврт талас (Украинците очекуваат над 100 проектили, мислам дека фабрикуваат намерно зголемуваат за да речат после дека обориле над 50%).
Screenshot_20221011_164703.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.666
Поени од реакции
21.611
Ситуација на фронтот Угледар: Во последните 36 часа руската армија и силите на ДНР напредуваа западно од Павливка кон селото Пречистивка, кoe сè уште е многу далеку од нивните позиции. Напредокот е фокусиран на височините јужно од Т-05-09, што доведува до значителна загуба на војници и опрема.

1.jpg

Ситуација западно од градот Донецк: Руската армија и силите на ДНР почнаа да напредуваат кон областа Пигери северно од Маринка под закрила на тешка артилерија (Геолокација: 47.962258, 37.496693). Се чини дека и се врши и обиколувачко движење за да се принуди украинската армија да се повлече од остатокот од градот.

2.jpg

Ситуација северно од градот Донецк: Во текот на последните 48 часа руската армија и силите на ДНР направија нов напредок северно од Опитне кон гратчето Авдиевка, кој е на помалку од 2 километри од новозаземените позиции.

3.jpg

Ситуација западно од градот Бахмут: Руската армија и силите на ДНР напредуваа западно и северно од водениот канал кон селото Ступочки, со што го прекинаа патот H-32.

4.jpg

Ситуација на североисточниот фронт: Во последните 6 дена руската армија ја презеде контролата над некои делови од гратчето Хрјаникивка. Покрај тоа, војниците повторно влегле во гратчето Лиман Перши и стигнале до предградијата на Синкивка.

5.jpg
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Оваа е онаа што е интересно денеска, Дворична е од другата страна на Оксил и 10-тина километри од Купјанск, очигледно е дека тој сектор нема некоја одбрамбена линија од украинска страна, русите направија нивна кај Сватове-Кремина, иако со пирамидите повеќе ПР сепак правеа нешто, а според Тенеќе само што не беше паднала, украинците претпоставувам дека трансферирале дел од војската кон Херсон, а подоцна кон Бахмут.

Мислам дека русите многу лесно можат да се спуштат до Изум на тој дел и сум на ставот од пред некое време дека намерно се повлекоа од Оскил реката со резерварот на далечна одбрамбена линија кај Кремина-Сватове, за да украинците исто така не се утврдат на линија која е битна за идно напаѓање.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Максимумот се Славјанск, Краматорск, Лиман можда пак Изиум и Купианск.

Харков а посебно Одеса се неостварлива фантазија.
ova za sledniot mesec ili kako? se brzas nekade? vagnerovci imaat planovi u ukraina za narednite 3 god.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom