Ветеринарно катче

K

Kacar

Гостин
Имам зајак 1 година почна да му паѓаат влакна од грбот и нагло ослабе . На што може да е резултат ова витамини ли му се потребни ?
Веднаш на ветеринар ! Сите зајци од тие состојби ми умреа..
 
K

Kacar

Гостин
Среќен сум дека ваква вест ќе споделам со вас, истовремено и фасцинантна.
Брат ми во 2010 декември беше на апсолвентска ескурзија и од Швајцарија си шверцаше Сириски хрчак. Верувале или не, хрчакот уште е жив. И тоа на таа тема ни текна денес, кога му бев на гости и случајно падна она ,,Абе бато, колку време го имаш хрчакот? Некако ми се чини долго или друг купи ти?? „
Ми одговори дека тој е истиот, Мицо се вика. Па некако чудно ми падна дека хрчак толку многу да живее. Се фрлив да барам на форуми по енциклопедии и најдов дека најдолго што живеал хрчак било 4.5 години според Гинисовите рекорди. Имало обиди за да се верификува некој хрчак што живеел 7 години но било чиста измама.
Контактирав и експерти за глодари и просто се фасцинирани но и не многу изненадени поради фактот дека брат ми се грижи за глушецов како негово дете. Мењање пилевина на секои 5 дена, секој ден свежа вода, храна , во водата витамини и минерали, витамини и во храната, морковот и јаболката неизоставен дел , зелката малце помалку, вртењето на тркало обавезно и трлањето низ соба. Сега е нормално тромав, само седи и шета низ кафез повеќе спие. Околу очите му се испаѓани влакната, тестисите му се набабрени и се ко овисната кожа, забите му се испоизгодани и темно жолти( па затоа брат ми му пасира), нанекои места влакната се поретки поизбледени , има перде на едното окце итн сите симптоми на длабока старост!
Е сега, се договараме нешто да ги контактираме тие од Гинис да дојдат и да извршат увид, има брат ми само еден документ кој покажува кога и од каде од Швајцарија е купен, со потпис и со гаранција месец дена дека ако се разболи ке му го заменат исто и ако умре итн. Исто така го има описот на глувчето и од кој вид е. Но не знам дали како базно реевантен ќе го земат тој лист , ќе треба да вршат истрага ќе му го измалтретираат гувчето итн. Што би предложиле вие да направиме ?
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Ај ве молам помогнете ми. Имам машко маче старо 5 месеци. Над очите каде крзното им е поретко почна повеќе местото да се оголува и се гледа како некои жолти дамки. Ветеринарот ми рече да мачкам со канестен два пати на ден. Дали некој имал вакво искуство и дали можете да ми кажете како да спречам да се пренесе на мене?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@SaltNPepa и сите останати на темава да ве прашам нешто. Имам папагал, тигрица, женско е, носот и има некоја темно црвено - бела боја. Во последниве месец два приметив дека носот од левата страна и е малку како зголемен. Она малку е по дива, си чука со клунот по кафез, па дури и кога ќе и се доближиш со прст чука со клунот по кафез, па си помислив од тоа нешто да не си го оштетила клунот. Па прашањето ми е дали мислите дека тоа е нормално или можно е и да е некоја болест?
 
K

Kacar

Гостин
Луѓе, некој искусен груумер или фризер за мачки да ми препорачате ?
На Пријател персиската мачка е многу немирна при стрижење и фризирање на крзното, досега има пробано во пет шоп Арина, мачката му остана на пола, после кај ветеринар кој ја успал мачката за да ја ишишаат ама ќе умрела за малце ради брахицефалноста.
Некој искусен грумер, и која ценае за персиска мачка т.е да и се направи лавовска фризура ? Фала
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Луѓе, некој искусен груумер или фризер за мачки да ми препорачате ?
На Пријател персиската мачка е многу немирна при стрижење и фризирање на крзното, досега има пробано во пет шоп Арина, мачката му остана на пола, после кај ветеринар кој ја успал мачката за да ја ишишаат ама ќе умрела за малце ради брахицефалноста.
Некој искусен грумер, и која ценае за персиска мачка т.е да и се направи лавовска фризура ? Фала
Акo јa стриже штo не земaл крaткoвлaкнестa? Ми се плaче кoгa ќе пoмислaм нa уништенoтo крзнo oд мaшинкaтa... Бaр дa јa нaвикнел дa седи мирнa и дa личи нa нештo кoгa е истрижaнa. Грумерoт не мoже мaгичнo дa јa издресирa мaчкaтa дa седи мирнa кoгa јa стрижaт, aкo сoпственикoт не пoсветил 5 минути нa тoa дoдекa билa мaлa.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
...На Пријател персиската мачка е многу немирна при стрижење и фризирање на крзното, досега има пробано во пет шоп Арина, мачката му остана на пола, после кај ветеринар кој ја успал мачката за да ја ишишаат ама ќе умрела за малце ради брахицефалноста...
Зар вреди да успиваш домашно милениче или општо било кое животно и на истото да му го ставаш животот во опасност за да му правиш лавовски фризури, да го фарбаш или дотеруваш како да е човек? Животните немаат потреба од тоа да се шишаат, тоа е барање и задоволство на човекот. Јас дома имам куче кое исто така не дава да се шиша, иако пробуваме да го шишаме во лето, затоа што гледам дека се мачи на топлото. Но ако дава го потшишуваме со ножици (не го кастриме, убаво личи:D), но ако не дава нема потреба од тоа да го малтретираме. И како што кажа @Papillon.Papi, ако ти како сопственик не си го воспиташ кучето, тешко дека истото ќе биде воспитано од ветеринарот или кој и да е таму.
 
Член од
29 јануари 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Здраво, ми треба помош. Имам куче, малтезер, стара 4 години, бремена е и за некоја недела треба да се окучи. Ова ми е прво куче што го чувам и немам искуство во тој домен, читав многу на нет но спеак добро би ми дошло уште некоj совет од ваше искуство. Сакам да знам нешто повеке за текот на окучувањето и за после породувањето.
И дали тоа што мажјакот е малку поголем (мислам на килограми) би манифестирало некои потешкотии при окучуванјето на женката
 
K

Kacar

Гостин
Здраво, ми треба помош. Имам куче, малтезер, стара 4 години, бремена е и за некоја недела треба да се окучи. Ова ми е прво куче што го чувам и немам искуство во тој домен, читав многу на нет но спеак добро би ми дошло уште некоj совет од ваше искуство. Сакам да знам нешто повеке за текот на окучувањето и за после породувањето.
И дали тоа што мажјакот е малку поголем (мислам на килограми) би манифестирало некои потешкотии при окучуванјето на женката
Ne, obicno sve bi trebalo da bide ok :)Mazjakot I treba da bide pogolem, sekoja sorta na kuce Mazjakot treba da bide pogolem! E sega, ako si ja paril so nekoja pogolema sorta kuce, bi mozele da se javat problemi Kako rezultat na osiromasheno parenje :)
Bi imalo poteshkotii ako e nekoja rasa Kako mops, pekingese, angliski bulldog itn I pri poroduvanje na taa sorta kucinja treba asistencija na veterinar.
Posle poroduvanje, majkata treba da im gi izede papocnite vrvcinja., ako vidis Kako jade na stomaceto crevce da ne se uplashish.
Ako pri poragjaj nekoe ne davaat znak na zivot, zemi go vo krpce I trlaj go na vratot. Ako ne go iscisti majkata od placentata treba da go iscistis za da pocne da disha kutreto.
Mnogu pati imam poragjano moive kucki, bidejki ziveam na mesto kaj sto veterinar za kuce I macka e taboo I nepotreben sam moram da se educiram na net. Dva pati se iskrivuva kutreto pri poragjaj, moram da brkam vnatre da go vrtam, mi se ima zapleteno I mi se ima zapusheno na izlez pa sum moral da go secam kutreto da go vadam po delovi I red drugi raboti.
Imame sharplaninka, pekinezerka I pudlica. Site gi parime ednas godisno dva pati ne dozvoluvame (iako nekoi I po tri pati se parat v godina) I posle gi prodavame kutrinjata bidejki se cistokrvni.
Sto pomala rasa poveke teshkotii za ragjanje.
 
K

Kacar

Гостин
Дали има некој искуство со лечење габична инфекција на маче ? Мооево фатило габична инфекција, има оголено кожичка на ноџето, има грутки на опашот и надворешно и внатрешно на ушињата. Се работи за персиско маче. Ветеринарката ми препорача Реконазол шампон ( бањајне секој 4 ти ден првиот месец, вториот месец еднаш неделно) и реконазол маст ( 3 пати на ден мачкање на местата каде има ранички).
Јас знам дека се лекува и превенира со сода и јаболков оцет втривање ама ветеринарката ми рече со сода и јаболков оцет да чистам в собата а не него да го третирам.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@SaltNPepa и сите останати на темава................, кучето последниве неколку недели постојано го лиже подот по дома, а не е мало. Ги лиже по дома теписите и покрај тоа што го карам, му покажувам со прстот дека тоа не треба да го прави или го потчукнувам, сепак тоа продолжува. Пред некоја недела приметив си цивкаше онака тивко како кога му се иде надвор за мочање и одма стана и почна да ги лиже теписите. Колку што можев да видам нема ништо на јазикот, во устата или истата да му е потечена. Што може да му е?
 
K

Kacar

Гостин
@SaltNPepa и сите останати на темава................, кучето последниве неколку недели постојано го лиже подот по дома, а не е мало. Ги лиже по дома теписите и покрај тоа што го карам, му покажувам со прстот дека тоа не треба да го прави или го потчукнувам, сепак тоа продолжува. Пред некоја недела приметив си цивкаше онака тивко како кога му се иде надвор за мочање и одма стана и почна да ги лиже теписите. Колку што можев да видам нема ништо на јазикот, во устата или истата да му е потечена. Што може да му е?
Spored mene, od iskustvo, na kuceto mu e mnogu dosadno.
Bas ako e u razvoj na karakter kade moze da razvie impulsivno odnesuvanje.
Pudlata nasa lizese tepisi I parketi, kreveti, stolarii. Otkako pocnavme da ja izmoruvame I zamarame prestana.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.099
Поени од реакции
2.228
Здраво на сите :) Вака имам машко маче на возраст од 9 месеци и пред извесно време на образот му се појави оток кој што подоцна се отвори најверојатно од чешањето истече гнојта и на тоа место остана рана која што некако бавно зарасна но сега гледам дека пак има мал оток дали раната не била исчистена целосно и останала гној не ми е јасно и нз што да правам а мачето има проблеми на апетит не губи ама на расположение му се приметува постојано спие не си игра со др мачиња итн.
 
K

Kacar

Гостин
Здраво на сите :) Вака имам машко маче на возраст од 9 месеци и пред извесно време на образот му се појави оток кој што подоцна се отвори најверојатно од чешањето истече гнојта и на тоа место остана рана која што некако бавно зарасна но сега гледам дека пак има мал оток дали раната не била исчистена целосно и останала гној не ми е јасно и нз што да правам а мачето има проблеми на апетит не губи ама на расположение му се приметува постојано спие не си игра со др мачиња итн.
Postojat lugjenca, koi ucele minimum 6 godini, koi cekaat da im se obratish za vakvi problemi a ne da im ja nosis mackata koga ke bide pred umiranje.
Se vikaat VETERINARI I da gi ima na forumot, mozes da se konsultirash od okolu I da baras mislenja, iskustva ama da ti go izlecat ne. Zborime za gnojni kesi, macevo moe da imase gnojni kesi I rani dosea ke posetev najmalku 3 veterinari. Duri ne dobila infekcija, bolje tebe nosi ja.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom