Вештерки, Wicca

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
vesterki....hmmmm...najocigledno ima veshterki i megu nas vo bliska okolina ama nie ne sme svesni so kogo imame rabota...jas veruvam ima takvi zeni ama retki e tie pravite najocigledno... imav komshivka koja se praveshe kao gledacka - veshterka...no najveke me plasheshe shto kako mladi tinejdjeri iako ne znaeshe nishto za mojot intimen zivot mi pogoduvashe se na tarot karti i na kafe i sht6o mi kaza uste togash mnogu aboti mi se slucija najseriozno bez zezanje go kazuvam toa isto taka i na drugarka mi na koja i rece ti nema da ostanesh da ziveesh vo mkd i ne zivee, a ne se nadevashe na taa rabota ...na toa se sekavam kako 1+1...a slusnav podocna koga se preseli vo germanija istata taa gledacka -komshivka deka pocnala da se zanimava so pravenje magii i slicni raboti...da osloboduva od duhovi i sl. pa najocigledno imam zapoznaeno ako toa e poim za veshterka...:pop: brrrrrrr
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
една Wicca не е гледачка! во никој случај. ни една вештерка, односно ни една Wicca, не може да гледа во иднина. не знам дали тие луѓе што го прават тоа вистински го прават, или само тврдат дека го прават, али во никој случај тоа не е бидејќи они се вештери/вештерки, односно Wicca. Wicca и гледање во иднината немаат врска. дефинитивно.
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Wicca не е таа или тој. Wicca е име на религија, јасно и гласно. Wicca се нарекува и секој практикувач на оваа религија, но пред све, тоа е само името на една религија...
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Добро де јасно е, Не мора да ја повторуваш и во простите реченици и по пет пати. Само што јас така мислам за таа твоја религија. И тоа е тоа..
И сите мои постови се такви, не можеш да очекуваш па сите да ти ја слават таа твоја религија, нели? Глупо е.
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
едно од многуте нешта што ми се допаѓаат во оваа религија, е тоа што го признава постоењето на било која друга. тоа што никој не станува дел од оваа религија од раѓање, или поради местото на живеење - туку САМО поради тоа што тој некој сака да биде дел од неа.
така да... нити сум пробала ниту ќе пробам да натерам некого да се сложува со мене во врска со неа. ова е тема за вештерки, и јас само си го кажувам моето мислење. а случајно се десило, ете, да знам доволно за тоа. и сакам да го споделам тоа...
ништо страшно...
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Јас имам полно пријатели кои што се во некој други религии, и секогаш порано кога ќе се сретнев пред соборна (пошто таму пиевме), абе ќе седнеа и со саати ќе ми кажуваат колку им била добра --религијата-- каде што се.
Мислам фуј, ја сум дошол да пијам, и никого не трујам абе дојди у нашава црква, овака е онака е, зашто имаат сите такви луѓе потреба да ги трујат останатите како баш тоа нивното е права ствар?
Башка седнете претставници од 3,4 "религии" и договорете се која е нирвана, пошто сите го викаат најдоброто за својата!

Фанки..
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
moTaro напиша:
You should learn new word Real Quick!
Ту мани вицас детектед!
ThA-BiTcH напиша:
ke sonuvam nesto kaj so toa glupoto "wicca" kje bide spomnato garant :pos: :pos: :pos:
aman dosta go spomnuvas veke :pos:
Нешто off topic, но, евидентно, неопходно: ваквите и слични постови не се најпожелни - катчето за сеир се наоѓа малку подолу од "Мистерии". Во иднина, пожелни се повеќе постови во контекст на темата, а помалку (читај: ич) во врска со особеностите на дискутантите.

Неколкуте постови на кои не им е местото на темава, не се избришани само за да се задржи логиката на дискусијата.

Напомената не се однесува само на цитираните членови, туку на сите.

Продолжете со квалитетна дискусија :wink: .

Фала.
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
3
moTaro напиша:
пошто сите го викаат најдоброто за својата!

така е тоа зошто и ти си припадник на одредена религија зошто мислиш дека е најдобра , секој има различно свакање и нормално затоа постојат различни религии :)
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
PaulvanDyk напиша:
така е тоа зошто и ти си припадник на одредена религија зошто мислиш дека е најдобра , секој има различно свакање и нормално затоа постојат различни религии :)
Да, ама ако приметуваш ја не сум отворил тема Православна Христијанска Религија, и не пишувам како таа е најкул у свет односно не ги трујам другите,туку си цепам тивко тивко.
Поентата ми беше, зашто сите други тоа го прават?
Гот ит?
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
прво, ако разгледаш, ќе видиш дека јас не ја отворив темава, туку некој сосема друг.
второ, ако разгледаш пак, ќе видиш дека јас НИ ЕДНАШ не зборев за тоа како оваа религија е најкул на свет или нешто.
на почетоков на темава многу напишаа нешта за вештерките, за оваа религија и за оние кои ја практикуваат, што немаат врска со истата. видов потреба да им објаснам дека оние општи верувања и стереотипи не се точни, и како личност што знае повеќе на таа тема, видов потреба да го споделам она што сум го научила. тоа е све, исто како што на теми за компјутери, ако некој напише нешто што не е точно, оној кој знае подобро ќе му објасни како е вистински.

сум научила некои ствари од форумов, и сеа видов шанса и јас да ги научам другите нешто. учењето не е и прифаќање. ништо страшно...

не трујам никого. оној кој не го интересира за вештерки, не мора ни да ја отвара темава, нели?

гот ит?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Па кој ти се обрати тебе?
И не е битно кој ја отворил, него кој ја застапува во контекстот на реченицата
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
3
moTaro напиша:
Да, ама ако приметуваш ја не сум отворил тема Православна Христијанска Религија, и не пишувам како таа е најкул у свет односно не ги трујам другите,туку си цепам тивко тивко.
некам погрешно да сватиш ама не верувам дека некој може да ми каже во што да верувам , а дека ти си кутиш и си веруваш во Православна Христијанска Религија дека е веке во многу голема употреба но прашај се кога се развивало христијанството дали така кутеле :) .

а за wicca мислам дека сварно е интересна религија и затоа ме интерсераше нешто пошироко во врска со оваа култура .инаце никој не може да ме убеди во што да верувам . дека верувам во тоа што така јас сум го замислил.!!
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Well said. I agree.
Само што тогаш луѓето биле глупи и необразовани. Денес е нешто друго
 
Член од
14 јануари 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
И искрено 98 проценти од луѓето кои се припадници на одредена религија не капираат ни 1/10 од истата религија која ја застапуваат...така да....не е финтата да се родиш и да израснеш во некоја култура која ти ја наметнува религијата самата...ние самите треба да бидеме свесни зошто веруваме во нешто и со која цел....:music3: капирате сега?

LisaRowe напиша:
Wicca не е таа или тој. Wicca е име на религија, јасно и гласно. Wicca се нарекува и секој практикувач на оваа религија, но пред све, тоа е само името на една религија...
Зошто Wicca??? Како се заинтересира за неа?
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Happy, ми се допадна многу тоа што го напиша. :)
мислам дека погоре веќе спомнав зошто баш Wicca. не сум сигурна, а и 4 саат е - ќе проверам утре, и ако немам напишано веќе, ќе напишам. само сакав да кажам дека се слагам, само зошто си опкружен со една религија, не значи дека си дел од неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom