Војната во Афганистан

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.488
Поени од реакции
19.324
Мирните, кротки и добри Авганистанци. Им дадовме топол дом и оброк. Ние сме топла и секогаш отворена држава за помош на угнетените муслимани ширум светот.

Кутрите тие жени и деца, но и по "само некој маж". Без никакво криминално досие, чисти како солза.
Така едно утро, по топлиот оброк, решиле да го напуштат убавиот хотел и да се прошетаат до Куманово. Таму наишле на мигрант индијец. Го нањушиле дека има пари, секако ладнокрвно го ограбиле. Среќа што останал жив.

Рано е уште, ова е мачкина кашлица, допрва ќе ни пристигнуваат. Ќе биде весело, сеуште се на нов неистражен терен, што допрва ќе го разгледуваат па ќе вршат редовни криминални дејствија. Како кога се дома.
Но ЕУзаТебе, WeAreNATO ТОА Е БИТНО!!!!
Интересно е што весникот најверојатно сакајќи да упати суптилна критика до власта околу приемот на Авганистанците, чепна проблематика за која што речиси воопшто не сме свесни дека постои, а е далеку посериозна од Авганистанските мигранти.

Овде не станува збор за рандом напад на Индиец, туку за наплата на долг за тоа што го донеле на граница. Авганистанциве се дел од интернационална група шверцери на луѓе (во тесна врска со исламистички терористички групи) кои имаат засолниште и подршка кај дел од локалното население од Липковскиот крај.

Покрај обични бедници кои покушаваат да дојдат во некаква си посветла иднина, оваа рута е озлогласена исламистичка терористичка рута. Скоро сите фундаменталистички ќелии дојдени од источните земји на запад, се пренесени преку оваа рута.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
5.766
Поени од реакции
12.113
Интересно е што весникот најверојатно сакајќи да упати суптилна критика до власта околу приемот на Авганистанците, чепна проблематика за која што речиси воопшто не сме свесни дека постои, а е далеку посериозна од Авганистанските мигранти.

Овде не станува збор за рандом напад на Индиец, туку за наплата на долг за тоа што го донеле на граница. Авганистанциве се дел од интернационална група шверцери на луѓе (во тесна врска со исламистички терористички групи) кои имаат засолниште и подршка кај дел од локалното население од Липковскиот крај.

Покрај обични бедници кои покушаваат да дојдат во некаква си посветла иднина, оваа рута е озлогласена исламистичка терористичка рута. Скоро сите фундаменталистички ќелии дојдени од источните земји на запад, се пренесени преку оваа рута.
Маџарското разознавање и антитерористичките оделенија од полицијата дознале за оваа рута. Виделе ние и Србија какви вукоебини сме и затоа решиле самите да стават ограда за да ја спречат хордава од исток нелегитимирани да влагаат во нивната држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.488
Поени од реакции
19.324
Маџарското разознавање и антитерористичките оделенија од полицијата дознале за оваа рута. Виделе ние и Србија какви вукоебини сме и затоа решиле самите да стават ограда за да ја спречат хордава од исток нелегитимирани да влагаат во нивната држава.
Види оваа рута е поодамна, дури уште и пред настаните со мигрантите во 2015, што значи и пред оградата. И рутата е во два правци. Иначе без разлика колку и да имаме воља и желба да ја пресечеме рутата, јас мислам дека нема да не остаат. Нека ти текне на медиумската кампања која се тераше дури и против некои западни земји, за нивниот однос со мигрантите. Па ако ти текнува и оние местени снимки да ги прикажат како жртви. Ние немаме способност да се бориме против тоа, поготово што главните оператори на тие тури се комшиите и нив не смее да им се противречи, па кој и да дојде на власт.

Искрено не ми се јасни западниве земји. Еве јас ќе кажам мое искуство, не како турист, туку како привремен жител во Белгија. Во Брисел едноставно е страшно да прошеташ сред бел ден во повеќе од пола град, а навечер ... цел град е небезбеден. Ајде може нема да ти се случи нешто во 70% од случаите, но чувството е многу лошо. И тоа не е ради тоа што си ксенофоб, туку едноставно има провокации и мораш главата наведната да ја чуваш.

Пази, не викам дека сите муслимани се криминалци, терористи и проблематични. Но претежно проблематичните, криминалците, терористите, неработниците и социјалците се муслимани и тоа многу збори.

И сега ако ти во главниот град на државата имаш една таква ситуација, јас незнам зошто либтардиве иницираат уште такви да ти доаѓаат. Тоа ти е болна работа. Или едноставно така се надеваат да го држат народот под контрола.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.272
Поени од реакции
14.211
Kako so si kaza, bolna rabota. Primer vidi ja najcevska kaj nas, klasicna sizofrenija e toa. Zamisli 30 posto takvi u naselenieto, so vlianie kje imaat.
Inaku poleka im dojde pamet i na niv, ali za mnogu zemji prekasno.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.630
Поени од реакции
9.611
Види оваа рута е поодамна, дури уште и пред настаните со мигрантите во 2015, што значи и пред оградата. И рутата е во два правци. Иначе без разлика колку и да имаме воља и желба да ја пресечеме рутата, јас мислам дека нема да не остаат. Нека ти текне на медиумската кампања која се тераше дури и против некои западни земји, за нивниот однос со мигрантите. Па ако ти текнува и оние местени снимки да ги прикажат како жртви. Ние немаме способност да се бориме против тоа, поготово што главните оператори на тие тури се комшиите и нив не смее да им се противречи, па кој и да дојде на власт.

Искрено не ми се јасни западниве земји. Еве јас ќе кажам мое искуство, не како турист, туку како привремен жител во Белгија. Во Брисел едноставно е страшно да прошеташ сред бел ден во повеќе од пола град, а навечер ... цел град е небезбеден. Ајде може нема да ти се случи нешто во 70% од случаите, но чувството е многу лошо. И тоа не е ради тоа што си ксенофоб, туку едноставно има провокации и мораш главата наведната да ја чуваш.

Пази, не викам дека сите муслимани се криминалци, терористи и проблематични. Но претежно проблематичните, криминалците, терористите, неработниците и социјалците се муслимани и тоа многу збори.

И сега ако ти во главниот град на државата имаш една таква ситуација, јас незнам зошто либтардиве иницираат уште такви да ти доаѓаат. Тоа ти е болна работа. Или едноставно така се надеваат да го држат народот под контрола.
Затоа шо водачите на либтардите се платени да тераат нечиви агенди.Исто тука се и голем дел од медиумите.Пред се CNN како најголема brainwash институција.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
5.766
Поени од реакции
12.113
@jamajka види има право и @stratUs.
Сигурно од целата таа багра на либтарди 1/3 се добро платени за да се просераваат по медиуми за промигрантиските ставови кои и ним им се најверојатно вештачки всадени.

Втората третина се некои инфлуенсери, помодари кои со твитови и постови #BLM , #MULTIKULTI , #IJASSEEBEVSOCRNEC ... собираат лајкови и си градат интернет кариера, башка и од кликбејт сабскрајб фармаат кеш на YT и сличните страници. Се ова го прават најверојатно за да се докопаат во првата третина каде што ќе имаат сигурен извор на пари. На сите ни е познато што се случи со " нашите твитер револуционери " (кои како бутнаа режим со пенкало) и каде се сега.

Третата третина се некои утописти, хипици, напалени тинејџери анархисти, марксисти, неокомунисти кои веруваат дека само мал процент од хордава е таква и дека не се сите исти. И муабетите со доктори, инжињери се нивни зошто најверојатно во 1970-80 кога почнале првите доселби на мигранти, првите што доаѓале биле колку - толку писмени барем со 2 грама памет и стварно бегале од вукоебините како ние на пример последниве 30 год. Отакако се појави интернетов втората (третина) група почна со мантрите за доктори, инжињери да спама по нетов и првата (третина) група тоа си го искористи за сопствени политички цели.

@jamajka кога ја спомна мигрантската криза од 2015 год ме потсети со кого се не се каравме на форумов. Ти тврдам дека 85 - 90% од нив од хуман и утописки аспект ги поддржуваа зошто мислеа дека стварно се сите јадни и бедни и дека сите идат во подобар живот. Другите 10-15 % беа твитерашите и тролови.
Но како што кажа со текот на времето повеќето се свестија дека не е на арно ова што се дешава.

Можеби има надеж за западна Европа, но мислам дека нема да има надеж за нас на Балканов особено за вечниве кандидати за ЕУ од Мал Шенген + Босна и Косово.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.648
Поени од реакции
8.370
Маџарското разознавање и антитерористичките оделенија од полицијата дознале за оваа рута. Виделе ние и Србија какви вукоебини сме и затоа решиле самите да стават ограда за да ја спречат хордава од исток нелегитимирани да влагаат во нивната држава.
Абе бегај таму и они се цигани и се врзани со нашиве граничари тука и лапаат пари од мигрантиве


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.678
Миленко лајф на јутуб. Демек во Белви имало акција на мВР и АНГ фатиле комуникација од некој од тие авганите контактирал некој од нашиве вратени од ИСИ / Сирија. 2 дена демек запечатен хотелот е и се чешлало се ова. Сите ќутат ако збори вистина брадоњава свака част. Oва се десило во Четвртокот.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.584
Миленко лајф на јутуб. Демек во Белви имало акција на мВР и АНГ фатиле комуникација од некој од тие авганите контактирал некој од нашиве вратени од ИСИ / Сирија. 2 дена демек запечатен хотелот е и се чешлало се ова. Сите ќутат ако збори вистина брадоњава свака част. Oва се десило во Четвртокот.

Сигурно му бил некој колега од работа, не се виделе долго време па договарале кафе :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.488
Поени од реакции
19.324
Не би ме зачудило да е вистина ова. Исис се непожелни во Авганистан, па може тие да се бегалците.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.193
Не би ме зачудило да е вистина ова. Исис се непожелни во Авганистан, па може тие да се бегалците.
Има логика иако изгледа како теорија на завера!
ИСИС се синче на америте иако они после као се откажуваа од него! Сега го дислоцираат овде, за да се најде ако треба. Не за џабе никој во Европа овој пат не сака да прими бегалци од Авганистан, знаат што контингент е!
 

вован1

http://1917.gq/jy/jyindex.htm
Член од
10 декември 2017
Мислења
128
Поени од реакции
218
*09/10/2018 САД му се заканија на судот во Хаг со санкции за истрагата против Авганистан.
* Доколку меѓународниот суд ги испита наводните воени злосторства на американските војници во Авганистан, САД ќе возвратат, рече советник на Трамп.
raara1632909676.jpg
28.09.2021 година: Меѓународниот суд на правдата во Хаг нема да ги разгледа можните злосторства на американската војска во Авганистан. Но, ќе ги истражи дејствата на талибанците и борците на ИСИС. Оваа одлука беше поздравена од американската администрација и остро критикувана од активистите за човекови права.

Хаг е различен!)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.488
Поени од реакции
19.324
Хаг е различен!)
Хашкиот трибунал си ја врши токму онаа работа за што е создаден, политички инструирана дискредитација за оправдување на потрошените пари на даночните обврзници на западот за противправни воени интервенции и злосторства против човештвото.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.710
Поени од реакции
25.397
По новата (официјална) пратка од вчера, тоест нови 97 авганистанци, денеска повторно во шетња. Во запознавање со главниот град, право во Сити мол.
Ако, убаво е да се дружат и да пазарат, добро е за економијата -нешто така би истресол муртинецот

Впрочем, дали сите од нив приложиле вакцинален сертификат при влез во Сити мол!? -ВИЦ
Сити мол е убаво место за нив, ќе се дружат со албанците од Косово и овдешните. Со блага насмевка на лицето ќе се поздравуваат, како почит на нивната религија.

НО, ова е официјален податок, објавен во медиум. А шу праиме со оние за кои не се пишува!?
Седат во карантин и пијат кафе во бар!? НЕ!
Слободно се шетаат низ Скопје и градовите ширум Македонија, но за тоа мора да се молчи. Дури ни опозициските медиуми не сакале да известуваат за тие нивни прошетки, се плашат.
Кога ќе се намножат се повеќе тука, веќе нема да може да молчат, ќе бидат видливи насекаде, тогаш ќе пукне бостанот. Но што со тоа!? Вратите им се отворија, нема назад.
Еден џандар од висока инстанца на МВР ми кажа каде се не фрекфентираат слободно, другари сме од деца, не ме лаже. Но морало да се молчи.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.349
Поени од реакции
5.823
Интересни овие „бегалци„ кои одат во шопинг и се товарат со кеси од продавници
 

Kajgana Shop

На врв Bottom