Воени авиони

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.081
Поени од реакции
10.802
amerika ja napadna srbija bidejki znaese deka nema so sto da se brani togas milosevic da gi vlozese parite vo poadvokaten pvo sitem drugo ke bese nemora c 400 i c 300 ke zavrsese rabota
ti vidi srbite sobori f 117 stel texnologija so ruski pvo sistem proizveden 50 te godini raketa kub stelot bese proizveden 1997 i bese neostorvilv i nekoj ne smese da kaze deka toj avion ima nedostatoci toj sistem bese c 125 sega ruste imat c 400 c 500 a amerive uste istive avioni so taa demeka stel teholocija
абе јасно ми е на мене само има дудуци тука шо ги извртуваат работите и вадат нереални статистики
нека нападне америка некоја сериозна земја па да видиме дали само 1(еден) авион ке им биде соборен
убаво Русите ја искористија ситуацијава и Сирија за у реални воени услови да видат до каде се а богами и демонстрираа сила


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Јас мислам дека Америка нема шанси со Русија, затоа што руската армија во последните 10-15 години многу напредна и технички и тактички и луѓето направија ефикасна и брза мобилна армија, а американската е трома и неефикасна.
Американците сосе базите што ги имаат низ цел свет неможат толку брзо да се преселат од едно место во друго како што можат русите.
Се сложувам дека американците тешнолошки стојат подобро, но не е толку голема разликата, во евентуален судир Русите би биле поуспешни, на крај краева руските животи се поевтини од американските, тоа многу пати до сега се покажало како точно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Јас мислам дека Америка нема шанси со Русија, затоа што руската армија во последните 10-15 години многу напредна и технички и тактички и луѓето направија ефикасна и брза мобилна армија, а американската е трома и неефикасна.
Американците сосе базите што ги имаат низ цел свет неможат толку брзо да се преселат од едно место во друго како што можат русите.
Се сложувам дека американците тешнолошки стојат подобро, но не е толку голема разликата, во евентуален судир Русите би биле поуспешни, на крај краева руските животи се поевтини од американските, тоа многу пати до сега се покажало како точно.
ги помеша работите, Америка е таа со брза и мобилна армија, и шо е најважно, имаат огромно искуство со водење војни на големи далечини, а тоа искуство не можеш да о купиш. Пример русите кога сакаат да научат нешто за водење на војна на далечина, треба да ги проучуваат америчките искуства и дејствија
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.368
Поени од реакции
40.190
ги помеша работите, Америка е таа со брза и мобилна армија, и шо е најважно, имаат огромно искуство со водење војни на големи далечини, а тоа искуство не можеш да о купиш. Пример русите кога сакаат да научат нешто за водење на војна на далечина, треба да ги проучуваат америчките искуства и дејствија
да бидеме реални, Америка не може да повлече толкаво наоружање да ја нападне Русија, русите само 10.000 тенкови имаат и уште толку оклопни возила, плус тактички нуклеарки, ПВО и што уште не, при конфронтација на европско тло губат секако американците.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
да бидеме реални, Америка не може да повлече толкаво наоружање да ја нападне Русија, русите само 10.000 тенкови имаат и уште толку оклопни возила, плус тактички нуклеарки, ПВО и што уште не, при конфронтација на европско тло губат секако американците.
тенкоите веќе не се во мода, русите тоа касно го сфатија и сега му рѓосуваат 9000 тенкови по ливади, а пво му е доста слабо шо и се покажа до сега во војните и конфликтите арапско израелски, ирак, либија, србија.
А никој нема да користи тактичко нуклеарно оружје пошто то е веќе трета светска војна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.368
Поени од реакции
40.190
тенкоите веќе не се во мода, русите тоа касно го сфатија и сега му рѓосуваат 9000 тенкови по ливади, а пво му е доста слабо шо и се покажа до сега во војните и конфликтите арапско израелски, ирак, либија, србија.
А никој нема да користи тактичко нуклеарно оружје пошто то е веќе трета светска војна.
имам замерка мала на твоиве муабети, заглавен си у времето, војните што ги наброја беа пред 30 години и беа користени старомодни пво системи, а не мора да има нуклеарни боеви глави, искандерот или точка сеедно користи и конвенционално оружје, плус ги заборавив смерчот, ураганот, градот итн кои можат да направат пепел цели дивизии, украинците ја научија лекцијата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
имам замерка мала на твоиве муабети, заглавен си у времето, војните што ги наброја беа пред 30 години и беа користени старомодни пво системи, а не мора да има нуклеарни боеви глави, искандерот или точка сеедно користи и конвенционално оружје, плус ги заборавив смерчот, ураганот, градот итн кои можат да направат пепел цели дивизии, украинците ја научија лекцијата.
наброј дивизии кои беа направени пепел од тие системи
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
ги помеша работите, Америка е таа со брза и мобилна армија, и шо е најважно, имаат огромно искуство со водење војни на големи далечини, а тоа искуство не можеш да о купиш. Пример русите кога сакаат да научат нешто за водење на војна на далечина, треба да ги проучуваат америчките искуства и дејствија
Ич не сум ги помешал работите, ако си ги следел случувањата во руската армија во последниве 15 години ќе сватиш за што зборам:
Ако Русија нема искуство во водење војни незнам кој има.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_involving_Russia
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ич не сум ги помешал работите, ако си ги следел случувањата во руската армија во последниве 15 години ќе сватиш за што зборам:
Ако Русија нема искуство во водење војни незнам кој има.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_involving_Russia
во првта светска војна капитулираа во втората преживееа благодарение на помошта од америка и англија, башка до 45 се бореа на своја земја после пробаа во афганистан нешо да напрат па и од таму избегаа кога се судрија со америчко оружје таму и “војуваа“ со чеченија, грузија, горен ѓурѓстан и областа тунгузистан


Америка само во втора светска војна се бореше на пацифик, во африка и во европа, па кореа па виетнам па ирак 2 војни па афганистан, секоја војна америка беше во состојба да испрати десетици и стотици иљади војници на било која точка од свет да ги снадбува со храна лекови опрема оружје и муниција да им даде воздушна и поморска подршка.
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
0
а ти ѓомити од северна кореја пишуваш
pa gledam te vaka proamerikanski orentiran
во првта светска војна капитулираа во втората преживееа благодарение на помошта од америка и англија, башка до 45 се бореа на своја земја после пробаа во афганистан нешо да напрат па и од таму избегаа кога се судрија со америчко оружје таму и “војуваа“ со чеченија, грузија, горен ѓурѓстан и областа тунгузистан


Америка само во втора светска војна се бореше на пацифик, во африка и во европа, па кореа па виетнам па ирак 2 војни па афганистан, секоја војна америка беше во состојба да испрати десетици и стотици иљади војници на било која точка од свет да ги снадбува со храна лекови опрема оружје и муниција да им даде воздушна и поморска подршка.
ti let ne znaes sto izboruvas amerika vo vtora svecka vojna imala kapacitet da ispraka vojnici i lekovi taa upotrebi nuklearno oruzje protiv edna ne nuklearna drzava a rusija koja ja ti ocrnuvas ja osvoi cela evropa vklucuvajki ja i jugoslavija ruski vojnici ginea za da bideme slobodni i posle vojnata so germanija rusija ne bese oslabena nego prodolzi vojna so japonija i zazema nivni teritori
 
А

Атлантист

Гостин
Ништо Русите не направија сами, US и Uк им ја уништија цела авијација, морнарица и подморници на Швабите, Итлајаните и Јапонците,
уште и градовите до темел им ги запалија, иако Швабите не попија атомска б. добија
нешто друго како на пр. Хамбург 1943

http://ww2today.com/4th-august-1943-the-horror-of-hamburg-resounds-around-germany

и нормално трупите на земја им останаа без воздушна поддршка и логистика па губеа на сите фронтови и насегаде со герилски отпор во освоените територии.

Еквивелент на војска без авијација и отежната логистика е како некој билдер со скршени раце и нозе, па нормално сите да му земат мерка.
Југославија сама се ослободи, придонесот на други во тоа ослободување е минорен.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..ова само за разнежуење на душичката американизирана на Let3...

..е сеа, иако на прв поглед изгледа како претенциозно нафарбан спортски авион, дотичната леташка има занимлива историја. Џон Торп 1944 со екипа на Локид од едно пет-шест добри мајстори за три месеци го има скоцкано прадедото на ова авионче , како едносед наменет да биде летачки моторцикл на славната американска армија :)

Значи потеклото му е војничко дефинитивно...
После војната конструкторот го редизајнирал како двосед и доолги години пробал да го направи во серија. Мислам дека последна беше една индиска компанија, што малку го замаглува она madе in usa , ама нема веза. Ова е некој од тие стотина и нешто произведени. Има еден добар штос кај крилото , ама ова не е технички форум...мислам.. :)
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
во првта светска војна капитулираа во втората преживееа благодарение на помошта од америка и англија, башка до 45 се бореа на своја земја после пробаа во афганистан нешо да напрат па и од таму избегаа кога се судрија со америчко оружје таму и “војуваа“ со чеченија, грузија, горен ѓурѓстан и областа тунгузистан


Америка само во втора светска војна се бореше на пацифик, во африка и во европа, па кореа па виетнам па ирак 2 војни па афганистан, секоја војна америка беше во состојба да испрати десетици и стотици иљади војници на било која точка од свет да ги снадбува со храна лекови опрема оружје и муниција да им даде воздушна и поморска подршка.
Војната во Виетнам беше катастрофална за американците. Дури се брои и како амерички пораз.
Корејската војна ќе беше многу поинаква ако кинезите одлучеа сериозно да се вмешаат. Америте се изживљаваа врз неписмени корејци наоружани со старо, исшверцувано советско оружје.
 
А

Атлантист

Гостин
Војната во Виетнам беше катастрофална за американците. Дури се брои и како амерички пораз.
Корејската војна ќе беше многу поинаква ако кинезите одлучеа сериозно да се вмешаат. Америте се изживљаваа врз неписмени корејци наоружани со старо, исшверцувано советско оружје.
1 Милион Кинези не беше доволно сериозно учество од страна на Кинезите? И колку Кинези загинаа - 400 000?
Авијацијата на СССР е учесник во Корејската војна , СССР изгуби 282 пилоти. Кои летаа на тогашните нивни најсовремени авиони mig 15.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom