Византија-продолжение на Македонската Империја

Член од
6 март 2013
Мислења
17
Поени од реакции
10
Значи брат, насловов ти е утка.. Византија во никој случај не е продолжување на Македонската Империја.. да било така немаше да се нарекуваат се до 1453 година - Ромеи т.е. римјани..
Склопи го како сакаш, за да изглеа убаво, али де-факто и де-јуре Византија т.е. Константинопол е вториот РИМ....
брате..а најужасно мислење е дека Османлиската е наследник на Византиската Империја....за македонија стварно имало македонска династија (867-1056 г.), ама НЕ е продолжение во Византија.
Ам ако е за така, Константин Велики е роден во Наисус, денешен Ниш, па досега никој не иам слушнато да рекол дека Византија имат врска со Србија...мислам...ако веќе тргнавме од овај аспект..иако до негде немат смисла ова шо го пишам xD
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Ромејското Царство нема ама баш никаква врска со Македонската Империја.Тие себеси се сметале за римјани.
 
Член од
6 март 2013
Мислења
17
Поени од реакции
10
па и јас то го викам де.. :notworthy:
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
брате..а најужасно мислење е дека Османлиската е наследник на Византиската Империја....за македонија стварно имало македонска династија (867-1056 г.), ама НЕ е продолжение во Византија.
Ам ако е за така, Константин Велики е роден во Наисус, денешен Ниш, па досега никој не иам слушнато да рекол дека Византија имат врска со Србија...мислам...ако веќе тргнавме од овај аспект..иако до негде немат смисла ова шо го пишам xD
Хех.. абе види. тоа за Османлиите е исто така погрешно протолкувана историја.. затоа е и смешна.. Пошто глеј.. кога навлегле Селџуците во Анадолија (Селџуци, затоа што Османлии се нарекуваат подоцна по султанот Осман I), наравно почнале да ја притискаат Византија од Исток, а Византија веќе имала внатрешни проблеми. Проблеми кои во еден момент ја принудиле да седиштето на Империјата од Константинопол да го префрлат во Никеја.. практично како втора престолнина им било. Селџуциве ја освоиле Никеја, али тоа не значи дека им ја освоиле државата нели? Во тие моменти се било ствар на политика. Е сеа, со оглед да Селџуциве ја освоиле Никеја, и држеле значаен дел од Царството, морале некако да балансираат со Византијциве. Византијциве сепак не пиеле нафта, па наравно не им дале одредени „традиции“, али затоа си обезбедиле да Селџуциве малтене „работат“ рамо до рамо со нив, за да го задржат царството. Селџуците, ај да речам од почит, тоа царство (султанат) што го имале во Анадолија, го нарекувале Селџучки РУМ Султанат - Рум значи - РИМ т.е. Ромеи.. Тоа значи дека им биле Вазали на ВИзантија.. А секако, тоа не значи и дека се „наследници“ на ВИзантија - тоа е апсурдно... Ако веќе зборуваме за Наследници, онда „вистински“ Наследник по падот на Константинопол е Киевска Русија. Иако Во суштина ВИзантија никогаш не ја предала круната на никого, ниту предала традиции за некакво си наследство, историска околност и факт е дека Киевска Русија, опседната со идејата за едно царство на Бога и шо знам шо, сама себе си се нарекла и се сметала за Наследник на Источното Римско царство, а Ст.Петербург, т.е. Москва за Третиот РИМ. Башка имале и правна основа за тоа, Василиј II бил првиот цар што дал принцеза родена во пурпур на странски владетел - Киевскиот кнез Владимир. Со тоа крвната врска на Царската лоза ја поврзал со странски владетел...

А ова за Македонија и Македонската династија.. нема везе другарче... Мислам денешнава наша Држава Македонија нема врска со називот Македонија од тогаш.. Прво, територијата Македонија не играла значајана улога тогаш, затоа што како територија не се споменува, но се споенува нејзиниот назив како административно-воено управна единица - ТЕМА. Е сеа тема наречена „Македонија“ имало во Византија, али таа се наоѓала на тромеѓето меѓу денешна Грција, Турција и Бугарија - кај јужна Тракија со Едрене. Така да Василиј I како нејзин основач, во суштина го нарекувале „Македонецот“, иако немал благе везе со Македонија (збориме со територијата). Он бил најобичен коњушар на претходниот император Михаил III Ласкарис, роден во Тракија. Така да тоа нема врска со денешната Македонија, ниту пак со Античка Македонија, со оглед да во ниту еден извор не зборува за нивното потекло ниту пак поврзува некакво минато. Тоа што се спомнуваат како, на пример, ете од Македонија, е поради фактот што тие потекнуваат од административно-воено управната единица Македонија. Иначе овие административни единици - теми, констатно се менувале со императорите. Кој како ќе дошол, така ги менувал и нивните граници и нивните имиња. Само Василиј II едно 3-4 пати ги менувал.
 
Член од
6 март 2013
Мислења
17
Поени од реакции
10
убо велиш..ама мислам дека погрешно ме сфати.. :/ и јас викам дека Византија е Византија..какви Османлии каква Македонија.. :D
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Проблеми кои во еден момент ја принудиле да седиштето на Империјата од Константинопол да го префрлат во Никеја.. практично како втора престолнина им било. Селџуциве ја освоиле Никеја, али тоа не значи дека им ја освоиле државата нели? Во тие моменти се било ствар на политика. Е сеа, со оглед да Селџуциве ја освоиле Никеја, и држеле значаен дел од Царството, морале некако да балансираат со Византијциве.
На кои проблеми мислиш? Освојувањето на Константинопол во 1204 година? И јас колку што сум читал, селџуците и османлиите се две различни турски племиња.Едноставно Селџуци=/Османлии.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
На кои проблеми мислиш? Освојувањето на Константинопол во 1204 година? И јас колку што сум читал, селџуците и османлиите се две различни турски племиња.Едноставно Селџуци=/Османлии.
Династички борби за трон, царството на латините, надоаѓањето на селџуците.. на тоа мислев.. селџуците и османлиите се две различни работи.. и да се слагам, селџуците се едно, а османлиите се сосема друго..... не може се да се опфати, премногу детаљи има, морав така да пишам...
 
Член од
6 март 2013
Мислења
17
Поени од реакции
10
убаво..
Originally known as Peter, the nephew of Justin I was born in Illyria in 483 A.D.. He was renamed Justinian and became a trusted advisor upon his uncle's accession, Justin I, as well as heir to the throne. Justinian embarked upon his momentous reign in 527 A.D. and ruled the Byzantine Empire for almost four decades. ..
ова не си го "допишал"..

баш Јустинијан си правел парички со грчкото М (μʹ=40)..
ама μʹ=40 е со мало...
којзнае..
mozebi seto ova e M simbolika...

ама еве имат и со други букви, ко овде шо е К...незнам најискрено шо им значет...ама за то со μʹ=40 то ќе да е.. :D
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Medle....si procital li nekoj vistinski naucen trud koi se Turcite? Si procital li koi se Mongolite?
kako moze (istocnoto) Rimskoto Carstvo aka Vizantija da bide tvorba i prodolzenie na Rimskoto Carstvo, koga t.n. rimjani , denes italijanci se genetski totalno razlicni od balkancite i turcite?

za gejcite i da ne zboruvam, tie se totalni autsajderi pod poimot Rimskoto Carstvo.

znaes li deka vo Istanbul ima 0=nula luge koi se srodni na 17.6% od italijanite od Rim?
zarem nieden od niv nemal masko dete? golem maler, a?

ova e istoriski forum, no ne e loso ponekogas da se ima slednovo na um:
A revision of the historic postulates would have to be undertaken, particularly in the cases when genetics and history are overtly discordant.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12392505

p.s.
ako nekoj se identifikuval kako romei i zboruval koine, toa e negov izbor...
The Turks and Germans were equally distant to all three Mongolian populations. These results confirmed the lack of strong genetic relationship between the Mongols and the Turks despite the close relationship of their languages (Altaic group) and shared historical neighborhood. (Machulla 2003)

p.s..neli na forumov ima pravoslavni Albanci? napravi sporedba...

P.S.MEDLLE...ako ti nemas vrska sto zboruvas, toa ne znaci deka denes Makedonija ne e Makedonija od minatoto....Ako mislis deka Branko ne bil premier vo Vizantija, togas ok...

P.S.
I Ciganite (ne e pogrdno) bile gragani na Vizantija, ama koga gi slusnale turcite i drugite i tie se narekle Romei=Romi....neli?
A Aromanite? A romanite=Rumunite?
zbrot Rom doaga od Romskiot jazik, znaci covek, maz=graganin...znaci, site bile Gjupci...

P.S.ubava slika od wiki_seri_ja...Justinijan bil Isus?...stavi ja taa slika...a vidi gi i ovie pari...http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantion
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Medle....si procital li nekoj vistinski naucen trud koi se Turcite? Si procital li koi se Mongolite?
kako moze (istocnoto) Rimskoto Carstvo aka Vizantija da bide tvorba i prodolzenie na Rimskoto Carstvo, koga t.n. rimjani , denes italijanci se genetski totalno razlicni od balkancite i turcite?

za gejcite i da ne zboruvam, tie se totalni autsajderi pod poimot Rimskoto Carstvo.

znaes li deka vo Istanbul ima 0=nula luge koi se srodni na 17.6% od italijanite od Rim?
zarem nieden od niv nemal masko dete? golem maler, a?

ova e istoriski forum, no ne e loso ponekogas da se ima slednovo na um:
A revision of the historic postulates would have to be undertaken, particularly in the cases when genetics and history are overtly discordant.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12392505

p.s.
ako nekoj se identifikuval kako romei i zboruval koine, toa e negov izbor...
The Turks and Germans were equally distant to all three Mongolian populations. These results confirmed the lack of strong genetic relationship between the Mongols and the Turks despite the close relationship of their languages (Altaic group) and shared historical neighborhood. (Machulla 2003)
Значи вака функционираат работите.Царството се поделило административно на Западен и Источен дел.Западно Римско Царство и Источно Римско Царство.
Западното пропаднало(се распаднала администрацијата и институцијата) и царот на Источното ги превзел сите титули од неговиот западен колега.
Затоа се смета за продолжение на Римското Царство, затоа што во Источниот дел продолжиле да живеат традициите и законите на Рим.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Значи вака функционираат работите.Царството се поделило административно на Западен и Источен дел.Западно Римско Царство и Источно Римско Царство.
Западното пропаднало(се распаднала администрацијата и институцијата) и царот на Источното ги превзел сите титули од неговиот западен колега.
Затоа се смета за продолжение на Римското Царство, затоа што во Источниот дел продолжиле да живеат традициите и законите на Рим.
Паа, не би се сложил баш со тоа...
Дали ова само го повторуваш папагалски од некаде што си го прочитал од некој напуван “историчар, или си истражувал и самиот?
Ако си истражувал, ќе видиш дека дури ни законите не им се исти, ниту казните не им се исти, културни разлики постојат, обичаите се разликуваат, организацијата на градот се разликува... Многу повеќе работи се разликуваат отколку што ги зближуваат. Дури и облеките им се разликувале, куќите ... Причината за ова е во тоа што драстично се разликувало населението на овие два “Рима“, а луѓето се оние кои го даваат карактерот на една држава.
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Konstantinopol e vtoriot Rim?

vidi sto ukradoa svabite od Makedoncite..

prvo razmisli, potoa kazi...
--- надополнето: 5 април 2013 во 23:27 ---
Rim bil "paganski", Carigrad hristijanski...
Rim bil zbrisan od liceto na zemjata, A Carigrad go nadziveal....
kako moze da bides vtor, ako prviot umrel?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Паа, не би се сложил баш со тоа...
Дали ова само го повторуваш папагалски од некаде што си го прочитал од некој напуван “историчар, или си истражувал и самиот?
Ако си истражувал, ќе видиш дека дури ни законите не им се исти, ниту казните не им се исти, културни разлики постојат, обичаите се разликуваат, организацијата на градот се разликува... Многу повеќе работи се разликуваат отколку што ги зближуваат. Дури и облеките им се разликувале, куќите ... Причината за ова е во тоа што драстично се разликувало населението на овие два “Рима“, а луѓето се оние кои го даваат карактерот на една држава.
Па и Рим од 400та година се разликува од Рим од 40та година ПНЕ, бе пријателе.Логичен еволутивен развој е тоа.Јустинијановиот законик директно влече од римските закони, наследството на Ромејското Царство е директно поврзано со Рим.Читаат исти писатели, исти мислители, делат иста религија, исти закони.Целата суштина на Ромејското Царство е дека се римјани наследници на римското царство и мислам дека што и да напишеш ти, нема да го промени тој факт.
--- надополнето: 5 април 2013 во 23:30 ---
Rim bil "paganski", Carigrad hristijanski...
Rim bil zbrisan od liceto na zemjata, A Carigrad go nadziveal....
kako moze da bides vtor, ako prviot umrel?
Рим бил исто така христијански, Рим не бил збришан од лицето на земјата и можеш да си втор после првиот.Лупеташ глупости, како и секогаш
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
kako moze isti zakoni , koga Rim bil zbrisan pred vekovi, koj imal takva memorija da gi pamti rimskite zakoni?..pa neli Justinijan go zema Rim od Ostrogotite, koi go zbrisaa?
isti zakoni, a?
aj neka ti tekne...
p.s.
aj pokazi ni originalen rimski zakon...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom