Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
awe mnogu opasna rawota se vonzemjani ozbilno ima tolku mnogu moaweti ali mene luge samo edno mi e nejasno od kade cela taa tehnologija we kako tolku ponapredni od nas a
 
Член од
5 јануари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
3
ne mora da znaci

Znaci velis deka patuvanjeto niz vselenata e nevozmozno bidejki zvezdite ni se mnogu daleku.Spored mene ne e tocno bidejki celata taa pretsava na covekot za prostorot i vremeto mozebi i ne e tocna.Ako si slusnal za zborovi kako crvji dupki ili nesto slicno ke ti stane pojasno.Nekoe rastojanie moze da se menuva spored toa kako ti se postavuvas sprema nego.Taka da rastojanieto izrazeno vo svetlosni godini e mnogu mnogu relativno.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Еднаш веќе пуштив пост ама некако пак забегуваат дискусииве па еве пак, овој пат посериозно за да можат некои и да научат нешто.

Животот не може да се појави на било кое небесно тело. Има низа астономски параметри кои требаат да бидат задоволени. Живи суштества може да се појават само на оние планети кои кружат околу ѕвезди со спектрален тип подоцнежен од F0. Анализата пак на ѕвездената ротација покажува дека само ѕвезди од спектрален тип F2 може да имаат планетарен систем. Спектралниот тип е основен критериум на интензитетот на спектралните линии. Се означуваат со O, B, A, F, G, K, M. При премин од еден во друг тип има 10 подтипови и се бележат со додавање на број од 0 до 0 кон буквата која го означува основниот тип. Пример A9, F0, F4, F7, G0 итн. Нашето Сонце е спектрален тип G2. Температурата на ѕвездите се мснува според типот. Така за тип О е 40-50 илјади келвини па се до 3000 К кај тип К. Значи доколку земеме дека планетарните системи околу ѕвезди помеѓу F2 и K5 се погодни за живот тогаш само кај 1-2% од сите ѕвезди во нашата галаксија можеме да очекуваме живот. Знаеме дека бројот на ѕвездите во нашата галаксија се проценува на 150 милијарди следствено 1-2 милијарди потенцијални кандидати само во нашата галаксија. Самите планети треба да имаат атмосфера и хемиски елементи за почеток на живот. Исто така и темепратурата не смее да се менува во големи интервали. Во однос на ова планетите кои кружат во близина на ѕвездата и планетите кои се многу одалечени се непогодни за живот. Ексцентричноста на движењето не треба да биде многу голема. Крајна граница е 0,2. Земјата на пример има ексцентричност на движење од 0.016730 што е блиску до идеален круг. Масата на планетата не би требало да биде помала од 0,4 земјини маси за да зачува атмосфера но не поголема од 2.35 маси заради силата на тежата. (пример Марс има 0.11 земјени маси). Периодот на ротација треба да е помал од 96 земјени часа односно 4 земјени денови. Исто така староста на ѕвездата околу која би кружела планетата не би требало да е помалку од 3 милијарди години. Масата на ѕвездата треба да е помала од 1.43 сончеви маси. Ѕвездите со големи маси живеат кратко зошто брзо ја потрошуваат својата енергија. Долната граница е 0.72 Сончеви маси поради диспророрција помеѓу сјајот и бавната ротација.
Овде ги наведов основните карактеристики кои ми текнуваат а има многу повеќе. Јас имам изведено и математичка формула на пресметка за потенцијална веројатност на живот а бројот на потенцијални кандидати го напишав во минатиот пост.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Му беше на некој интересно ова што го напишав? Сакате уште малку интересни работи, или не? Само, изгледа ќе мора да биде пократко, а? :)
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Па ги знам повеќето од податоциве што ги напиша и дефинитивно си во право. Само ти зборуваш што е потребно за да има живот односно за да егзистираат суштества исти како нас. Сепак зборуваме за вонземјани за кои немаме претстава што се им е потребно за да опстојат.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
NILE напиша:
Znaci velis deka patuvanjeto niz vselenata e nevozmozno bidejki zvezdite ni se mnogu daleku.Spored mene ne e tocno bidejki celata taa pretsava na covekot za prostorot i vremeto mozebi i ne e tocna.Ako si slusnal za zborovi kako crvji dupki ili nesto slicno ke ti stane pojasno.Nekoe rastojanie moze da se menuva spored toa kako ti se postavuvas sprema nego.Taka da rastojanieto izrazeno vo svetlosni godini e mnogu mnogu relativno.
Секако дека сум слушал за вакви работи, но реално тоа е само научна фантастика. Кога ќе биде поткрепено со некој доказ ќе биде веќе поинаку. Инаку светлосните години се само замена за да не се прикажува оддалеченоста во километри, еве вака би изгледало тоа инаку :
Нашата најблиска ѕвезда Проксима е оддалечена 4,2 светлосни години или 39,7 билиони километри :)

Еве и јас имам едно прашање, со која брзина мислиш дека би патувал човекот низ тие дупки во вселената ? Со брзина поголема од таа на светлината ? :)
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Batistuta напиша:
Па ги знам повеќето од податоциве што ги напиша и дефинитивно си во право. Само ти зборуваш што е потребно за да има живот односно за да егзистираат суштества исти како нас. Сепак зборуваме за вонземјани за кои немаме претстава што се им е потребно за да опстојат.
Да, да овие работи се наменети за живот кој би можел да наликува на овој на нашава планета или барем во неговата историја поминал преку развојниот циклус на кој сме сега ние и во моментов е на многу повисоко ниво отколку човекот! (не заборавзај да размислуваш за факторот време) Еднаш пишував и за можноста за други биолошки форми на живот. Само, засега живот претставува она што го имаме дефинирано како такво. Пред да бараме живот на други места треба да знаеме како и каде тој може да се појави. За таа цел го анализираме засега единствениот модел што го познаваме: појавата на животот на Земјата. Сметам дека тоа е најлогичното и најпаметното. Патем, човековата фантазија сега засега убаво се снаоѓа во развојот на уметноста и културата на човештвото. Научните факти се нешто сосема друго, знаеш, постојат некои универзални космички константи, основни во природата!
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Исто така, во контекс на претходниот пост, ние сме подготвени да стапиме во контакт со вонземни цивилизации кои се слични на нашата. Доколку во вселената постојат други форми на живот можноста да се разменат информации се сведува скоро на нула. Парафразирано од Гери Берскјур „...доколку по илјада или повеќе години мајмуните станат способни да разговараат како што тоа го правиме ние денес, сосема е можно ние и понатаму да немаме никаков дијалог со нив, со оглед на тоа што и нашата еволуција би продолжила па и ние би комуницирале меѓусебе сосема различно од денес“. Колку едноставно и просто а колку прецизно и точно.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
NightFuneral напиша:
abe....ne veruvas dodeka ne vidis...a koga ke vidis......javi se da praime muabet
Ако ова се однесуваше на мене тогаш не сме се разбрале, прочитај го мојот прв пост на оваа тема. Римскиот филозоф и поет Лукрецие Кар во своето дело „За природата на нештата” го напишал следново: „Светот што ние го гледаме не е единствен и ние сме должни да веруваме дека и во другите делови од просторот постојат други Земји со други луѓе и други животни”. Јас дефинитивно стојам зад ова, само пристапувам од малце по реален, по научен аспект.
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
170
Поени од реакции
3
Јас верувам дека постојат вонземјани,но не мора да значи дека се посупериорни од нас и дека имаат влијание над нас.Ние сме деструктивни суштества кои сами си ја уништуваме планетата.Тие можеби немаат никаква намера да е уништат,односно не мора да се мачат бидејќи ние се уништуваме сами.Или друга веројатност е дека од овие деструктивни атрибути на човековата раса,тие можеби се плашат да стапнат на планетава Земја.Сигурно сте гледале некој филм каде вонземјаните кои доаѓаат на земјата ние веднаш ги сецкаме и расчеречуваме,ги водиме низ најразлични процеси на испитувања.Можеби и тие гледале некој таков филм преку некој од нашите мизерни сателитчиња и никогаш повеќе не им текнало да се приближат до земјава.
 
Член од
8 јануари 2006
Мислења
4
Поени од реакции
0
Слусајте бе луѓе.Вакви теми не треба да се отвораат бидејќи се шо се пиши овде се само претпоставки и никој сигурно немози да кази дали постојат или не.Иначе за глупости секој знај да тропа...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
незнам дали делуваат некако на нас а дека постојат,то сигурно!!!
 
Член од
13 јануари 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
Abe jas mislam oti postoot, a ako e tocno tava deka imaat nogo pati dovagano na nasava planeticka, jas mislam deka togas tie se ponapredni od nas stom se uspeale da dojdat do ovde, a nie se uste ne sme.

Ima bezbroj galaksii, vo niv ima mnogu planeti, ne veruvam deka samo nie sme ovde, deka sme sami vo ovaa OGROMNOOOO PROSTRANSTVO :je:
 
Член од
14 јануари 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
Mene poveke me interesira dali bi sobrale edno avtostoperce...ili da ne se zamaram uopste?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom