Вода за пиење, од чешма или флаширана?

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
Твоето шише може да не е добро затворено, а и пред да наполниш во него имало разни микро организми.
Кaкo и дa е другaр,нaвистинa ми е чуднo кaкo е тaa вoдa стoенa у плaстичнa aмбaлaжa штo кoштa пoлa динaр дoбрa зa пиење.Мoждa и зaтoa штo тaa у Влaе штo ми е чешмaтa у двoр имa екстремнo дoбрa вoдa пa зaтoa јa нејќaм тaa oд чешмa Се дешaвaлo гoсти дa ни дoјдaт и дa нејкaт ништo другo сaмo вoдa oд чешмaтa у двoр дa им дaдеме.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Во последните 2 години флаширана. Кога ќе навикнеш на неа, и пробаш после од чешма, разликата ќе ти биде огромна. Таа од чешма не гаси жед колку флашираната.
Placebo at max lvl.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Не би очекувал добар резултат. Ја имавме еднаш на работа и буквално бели партали имаше низ водата (се работи за пластична боца за диспанзер). По убедување со овластеното лице (ако веруваш требаше убедување) ја смени истата. Потоа дознавме дека на сомнителен начин ги полнат боците за диспанзери за вода.
Јас лично не сум забележал ништо такво визуелно, а во последните 3 години најмногу ја купуваме оваа од КАМ (цели пакети по 6 шишиња од 1.5 литар и 6 литарски големи туби).
Да не било кај вас до самиот уред? Знам дека тие уреди ги проверува инспекција и сум видел со свои очи да дојдат да го повлечат оти биле пронајдени бактерии на самиот уред.
Автоматски споено мислење:

+1, Евина со Изворска ми се број 1, Ладна ми е исто океј.
Пелистерка не ја можам.
@ahil ај тесирај ја Евина и пиши.
Пелистерка само газираната, обичната и мене не ми е нешто wow.

Роса е убава за пиење, ама и најскапа, и уште една што може да влезе во листата ми е Јана.
Автоматски споено мислење:

Во последните 2 години флаширана. Кога ќе навикнеш на неа, и пробаш после од чешма, разликата ќе ти биде огромна. Таа од чешма не гаси жед колку флашираната.
Полесна е за пиење флашираната, е сеа за жед обратно мене ми делува, ако пијам флаширана не сум испод 3 шишиња од 1.5 литар на ден, ако пијам чешмовача не можам ни 2 цели да ги испијам :D значи вторава повеќе го гасела пожарот :)
 
B

Beginner

Гостин
Флаширани од 6л Ладна и Горска ми се најдобри.
Од чешма не ја поднесувам многу тешка за пиење ми е. Секој различно познавам луѓе флаширана не поднесуваат само од чешма пијат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.341
Во Германија и Македонија од чешма едино ако ми се пие газирана купена. Во Германија јавната вода е најстрого контролирана и на многу повеќе параметри него купечката. 1000 литри јавна вода чинат 2-3 Евра а 1000 литри купечка најмалку 130 Евра. Плус во пластика во најголем дел, плус тегалење. Све е тоа маркетинг. Во Македонија не знам како е законот и колку строго се контролира ама Кичевската вода е одлична за пиење.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Во Германија и Македонија од чешма едино ако ми се пие газирана купена. Во Германија јавната вода е најстрого контролирана и на многу повеќе параметри него купечката. 1000 литри јавна вода чинат 2-3 Евра а 1000 литри купечка најмалку 130 Евра. Плус во пластика во најголем дел, плус тегалење. Све е тоа маркетинг. Во Македонија не знам како е законот и колку строго се контролира ама Кичевската вода е одлична за пиење.
Германија е посебна приказна. Таму се гордеат со водата за пиење од чешма. У ресторан ако нарачаш вода, треба да нагласиш дека сакаш да купиш флаширана. Инаку, ти носат од чешма.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
Во Германија и Македонија од чешма едино ако ми се пие газирана купена. Во Германија јавната вода е најстрого контролирана и на многу повеќе параметри него купечката. 1000 литри јавна вода чинат 2-3 Евра а 1000 литри купечка најмалку 13вра. Плус во пластика во најголем дел, плус тегалење. Све е тоа маркетинг. Во Македонија не знам како е законот и колку строго се контролира ама Кичевската вода е одлична за пиење.
Во Македонија од што е строго контролирана водата (водовод објавува секој месец) еве во казанчето имам секоја година по еден камен (драгоцен најверојатно) и плус бидејќи е многу контролирана водата имам на филтрите за вода на чешма дијаманти. Треба да се провери со која чистост се.

Напомена: Постот е чист сарказам.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
За вкусот на водата, ми се чини дека е навика. Битолчани не можат да ја пијат водата во Скопје, а на скопјани им е непријатна во Битола. Син ми се навикна на изворската вода во село, па во Скопје си купува во шише, веќе не му е убава ... И така, работа на навика е изгледа :)
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Дали си ја тестирал Евина?

Мене најлесни за пиење ми се Ладна и Евина.
Од негазираните тешка за пиење ми е Горска, па после Визиана, а од газираните онаа Божица ми е потврда и од чешмовачата.
Денеска ја тестирав Евината, има резултат од 115 ppm
Доколку е потребно можам и слика да прикачам
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Rosa i izvorska mi se najlesni i najubavi za pienje vekje 7/8 godini pijam flasirana koga kje mi se snema doma moram da se napijam od cesma i bas se cuvstvuva golema razlika vo vkusot i iskrena da bidam uopste ne im veruvam ako kazat od vodovod deka e bezbedna za pienje.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Денеска ја тестирав Евината, има резултат од 115 ppm
Доколку е потребно можам и слика да прикачам
Ти благодарам, нема потреба од слика.
Искрено очекував дека ќе биде пониска вредноста, барем кога ја пијам ми изгледа многу лесна и пријатна за пијање, споредено со Пелистерка која ако добро се сеќавам беше 99 ppm оваа ми е далеку попријатна за пиење.

Значи топ 3: Роса, Изворска, Ладна :)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Во последните 2 години флаширана. Кога ќе навикнеш на неа, и пробаш после од чешма, разликата ќе ти биде огромна. Таа од чешма не гаси жед колку флашираната.
Ова и ме загрижува, водата од чешма, намерно властите нема доволно да се грижат за неа (водовод инфраструктурата) и со тоа ќе ја направат да биде техничка (само за миење), за да купуваме сите вода за пиење, од нивните бизниси.
Исто така приватизација на извори на вода, не смее да постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom