Ветеринарно катче

Wap

Член од
26 јануари 2016
Мислења
61
Поени од реакции
14
Некој случајно да не знае од прилика цена на рентген на ветеринарниот факс
 
L

Lu

Гостин
Некој случајно да не знае од прилика цена на рентген на ветеринарниот факс
@SaltNPepa може да ти даде инфо, иначе имаш и во Пет Вет кај Денис Османов во Аеродром, ако сакаш ќе ти оставам контакт.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Некој случајно да не знае од прилика цена на рентген на ветеринарниот факс
Зависи која е големината на пациентот и колку снимки ќе бидат потребни. Мислам дека беше од 500 нагоре.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Некој случајно да не знае од прилика цена на рентген на ветеринарниот факс
Незнам колку е цената за рентген снимка/слика на ветеринарниот факултет, но моето куче пред неколку години кога го снимаа на приватно (читај стомакот и градниот кош) мислам дека земаа 800 денари.

@SaltNPepa може да ти даде инфо, иначе имаш и во Пет Вет кај Денис Османов во Аеродром, ако сакаш ќе ти оставам контакт.
Незнам какво искуство сте имале со Пет Вет, но од мое искуство пред едно 8 години топло би препорачал да не идете кај него. За разлика од другите ветеринари, тотално непрофесионална услуга, па до некаде и дрскост кон газдите и негрижа кон милениците.
 

Wap

Член од
26 јануари 2016
Мислења
61
Поени од реакции
14
Незнам колку е цената за рентген снимка/слика на ветеринарниот факултет, но моето куче пред неколку години кога го снимаа на приватно (читај стомакот и градниот кош) мислам дека земаа 800 денари.


Незнам какво искуство сте имале со Пет Вет, но од мое искуство пред едно 8 години топло би препорачал да не идете кај него. За разлика од другите ветеринари, тотално непрофесионална услуга, па до некаде и дрскост кон газдите и негрижа кон милениците.
И јас имам лошо искуство таму, иако живеам во близина на 5 мин ќе идам на друго место
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Здраво!
Ми треба совет и мислење.
Кучево мое има оток на предната шепа од горна страна. Имаше оток, ама додуша од лижење го отвори и сега само лимфа се цеди. Инаку, немаше никаква повреда претходно, беше на прошетка, штом се врати почна да се лиже. Дали да го шприцнам со некаков спреј антибиотски? Пошо од јод бега кога ќе го види шишенцето...инаку сличен проблем сме имале и лани ова време па може и убод да е... Значи фест фикс има ли за вакви ранички, да не трчам на ветеринар... [DOUBLEPOST=1466516049][/DOUBLEPOST]
Кутрево мое од неделата го држи предното ноџе подигнато. Значи се немаше случено ништо за да помислам дека е шинато или скршено. А претходно го лижеше често, значи стварно често.
Го однесов на вет кај Јасминка во Козле, го избањаа, средија, вакцинираа, ампула, жлезди, уши, а за ноџето ми кажа можно е да е лигамент истегнат, пошо како шлакнато рипа. Тие денови немаше ништо на него.Ни перничињата отечени, изгребани, ништо. Значи целото стапало му го прегледа и затоа остана на тоа дека најверојатно е лигамент. Ми препорача ако се влошува даго снимам, меѓутоа не морално...Овие денови му ставав по малку фастум гел, ама вчера вечерта приметив оток црвен помеѓу прстињата...имате идеја што може да е? Секако нема вака дома да го оставам ама хинт некој?
Еве баш лани истата приказна...
 
Последно уредено од модератор:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Здраво!
Ми треба совет и мислење.
Кучево мое има оток на предната шепа од горна страна. Имаше оток, ама додуша од лижење го отвори и сега само лимфа се цеди. Инаку, немаше никаква повреда претходно, беше на прошетка, штом се врати почна да се лиже. Дали да го шприцнам со некаков спреј антибиотски? Пошо од јод бега кога ќе го види шишенцето...инаку сличен проблем сме имале и лани ова време па може и убод да е... Значи фест фикс има ли за вакви ранички, да не трчам на ветеринар... [DOUBLEPOST=1466516049][/DOUBLEPOST]

Еве баш лани истата приказна...
Само претпоставка која немора да е точна од оние сувине треви што сега ги имаш во изобилие (што се играше дали си бил у војска како мали) често знаат да им се забодат помеѓу прстите и да направат рана која ќе почне загнои ако не се третира. Провери го дали има тревка пред да пробаш било каква терапија да даваш.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Само претпоставка која немора да е точна од оние сувине треви што сега ги имаш во изобилие (што се играше дали си бил у војска како мали) често знаат да им се забодат помеѓу прстите и да направат рана која ќе почне загнои ако не се третира. Провери го дали има тревка пред да пробаш било каква терапија да даваш.
Да, баш си помислив истото, го боцнало, а сега веќе на толку лижење и грицкање гарант го извадил тревчето или што и да било...дури мислам како запињаше со лижење сам се воспали...
А препорака за спреј антибиотски? Колку да видам ден, два дали ќе помогне...
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Да, баш си помислив истото, го боцнало, а сега веќе на толку лижење и грицкање гарант го извадил тревчето или што и да било...дури мислам како запињаше со лижење сам се воспали...
А препорака за спреј антибиотски? Колку да видам ден, два дали ќе помогне...
Ќе ме кара @SaltNPepa ама ако бараш таков спреј јас до сега секогаш сум користел бивацин (мене ми требал тој зашто е бел, а јас имам бели кучиња :) )
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво!
Ми треба совет и мислење.
Кучево мое има оток на предната шепа од горна страна. Имаше оток, ама додуша од лижење го отвори и сега само лимфа се цеди. Инаку, немаше никаква повреда претходно, беше на прошетка, штом се врати почна да се лиже. Дали да го шприцнам со некаков спреј антибиотски? Пошо од јод бега кога ќе го види шишенцето...инаку сличен проблем сме имале и лани ова време па може и убод да е... Значи фест фикс има ли за вакви ранички, да не трчам на ветеринар...
Ваква слична ситуација со моето куче имаше минатото лето или тоа пред него, не се сеќавам добро. Еден ден после шетање кучево почна да си ја лижи раката цело време, ржеше не даваше да видиме што му е на раката, па дури и му беше малку како отечена. После неколку даде да видиме што му е и имаше во шепата влезено нешто како дрвце/боцка. Ја извадивме боцката, му потече малку крв и прекина. Си ја лижеше раката и за некој ден целосно му оздраве. Не се сеќавам, можеби му ставивме и Бетадин, но не ме фаќај за збор. Најдобро јави се кај некој ветеринар и консултирај се дали да го оставиш така да му помине или да го намачкаш со нешто:)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво!
Ми треба совет и мислење.
Кучево мое има оток на предната шепа од горна страна. Имаше оток, ама додуша од лижење го отвори и сега само лимфа се цеди. Инаку, немаше никаква повреда претходно, беше на прошетка, штом се врати почна да се лиже. Дали да го шприцнам со некаков спреј антибиотски? Пошо од јод бега кога ќе го види шишенцето...инаку сличен проблем сме имале и лани ова време па може и убод да е... Значи фест фикс има ли за вакви ранички, да не трчам на ветеринар... [DOUBLEPOST=1466516049][/DOUBLEPOST]

Еве баш лани истата приказна...
Ако можете и ако ви дозволува проверете ја шепата, да не има нешто ако има мора да го исчистите и дезинфицирате и штом дренира ќе треба и антибиотик. Али некогаш тие треви знаат да навлезат внатре и да направат полошо. Не е работа само шприцање, треба и да се исчиси убаво. Идете до ветеринар да го истриже барем убаво околу местото и да намачка. Веројатно ќе ви препорача флогоцид маст.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Здраво. Само што забележав дека едното уво на кучкава внатре е црвено, валкано и топло на допир. Веројатно се работи за инфекција. Прашањето ми е дали има нешто што јас можам да направам или да ја носам на ветеринар утре? Не изгледа дека ја боли, не покажува никакви знаци. Инаку, се работи за Златен ретривер, стар 1 год.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво. Само што забележав дека едното уво на кучкава внатре е црвено, валкано и топло на допир. Веројатно се работи за инфекција. Прашањето ми е дали има нешто што јас можам да направам или да ја носам на ветеринар утре? Не изгледа дека ја боли, не покажува никакви знаци. Инаку, се работи за Златен ретривер, стар 1 год.
Ветеринар да види што и како е ситуација внатре. А според тоа и соодветно ќе препише третман. Тоа е со клапнатите уши....
 
Член од
6 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Здраво дечки, ми треба помош од вас дали некој имал слично искуство.
Моето куче пред два дена се затруло од храна, повраќаше по дома имаше пена на устата викнавме ветеринар му даде терапија. Тој ден многу лошо изгледаше сите се плашевме дека ќе умре. Утредента изгледаше свежо пиеше многу вода, дури и јадеше јогурт и сварен ориз. После некое време почна да добива напади (се тресе и паѓа целиот се влече) пак викнавме ветеринар му даде витамински инкеции и го оставивме на лесна исхрана.
Нашиот ветеринар не е сигурен зошто добива напади вчера му дадоа дијазепам за да се одмори и да заспие. Денес пак е тажен цело време лежи од утрово имал 2 напади но е подобро од вчера, бидејќи вчера цел ден добиваше напади на 1 саат. Ветеринарот утрово дојде пак да го види и ни кажа да почекаме уште некој ден па да видиме после што понатака. Моите дома се скршени, не можат да го гледаат како пати. Ве молам доколку некој има совет да ми пише што да направиме.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Здраво дечки, ми треба помош од вас дали некој имал слично искуство.
Моето куче пред два дена се затруло од храна, повраќаше по дома имаше пена на устата викнавме ветеринар му даде терапија. Тој ден многу лошо изгледаше сите се плашевме дека ќе умре. Утредента изгледаше свежо пиеше многу вода, дури и јадеше јогурт и сварен ориз. После некое време почна да добива напади (се тресе и паѓа целиот се влече) пак викнавме ветеринар му даде витамински инкеции и го оставивме на лесна исхрана.
Нашиот ветеринар не е сигурен зошто добива напади вчера му дадоа дијазепам за да се одмори и да заспие. Денес пак е тажен цело време лежи од утрово имал 2 напади но е подобро од вчера, бидејќи вчера цел ден добиваше напади на 1 саат. Ветеринарот утрово дојде пак да го види и ни кажа да почекаме уште некој ден па да видиме после што понатака. Моите дома се скршени, не можат да го гледаат како пати. Ве молам доколку некој има совет да ми пише што да направиме.
Смирете се и не паничете
Тровањето помина и заборавете го
Под ветеринарски надзор е
Без потреба се тревожите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom