Вистинско другарство, постои ли?

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Реков и пак ќе речам (напишам) постои но тоа можат да бидат највеќе двајца, од секој друг ќе добиеш нож во грб, порано или подоцна.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Реков и пак ќе речам (напишам) постои но тоа можат да бидат највеќе двајца, од секој друг ќе добиеш нож во грб, порано или подоцна.

Си му забил на некој твој другар нож во грб?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Постојат вистински пријателства, но тие случаи се 1 во 1000. Во денешно време такви дојдоа пријателите што те дружат со тебе додека црпат корист, а после те фрлаат, ти наштетуваат и си заминуваат.
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Си му забил на некој твој другар нож во грб?
Да и тоа одсабајле, ми го побара лаптопот за интервју за работа, а мене ми требаше (исто за работа) и не му го дадов.... и мене ми е многу жал, ама невработен сум, со мало дете и секој денар ми е важен, на некој начин животот ме натера да му свртам грб на другар ми...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Да и тоа одсабајле, ми го побара лаптопот за интервју за работа, а мене ми требаше (исто за работа) и не му го дадов.... и мене ми е многу жал, ама невработен сум, со мало дете и секој денар ми е важен, на некој начин животот ме натера да му свртам грб на другар ми...

Не си му забил нож во грб бе пријател. Тој ако ти е пријател, ќе сфати дека колку му требал него, толку ти требал и тебе.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Кога ќе прочитам вакво нешто, одма ми доаѓа на ум дека тој што ова го вели или пишува во случајов е всушност таква личност.

И жена ти, здравје покрај сопруга треба да ти биде и другар. Исто и во нејзе нема да имаш доверба и ќе и викаш секоја вечер пред легнување.

„Мх, каков брачен другар, подобро куче да си имам“ и ќе отидеш во дневна да спиеш со кучето.

Постои другарство луѓе, постои.

Ја конкретно за мојот случај си зборев млад сум за женење :)
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Постои,обично потесен круг на пријатели во кој можиш да имаш каква таква доверба.
 

Cheross

COOL BOY
Член од
27 август 2011
Мислења
548
Поени од реакции
381
Oва за мене е мн интересна ама и длабока тема,неможеш да дадеш одговор со 2 збора само.Мн е битно и самиот ти како се поставуваш на пријателот,дали ги гледаш само твоите интереси да бидат на 1 место па после на другарот,а искрено склони сме можам да кажам и природно е да си гледаме само за себе мада не го оправдувам овој став.Ако му покажеш целосно внимание на другарот така што ке примети дека ти е важен тој човек ,тогаш пријателството станува длабоко.Искрено овој пост го пишав дека склони сме само на другите да ги осудиме за тоа како се понашаат спрема нас.Но мн е битно да се преиспитаме што правиме ние за тој да не сака и цени.Не за бадијала излегла народната како ке си постелиш така ке си легниш.
 
Z

Zoza

Гостин
имам само 2 другарки се остало познајничко пријателки и добро ми е
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ова !

Секогаш мајка ми ми вика дека сум многу добар и дека тоа на крај ќе ти се врати со лошо, дека не чини секогаш да си добар, дека треба да кажеш НЕ на некои работи. Кога видов дека пред мене го пцуе и озборува, а другиот ден се "најдобри другари". Кога плачеше која му е тешко, а после се замислуваше пред другари и другари. Одтогаш ама за никој и за ништо не ми е гајле. И не, мислам дека нема право пријателство

Sent from my LT22i using Tapatalk 2

Welcome to reality

Треба да бидеш добар глумец за да имаш пријатели... јебига некој сака да биде искрен а и јас сум таков па неможеш да го правиш тоа... истото и кај мене е секој ден... ваков таков го мразам кога ќе се видат како браќа да се...
 
M

MIL

Гостин
imam vistinski drugari od strana i tie gi smetam za drugari mnogu mi pomognale koga sum bil sam daleku od doma i za niv zivot bil dal sve drugo e cista gluma , moralnost i cista kultura posebno vo mestoto kaj so ziveees se praat deka te sakaat , te cenat a posle ke si cues neso so ni na son ne ti paga deka nekoj ke izedi govna za tebe a si mu pomagal i si delel sve so nego nvm imam drugarki prijatelki prijateli ama so site na distanca bolje mi e
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Неодамна прочитав дека во секое општество коренот на злото е во сексот и парите... Кога ќе размислам секогаш имаат директна или индиректна врска во секоја расипана дружба. Убави пријателства постојат и се се сведува на тоа каков човек си и колку ќе имаш среќа да најдеш нормални луѓе околу тебе. Да сочуваш пријател е голем предизвик и вреди да се вложи труд. Јас се сметам за богат човеќ имајќи навистина добри пријатели...
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
сфатив дека уствари другари никогаш нема да имаш доволно блиски, туку труди се дури те користат тебе, колку толку да искористиш и ти од нив, за неразделиво другарство, рака во оган дрн дрн милојко не се лажете, и џабе ќе ви биде да се трудите кога едноставно без проблем може се да се заборави
 

Kajgana Shop

На врв Bottom