Воена инвазија врз Јемен - кој е следен?

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.011
Поени од реакции
17.751
http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13940914000353

URGENT: Yemeni Forces Send Another Saudi Warship Down

The targeted ship had repeatedly fired rockets on residential areas in the Yemeni province of Ta'iz, inflicting casualties and destruction there.

Reports said the Saudi warship was targeted and destroyed off Mukha coast in Ta'iz early this morning. Reports said there were casualties, but did not provide exact figures, adding that some of the naval forces were also rescued by the Saudi-led coalition fleet present in the region.

The coalition warships usually deploy offshore Ta'iz to strike coastal targets, but they retreat from Yemen's waters as soon as one of their vessels is destroyed by the Yemeni army and Ansarullah forces.

On November 25, the Yemeni forces targeted and destroyed a Saudi warship in the waters near Bab al-Mandab Strait.

The Saudi warship was targeted with Yemeni missiles in the coastal waters in the province of Ta'iz.

Other Saudi battleships that were approaching Yemen's coasts retreated fast following the attack.

The coast of Al-Mukha is located in Bab al-Mandab strait and the Saudi-led forces have been trying hard for several months now to win control over the coastal regions near the waterway.

On November 15, Yemeni forces destroyed a Saudi-led coalition warship near al-Mukha coast.

On November 7, Yemeni forces fired rockets at a Saudi-led coalition warship and destroyed it near al-Mukha coast.

On October 25, the Yemeni forces hit and destroyed another Saudi warship in Bab al-Mandab Strait

On October 11, another ship which belonged to the Egyptian army and named al-Mahrousa was destroyed by Yemeni missiles in the coastal waters near al-Mukha coast.

On October 9, Yemeni army and popular forces also fired missiles at a Saudi warship, and destroyed it in Bab al-Mandab Strait.

The warship was wrecked off the Southwestern coast of Yemen, in the Bab al-Mandab Strait, which connects the Red Sea to the Gulf of Aden.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Браво за овие од Јемен му ги потонуваат бродовите на Саудијциве :)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.000
Поени од реакции
3.089
ke se kacuva naftata vo plafon, sega za sega se uste ja odrzuvaat niska poradi rusija
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.000
Поени од реакции
3.089
И тоа не оди до бескрај видија дупката во Буџетотона Саудијците.
Тоа и викам, ќе им требаат пари за да купат оружје, да градат џамии, да спонзорираат тероризам, да го плаќаат мирот внатре и најважното да им ги полнат џебовите на западњациве, инаку ќе се демократизираат за брзо.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Тоа и викам, ќе им требаат пари за да купат оружје, да градат џамии, да спонзорираат тероризам, да го плаќаат мирот внатре и најважното да им ги полнат џебовите на западњациве, инаку ќе се демократизираат за брзо.
не ги жалии имаат.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
4.934
Поени од реакции
14.917
Го скинаа Салех откако вчера го раскина сојузништвото со Хутите и се сврте кон Саудиска Арабија.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.719
Поени од реакции
17.930
Убаво ги раздрмале Саудијциве.


 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.837
Можеби ќе делува чудно, но Сауди Арабија ја има една од најмодерно опремените и големи армии на светот, вклучително сите три рода војни сили.
Цивилизацискиот блам кој се случува во Јемен е добра слика на меѓунорадните заедници, на прво место ООН кои не преземаат никакви санкции против узурпаторскиот гнасен режим во Ријад.
Колку што сфатив, оваа војна саудијци ја водат најмногу од воздух пошто нивната пешадија, колку и да е модерно опремена и дрилана од западни инструктори, ќе доживее епски блам при евентуална копнена операција.
Најлесно им е, прати ескадрила Ф-15 со по 5-6 тона бомби нек гаѓа цивилни цели и толку.
Но најгрозниот чин е блокадата на Јемен што значи дека Јемен не може да увезе храна, настрана оружје и муниција или друга опрема. Поради тоа 110К+ луѓе се упокоени од 2015 наваму.
7 факинг години глупавите саудијци не можат да го скршат отпорот на јеменската герила. За несреќа, агресорот има бескрајно многу пари со кои најмува платеници од Колумбија, Филипини, Судан и каде све не во обид за COIN операции но тоа не им носи победа на терен.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.719
Поени од реакции
17.930
Не знам до кога ќе војуваат, страшни зулуми му се направија на Јеменскиот народ за никаква придобивка, нека се спакуваат и нека си одат дома веќе.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.519
Поени од реакции
7.407
Никој никогаш не успеал да го освои Јемен. Во најдобар случај се заземаат пристаништа и им се плаќа рекет на племињата во внатрешноста да те остават на раат додека они си се тепаат меѓу себе.

Во момент когa некој ќе проба да наметне контрола племињата се смируваат и го напаѓаат дојденецот. Отоманската империја во 16 и 17 век доживеала свој Виетнам таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom