Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097
Се пробиле Ураинците или Русите направиле коридор?
Русите ги ликвидирале трупите на Киев, на периферијата на градот. Околу 200 автобуси треба денеска да евакуираат дел од населението.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Мариупљ е разблокиран.
Почнуваат да извлекуваат цивили.
што ти значи тоа “разблокиран“ , пробиена блокада овие кои блокираат отвориле коридори или нешто трето?
сега видов веќе реагирал и @Eisenhorn, бидете прецизни ако се може.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.455
Поени од реакции
40.320
што ти значи тоа “разблокиран“ , пробиена блокада овие кои блокираат отвориле коридори или нешто трето?
сега видов веќе реагирал и @Eisenhorn, бидете прецизни ако се може.
разбиени се сите утврдени позиции на Азов. Фактички готова е работата и народот може да се евакуира.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097
што ти значи тоа “разблокиран“ , пробиена блокада овие кои блокираат отвориле коридори или нешто трето?
сега видов веќе реагирал и @Eisenhorn, бидете прецизни ако се може.
Разблокиран од блокадите на трупите на Киев.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Brzo be nekako gi pobedija, ja mislev so meseci Azovci otpor ke davaat..
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Орлан 10 малку залутал

Околу кампот во Јаворов (ако не грешам), има инфо дека се неутрализирани (убиени) од 35-180 зависи кој е изворот.

Точка (тактички ракетен систем) балистички проектил со кои денес е изведено ракатирање на Доњецк и има загинато цивили, е вусшност пресретнат од страна на ПВО системите но и покрај тоа некои фрагменти паднале врз градот. Некаде пишуваше дека оваа точка може да носи и нуклеарна боева глава.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Разблокиран од блокадите на трупите на Киев.
во ред, јасно подоцна видов што си мислел, инаку мислам дека вистинскиот збор е деблокада, но неважно, како што реков, одиме понатаму
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097
во ред, јасно подоцна видов што си мислел, инаку мислам дека вистинскиот збор е деблокада, но неважно, како што реков, одиме понатаму
Од Руски извор прочитано, и ми се измеша со Македонскиот.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Има ли некаква врска денешното ракетирање на Доњецк со нападот на пците на војната во Јаворов?
Песков, ако добро разбрав вели дека, е добиена директна директива од Вашингтон(НАТО) да се убиваат цивили во ДНР и ЛНР.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.808
Поени од реакции
26.370
Уништена нацистичка артилериска позиција кај Мариопол.

Автоматски споено мислење:

Запленета воена опрема кај Донецката армија

 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.181
Поени од реакции
21.872
Мислам дека ќе останат на своите позиции, ако ништо друго поради инерција. Предоцна им е да избегаат а ако пробаат да бегаат тогаш ќе ги напуштат своите фортификации и добро утврдени позиции и ќе бидат на отворено. Од друга страна вака ако останат само ќе си ја продолжат агонијата но РФ и ДНР/ЛНР ќе ги гаѓаат со проектили од далеку.

Но нека кажат некои попаметни членови, мислам дека @мкд владе е ветеран од 2001, сега не е генерал но сигурно знае подобро од мене кои им се опциите на Украинците. Не знам кои други членови се воени лица, @Klinton ако не се лажам. Ѕвер го имам забележано во постовите за војска и специјални единици.
Ako mislese od strateska gledna tocka koi im se opciite na Ukraincite, tuka ne veruvam deka bi dobil nekoe solidno potkrepeno so argumenti mislenje zatoa sto toa ne e nesto od tipot se zapivme i ke vojuvame. Imalo tuka planiranje, planiranjee, eheheeee. Da skratam, ne e zaebancija toa i tuka ne veruvam deka od nekoj bi dobil takva informacija i taa da bidi validna, tuku povekje od tipot mu se posrekjilo ili e apla ocigledno no toa e nesto generalno lokalno, a ne cela operacija, taka da ne se zamaraj mnogu okolu toa.
Ako zaprimetis jas licno retko ili voopsto ne komentiram za dnevni slucuvanja, koj kaj vlegol, sto osvoile, sto izgubile i taka posto toa e malata slika. Golemata tamu tie si ja znaat. Isto zosto napravile vaka a ne taka, zosto ova a ne ona. Opsto zemeno voopsto ne ni pratam koj sto kade i zosto.
Za golemata slika barem spored mene kazav uste koga pocna intervencijata, a toa e deka Ukraina nema sansi , zatoa sto vlogot tuka e Rusija. Ke se odi do kraj pa koja sto saka neka e cenata vo oprema i vojnici. Okolu taktikata i dinamikata , da si bidam iskren ocekuvav drug razvoj na nastanite ali toa valjda edno sto go sledev primerot na USA kako taa gi resava svoite intervencii i drugo sto ednostavno ne se ni zamarav so Ukraina sto se desavalo vo poslednite godini i ocekuvav masovno dezertiranje. Okolu taktikata ocekuvav kako sto rekov americka taktika, prvo da ja napravat za kompiri sadenje i posle lagano da se prosetaat do granicata so Polska, Ungarija, Romanija.
Sekako apsolutna dominacija od vozduh i samo meli, isto kako amerikancite. Struja, telekomunikacii, internet, mostovi, bukvalno da ja paraliziraat. Deka imaa tehnika i sredstva za toa, imaa.
Zosto ne go napravija toa mozeme samo da spekulirame.
Isto vekje ako si igrame generali, pokraj Donetsk i Lugansk kade sekako bese linijata na frontot, ogromen prioritet za kopneno penetriranje bi mu dal prema zapadnite granici i so toa fizicki ke im se presecese vrskata so zapad i dostavata na oruzje. Za Crno More pristanistata se podrazbira od ista pricina.
I ne deka mene mi tekna a niv ne, sigurno imalo pricina zosto ne e taka. Nesto znaele sto ne znam jas, ili drugi im se prioritetite, planovite i sto znam jas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom