Византија-продолжение на Македонската Империја

Дискусија во форумот 'Историја' започната од anaveno, 20 октомври 2007.

 1. radiomileva

  radiomileva

  Член од:
  1 ноември 2010
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  239

  а бе, ова било девојче...
  затоа, само прашање....
  се разбираш што си напишала погоре?

  п.с.
  за мапата..
  иако ја постирав, базирана е на средновековните приказни (демек историја)...
  дарданија до Македонија...Ахаија...арабона во дарданија...се испомешано, од разни т.н. историски периоди...
   
 2. Dandar

  Dandar

  Член од:
  17 јануари 2014
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  140
  Значи таа Византија што некои ја викаат, а не е Византија туку Римска империја, не е продолжение на македонската "империја" (како што е насловото на темава: според титула не е империја Македонија, само поради големината на македонските освојувања од страна на Филип и Александар може да ја наречеме империја).
   

Сподели преку: