Вештерки, Wicca

D

darkos85

Гостин
Vesterstvo!

Ako ne sfati, zboruvam za zborot vesterstvo vo Makedonskiot jazik (ne za potekloto, tuku za izdignuvanjeto na zborot ), a za Wicca dadov najosnovno znachenje.

Ne se vozbuduvaj tolku !:duel:
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Acid напиша:
Иако се најчесто прикажани како стари, грди и злобни бабишта по филмовите, сепак може да се избаци и некоја ваква...
...Мене ми е глупо да верувам во вакви работи, и нормално (како и за сите останати „чудни работи” - не верувам во вештерки. :wink:

PHP:
Нормално, постојат злобни жени (и мажи) кои се занимаваат со хемија, отрови, жаби, пајаци и змиски отров, ама далеку од тоа дека верувам дека постојат вештери или вештери кои летаат на метли и може да те претворат во жаба
.
Se soglasuvam so toa, no koga bi morala da gi zamislam jas gi zamisluvam kako normalni zeni, samo sto imaat natprirodni moki.
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
da , bas taka kako sto go kaza Ece,samo sto tie moki nekoj gi koristi za dobri a nekoj za losi raboti.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
јас сум запознал досега една вештерка или Wicca ... но не знаев дека е тоа... LisaRowe

Лиске ти ли си?
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
PRvo: veshterka e izbleden zbor-ako mozi da se nareci.. vesta+zena=vesterka.. Kolku so znam i imam procitano, vesterki vo sreden vek gi smetale onie koi na nekoj nacin bile nad drugite, vo smisla na to sho ja pocituvale prirodata, skrushno ucele da citat, kratko kazano im rabotela svesta za razlika od drugite zatucani zeni od to vreme..i bash radi to bile paleni, posebni EPTEN JAKI:icon_lol: mashini za machenje veshterki praele(imam drugar specijalist za mashini za machenje od sreden vek toj mi kazvase). A za tie sho se vo Wicca, valjda bi trebalo da postoi drug, posoodveten zbor sho bi znacelo "privrzanic(k)i na Wicca..
LisaRowe напиша:
како што реков. Wicca е најдобра религија за мене... не мора да значи дека би било така за некој друг, едноставно, религијата која најдобро ми одговара мене... тоа е све...
Okej be LisaRowe, kazvase so kazvase, objasnuvase so objasnuvase, ama seto to premina vo edno golemo falenje, vo smisla lele luge jas pram to sho vie ne prajte.. respect prema tebe i wicca, samo daj malku kontroliraj se(najdobronamerno ti vikam)

A, za da ne mi mrchite posle, kolku za informacija, nesto za to so vesterkite ima vo "feminizam za pochetnike". Isto vesterkite posle to evoluirale vo zeni koi sakaat da bidat ednakvi so mazite i radi to isto gi besele..
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Прво, и ова само сакам да го споменам, не знам каде гледаш фалење. Она што ме прашаа, тоа си кажав. Сигурна сум дека секој праи нешто што другите не праат, па што? Не глеам којзнае што посебно во тоа.

Сега, кога веќе зборуваме и за темата...
Wicca е исто што и вештерка. Само што вештерки биле нарекувани тие жени и мажи тогаш, Wicca се нарекувани денес. Нема ама баш НИКАКВА разлика.
Ова мислев дека веќе го напишав, но еве го пак. Во среден век, под обвинение дека се вештерки/вештери биле убивани многу луѓе кои едноставно не им се допаѓале на власта или на народот околу кој живееле. Законски не можеле да им направат ништо, па вештерството го користеле само како изговор. Многумина од нив никогаш не ни имале допир со вештерство.
И не, вештерка не значи вешта жена. Така е зборот кај нас, и можеби кај нас го добил значењето од тие два збора, но не е така во било кој друг јазик. И ова мислам дека го напишав порано, но некои од највлијателните и најголемите Wicci, односно вештери во случајов, биле МАЖИ. Уште од постари времиња. Така да, ако веќе сакате да читате за вештерство/Wicca побарајте некоја книга како Maiden Moon, а не Феминизам за Почетници. Ќе научите многу повеќе баш за она што го барате.
И последно, немало посебни направи за мачење вештерки. Вештерките биле палени на клада, бидејќи било верување дека така прво се пали нивниот зол дух, а потоа им умира телото, и сето тоа им е простено на оние кои го извршуваат. Ако убиеле вештер/вештерка на друг начин, злиот дух ќе останел таму. Така верувале луѓето тогаш, така да...
И тоа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
А, LisaRowe, подолу викаше дека, иако ретко, има некои wiccas кои никогаш не практикуваат магија..
Ти имаш практикувано магија? Како се прави, се манипулира со енергии? Мене стварно не ми е јасен концептот.
И како знаеш дека ти успеала магијата? И има ли некое правило? Како на пример, no personal gain, или нешто?
И ако веќе тоа претставува некоја форма на моќ, зашто не се најде некој да ја злоупотреби?
 

Sonce

Live your dreams
Член од
7 август 2006
Мислења
80
Поени од реакции
0
Pred 3 leta bev vo Grcija. I eden den bratucetka mi dojde isplasena (8godini) i mi vika deka videla zena ama deka e vesterka i jas golemta (14godini) so drugarki i drugarite pocnavme da se smeeme zosto ni ja opisuvase smesno ama zosto ja zanm kakvo dete e, deka nikogas ne fantazirala ili filmala ili zamarala so takvi raboti osven so sport i zivotni im rekov na site da odime i da vidime zosto site pomali se isplasile. I otidovme do kukata. Ista bese kako na filmovite! Cela bese zagradena so grmuski i polzavici i edvaj se gledase, bese pred raspaganje a dvorot bese cel isusen. Odednas pred nas nekoja babicka stara cela u crno so dolga crna nerasceslana kosa ama svrtena so grb. Toa bese navecer nakaj 11-12 i bese na 5m od nas. Trgnavme nakaj nea i taa posna da se dvizi ama nanazad i taka se klatese so metla od nazad. Pocnavme da vristime i da se smeeme histericno. Koga se priblizivme do nea kako ramo do ramo ama odaleceni,ne i se gledase liceto pocna da se dvizi na strana nakaj nas i ni se svrte odednas e taa slika nekete da ja vidite. Lele kakvo i bese liceto isto kako na filmovite belo, zbrckano, so crna kosa koja i go pokrivase skoro celoto lice i podocnjaci do zemja. Pocna na grcki da zbori ama kako da kolnese i svrtena so lice pocna da mava so metlata i da se dvizi nanazad i se ubuta vo grmuskite i ja snema. Sekoj den ama denski pominuvavme od kukata i samo edna devojka sekoj den doagase so kukata so tocak nosese nesto i se odese ama ista bese kako vesterkata samo vo pomlada verzija i licese na mentalana nie ja narekvme nejzina kerka. I den denes koga ke spomne nekoj vesterki jas nejze ja kazuvam iako ne znam dali navistina ima?

Inace licno mislam deka vesterkite nastanale kako zeni mnogu losi koj veruvale i pravele losi raboti kako sueverija za koj lugeto veruvale deka se mnogu losi a tie zeni znaele za toa i svesno prodolzuvale da go pravat i zatoa i jas bi gi narekla vesterki sto e vsustnost LOSA zena.
 

Dia_Charmed_Gir

Убавицата
Член од
11 август 2006
Мислења
28
Поени од реакции
1
Sonce напиша:
Inace licno mislam deka vesterkite nastanale kako zeni mnogu losi koj veruvale i pravele losi raboti kako sueverija za koj lugeto veruvale deka se mnogu losi a tie zeni znaele za toa i svesno prodolzuvale da go pravat i zatoa i jas bi gi narekla vesterki sto e vsustnost LOSA zena.
Vidi vaka Sonce...Prvo i prvo vesterkite ne se losi sustestva zavisi koj! ima losi i dobri vesterki ,a taa vie sto ste ja zapoznale e sigurno nekoja lokalna demon-vesterka i mozebi dovolno stara da ve isplasi... i so ova sto go kaza mnogu me navredi....Ne site vesterki se zanimavaat so crna magija ima vesterki koj se plasat od razotkrivane zatoa i site nie ne znaeme deka vsusnost postoi magijata, no kolku sto jas procitav Dokolku se sluci razotkrivane na magijata site planeti ke se podredat zad merkur i site dusi ke bidat ko edna a togas magijata ke iscezne vo svet den.zatoa i magijata mora da se sokrie i toa ne e nisto loso....Zapomni

Best Wishes from the witch Dia

Ece напиша:
Se soglasuvam so toa, no koga bi morala da gi zamislam jas gi zamisluvam kako normalni zeni, samo sto imaat natprirodni moki.
imas pravo Vesterkite ne se sekogas babista so grbavi nosovi sto pravat crna magija,tie se obicni zeni so natprirodni moki mislam sto rabotat za bela ili crna magija...Zavisi...
Best Wishes from The witch Dia
 

Sonce

Live your dreams
Член од
7 август 2006
Мислења
80
Поени од реакции
0
Dia_Charmed_Gir напиша:
Vidi vaka Sonce...Prvo i prvo vesterkite ne se losi sustestva zavisi koj! ima losi i dobri vesterki ,a taa vie sto ste ja zapoznale e sigurno nekoja lokalna demon-vesterka i mozebi dovolno stara da ve isplasi... i so ova sto go kaza mnogu me navredi....Ne site vesterki se zanimavaat so crna magija ima vesterki koj se plasat od razotkrivane zatoa i site nie ne znaeme deka vsusnost postoi magijata, no kolku sto jas procitav Dokolku se sluci razotkrivane na magijata site planeti ke se podredat zad merkur i site dusi ke bidat ko edna a togas magijata ke iscezne vo svet den.zatoa i magijata mora da se sokrie i toa ne e nisto loso....Zapomni

Best Wishes from the witch Dia

Aha znaci sakas da kazes deka ti si vesterka?!?!:pos2: Ili pak veruvas vo tie raboti i mnogu gledas filmcinja, pa dobro i ja gledam ama ne se zanesuvam volku, ako ako ubavo e i toa da si mislis deka postojat vesterki i magii i demoni i sl. ti posakuvam se najubavo vo toj SVET!
 
Член од
10 август 2006
Мислења
104
Поени од реакции
1
прво се согласувам со лиса за тоа дека не мора да си вика за да можеш да правиш т.н. магии што всушност е манипулирање со енергија.Јас првпат подетално се запознав со т.н. вика религија баш сега на овој форум а од предходно научив да манипулирам со енергија и сл. ствари.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Dia_Charmed_Gir напиша:
Vidi vaka Sonce...Prvo i prvo vesterkite ne se losi sustestva zavisi koj! ima losi i dobri vesterki ,a taa vie sto ste ja zapoznale e sigurno nekoja lokalna demon-vesterka i mozebi dovolno stara da ve isplasi... i so ova sto go kaza mnogu me navredi....Ne site vesterki se zanimavaat so crna magija ima vesterki koj se plasat od razotkrivane zatoa i site nie ne znaeme deka vsusnost postoi magijata, no kolku sto jas procitav Dokolku se sluci razotkrivane na magijata site planeti ke se podredat zad merkur i site dusi ke bidat ko edna a togas magijata ke iscezne vo svet den.zatoa i magijata mora da se sokrie i toa ne e nisto loso....Zapomni

Best Wishes from the witch Dia
Чекај, ти сериозно мислиш дека си вештерка?! :lud:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Dia_Charmed_Gir напиша:
VNe site vesterki se zanimavaat so crna magija ima vesterki koj se plasat od razotkrivane zatoa i site nie ne znaeme deka vsusnost postoi magijata, no kolku sto jas procitav Dokolku se sluci razotkrivane na magijata site planeti ke se podredat zad merkur i site dusi ke bidat ko edna a togas magijata ke iscezne vo svet den.zatoa i magijata mora da se sokrie i toa ne e nisto loso
Errr... Збори за себе тоа. :lud:
 

Dia_Charmed_Gir

Убавицата
Член од
11 август 2006
Мислења
28
Поени од реакции
1
PSYtisfaction напиша:
Чекај, ти сериозно мислиш дека си вештерка?! :lud:
Dali Sum Vesterka?!
Hm....................
Zavisi od koj aspekt go gledas toa!!!!!
Pa sea ti vidi?

Best Wishes From The Witch Dia

Bada Bing! напиша:
Errr... Збори за себе тоа. :lud:
Cekaj Ti sakas Da kazes deka znaes deka postoi Magija?
Ili samo zboris?

Best Wishes From The Witch Dia
 

Kajgana Shop

На врв Bottom