Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.782
Поени од реакции
24.070
Карта, кој каде е тешко да се каже. Порозен фронт, Русија држат контролни точки, а од друга страна неможат нацистиве да поминат со колона техника покрај тие Руски пунктови. А мали единици, диверзанти има на двете страни.


Кој сака да разбере подлабоко за тоа што се дешава, задолжително треба да го гледа Михаил Хазин
По мапава можам да приметам дека Мариопул и Днипро конечно го освоија.
Влезот на Белоруските сили кон Луцк значи беше фејк иако од двете страни вадеа слики и видеа на твитер.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
По мапава можам да приметам дека Мариопул и Днипро конечно го освоија.
Влезот на Белоруските сили кон Луцк значи беше фејк иако од двете страни вадеа слики и видеа на твитер.
Не се уште влезени во Днипропетровската област, ама ова е најава. Исто и Мариопул уште не е целозно завземен, ама таму е при крај работата. За Белорусите, мое мислење е дека сепак ќе влезат. Све зависи како ќе течат преговорите.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.782
Поени од реакции
24.070
Канада има испратено над 400 можно ли е прелевање во Канада?
Па и Британија поранешни SAF-овци испрати. Читаш во заграда дека за Кавказ, Балкан и Блиски Исток ми е наменето прашањето ?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.746
Поени од реакции
21.776
Не се уште влезени во Днипропетровската област, ама ова е најава. Исто и Мариопул уште не е целозно завземен, ама таму е при крај работата. За Белорусите, мое мислење е дека сепак ќе влезат. Све зависи како ќе течат преговорите.
На југозападна граница се негде а можеби и се навлезени пред Криви Риг.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Што мислите, ќе бегаат украинците од источниот фронт за да не бидат заобиколени, ќе се предадат или ќе бидат уништени целосно? Според мене ќе пробаат да избегаат, ама ќе ги прават тутун русите со воздушни напади.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
Што мислите, ќе бегаат украинците од источниот фронт за да не бидат заобиколени, ќе се предадат или ќе бидат уништени целосно? Според мене ќе пробаат да избегаат, ама ќе ги прават тутун русите со воздушни напади.
Сега е веќе касно да бегаат, глинени голуби ќе станат, ќе ги изпржат живи... Јас мислам дека ги зезнаа со Твитерот, си мислеа Украина само што не победила, а Русија само што не се распаднала и ги заглавија таму кај што се.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.746
Поени од реакции
21.776
Што мислите, ќе бегаат украинците од источниот фронт за да не бидат заобиколени, ќе се предадат или ќе бидат уништени целосно? Според мене ќе пробаат да избегаат, ама ќе ги прават тутун русите со воздушни напади.
Мислам дека ќе останат на своите позиции, ако ништо друго поради инерција. Предоцна им е да избегаат а ако пробаат да бегаат тогаш ќе ги напуштат своите фортификации и добро утврдени позиции и ќе бидат на отворено. Од друга страна вака ако останат само ќе си ја продолжат агонијата но РФ и ДНР/ЛНР ќе ги гаѓаат со проектили од далеку.

Но нека кажат некои попаметни членови, мислам дека @мкд владе е ветеран од 2001, сега не е генерал но сигурно знае подобро од мене кои им се опциите на Украинците. Не знам кои други членови се воени лица, @Klinton ако не се лажам. Ѕвер го имам забележано во постовите за војска и специјални единици.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
Мислам дека ќе останат на своите позиции, ако ништо друго поради инерција. Предоцна им е да избегаат а ако пробаат да бегаат тогаш ќе ги напуштат своите фортификации и добро утврдени позиции и ќе бидат на отворено. Од друга страна вака ако останат само ќе си ја продолжат агонијата.

Но нека кажат некои попаметни членови, мислам дека @мкд владе е ветеран од 2001, сега не е генерал но сигурно знае подобро од мене кои им се опциите на Украинците. Не знам кои други членови се воени лица, @Klinton ако не се лажам.
Неможеш да споредиш со ниедна војна тука на Балканот, никој немал таква огнена моќ и сите имале ограничени ресурси. Според тоа што го гледавме до сега, немаат изгледи да се извлечат живи, освен да се предадат. Јас мислам дека намерно не ги чепкаат, за да можат целосно убаво да ги опколат и да ги удрат со све што имаат. Башка и теренот е сосема друг во Украина, од тој на Балканот. Иначе колку страшно и да изгледа вака од видеа, не ни можеш да си претпоставиш како е да осетиш помала детонација, а да не збориме за оние детонации што ги гледаме во последните 2 недели.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.658
Поени од реакции
36.322
... и струја, вода, Тв и Нет, ништо не им е скинато во украинските градови, ептен внимаваат на цивилното население кое остана.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Додека твитер гореше со "кај и да е Москва ќе падне"...
Русите им ја направија операција Багратион 2022 едишн :aplauz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom