Ви треба драјвер? Побарајте тука.

Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.528
И никаде нема да ги најде пошто не постојат за Win 7. Тој лаптоп си е правен за 10ка и тоа е тоа.

П.С.
CPU. Intel Core i5, 128GB SSD, RAM 8GB DDR4. Грев е и пред господа win7 да ставиш.
ее де бе. сигурно има драјвери. сега ако се сите компоненти скроз најнови и производителите одбрале да не прават драјвери за win7 тогаш можно е.
само обично има драјвери.

тој лаптоп колку што гледам скоро целосно е intel така да драјвери има.
Автоматски споено мислење:

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.510
Поени од реакции
19.362
ее де бе. сигурно има драјвери. сега ако се сите компоненти скроз најнови и производителите одбрале да не прават драјвери за win7 тогаш можно е.
само обично има драјвери.
Шо се чудиш, тоа веќе неколку години се случува. За нови лаптопи некогаш има само од win 8 драјвери па нагоре, а некогаш и само за win10.
 

Горан Маневски

Модератор
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
155
Немам CDROM, немам интернет, не ми работи USB...

Од кога инсталирав 7ца.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.528
Немам CDROM, немам интернет, не ми работи USB...

Од кога инсталирав 7ца.
баш цдром да не работи, тоа генерички драјвер е. нема посебен за секој цдром.

а за другите, па треба windows update само, ама ќе мора прво бар мрежна драјвер да ставиш за да имаш интернет.

не ги слушај овие ќе го средиме. де само дај hardware ids од мрежната или wifi да добиеш интернет. другото windows update ќе го среди.

. details.jpg
 

Горан Маневски

Модератор
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
155
баш цдром да не работи, тоа генерички драјвер е. нема посебен за секој цдром.

а за другите, па треба windows update само, ама ќе мора прво бар мрежна драјвер да ставиш за да имаш интернет.

не ги слушај овие ќе го средиме. де само дај hardware ids од мрежната или wifi да добиеш интернет. другото windows update ќе го среди.

.Прегледај го приврзокот 214393
Не, нема cdrom самиот лап топ.

Работата е што не функционираат ни усб портите, ако најдеме драјвери треба да му инсталирам пак вин.10 да ги зачувам на дискот па кога ќе инсталирам пак вин.7 да ги инсталирам драјверите, вака не гледам друго чаре.

Се надевам ќе работат портите со бутабилно вин.10 усб...

Еве слики од етернет и нетворк контролс...


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.917
Не, нема cdrom самиот лап топ.

Работата е што не функционираат ни усб портите, ако најдеме драјвери треба да му инсталирам пак вин.10 да ги зачувам на дискот па кога ќе инсталирам пак вин.7 да ги инсталирам драјверите, вака не гледам друго чаре.

Се надевам ќе работат портите со бутабилно вин.10 усб...

Еве слики од етернет и нетворк контролс...
Не си играј играчки, стави си win 10. Не ти требаат драјвери за да инсталирање од биосот ќе си го чита усб-то.
Симни си нов На торенти. Не знам за што претежно го користиш компјутерот, Ако ти е општо наменски, инсталирај про или ентерпрајс, ако ти е за работа LTSC. Ги имаш на пајрат беј. Ако сакаш линкови пиши на ПП ќе ти ги пратам.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.528
мрежна ти е realtek, драјвер имаш тука.

wifi/bluetooth ти е интел, драјвери тука

другите би требало со windows update да се средат
 
На врв Bottom