Ветеринарно катче

L

Ligeia

Гостин
И земаа крв, немаше нишо конкретно што треба да загрижува. Храната веќе и ја намалив и земав друга, за секој случај, а крварењето искочи дека повторно се вратил циститисот што го лечиме веќе долго време, за жал испадна дека е веќе хроничен. На ехо се виде некое задебелување на ѕид, но претпоставка е дека е само ради циститисот. Сега повеќе пазење, за да не се повтори. Иначе, дефинитивно ќе ја стерилизирам, само со препорака од кучкари кои веќе ја чувале расава е дека треба бар еднаш да ја спарам, а тоа ќе го правам сега на пролет. Ми рекоа, дека можно е и цела матка да и ја отстранат во случај да не дојде до поголеми компликации за кои не сакам ни да размислувам... сепак фала премногу.
Оф леле сирото :( Нема на што, се надевам ќе и биде подобро Ивана.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
И земаа крв, немаше нишо конкретно што треба да загрижува. Храната веќе и ја намалив и земав друга, за секој случај, а крварењето искочи дека повторно се вратил циститисот што го лечиме веќе долго време, за жал испадна дека е веќе хроничен. На ехо се виде некое задебелување на ѕид, но претпоставка е дека е само ради циститисот. Сега повеќе пазење, за да не се повтори. Иначе, дефинитивно ќе ја стерилизирам, само со препорака од кучкари кои веќе ја чувале расава е дека треба бар еднаш да ја спарам, а тоа ќе го правам сега на пролет. Ми рекоа, дека можно е и цела матка да и ја отстранат во случај да не дојде до поголеми компликации за кои не сакам ни да размислувам... сепак фала премногу.
Нашата беше стерилизирана,зашо кога и да се разгонеше можеше сите да не убие.И да ти кажам пред 6 год како ја стерилизираа,падна и на физичка сила и на карактер.Не беше толку адреналински настроена,не беше заинтересирана да трча и да контактира со други кучиња и не сакаше да душка веќе.Али сепак,го задржа тоа да биде куче чувар.Позз :D
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Ми треба мала помош од вас ...дали имате информации кој ветеринари вршат операции во Прилеп ... имам глувче кое има гнојна ќеса и кај ветеринарот што се обратив ми даде да ја мачкам маст и и стави антибиотик но најверојатно маста не и помага и ќе мора хируршки да се извади а ветеринарот немал искуство со нив па ми рече дека ќе мора да се прати во Скопје ....
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ми треба мала помош од вас ...дали имате информации кој ветеринари вршат операции во Прилеп ... имам глувче кое има гнојна ќеса и кај ветеринарот што се обратив ми даде да ја мачкам маст и и стави антибиотик но најверојатно маста не и помага и ќе мора хируршки да се извади а ветеринарот немал искуство со нив па ми рече дека ќе мора да се прати во Скопје ....
I na mene na prsteto imashe gnojna kesa,jas so igla nape4ena na ogan i ja bocnav go istiskav gnojot i so betadin prelivav.Ali gluv4e da go prakjash duuri vo skopje povekje ke te koshta pat i operacii odoshto samata cena na gluvceto
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ми треба мала помош од вас ...дали имате информации кој ветеринари вршат операции во Прилеп ... имам глувче кое има гнојна ќеса и кај ветеринарот што се обратив ми даде да ја мачкам маст и и стави антибиотик но најверојатно маста не и помага и ќе мора хируршки да се извади а ветеринарот немал искуство со нив па ми рече дека ќе мора да се прати во Скопје ....
Кај кој ветеринар си отишла во Прилеп? Јас знам еден дечко, по бајаги доста спремен што има пет-шоп и вет. амуланта кај автобуската, после мостот. Е сега, по бајаги, бидејќи не знам дал работи со глувчиња и со операции на истите. А не верувам ни дека низ Скопјево некој знае да оперира глувци. Јас имав проблем со еден од моите стаорци, му се скрши нога, и врска си немаа како да ја оправиме, па морав да чекам сама по себе да му се опраи...
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ми треба мала помош од вас ...дали имате информации кој ветеринари вршат операции во Прилеп ... имам глувче кое има гнојна ќеса и кај ветеринарот што се обратив ми даде да ја мачкам маст и и стави антибиотик но најверојатно маста не и помага и ќе мора хируршки да се извади а ветеринарот немал искуство со нив па ми рече дека ќе мора да се прати во Скопје ....
Нема кај нас ветеринари кој работат со егзотики :)
 
L

Ligeia

Гостин
Ни јас не познавам ниту сум слушнала за некој да оперира глувци нажалост...
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Кај кој ветеринар си отишла во Прилеп? Јас знам еден дечко, по бајаги доста спремен што има пет-шоп и вет. амуланта кај автобуската, после мостот. Е сега, по бајаги, бидејќи не знам дал работи со глувчиња и со операции на истите. А не верувам ни дека низ Скопјево некој знае да оперира глувци. Јас имав проблем со еден од моите стаорци, му се скрши нога, и врска си немаа како да ја оправиме, па морав да чекам сама по себе да му се опраи...

Лашкоски?? кај него бев али тој има амбуланта кај катната гаража а да има и еден кај мостот .... инаку ми рече дека треба да ја прават операција во Ветеринарната Болница... инаку јас студирам Скопје али нема да можам да ја чувам зашто в стан имаме мачка и затоа сакав Прилеп ....
--- надополнето: 26 март 2012 во 00:31 ---
I na mene na prsteto imashe gnojna kesa,jas so igla nape4ena na ogan i ja bocnav go istiskav gnojot i so betadin prelivav.Ali gluv4e da go prakjash duuri vo skopje povekje ke te koshta pat i operacii odoshto samata cena na gluvceto
И јас се мислев на таа варијанта... или пак да и ставам домат и јас ко мала имав гнојна ќеса баба ми ми ставаше домат али страв ми е да и ставам да не го изеде ххх :))
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Лашкоски?? кај него бев али тој има амбуланта кај катната гаража а да има и еден кај мостот .... инаку ми рече дека треба да ја прават операција во Ветеринарната Болница... инаку јас студирам Скопје али нема да можам да ја чувам зашто в стан имаме мачка и затоа сакав Прилеп ....
--- надополнето: 26 март 2012 во 00:31 ---
:))
Не мислев кај Лашковски, не знам како се вика дечково, веднаш после мостот од десна страна, а за Скопје, џабе ќе го носиш ти викам, ќе ти се смеат а и не знаат да оперираат глувци, единствено знаат да експериментираат на нив (ПМФ и Ветерина), али шо да праиш....пробај да му ја исчистиш раничката со алкохол, па после стави му кантарионово масло или бетадин за да му зацели раната...
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Не мислев кај Лашковски, не знам како се вика дечково, веднаш после мостот од десна страна, а за Скопје, џабе ќе го носиш ти викам, ќе ти се смеат а и не знаат да оперираат глувци, единствено знаат да експериментираат на нив (ПМФ и Ветерина), али шо да праиш....пробај да му ја исчистиш раничката со алкохол, па после стави му кантарионово масло или бетадин за да му зацели раната...
Ок фала за информацијата ... ќе поминам деновиве да видам што ќе ми кажи :))
 
L

Ligeia

Гостин
Не мислев кај Лашковски, не знам како се вика дечково, веднаш после мостот од десна страна, а за Скопје, џабе ќе го носиш ти викам, ќе ти се смеат а и не знаат да оперираат глувци, единствено знаат да експериментираат на нив (ПМФ и Ветерина), али шо да праиш....пробај да му ја исчистиш раничката со алкохол, па после стави му кантарионово масло или бетадин за да му зацели раната...
Одлична идеја за болдот и јас мислев истото да го пишам.(y)
п.с Ивана не сме експериментирале на глувци досега,нашите факултети не се ни приближно стигнати до фазата на експериментирање за пронајдоци.:D
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Уште ова и не замарам ... ветеринаров ми рече дека има сепса ...и и стави антибиотик само не ми е логично да има сепса и 5 дена да скока да си игра и да јади нормално ..
 
L

Ligeia

Гостин
Уште ова и не замарам ... ветеринаров ми рече дека има сепса ...и и стави антибиотик само не ми е логично да има сепса и 5 дена да скока да си игра и да јади нормално ..
Сепса???Сепса е труење на крвта...досега ќе било мртво.:oops:
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Одлична идеја за болдот и јас мислев истото да го пишам.(y)
п.с Ивана не сме експериментирале на глувци досега,нашите факултети не се ни приближно стигнати до фазата на експериментирање за пронајдоци.:D
Не зборам за експериментирање за пронајдоци, туку во стилот на- ај ќе му извадиме некој орган и ќе гледаме колку време ќе живее без истиот, ај ќе му ја пресечеме опашката да видеме што ќе се случи... и еден тон други експерименти кои служат за образување на новиот кадар. Знам на филозофски кај мене, имам извадено од лабораторија 10тина глувци на кои се обучуваа прихолозите... а исто, имам разговарано и со дечки од ПМФ кои ми го потврдиле истото... мислам, реално, јес да е тоа позитивно за обука на нов кадар, али до сега истите тие испитувања во стилот на што ќе се случи со животинчето, се правени над милион пати, па нели би било поедноставно да им се каже на студентите што се случува, од колку, за сите нови генерации да мора да се малтретираат животни? Мислам, за мене тоа е премногу мизерно, сурово и несфатливо...
--- надополнето: 26 март 2012 во 00:48 ---
Уште ова и не замарам ... ветеринаров ми рече дека има сепса ...и и стави антибиотик само не ми е логично да има сепса и 5 дена да скока да си игра и да јади нормално ..
Џабе ти е и операција и све... и не знам како си дозволила да дојде до сепса да фати глувчето? .... оф леле....
 
L

Ligeia

Гостин
Не зборам за експериментирање за пронајдоци, туку во стилот на- ај ќе му извадиме некој орган и ќе гледаме колку време ќе живее без истиот, ај ќе му ја пресечеме опашката да видеме што ќе се случи... и еден тон други експерименти кои служат за образување на новиот кадар. Знам на филозофски кај мене, имам извадено од лабораторија 10тина глувци на кои се обучуваа прихолозите... а исто, имам разговарано и со дечки од ПМФ кои ми го потврдиле истото... мислам, реално, јес да е тоа позитивно за обука на нов кадар, али до сега истите тие испитувања во стилот на што ќе се случи со животинчето, се правени над милион пати, па нели би било поедноставно да им се каже на студентите што се случува, од колку, за сите нови генерации да мора да се малтретираат животни? Мислам, за мене тоа е премногу мизерно, сурово и несфатливо...
На ветерина никогаш не сме работеле со глувци затоа што ги сметаме како лесни рецептори и носители на зарази и ризично е да се чуваат кај нас на факултет дури и за домашни миленици не ги препорачуваат (професорите не отекоа за тоа) а за тоа дека има идиоти кои си играат заради забава има...секоја им чест.Кај нас се вежба стриктно на птици,зајаци,кучиња,мачки,прасиња и чат-пат по некое јагне.За големите животни одиме на фарми.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom