Воена инвазија врз Јемен - кој е следен?

?

..........

Гостин
Над 60 деца до сега во Јемен се загинати во бомбандирањата од С.Арабија..

Овие напади, овој конфликт е вистинското лице на американскиот империализам
моментот кога те убедуваат дека:

С.Арабија носи демократија во Јемен.
С.Арабија носи демократија во Јемен.
С.Арабија носи демократија во Јемен.
С.Арабија носи демократија во Јемен.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.171
Поени од реакции
16.433
САД ја повлече забраната за достава на воена помош на Египет. Забраната беше воведена по државниот удар, кога од власт беше симнат Мохамед Морси. Помошта ќе изнесува околу 1.3 милијарди долари и ќе бидат испорачани 12 F-16, 20 противбродски ракети Харпун и 125 модификации на М1А1 Абрамсите.

Иако веста не е строго поврзана со темата, мислам дека е последица на одлуката на Египет, како најмногубројна арапска војска(веројатно и технолошки најопремена) да се вклучи во широката арапска воена коалиција. Мислам дека ситуацијата нагло се поларизира и полека Блискиот Исток влегува во завршницата на конфликтот кој трае со полн интензитет од избувнување на "арапската пролет". Вчера истече крајниот рок во преговорите за нуклеарната програма на Иран и истите беа пролонгирани за уште еден ден. Доколку не се постигне договор, мислам дека после Јемен, Иран е на ред.

Cui bono?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Би сакал да ве потсетам на неколку вести од пред 5 години кои се во директна врска со сегашниот развој на воените дејствија во Јемен. По се' изгледа станува збор за уште еден дел од големите геополитички надмудрувања меѓу САД и Русија.

“Whoever attains maritime supremacy in the Indian Ocean would be a prominent player on the international scene.” (US Navy Geostrategist Rear Admiral Alfred Thayus Mahan (1840-1914))


Yemen and The Militarization of Strategic Waterways

7 February 2010
Securing US Control over Socotra Island and the Gulf of Aden

Several reports, however, confirmed that the Saleh-Petraeus meetings were intent upon redefining US military involvement in Yemen including the establishment of a full-fledged military base on the island of Socotra. Yemen’s president Ali Abdullah Saleh was reported to have “surrendered Socotra for Americans who would set up a military base, pointing out that U.S. officials and the Yemeni government agreed to set up a military base in Socotra to counter pirates and al-Qaeda.” (Fars News. January 19, 2010)


и уште еден:

Russia To Set Up Navy Military Base On Socotra
January 19, 2009

Russia is to set up a military base on Socotra Island but the timing for the establishment of the base has not been identified yet, Russian military officials have said.

http://www.yemenpost.net/64/LocalNews/20082.htm
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.171
Поени од реакции
16.433
Не само што ќе им се случи Виетнам, туку неизбежно следува прелевање на конфликтот на нивна територија кој нема да можат да го смират наредните 10 години. Можат да бомбардираат колку сакаат, тоа е една работа, а сосема различно е кога би се решиле на копнена инвазија против борбените Јеменци, па шиитите на нивна територија, па осуда од исламскиот свет чие незадоволство се повеќе ќе расте.
Они чекаат на Пакистан, чиј парламент денес ја отфрли можноста за учество во конфликтот во Јемен:icon_lol:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Интересно ако е вистина, иако во текстот има многу небулози.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јемен е нападнат поради најголемите наоѓалишта на нафта

Јемен е најголемото нафтено наоѓалиште на светот, а САД и поранешната јеменска влада намерно ја криеле таа вистина, откри американската телевизиска мрежа „Скај њуз“. Вашингтон со претставниците на поранешната јеменска влада стапил во акција во смисла да не се открие оваа голема тајна. Ова нафтено наоѓалиште е сместено на линијата саудиски нафтени наоѓалишта и во еден дел на Ирак. Изворот кој Америка со сите сили го криела се наоѓа во продолжение на саудиските и ирачките извори на нафта.

Истиот извештај наведува дека најголемиот извор на нафта во светот кој има и свое продолжение во саудиското подрачје Ал-Џуф на длабочина од 1.800 метри, се наоѓа токму во Јемен. Саудиска Арабија поседува 34 отсто од целокупните светски нафтени резерви, а откривањето на ова нафтено наоѓалиште би предизвикало токму Јемен, кој е познат како најсиромашна арапска земја, да ги достигне, ако не и да ги престигне Саудијците по количеството нафтени резерви, пренесе српскиот портал „Веб трибјун“ повикувајќи се на „Правда“ и „Сахар ТВ“.

- Изгледа дека причина за војната која е предизвикана во Јемен, а која ја поддржуваат САД и Kралството Саудиска Арабија, е пронаоѓањето на нафтените полиња. Поранешната јеменска влада имала намера руски компании да се најдат во Јемен покрај нафтените компании на Велика Британија и САД, но дошло до несогласувања и е спречено објавување на откривањето на ова големо нафтено наоѓалиште. Непотврдени информации велат дека Саудиска Арабија му предложила на Јемен годишно да му дава 10 милијарди долари во замена за петгодишна експлоатација на нафтените полиња на јеменска почва, но Јемен не се согласил на тој предлог – пишува либанскиот дневен весник „Ед-Дијар“.

Весникот исто така посочува дека американските и француските нафтени компании ~ дале многу примамливи предлози на јеменската влада, но дека главниот проблем е во тоа што нафтените наоѓалишта се сместени во регионот Ел-Џуфи и Меареб кои САД и Саудиска Арабија настојуваат да ги контролираат преку Ал каеда.

-Токму поради тоа, можно е во следните 20 години да дојде до тешки судири поради енергетските наоѓалишта во Јемен и исто така до судири меѓу Москва и Вашингтон поради експлоатација на нафтените полиња во Јемен, кој е зафатен од војна – наведува либанскиот весник.

Саудиска Арабија и заливските земји веќе два месеца постојано вршат воздушни напади во Јемен во кои досега загинаа голем број јеменски цивили, меѓу кои и жени и деца. Воената интервенција на Саудиска Арабија во соседен Јемен почнала без дозвола на Советот за безбедност при ОН.

http://dnevnik.mk/?ItemID=7BB3C6850F33DE428287AFB6CA22223B
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.639
Поени од реакции
21.560
Како во Украина така сега има страна за загубите во Јемен.

http://lostarmour.info/yemen/[DOUBLEPOST=1443042908][/DOUBLEPOST]Хутите лом ги прават СА. Дури и саудиски градови се напаѓани (во саудиска територијa се подразбира). Нели Саудициве напаѓаа? Испадна сосема спроптивно. Катастрофа. Башка што ја уништуваат репутацијата на Американската воена идустрија. УСА е во позиција како РФ за време на Песочните бури.


https://www.youtube.com/watch?t=1&v=tUAWq2gYWhg 
Последно уредено:

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Пеницилин за демократијата.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.639
Поени од реакции
21.560
Хутите ја нападнаа Саудиска Арабија,10 км се внатре и наводно освоиле неколку гратчиња/села.
 
Последно уредено:

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
И Саудиски трупи во сунитскиот дел .
Прилично комплицирана ситуација.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.155
Поени од реакции
39.857
koj im e diler na hutive za oruzje? ili od vojskata sto imala nabavuvaat? vakvi sovremeni antitenkovski raketi ne veruvam da prodavaat na pazar
 

Kajgana Shop

На врв Bottom