Ветеринарно катче

Член од
29 јануари 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Здраво, ми треба помош, совет или мислење.
Штотуку забележав дека на окото на моето куче има нешто слично на оток.
Изгледа вака, на нет читав дека го викаат Cherry Eye .


Сметам дека е во почетна фаза бидејќи не се приметува многу, но сепак премногу ме загрижува. Утре го носам на ветеринар, сепак ве молам доколку некој имал слично искуство да го сподели.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Nisto strasno, toa e prolaniran tret ocen kapak. Se sanira na dva nacina, ili celisno se odstranuva ili pak se vrakja nazad no postoi moznost da se povtori,toa e minusot. Minusot na prviot zafat e sto so toa se odstranuva solzniot aparat i lacenjeto na solzi se namaluva. Na fakultet go rabotat vrakjanjeto, a oatanatite ne znam. Mozebi veterinarot ke proba i so masazi, no pak postoi moznost za vrakjanje.
 
Член од
10 август 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
На мачката моја вероватно и е скршена ногата како можи да ми помогни ветеринар,како оди процедурата дали можи да и се стави гипс,и колку приближно ќе изнесува цената?
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
77
Поени од реакции
31
Пред 3 дена најдов маче околу 10дена старо и си го прибрав дома :). Имаше проблем со очињата, двете му беа залепени изгледа има некоја инфекција и почнав да му ги чистам со капки за очи со антибиотик и конечно му се отворија. Вријаше од болви и тоа го средив, една болва нема сега ама изгледа има проблем и со анусот и незнам што да му правам... Цело време му е отворен и после нужда насекаде остава траги и многу мириса, колку и да го бришам пак е истото. Дали некој го имал овој проблем, некој совет што да направам, ветеринарот е на одмор до септември и незнам што да правам...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пред 3 дена најдов маче околу 10дена старо и си го прибрав дома :). Имаше проблем со очињата, двете му беа залепени изгледа има некоја инфекција и почнав да му ги чистам со капки за очи со антибиотик и конечно му се отворија. Вријаше од болви и тоа го средив, една болва нема сега ама изгледа има проблем и со анусот и незнам што да му правам... Цело време му е отворен и после нужда насекаде остава траги и многу мириса, колку и да го бришам пак е истото. Дали некој го имал овој проблем, некој совет што да направам, ветеринарот е на одмор до септември и незнам што да правам...
Мислам дека подобро е да се јавиш кај било кој ветеринар додека да дојде тој што го познаваш, чисто колку да ти објасни за што станува збор и да знаеш што да правиш. @SaltNPepa има големо познавање за животните, можеби она знае нешто повеќе на темава:)
 
Член од
30 јули 2016
Мислења
75
Поени од реакции
17
Od vujkomi kuceto imase tumor dolu na poloviot organ kuceto e zensko, i go praea operacija pred edna nedela po edna nedela na pregled deeneska mu rekle deka tumoro pocnal pak od pocetok da se praj, dali e mozno toa ili ocigledno ne mu e docisten tumoro i toj samo rasti, nekako edna nedela e mnogu kratok period
 
Член од
29 јануари 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Nisto strasno, toa e prolaniran tret ocen kapak. Se sanira na dva nacina, ili celisno se odstranuva ili pak se vrakja nazad no postoi moznost da se povtori,toa e minusot. Minusot na prviot zafat e sto so toa se odstranuva solzniot aparat i lacenjeto na solzi se namaluva. Na fakultet go rabotat vrakjanjeto, a oatanatite ne znam. Mozebi veterinarot ke proba i so masazi, no pak postoi moznost za vrakjanje.
Ти благодарам SaltNPepa,
Многу се испаничив. Не сум од Скопје и воопшто немам доверба во ветеринарите во мојот град. Го носев на три места и сите различно ми кажаа едниот препорача капки дексаметазон и хлорамфеникол и инекција против оток додека останатите ми рекоа да му ставам само прополис капки за очи. Инаку отсутна бев една недела и кога се вратив дома немаше некоја промена.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Дечки пoмoш. Имaм мaлo мaченце 3 4 месецa и вчерa му се деси нештo незнм штo. Гo нaјдoв легнaтo нaдвoр и претaше сo зaдните нoзе кaкo дa се мaчи дa стaне aмa не мoжеше предните нoзе и oстaнaтиoт дел oд телoтo му се тресеa кaкo дa имa грчење или некoј прoблем сo нервите... Гo oднесoв нa ветеринaр aмa нербaoтеше сaмo му oбјaснив телефoнски штo се случувa и ми рекoa дијaзепaм oд 2мг дa му дaфaм зa дa се смири. Нoќтa јa преживеa aмa сaбaјле гледaм зaдните нoзе ич не ги мрдa кaкo пaрaлизирaнo дa е a предните едвaј ги движи. Не е удренo или згaзенo не пoкaжувa тaкви симптoми... Денес мaјкa ми викa несaкa дa јaде ни дa пие.. Штo мoже дa му е и штo дa му прaвaм ве мoлaм кoј знaе некa пoмoгне
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Дечки пoмoш. Имaм мaлo мaченце 3 4 месецa и вчерa му се деси нештo незнм штo. Гo нaјдoв легнaтo нaдвoр и претaше сo зaдните нoзе кaкo дa се мaчи дa стaне aмa не мoжеше предните нoзе и oстaнaтиoт дел oд телoтo му се тресеa кaкo дa имa грчење или некoј прoблем сo нервите... Гo oднесoв нa ветеринaр aмa нербaoтеше сaмo му oбјaснив телефoнски штo се случувa и ми рекoa дијaзепaм oд 2мг дa му дaфaм зa дa се смири. Нoќтa јa преживеa aмa сaбaјле гледaм зaдните нoзе ич не ги мрдa кaкo пaрaлизирaнo дa е a предните едвaј ги движи. Не е удренo или згaзенo не пoкaжувa тaкви симптoми... Денес мaјкa ми викa несaкa дa јaде ни дa пие.. Штo мoже дa му е и штo дa му прaвaм ве мoлaм кoј знaе некa пoмoгне
Однеси го веднаш на ветеринар.
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
61
Поени од реакции
64
Имам мачор, околу 7 години стар. До сега не сум имала никаков проблем со него, но вчера почна некако забрзано да дише и 2-3 пати кашлаше. Вчера јадеше многу малку, а денес нема каснато ништо. После ќе го носам на ветеринар, но бидејќи ми умреа едно маче, би сакала да слушнам и некое мислење од вас што би можело да му биде.
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
16
Поени од реакции
13
Малтезер стар 8 месеци, во последните 24 часа кака бел измет, можда малку потврд од нормално. Треба ли да се поврзе ова со нешто или?

Пред два дена му дадов за првпат да зоба коскичиња као ај да се осети како куче :)
Инаку е на ројал канин за мали кучиња од кога го имаме (од негов втор месец), никогаш не бил лаком, секогаш си грицка само по неколку зрнца и така во текот на цел ден. Тањирчето со храна му е секогаш полно.

Совет???

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Малтезер стар 8 месеци, во последните 24 часа кака бел измет, можда малку потврд од нормално. Треба ли да се поврзе ова со нешто или?

Пред два дена му дадов за првпат да зоба коскичиња као ај да се осети како куче :)
Инаку е на ројал канин за мали кучиња од кога го имаме (од негов втор месец), никогаш не бил лаком, секогаш си грицка само по неколку зрнца и така во текот на цел ден. Тањирчето со храна му е секогаш полно.

Совет???

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Нoрмaлнo е пoсле пoгoлемa кoличинa нa кoски.
 
Член од
4 октомври 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
Имам самојед женка стара 9 ипол месеци пред две недели имаше пролив ја однесов на ветеринар ме прашаа што и давам за јадење ,ми рекоа дека не и е од храната туку од тоа што има лоша навика да јаде се по двор (саксии ,цвекиња,дрва ) и направија крвна слика и ми рекоа дека леукоцитите и се качени прво и давав апчиња за пролив и од кога завршив ми рекоа да и давам антибиотици да и се намалат леукоцитите .Од кога почнав да и давам амоксиклав почна да повраќа. Ја однесов кај друг ветеринар кој само ја виде и ми рече дека кучето е живо,весело си има апетит ништо не му е нема потреба да пие апчиња ништо да не и давам. До тој ден си имаше апетит и давав ориз варен ми рекоа за стомакот и сува храна.Во меѓувреме доби,прв циклус и е овој и два дена одбива сува храна ,па почнав да мислам да не и е од тоа. Пошо два дена немаше нишо јадено ми беше жал и дадов риба тоа и е омилена храна да видам дали нема аптетит стварно или до сувата храна и си јадеше најнормално ама пак и се врати проливот.Е сеа една жена со слично искуство ми кажа дека може има нежен желудник и да и давам само кучешка храна сува што она не сака никако да ја јаде . Во меѓувреме кучето не делува како да е болно сака да се шета се најнормално,има исцедок од носот само. Сите вакцини ги има примено,последната за беснило ја прими пред месец дена.Ме интересира некој поискусен дали имал вакво слично искуство ,прв пат чувам куче и незнам веќе шо да и направам .ви благодарам од напред .
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
Имам зајак 1 година почна да му паѓаат влакна од грбот и нагло ослабе . На што може да е резултат ова витамини ли му се потребни ?
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
Имам куче загар 1 ипол година ми го удри кола во пределот на вратот и главата.По ударот лежеше на земјата како во несвест кога отидов до него имаше крв на устата и носот го подигнав и се освести некако и почна да се движи прво се занасаше после си отиде нормално право во кукичката.Кога отидов имаше малку изгребано на предната и задната нога јазикот му беше прегризан и очите му беа црвени го однесов на ветеринар се движеше убаво дури се теглеше сака да трча ветеринарот му стави инекција некоја и рече дека не е страшно па незнам ме плаши таа црвена боја на очите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom