Вештачка Интелигенција

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Има разлика помеѓу VI и AI.
VI, односно ВИ, кратенка од Вештачка интелигенција, на англиски е, AI, кратенка од Artificial Intelligence.. Доколку мислеше на ова, јас не гледам некоја разлика.. може малку да објасниш?
 

Spore

Kalabangaa
Член од
11 јануари 2009
Мислења
148
Поени од реакции
3
Еве некои интересни статии што мислам дека треба да се прочитаат

Многу научници се обидуваат да пронајдат начин за парализираните луѓе. Системот Brain2Robot е најновото достигнување на тоа поле. Корисниците може да ја контролираат роботизираната рака со помош на своите мисли.

Системот е базиран на електроенцефалограм. Електродите се прицврстуваат за главата на пациентот, а негова работа е да ја контролира раката со помош на своите мисли.

Сигналот понатаму се испраќа на компјутер каде се врши негово анализирање со помош на посебна техника на самоучење. Посебниот софтвер може да ја препознае целта на мислата која ќе ја задвижи раката. Поентата е во тоа да се изолираат 1000 други мисли кои кружат во мозокот и до раката да стигне оваа вистинската. Тие мисли во човековата рака се претвораат во движења.

Целиот систем сеуште е во развој кој трае седум години. Роботската рака би можела да се најде на пазарот за неколку години, а има многу потенцијали за нејзина употреба: од играње на компјутерски игри до користење во индустријата и тестирање на разни безбедносни системи.

Истите истражувачи развиле и машина за пишување контролирана со мисли. Тој им овозможува на корисниците бирање на букви од абецедата и пишување на цели текстови.
[FONT=&quot][/FONT]
Научник си создал совршена жена - робот Ако технологијата и интернетот не ве донесоа до саканата личност сега можете и да посегнете и по изумот на научникот Le Trunga и да си го изградите партнерот според вашите критериуми.



33- годишниот Le ја создал Aiko – робот во ’дваесеттите’ кој не само што изгледа совршено и секси, туку и го одржува домаќинството и ги плаќа сметките.

Но и покрај својот својот совршен изглед, Aiko, чије има означува дете на љубовта, не е трофеј.

Поседува знаење од математика и вокабулар од 13 илјади зборови, на англиски и јапонски јазик. Таа исто така знае да чита весници и да дава упатства.

Аико роботот е изработен од силикони и е опремен со најсовршена технологија за интелегенција, таа му помага на својот креатор во многу работи.

Поранешниот програмер вели дека никогаш немал време да пронајде вистинска жена, но дека не ја создал Аiko како сексуален партнер – иако е чувствителна на допир и реагира на внимание или болка.



“Сакав да изгледа, да се однесува и да чувствува како човек. Баш како вистинска жена таа ќе регира на допир. Ако ја зграбите или стиснете пресилно, таа ќе ве ошамари. Таа ги поседува сите сетила освен мирис. - објаснува Le.

“Не и треба одмор, храна и сон, а ќе работи скоро 24 часа на ден. Таа е совршена жена.

Le има намера да го усоврши нејзиниот софтвер и да ги зголеми нејзините вештини, но не заради сопствена забава.

Тим од британски научници го претставиле првиот робот кој успешно ги копира човековите изрази на лицето и тоа во реално време. Џулс веќе покажува 10 човечки чувства. Тој говори како сака да го уништи светот. Видео!



Тим од британски научници од британската лабораторија за роботика го создале првиот хуманоиден робот кој е способен да ги користи човековите изрази на лицето и тоа во реално време.

Човечките движења ги забележува видеокамерата и истите ги пресликува на мали електромотори кои се сместени под површината на неговата гумена кожа. Забележаните слики во мал дел од секундата се конвертираат и на електромоторите под кожата им даваат наредба за движење во реално време.

Хуманоидниот робот може да конвертира дури 25 слики во една секунда што е доволно за движењата да бидат во реално време.



На проектот "Интеракција човек-робот" роботските инжинери работат веќе 3,5 години односно за тоа време го создале Џулс, кој моментално е способен да одглуми 10 човечки емоции.

Се предвидува дека еден ден Џулс заедно со друг астронаут ќе биде испратен на вселенска мисија.

Научниците во јавност пуштиле видео снимка на која убаво може да се видат некои од вештините на Џулс. Тој вели дека е горд на овој проект, односно дека се запрашува коа ќе дојде неговото време.





 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
pa dobro ne se raboti za stavanje mozoci ili dusi...kako prvo vasiot PC e VESTACKA INTELEGENCIJA(ima programi za glasovni komandi koi gi izvrsuva na nacin na koj sto ke mu naredite)

inaku VI ne treba da bide i ne mora da bide masina ili robot tuku PROGRAMA STO MOZE SAMA DA SOZDAVA SVOI PODPROGRAMI-vo zavisnost od uslovite..na primer antivirusen softver reagira SAM beZ NAREDBA koga detektira virus...vi stana li pojasno za sto e temava ustvari.
PATRIOT systemot isto i izraelskiot ARROW reagira SAM SAM nosi odluka koga da eksplodira i da dostigne maximum EFikasnost

eve vi eden primer(a ponovite modeli se vooruzeni i resavaat koga da dejstvuvaat) ILI POTOCNO UAV(unmanned Air wehicle)
GLOBAL HAWK
Se u redu toa.... taka e.... ama dali taa programa znae da izmisli fizicki zakon?
Toa bese poentata na covekot koga rece deka nemaat svest. I u pravo e.

Primer prost: onoj kompjuterot sto go pobedi Kasparov, popameten e recimo od Hawking? Ne, ne e. Edino sto pravi, e brzo kalkuliranje na kombinacii i potezi, sostojbi i tako dalje.... se uci toa vo vestacka inteligencija..... ama, da ti objasni kako funkcioniraat crnite dupki ne znae. Ne e vo moznost da ja percepira i da ima interakcija so okolinata, i seto toa da go objasni.... koja patem e glavna odlika na covekot:toe::toe:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Se u redu toa.... taka e.... ama dali taa programa znae da izmisli fizicki zakon?
Toa bese poentata na covekot koga rece deka nemaat svest. I u pravo e.

Primer prost: onoj kompjuterot sto go pobedi Kasparov, popameten e recimo od Hawking? Ne, ne e. Edino sto pravi, e brzo kalkuliranje na kombinacii i potezi, sostojbi i tako dalje.... se uci toa vo vestacka inteligencija..... ama, da ti objasni kako funkcioniraat crnite dupki ne znae. Ne e vo moznost da ja percepira i da ima interakcija so okolinata, i seto toa da go objasni.... koja patem e glavna odlika na covekot:toe::toe:
Законите на природата и законите на физиката не се измислуваат. Тие се откриваат.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Dobra zabeleska Ag0rA..... fala Bogu ednas vo tvojata forumska kariera da kazes nesto izdrzano.... ama sepak, isti kurac drugo pakuvanje.

Dali VI moze da otkrie fizicki zakon? Toa bese poentata.
Ок ги прочитав предходните твои постои и малце да пообјасниме што како со компјутерите и вештачката инетлигенција. Можеби не си го прочитал воведниот текст (ти се видел долг, па си викаш ке си го прашам цел ке го читам, право одговор ке дадам, а може и грешка сум :toe:), па затоа ке ти копирам една реченица: Од научно гледиште, интелигенцијата е пресметливиот или калкулациониот дел од можноста да се остварат одредени цели во светот. Значи гледам сите оние кои што се посомневаат во таа вештачка интелигенција за прва споредба го ставаат човекот. Како што пишав на почетокот, не е ПРИМАРНА цел на научниците и на програмерите да ВИ ја достигне човековата интелигенција иако и таа опција како што ви прикажа Spore e доста присутна а активна. Целта е да се помогне да се остварат одредени цели во животот како што пишува горе однсоно да му се помогне на човекот. Не знам што те чуди да вештачката интелигенција е склоп на програми и на сензори во кракта смисла. Одма ти го давам примерот што го кажа со шахот. Што мислиш модерните шаховски игри како успеваат да дознаат дали си ти пасивен или активен играч. Јас играв една игра повеќе пати и после долго процесирање и прооучување на мојата игра (иако тоа проучување е фактички склопување на одредени комбинации во играта) и ми кажа дека највеќе ја чувам кралицата дури повеќе од кралот. И сега ти ке речеш па и јас да сум играл шах со тебе и јас ке сум дознаел. Да ама ете и компјутерот ме дознал. Нели е тоа еден вид на интелигенција. Но пак ке повторам не е примарна цел на ВИ да го копира и имитира човечкиот ум иако повторно ке кажам не се исклучува таа опција, како на пример во фимлот од стивен спилберг A.I. да имаш вештачки проституки кои што можат да те задволат. :smir:


Dobra zabeleska Ag0rA..... fala Bogu ednas vo tvojata forumska kariera da kazes nesto izdrzano.... ama sepak, isti kurac drugo pakuvanje.

Dali VI moze da otkrie fizicki zakon? Toa bese poentata.
Извини што уште еднаш те цитирам ама се занесов во предходниот цитат и заборавив да ти одговорам на прашањето.

Ако се напише толку многу јака пограма( не верувам во иднина), ако има би се отркил. Прост пример: Ке пратат една сонда кон некоја црна дупка или слично, ке слика фотографии, ке истражува, ке ги процесира тие слики, ке земе што може да се земе и на крај ке калкулира, како и ние луѓето што би направиле. Да не те чуди повторно ке кажам, да не те чуди фактот дека за сите овие процеси се потребни многу многу големи програми и мнгоу сложени алгоритми. Ако си запознаен со програмирање сигурно знаеш. Пример еве за сликањето на сондата и нејзиниот алгоритам и сложеност. Кога сондата ке слика некоа слика таа ке ја претстави себеси како пиксели со најразлична боја, кои склопени испагаат во слика нели. Таа слика и ние ја гледаме и компјутерот ја гледа, само што ние знаеме што има на сликата, но и компјутерот знае. Е како, епа така. Со голем број на тестирања, пишување на програми, сложени алгоритми, кубење коса и нервози. Треба да имаш мало познавање од темата на програмирање и се ке ти стане јасно. Што мислиш во постот на Spore, како знае робото кога да направи гримаса или слично. :smir:

Еве уште еден пример. Во лабораторијата на машински факултет во отсекот Мехатроника, на кој сум и јас запишан, програмиравме ако едно ако може да се рече интелигентно роботче. Ако има некој од тој смер сигурно го знае. Роботчето е просто и се состои од две електро моторчиња, сензор за светвлина и сензор со инфра црвена светлина кој се употребува за измерување на кратки должини, мал процесор и некоја лед диода колку за украс :). слично нешто на ова.


Е сега. Во програма во C програмски јазик ја внесовме програмата и ја лоадиравме во роботчето. Во што се состои програмата. Направивме да кога ке се уклучи роботочето да заврти круг од 360 степени се додека не најде извор на светлина. Кога ке детектира сигнал за светлина роботчето ке почне да се движи кон неа. Но за да не се удри во ниеден предмет, во пограмата додадовме да во случај на сигнал од инфра црвениот сензор, сигналот биде поголем од дозволеното роботот ке застане за кратко и ке се заврти онолку колку што е потребно тој сигнал да се намали и да продолжи со патеката кон изворот на светлина. Така да ова интелегетно роботче никогаш не се удри ниту во еден предмет ниту запра да се движи, се додека професорот не ги спушти предињата на џамовите, односно се изгуби изворот на светлина(сонцето) и тоа запра.Потоа донесоа и камера каде што детектира и фаци на луѓе. Камерата се движеше по лицето што го мрдаше бил кој од студентите кој што беше пред неа.

Ете ви прост пример.......
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
132
Поени од реакции
12
Се развија неколку дилеми околу тоа што AI мое а што не може да направи. Еве го моето мислење.

Значи интелегенција е можност за учење, следува вештачка интелегенција е вештачки направен уред кој ќе може да учи. Типичен пример е Каспаров vs. Deep Blue (ако не го утнав). Значи компјутерот имаше доволно голема база на податоци за да има почетно знаење од шахот, потоа од секоја нова партија учеше како да го совлада противникот за на крајот Каспаров да биде понижен.

Што би подразбирало вистинска AI - пак според мене - тоа би било направа создадена од човекот, директно или индиректно, која ќе може да донесува одлуки т.е. расудува по сопствено убедување т.е. искуства. Значи самиот автомат врз база на своите искуства и информациите кои ги добива донесува одлука, пример повторно светското првенство во РобоФудбал - голманот на РобоТимот ја перцепира топката, ги обработува податоците на нејзиното движење, оценува како може да ја спречи да влезе во голот врз база на претходните искуства и "Una grande parada di Toldo" и нема гол.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
VI, односно ВИ, кратенка од Вештачка интелигенција, на англиски е, AI, кратенка од Artificial Intelligence.. Доколку мислеше на ова, јас не гледам некоја разлика.. може малку да објасниш?
Сега приметив дека си ме прашал. Па мислев дека за VI мислите на виртуелна интелигенција, не сватив дека уствари VI пишувате како вештачка интелигенција на латиница додека за AI на англиски.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Е сега. Во програма во C програмски јазик ја внесовме програмата и ја лоадиравме во роботчето. Во што се состои програмата. Направивме да кога ке се уклучи роботочето да заврти круг од 360 степени се додека не најде извор на светлина. Кога ке детектира сигнал за светлина роботчето ке почне да се движи кон неа. Но за да не се удри во ниеден предмет, во пограмата додадовме да во случај на сигнал од инфра црвениот сензор, сигналот биде поголем од дозволеното роботот ке застане за кратко и ке се заврти онолку колку што е потребно тој сигнал да се намали и да продолжи со патеката кон изворот на светлина. Така да ова интелегетно роботче никогаш не се удри ниту во еден предмет ниту запра да се движи, се додека професорот не ги спушти предињата на џамовите, односно се изгуби изворот на светлина(сонцето) и тоа запра.Потоа донесоа и камера каде што детектира и фаци на луѓе. Камерата се движеше по лицето што го мрдаше бил кој од студентите кој што беше пред неа.

Ете ви прост пример.......

Вашиот робот не е интелигентен туку елементарно испрограмиран.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Вашиот робот не е интелигентен туку елементарно испрограмиран.
Па тоа е и суштината на ВИ, бе пријателе. Ова е нај прост пример што можев да го дадам. Вештачката Инетлигенција е комбинација од програми и сензори, само што поновите роботи и програми се поинтелигентни, односно покомплексни. Погоре Raytheon ви даде пример за авион кој што сам може да лета и само може да слета, може сам да одлучи кога да изврши некој манвевар, кога го испука своето оружје или слично. И тој авион е исто голема комбинација на програми и сензори, само што тој има процесори кои што се ненормално брзи и може да изврши голем број на комплексни операции и алгоритми за брзо време. Не знам што очекуваше ти да биде ВИ ???
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Па тоа е и суштината на ВИ, бе пријателе. Ова е нај прост пример што можев да го дадам. Вештачката Инетлигенција е комбинација од програми и сензори, само што поновите роботи и програми се поинтелигентни, односно покомплексни. Погоре Raytheon ви даде пример за авион кој што сам може да лета и само може да слета, може сам да одлучи кога да изврши некој манвевар, кога го испука своето оружје или слично. И тој авион е исто голема комбинација на програми и сензори, само што тој има процесори кои што се ненормално брзи и може да изврши голем број на комплексни операции и алгоритми за брзо време. Не знам што очекуваше ти да биде ВИ ???
Да ама вештачката интелегенција нема да можи да го достигни нивото на човечката никогаш, таа секогаш ќе биди само некој лимитиран програм со одредени функции.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Па тоа е и суштината на ВИ, бе пријателе. Ова е нај прост пример што можев да го дадам. Вештачката Инетлигенција е комбинација од програми и сензори, само што поновите роботи и програми се поинтелигентни, односно покомплексни. Погоре Raytheon ви даде пример за авион кој што сам може да лета и само може да слета, може сам да одлучи кога да изврши некој манвевар, кога го испука своето оружје или слично. И тој авион е исто голема комбинација на програми и сензори, само што тој има процесори кои што се ненормално брзи и може да изврши голем број на комплексни операции и алгоритми за брзо време. Не знам што очекуваше ти да биде ВИ ???
Се се сведува на тоа како ќе ја дефинираме интелигенцијата во Вештачка интелигенција. Според мене во твојот пример роботот не учи. За тој на Raytheon, немам став без повеќе информации.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ок ги прочитав предходните твои постои и малце да пообјасниме што како со компјутерите и вештачката инетлигенција. Можеби не си го прочитал воведниот текст (ти се видел долг, па си викаш ке си го прашам цел ке го читам, право одговор ке дадам, а може и грешка сум :toe:), па затоа ке ти копирам една реченица: Од научно гледиште, интелигенцијата е пресметливиот или калкулациониот дел од можноста да се остварат одредени цели во светот. Значи гледам сите оние кои што се посомневаат во таа вештачка интелигенција за прва споредба го ставаат човекот. Како што пишав на почетокот, не е ПРИМАРНА цел на научниците и на програмерите да ВИ ја достигне човековата интелигенција иако и таа опција како што ви прикажа Spore e доста присутна а активна. Целта е да се помогне да се остварат одредени цели во животот како што пишува горе однсоно да му се помогне на човекот. Не знам што те чуди да вештачката интелигенција е склоп на програми и на сензори во кракта смисла. Одма ти го давам примерот што го кажа со шахот. Што мислиш модерните шаховски игри како успеваат да дознаат дали си ти пасивен или активен играч. Јас играв една игра повеќе пати и после долго процесирање и прооучување на мојата игра (иако тоа проучување е фактички склопување на одредени комбинации во играта) и ми кажа дека највеќе ја чувам кралицата дури повеќе од кралот. И сега ти ке речеш па и јас да сум играл шах со тебе и јас ке сум дознаел. Да ама ете и компјутерот ме дознал. Нели е тоа еден вид на интелигенција. Но пак ке повторам не е примарна цел на ВИ да го копира и имитира човечкиот ум иако повторно ке кажам не се исклучува таа опција, како на пример во фимлот од стивен спилберг A.I. да имаш вештачки проституки кои што можат да те задволат. :smir:




Извини што уште еднаш те цитирам ама се занесов во предходниот цитат и заборавив да ти одговорам на прашањето.

Ако се напише толку многу јака пограма( не верувам во иднина), ако има би се отркил. Прост пример: Ке пратат една сонда кон некоја црна дупка или слично, ке слика фотографии, ке истражува, ке ги процесира тие слики, ке земе што може да се земе и на крај ке калкулира, како и ние луѓето што би направиле. Да не те чуди повторно ке кажам, да не те чуди фактот дека за сите овие процеси се потребни многу многу големи програми и мнгоу сложени алгоритми. Ако си запознаен со програмирање сигурно знаеш. Пример еве за сликањето на сондата и нејзиниот алгоритам и сложеност. Кога сондата ке слика некоа слика таа ке ја претстави себеси како пиксели со најразлична боја, кои склопени испагаат во слика нели. Таа слика и ние ја гледаме и компјутерот ја гледа, само што ние знаеме што има на сликата, но и компјутерот знае. Е како, епа така. Со голем број на тестирања, пишување на програми, сложени алгоритми, кубење коса и нервози. Треба да имаш мало познавање од темата на програмирање и се ке ти стане јасно. Што мислиш во постот на Spore, како знае робото кога да направи гримаса или слично. :smir:

Еве уште еден пример. Во лабораторијата на машински факултет во отсекот Мехатроника, на кој сум и јас запишан, програмиравме ако едно ако може да се рече интелигентно роботче. Ако има некој од тој смер сигурно го знае. Роботчето е просто и се состои од две електро моторчиња, сензор за светвлина и сензор со инфра црвена светлина кој се употребува за измерување на кратки должини, мал процесор и некоја лед диода колку за украс :). слично нешто на ова.


Е сега. Во програма во C програмски јазик ја внесовме програмата и ја лоадиравме во роботчето. Во што се состои програмата. Направивме да кога ке се уклучи роботочето да заврти круг од 360 степени се додека не најде извор на светлина. Кога ке детектира сигнал за светлина роботчето ке почне да се движи кон неа. Но за да не се удри во ниеден предмет, во пограмата додадовме да во случај на сигнал од инфра црвениот сензор, сигналот биде поголем од дозволеното роботот ке застане за кратко и ке се заврти онолку колку што е потребно тој сигнал да се намали и да продолжи со патеката кон изворот на светлина. Така да ова интелегетно роботче никогаш не се удри ниту во еден предмет ниту запра да се движи, се додека професорот не ги спушти предињата на џамовите, односно се изгуби изворот на светлина(сонцето) и тоа запра.Потоа донесоа и камера каде што детектира и фаци на луѓе. Камерата се движеше по лицето што го мрдаше бил кој од студентите кој што беше пред неа.

Ете ви прост пример.......
Ko prvo, pricinata za mojot post koj go postirav, bese da doobjasnam sto toa mislese eden clen koga ja spomna svesnosta na covekot, nisto drugo. Nemam namera sega da navleguvam vo definiconi diksusii za inteligencijata.

Ko vtoro, se toa sto go objasnuvas e vo red, i taka e, ne go osporuvam toa. Veke postojat takvi roboti, postojat takvi sondi koi prakaat sliki.... no fintata e sto do sega samo covekot moze da gi tumaci slikite, i da dade kvalitativno objasnuvanje za niv, i vrz toa objasnenie da donese zaklucok za odredeni kosmicki pojavi, fenomeni i zakonitosti. VI seuste ja nema taa sposobnost.... dali ke ja ima vo idnina? Ne znam.... veruvam deka nikogas ne ke uspeat da ja usovrsat do toj stepen VI, ama sepak nisto ne isklucuvam. :toe::toe:

Pak ke povtoram, ne sakam da navleguvam vo diskusija za toa sto e celta na naucnicite so VI, sto e inteligencija i tako dalje.... dadov samo kratko objasnuvanje okolu toa sto e razlikata sega zasega pomegu covekot i VI, bidejki toa pogore niz diskusijata se nametna kako predmet na komparacija. :toe:
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Еве ви многу многу добар пример за самоеволуирање на Вештачката Интелигенција.

Значи мало објаснување пред да го погледнете клипот во случај да не слушнете нешто или да не го разберете тоа што се кажува во клипот. Во ова видео е претставена една просторија во која важат сите закони на механиката. Под сите закони доволни да се напоменат се ефектот на времето, брзината, енергијата и слични закони кои важат во денешниот свет за сите тела.(Освен за оние кои се разгледуваат во квантната физика нели). Овие простории најчесто се користат за симулирање на движења и реагирања на објекти во реалниот свет.( нема потреба да денеска научниците да фрлаат јаболко за да видат дали и колку ке се одбие од земја или од друг објект). :)

Е сега, во оваа просторија имаме објекти со различни димензии и облици кои се движат наизменично и се одбиваат од sидови. Секој од овие објекти претставува робот, или во овој случај како што авторот на видеото ги представува како Single cell creatures, кои во себе носат генетички алгоритам, или поточно, се кодирани со посебен генетички алгоритам и затоа ги нарекува така. Да објасниме што значи генетички алгоритам. Тоа е пребарувачка техника која се употребува во компјутерскoто пресметување, за најбрзо решевање и најоптимизирачки решенија на проблемите кои се дадени во одредени ситуации. Значи овие роботи како што ги нарекува авторот во клипот, во својот генетички алгоритам имаат по некој ген, а во секој ген имаат најразлични хромозоми. Секој од овие хромозоми има најразличи својства и секој од нив го претставува обликот, волуменот и брзината и други фактори на роботот. Овие е поими се земени од денешната биологија бидејки го имаат истото значење како и кај денешните организми. Затоа и се нарекуваат уште и еволуциски алгоритми.
Да продолжиме. Секој од овие роботи во таа средина каде што се движат е определен со одредена енергија и живот.Вредностите на енерија и живот на овие роботи се намалуваат со текот на времето. Овие две варијабили се неопходни да секое роботче преживее во оваа средина и во случај на едната или другата дојдат до нула, тогаш роботот умира и е заменет со друг (кога летаат нагоре како да горат, тоа значи дека умреле). Бројот на роботите цело време останува 10. Во средината ке видите 4 зелени коцки кои даваат мала количина на енергија на роботчињата во случај тие да се допрат со нив. Во овој оваа средина, брзината на падот на енергијата е значително поголем од брзината на падот на животот за истото определно време. После 10 изумрени роботчиња нивниот ген мутира односно се еволуира. Генот или кодот на оние роботи кои што преживеале подолго време од оние кои што изумреле порано се пренесува на новата генерација создадени роботи кои ги замениле старите. Сигурно ке забележите дека секој ген мутирал односно еволуирал во онаа насока каде што ке може да остане повеќе време во оваа симулација односно да може да живее повеќе односно да преживува. Ова е чист пример за еволуцијата општо, бидејки како што знаете секоја еволуцијата се стреми да мутираниот или еволурираниот организам да може да преживее што е можно подолго. Чист пример сме и ние луѓето и нашата еволуција и мутација. После 6-7 минути на работа на оваа симулација ке забележите дека секое роботче еволуирало со во своите гени односно сите роботчиња се движат многу побрзо и облиците почуваат да се изменуваат, така да сите роботи со неправилна форма исчезнале а останале оние со форма на топка. Секоја промена на нивните гени односно нивниот код е направена само со една и едноставна причина, а тоа е нивното преживување во оваа средина.

За крај најважно да се напомене е дека ниедна команда не е издадена од страна на човекот за да се случат овие промени кај роботите, односно човекот не е фактор за нивното еволуирање. Со кратки зборови Вештачка Интелигенција. Ете ви. :smir:

 
D

Daedalus

Гостин
Замисли комплетна автоматизација во све со 0 потребни работни места за луѓе.
Каков производ или услуга ќе прават сопствениците на автоматизираните системи?
На кого ќе ги продаваат услугите/производите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom