Воена инвазија врз Јемен - кој е следен?

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.659
Поени од реакции
21.596
Најран, Саудиска Арабија, е под делумна контрола на Хутите. Ова е видео од освојувањето на дел од градот.Ал Кубах, Саудиска Арабија, е под целосна контрола на Хутите. Ова е видео од освојувањето на градот.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.720
Поени од реакции
26.258
А некои официјални потврди? Весници, агенции ?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Слиак на Државата јемен и каде се конфликтите.

[DOUBLEPOST=1443382747][/DOUBLEPOST]Весли кларк кажа Иране следен .
Ако не е преголем Залак за империјата.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.659
Поени од реакции
21.596
Death toll from air strike on Yemen wedding party rises above 130: medics
The death toll from an air strike on a wedding party in Yemen has jumped to 131, medics said on Tuesday, in one of the deadliest attacks on civilians in Yemen's war that drew strong condemnation from the U.N. secretary-general.

A Saudi-led Arab coalition that has air supremacy over Yemen has strongly denied any role in the wedding party carnage, and a coalition spokesman suggested that local militias may have fired the projectiles.

The U.S.-backed coalition has been targeting the Iranian-allied Houthis mostly by air across Yemen since March with the goal of ousting the war's dominant armed faction from regions it has seized since last year, including the capital Sanaa in the north, and to restore President Abd-Rabbu Mansour Hadi.

Residents said on Monday that two missiles tore through tents in the Red Sea village of Al-Wahijah, near the ancient port of Al-Mokha, where a local man affiliated with the Houthi group was holding his wedding reception.

The area is deemed the gateway to the Bab al-Mandeb strait connecting the Red Sea with the Arabian Sea, a vital route for oil tanker and other maritime traffic between Asia and Europe.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Добро рекле кој на друг гроб му копа сам после паѓа. Саудијците сакаа да го дестабилизираат цел регион сега и нив им го дојде дестабилизација. Само мислам на крај убаво викаат се знае кој ја почнува војната после не се знае ништо, ќе настане општа калакурница и на крај цел блиски исток ќе го јаде ќе шетаат со камили по песок како пред 100 год.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.268
Поени од реакции
18.092
Добро рекле кој на друг гроб му копа сам после паѓа. Саудијците сакаа да го дестабилизираат цел регион сега и нив им го дојде дестабилизација. Само мислам на крај убаво викаат се знае кој ја почнува војната после не се знае ништо, ќе настане општа калакурница и на крај цел блиски исток ќе го јаде ќе шетаат со камили по песок како пред 100 год.
Е да, Австро-Унгарија ја започна првата светска војна и планираа да ја анектираат Србија со тоа, арно ама... :)
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
После Сирија и Јемен на ред е Иран.Со иранците ќе има пресметка кат тат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.097
Поени од реакции
4.744
Пссссст... имагинарниот не знае чија власт падна во Јемен...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom