Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Зошто ако е НЛО мора да биде во вид на чинија?Зошто така е на филмовите?А може и тие биле како чинии само што тие се појавувале па ги снемувало.Па иди ти види ги што форма се.Доколку постои НЛО а ништо чудно да постои може у секаква форма да се.:)
Кажи ми ти на што личат тие што се забележуваат во Лондон? Сигурно не на ламби со оган внатре. Сите знаеме што е тоа што личи на Ламба и што има оган внатре.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Кажи ми ти на што личат тие што се забележуваат во Лондон? Сигурно не на ламби со оган внатре. Сите знаеме што е тоа што личи на Ламба и што има оган внатре.
Ок види сеа јас не зборам за случајот во Струмица.Може биле ламби а може и не.Не знам не видов иако тој период и бев во Струмица и ми е криво што не сум го видел.Али тргни тоа на страна,зборот мене ми беш што не мора да значи дека ако објектот не личи на чинија тоа не е НЛО.Ти кажа еј нема шанси да е НЛО сепак тоа не личи на чинија.Ја не ти тврдам дека тоа во Струмица е НЛО или пак нешто друго ја ти тврдам дека НЛО-то не е во вид на чинија.Имало многу случаеви каде што се видени објекти што НЕ се во форма на чинии.Сепак многумина мислат дека се во форма на чинии и тоа само од филмовите.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ок види сеа јас не зборам за случајот во Струмица.Може биле ламби а може и не.Не знам не видов иако тој период и бев во Струмица и ми е криво што не сум го видел.Али тргни тоа на страна,зборот мене ми беш што не мора да значи дека ако објектот не личи на чинија тоа не е НЛО.Ти кажа еј нема шанси да е НЛО сепак тоа не личи на чинија.Ја не ти тврдам дека тоа во Струмица е НЛО или пак нешто друго ја ти тврдам дека НЛО-то не е во вид на чинија.Имало многу случаеви каде што се видени објекти што НЕ се во форма на чинии.Сепак многумина мислат дека се во форма на чинии и тоа само од филмовите.
За жал не се само во филмовите. Забележани се и во Лондон во вид на чинија. А може и да не личат на чинија нормално, али повеќето што се забележани се во вид на чинија.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.239
Поени од реакции
4.848
За жал не се само во филмовите. Забележани се и во Лондон во вид на чинија. А може и да не личат на чинија нормално, али повеќето што се забележани се во вид на чинија.
Кога, како што?
Може некоја слика, доказ дека има забележано НЛО над Лондон?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Па зошто не чепнете по нет бе аман. Се да ви се сервира. Ептен мрзливи. :)


Дерик Бурден шетал на 16 кат од зградата во Конвент Гарден кога ја снимил фотографијата на која наводно се гледаат 4 НЛО – а. Летачките објекти тој не ги забележал кога сликал, но кога после неколку дена ја погледнал фотографијата заедно со сопругата Сара, тој забележал необични форми на облачното небо. Оваа глетка е снимена со мобилен телефон рано наутро, а е фотографиран пејзаж на Лондон како и четири светла кои се гледаат над парламентот, пишува Daily Mai. Дали може навистина да станува збор за НЛО? “Чекав да ми стигнат некои материјали. Па помислив да излезам на терасата и да испијам еден чај. Бев на 16 – ти кат и снимив една фотографија за мојата сопруга која не доаѓа често во Лондон.“- раскажувал 40 – годишниот Бурден.

“Тогаш не забележав ништо, затоа што се концетрирав на прекрасната глетка, но кога на сопругата Сара и ги покажав сликите, таа ме праша какви се тие светла на ќошот? Бурден тврдел дека не станува збор за рефлексија на светлината бидејќи снимал на отворено а не преку стакло.

“Јасно се гледаат четири летачки чинии сите со иста големина. Кога им ја покажав снимката на колегите на градилиштето, беа запрепастени“, изјавил Бурден за “Daily Mail.

Дали ова се навистина облици на вонземјански летала или за нив постои логично објаснување? “Не знам што се овие кругови, никогаш не сум верувал во НЛО. Но ова е големо пространство а фотографијата говори сама за себе.“- изјавил Бурден
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.239
Поени од реакции
4.848
Па зошто не чепнете по нет бе аман. Се да ви се сервира. Ептен мрзливи. :)


Дерик Бурден шетал на 16 кат од зградата во Конвент Гарден кога ја снимил фотографијата на која наводно се гледаат 4 НЛО – а. Летачките објекти тој не ги забележал кога сликал, но кога после неколку дена ја погледнал фотографијата заедно со сопругата Сара, тој забележал необични форми на облачното небо. Оваа глетка е снимена со мобилен телефон рано наутро, а е фотографиран пејзаж на Лондон како и четири светла кои се гледаат над парламентот, пишува Daily Mai. Дали може навистина да станува збор за НЛО? “Чекав да ми стигнат некои материјали. Па помислив да излезам на терасата и да испијам еден чај. Бев на 16 – ти кат и снимив една фотографија за мојата сопруга која не доаѓа често во Лондон.“- раскажувал 40 – годишниот Бурден.

“Тогаш не забележав ништо, затоа што се концетрирав на прекрасната глетка, но кога на сопругата Сара и ги покажав сликите, таа ме праша какви се тие светла на ќошот? Бурден тврдел дека не станува збор за рефлексија на светлината бидејќи снимал на отворено а не преку стакло.

“Јасно се гледаат четири летачки чинии сите со иста големина. Кога им ја покажав снимката на колегите на градилиштето, беа запрепастени“, изјавил Бурден за “Daily Mail.

Дали ова се навистина облици на вонземјански летала или за нив постои логично објаснување? “Не знам што се овие кругови, никогаш не сум верувал во НЛО. Но ова е големо пространство а фотографијата говори сама за себе.“- изјавил Бурден
За ова постои објаснување... и тоа се однесува на фотоапаратот, т.е. понекогаш се гледаат светли точки.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Вонземјани како суштества со разум или вонземајни само како живот надвор од Земјата. За првото сигурно дека постојат споредно само со големината на нашата галаксија смешно е да се верува дека само на нашата планета се создале услови за да има интелегентни суштества.
Доколку се збори за живот во било каква форма голема е веројатноста тој да постои и на некоја од планетите или сателитите во Сончевиот систем а да не збориме за подалеку.

А дали сме биле посетни ние од вонземјани за тоа не може ништо со сигурност да се каже. Сепак и да има вонземајни поради големината на галаксијата можно е и да не сме се сретнале со нив или пак сеуште не сме доволно "интересни" за да ни обрнат внимание.
 
M

MacedoniaGirl

Гостин
Верувам дека постојат вонземјани, едноставно не е можно да сме сами во целиот вселенски простор, поточно универзум. Не е можно само на нашата планета да се создале услови за живот на интелегентни суштества. Можеби вонземјаните не се зелени и со голема глава (како што ги прикажуваат на филмовите), но постојат високоинтелегентни суштества. Е сега, кои се, какви се, што се и зошто се, ќе се дознае можеби за 1 година, можеби за 100, можеби и за 1000 години. Според мене НАСА крие во врска со вонземјаните, но кога-тогаш се ќе се дознае. Трпение спасение :) И онака животот не ни зависи од тоа што ќе дознаеме дали постојат вонземјани или не. Барем не досега. Но, она што мене ме копка е да дознаам нешто повеќе за нив, и ме копка зошто толку се крие пред јавноста?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
На грешка изгледа ми го имаат избришано мислењето затоа што не беше оф топик :icon_lol:. Ајде поради длабокото историско културно уметничко опшествено значење ќе го напишам пак :icon_lol:.
Сериозно прашање поставено несериозно.
Вака ме интересира класификацијата, подредувањето, сврстувањето на два живи ентитети, првиот е во форма на сфера или топка со бои од темно виолетова накај темно плава и мали делови на црна боја се забележува при зајдисонце. Вториот е во форма на молња односно на камшик испуштен хоризонтално во воздух змијолик облик, неговата боја е виолетова и на краевите по цел облик а не на почетокот и крајот преминува во жолта, и се забележува ноќе на вештачка светлина од обична сијалица поставена под одреден степен над челото и очите...
 
R

Roten 96

Гостин
Според мене вонземјани постојат бидејќи се поголем е бројот на нови регистрирани нло објекти кои се појавуаваат на нашата атмосфера тоа веќе не можат да го сокријат астрономите мора да постои некој друг облик на свет во други сончеви системи :icon_lol:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.239
Поени од реакции
4.848
На грешка изгледа ми го имаат избришано мислењето затоа што не беше оф топик :icon_lol:. Ајде поради длабокото историско културно уметничко опшествено значење ќе го напишам пак :icon_lol:.
Сериозно прашање поставено несериозно.
Вака ме интересира класификацијата, подредувањето, сврстувањето на два живи ентитети, првиот е во форма на сфера или топка со бои од темно виолетова накај темно плава и мали делови на црна боја се забележува при зајдисонце. Вториот е во форма на молња односно на камшик испуштен хоризонтално во воздух змијолик облик, неговата боја е виолетова и на краевите по цел облик а не на почетокот и крајот преминува во жолта, и се забележува ноќе на вештачка светлина од обична сијалица поставена под одреден степен над челото и очите...
Мислам дека тука некаде ќе го најдеш одговорот:

http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_phenomenon

Ги има многу... :)

--- надополнето ---

Според мене вонземјани постојат бидејќи се поголем е бројот на нови регистрирани нло објекти кои се појавуаваат на нашата атмосфера тоа веќе не можат да го сокријат астрономите мора да постои некој друг облик на свет во други сончеви системи :icon_lol:
Или па зголемениот број летови во вселената, и зголемен број на летала (особено приватни)... :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Некој ги памти серијата триаголни летачки обкекти кои ја алрмираа јавноста на Белгија? Имаше и луѓе од армијата и воздухопловството кои признаа дека такво нешто НЕ Е МОЖНО да е од Земјата. Еден од најдобро документираните случаи на НЛО.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Некој ги памти серијата триаголни летачки обкекти кои ја алрмираа јавноста на Белгија? Имаше и луѓе од армијата и воздухопловството кои признаа дека такво нешто НЕ Е МОЖНО да е од Земјата. Еден од најдобро документираните случаи на НЛО.
Имаш нешто линкови ова она? Да видам сакам.. Имам зачуено такво нешто али не ми беше онака јасно.
 
R

Roten 96

Гостин
ВОНЗЕМЈАНИТЕ МОЖЕБИ КОРИСТАТ ИНТЕЛЕГЕНТНИ РОБОТИ

Астрономот Сет Шостак, кој работи на проектот SETI (Служба за потрага по вселенска интелигенција) во Калифорнија изјави дека во тек на потрагата за вонземјанци треба да се земе во предвид фактот дека е можно овие вселенски суштества да делуваат со помош на чувствителни роботи.




Познатиот астроном смета дека луѓето имаат поголеми шанси да ги примат сигналите од роботите кои ги користат вонземјаните, отколку сигналите на биолошкиот облик кој ги создал тие роботи.

Шостак напомнува дека досегашната потрага за вонземјанскиот живот генерално ги следи стандардните правила на биохемијата, односно таа е заснована на претпоставките дека вонземјанските суштества се биолошки живи. Сепак, тој верува дека астрономите можат да имаат да го предвидат постоењето на „живи машини“ во вселената.

Научникот во текстот кој го објави во магазинот „Astra Astronautica“ утврди дека еволуцијата може да потрае и потребно е многу време за да се дојде до интрапланетарна комуникација, но технологијата многу брзо се развива и според него таа брзина е доволна за да го претекне развивачот.

Шостак изјави дека ако се погледне периодот зад нас, ќе видиме дека во еден момент било пронајдено радиото, а веќе во друг момент сме имале сè што е потребно за да гледаме во вселената. Токму поради тој брз развој на технологијата докажува дека сме способни да развиваме интелигентни машини, смета научникот.
 
L

Lu

Гостин
Јас верувам дека постојат вонземјани (иако досега не сум видела).Едноставно не е можно да сме сами.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom