Политички случувања во Авганистан

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.719
Интересни овие „бегалци„ кои одат во шопинг и се товарат со кеси од продавници
Засега со кеси од продавници, здравје за некоја година ќе се товарат со елеци полни со ц4.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.822
Поени од реакции
10.054
Додека во Македонија на секој што преспал два пати од 89 навака може да си добие државјанство, авганистанци си доаѓаат со чартер авиони полиција групно ги шета по шопинзи, гарант за некоја година ќе си добијат и права како малцинство, во Хрватска интервентна полиција без обележја ги тера ко стока надвор од земјата со пендреци. Полицијата се правда, да противзаконски е што ги тепаме ама такви наредби имаме.

Е тоа е држава другари. Прочитајте ги коментарите на индекс : "Само удри"


 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.651
Полицијата се правда, да противзаконски е што ги тепаме ама такви наредби имаме.
Ајде утре ако наредбите бидат да си сечат вени, се надеваме ќе го сторат тоа.
Е тоа е држава другари.
:pos:
Ајде у нареден живот ко ќе се родиш у некоја вукојебина у која не можеш ни образование асално да имаш и животот ќе ti помине во војни, изрушени домови итн и едвај ќе најдеш начин да избегаш, да те пречека некоја ваква држава. Вистинска држава :)
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.885
Поени од реакции
8.719
Не разбираат друг јазик докторите и архитектите, што да правиш од такви општества доаѓаат.

Сирота Хрватска нема да дознае како диверзитетот ги оплеменува општествата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.894
Поени од реакции
30.591
Ете како се брани своето, браво за Хрватите. А Европа старата курва, слободно нека си ја земе баграва директно во нивните држави наместо да ни ги увалува овде нам.

:pos:
Ајде у нареден живот ко ќе се родиш у некоја вукојебина у која не можеш ни образование асално да имаш и животот ќе ti помине во војни, изрушени домови итн и едвај ќе најдеш начин да избегаш, да те пречека некоја ваква држава. Вистинска држава :)
Секој се раѓа некаде и мора да игра најдобро што може со картите што му се поделени.
Наративата на таквите како тебе, е давање на сопствените ресурси на други дури и кога за себе немаш доволно... Фино звучи како приказна, но во реалност тие „даражливите“ еволуциски едноставно ќе се истребат самите себе.

Јас лично онака во вакуум гледано би ве оставил да бидете дарежливи баш колку сакате. Само проблемот е што вие (таквите како тебе) сакате да биде дарежливи не со вашите лични ресурси - туку со задничкото добро на целата заедница.

Ајде, накај вашето се движат работите (барем засега). Ако не се смени нешто, после уште некоја генерација перење мозоци со ова темпо и мнозинството секако ќе дојде на вашиот светоглед. Тогаш историјата ќе не избрише од постоењето, ќе не заменат ваквите бараби, се додека и самите не омекнат доволно да ги заменат некои други бараби... Кругот на настанување и уништување на цивилизациите.


Додека газдите најгоре си ја тераат агендата за живеење најлуксузен можен живот, без замарање за иднината на човештвото.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.909
ОФИЦИЈАЛНО 154 НОВИ СОГРАЃАНИ секако сместени во хотел со полн пансион.
Супер, се полни севернава дупка со се повеќе авганистанци, ден за ден, недела за недела.
Наскоро ќе дојде момент кога ќе мора да се пуштат во употреба и камповите во Бардовци и останати (веќе подготвени), за кои многу многу и народот сеуште не верува дека воопшто и постојат. Но ќе поверува кога ќе види со свои очи, наскоро.

Океј. Познато и очекувано е сето тоа. Него денеска повторно авганистанците во официјална ШЕТЊА!?
Секако повторно во фамозниот Сити мол. Шетња или ШОПИНГ!? Интересно нели? Внесени со сите привилегии, газејќи по црвен тепих, БЕЗ ВАКЦИНАЛЕН СЕРТИФИКАТ, ПРЕКУ "ТАЈНИ" ВЛЕЗОВИ.
Со чиви пари во шопинг?
Со оние наводно донирани од САД/УСАИД или со наши пари?
ТОЧЕН одговор на ова прашање нема да добиеме, спрема ВЛАСТА треба да мислиме дека се парите од САД, но дали навистина е така!?

Инфлација, мимфлација многу нови нерешени испливуваат на виделина па интересно време ни претстои.
Некако муртинецот, дебело се заплеткува во лагите (како и секогаш), односно што вели замрзнување на цени на производи со ИСТОВРЕМЕНО покачување на ПЛАТА, тоа воопшто не оди едно со друго, ама воопшто. Тоа се приказни за мали деца. Но рајата за жал сеуште му верува!
Дали е сето тоа поради нашите нови сограѓани или не? Ќе видиме, еден ден, се надевам во поскоро време вистината ќе излезе на виделина.

Пред неколку дена, оваа "господа" беше прошетана и до Рамстор мол. Инаку редовната официјална маршута им е во Сити мол. Колку ли убаво се чуствуваат кога се наоѓаат помеѓу своите.

АПЕЛ: Следната официјална тура, нека им биде организирана од стара чаршија, преку Бит пазар па се до Чаирчанка. Да седнат кај Џељо на чај, во околните ресторанчиња на топол оброк. Повторно помеѓу своите, да си намигнуваат додека седат во заедничко опкружување.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.660
Поени од реакции
11.885
ОФИЦИЈАЛНО 154 НОВИ СОГРАЃАНИ секако сместени во хотел со полн пансион.
Супер, се полни севернава дупка со се повеќе авганистанци, ден за ден, недела за недела.
Наскоро ќе дојде момент кога ќе мора да се пуштат во употреба и камповите во Бардовци и останати (веќе подготвени), за кои многу многу и народот сеуште не верува дека воопшто и постојат. Но ќе поверува кога ќе види со свои очи, наскоро.
Бардовци не е Центар, не е Капиштец, не е Дебар Маало, не е Црниче, не е Пржино, не е Водно.

Додека не ги сместат меѓу скопските дами и господа кои себеси се нарекуваат елита, никој нема да верува каков отпад увезуваме.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.822
Поени од реакции
10.054
ОФИЦИЈАЛНО 154 НОВИ СОГРАЃАНИ секако сместени во хотел со полн пансион.
Супер, се полни севернава дупка со се повеќе авганистанци, ден за ден, недела за недела.
Наскоро ќе дојде момент кога ќе мора да се пуштат во употреба и камповите во Бардовци и останати (веќе подготвени), за кои многу многу и народот сеуште не верува дека воопшто и постојат. Но ќе поверува кога ќе види со свои очи, наскоро.

Океј. Познато и очекувано е сето тоа. Него денеска повторно авганистанците во официјална ШЕТЊА!?
Секако повторно во фамозниот Сити мол. Шетња или ШОПИНГ!? Интересно нели? Внесени со сите привилегии, газејќи по црвен тепих, БЕЗ ВАКЦИНАЛЕН СЕРТИФИКАТ, ПРЕКУ "ТАЈНИ" ВЛЕЗОВИ.
Со чиви пари во шопинг?
Со оние наводно донирани од САД/УСАИД или со наши пари?
ТОЧЕН одговор на ова прашање нема да добиеме, спрема ВЛАСТА треба да мислиме дека се парите од САД, но дали навистина е така!?

Инфлација, мимфлација многу нови нерешени испливуваат на виделина па интересно време ни претстои.
Некако муртинецот, дебело се заплеткува во лагите (како и секогаш), односно што вели замрзнување на цени на производи со ИСТОВРЕМЕНО покачување на ПЛАТА, тоа воопшто не оди едно со друго, ама воопшто. Тоа се приказни за мали деца. Но рајата за жал сеуште му верува!
Дали е сето тоа поради нашите нови сограѓани или не? Ќе видиме, еден ден, се надевам во поскоро време вистината ќе излезе на виделина.

Пред неколку дена, оваа "господа" беше прошетана и до Рамстор мол. Инаку редовната официјална маршута им е во Сити мол. Колку ли убаво се чуствуваат кога се наоѓаат помеѓу своите.

АПЕЛ: Следната официјална тура, нека им биде организирана од стара чаршија, преку Бит пазар па се до Чаирчанка. Да седнат кај Џељо на чај, во околните ресторанчиња на топол оброк. Повторно помеѓу своите, да си намигнуваат додека седат во заедничко опкружување.
И двоспратниот кинески автобус со кој ги шетаат талибаниве Грујо им го купи
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.440
Поени од реакции
4.264
А да. Кој овде дрндаше дека талибаниве се праведни? Еве ти го шеријатот на дело. Куп сељаци од пиздуматерина со целосно испран мозок правејќе садистички ствари за алчни лопови. Браво бре. Гордеј се со себеси.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.234
Поени од реакции
39.984
@Бачето и компанија русофили дрндаа, Фуксанов му рекол така дека талибанците се праведни.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.440
Поени од реакции
4.264
@Бачето и компанија русофили дрндаа, Фуксанов му рекол така дека талибанците се праведни.
Ја сум русофил, ама кој ги ебе? Русите први пробаа со авганциве, не им успеа. Американциве стигнаа до негде...и се вратија три чекори наназад. Ја кажав само римски третман и форсирана западизација. После некој ретард фати да ме прави левичар.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.660
Поени од реакции
11.885
Ја сум русофил, ама кој ги ебе? Русите први пробаа со авганциве, не им успеа. Американциве стигнаа до негде...и се вратија три чекори наназад. Ја кажав само римски третман и форсирана западизација. После некој ретард фати да ме прави левичар.
Третманот ти е тотално погрешен, за почеток Римјаните ги нема повеќе од 1500 години, Отоманците го испробаа истиот третман, за на крај да го укинат откако султанот им заврши во заложништво на јаничарите, а во поново време Советскиот Сојуз се обиде да го искорени христијанството, па денес Советскиот Сојуз е музејски експонат, а христијанството и понатаму е доминантната религија во повеќето поранешни советски републики, поточно во сите со исклучок на -стан републиките.

Исто така, не заборавај дека еден од најголемите херои на Германците од античкиот период, е Арминиј, германски генерал кој своеволно го прифатил римскиот третман врз себеси, по што станал римски граѓанин и генерал во римската војска, за подоцна да им се врати на своите сонародници источно од Рајна, по што им удрил добар ќотек на Римјаните во Тевтобуршката шума, за Римјаните никогаш повторно да не стапнат источно од Рајна. Светата Римска Империја од времето на Карло Велики е веќе друга приказна, но ете и таа денес е музејски експонат, исто како и античките Римјани и нивната империја.

Најдобар третман е тотално изолирање од туѓите општества, под услов и тие да се изолираат од тебе.

Ако тие не те гибаат тебе, тогаш и ти не ги гибај нив.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.440
Поени од реакции
4.264
Третманот ти е тотално погрешен, за почеток Римјаните ги нема повеќе од 1500 години, Отоманците го испробаа истиот третман, за на крај да го укинат откако султанот им заврши во заложништво на јаничарите, а во поново време Советскиот Сојуз се обиде да го искорени христијанството, па денес Советскиот Сојуз е музејски експонат, а христијанството и понатаму е доминантната религија во повеќето поранешни советски републики, поточно во сите со исклучок на -стан републиките.

Исто така, не заборавај дека еден од најголемите херои на Германците од античкиот период, е Арминиј, германски генерал кој своеволно го прифатил римскиот третман врз себеси, по што станал римски граѓанин и генерал во римската војска, за подоцна да им се врати на своите сонародници источно од Рајна, по што им удрил добар ќотек на Римјаните во Тевтобуршката шума, за Римјаните никогаш повторно да не стапнат источно од Рајна. Светата Римска Империја од времето на Карло Велики е веќе друга приказна, но ете и таа денес е музејски експонат, исто како и античките Римјани и нивната империја.

Најдобар третман е тотално изолирање од туѓите општества, под услов и тие да се изолираат од тебе.

Ако тие не те гибаат тебе, тогаш и ти не ги гибај нив.
Русија е жива, рим постои, италија постои. Ама германците више не се варварски племиња, пошто на крајот на краиштата сите христијани се сторија .германија и франција се богати, и русија и источна европа се секуларни и царот е мртов. Поентата ти е излишна.
За не рчкањето , за жал изолиран систем не постои. Во човечка природа е конфликт. Боље погнасниот да изгуби.
Со значи со доволно напор се постигнува саканиот ефект. Само не на начич некој како тебе проповеда . Долгорочно еден шеријаташ помалку, поасална планета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom