Ветеринарно катче

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ве молам за помош:( имам женско бело глувче кое го чувам веќе година и пол и овие два дена е нерасположена ,млитава .. денес едвај почна да јаде .. и дадов една осмина парацетамол и како да се освежи но повторно е таква ... инаку моментално има период и мислев дека е до тоа но нз :(
Станува збор за стаорци, така? Врска нема дал се во период или не се. Тоа не е никаква причина за промена на расположение во негативна смисла, туку баш спротивно. Кога се во период треба да бидат по активни. Можеби е некаква прехлада. Пробај да му зголемиш доза на витамини. Ако е со исто расположение и наредниов ден, ветеринар нема лошо да ти дојде, инекцииче некое витаминско (ма да боли тоа али шо да праиш) и после како нова ќе ти биде.
А, да знаеш, они конкретно никогаш немаат период, за нив период е цело време (затоа викаат се котат како глувци;)). Ако немаш намера никогаш да ја спариш, да знаеш само дека и го скратуваш животот, особено поради фактот што се склони кон канцерогени заболувања, затоа најди и еднаш некој фраер, малечките сигурна сум дека одма ќе ги подариш и решен проблем ;)
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Станува збор за стаорци, така? Врска нема дал се во период или не се. Тоа не е никаква причина за промена на расположение во негативна смисла, туку баш спротивно. Кога се во период треба да бидат по активни. Можеби е некаква прехлада. Пробај да му зголемиш доза на витамини. Ако е со исто расположение и наредниов ден, ветеринар нема лошо да ти дојде, инекцииче некое витаминско (ма да боли тоа али шо да праиш) и после како нова ќе ти биде.
А, да знаеш, они конкретно никогаш немаат период, за нив период е цело време (затоа викаат се котат како глувци;)). Ако немаш намера никогаш да ја спариш, да знаеш само дека и го скратуваш животот, особено поради фактот што се склони кон канцерогени заболувања, затоа најди и еднаш некој фраер, малечките сигурна сум дека одма ќе ги подариш и решен проблем ;)
И барам дечко а во меѓувреме ја носам гости кај сестра и да си поиграат ... инаку за витамини и давав 1/8 вит. Ц и подобра е а пријател ветеринар ми кажа и да и давам аналгин зошто имаше менструација да не има болки .. али добра е пак е на старото .. пред некој ден стварно ме исплаши беше како да тураш песок на дланката и да ти се излива :(
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Луѓе сакам да прашам,дали е можно хрчаците да ми фатат грип од мене?? мене ме фати грипот и бронхит дури ме фати кашлам ненормално како коњ,но во мојата соба каде се често проветрувам по 2 минути отворен прозор кога се искашлам,но вечерно време ми е страв и тие да не фатат грип??
 
L

Ligeia

Гостин
Луѓе сакам да прашам,дали е можно хрчаците да ми фатат грип од мене?? мене ме фати грипот и бронхит дури ме фати кашлам ненормално како коњ,но во мојата соба каде се често проветрувам по 2 минути отворен прозор кога се искашлам,но вечерно време ми е страв и тие да не фатат грип??
Не не можат да фатат грип од тебе,вирусот не е зооноза,различен тип е и не се пренесува од животно на човек и обратно.:)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Не не можат да фатат грип од тебе,вирусот не е зооноза,различен тип е и не се пренесува од животно на човек и обратно.:)
Не не можат да фатат грип од тебе,вирусот не е зооноза,различен тип е и не се пренесува од животно на човек и обратно.:)
е добро е благодарам! поздрав!
 
Член од
3 март 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, нова сум на форумот, но имам проблем со моето маче старо околу 5 месеци. Вчера си ја скрши ногата, му ја сликаа и ставена му е во гипс. Вчера вечер имаше страшни болки ми се чинеше дека ќе умре. Сакаше да си ја гриза ногата, ама од гипсот и забчињата си ги скрши од силен притисок. Пискаше неможевме да го смириме. Како да му помогнам, неможам да гледам како се мачи. Моментално му дадов малку аналгин ама ми е страв дека од кога ке му помине дејството нема да можам да го смирам. Плаче нон стоп и многу ми е мака за него. Има ли некој совет?
 
L

Ligeia

Гостин
Здраво, нова сум на форумот, но имам проблем со моето маче старо околу 5 месеци. Вчера си ја скрши ногата, му ја сликаа и ставена му е во гипс. Вчера вечер имаше страшни болки ми се чинеше дека ќе умре. Сакаше да си ја гриза ногата, ама од гипсот и забчињата си ги скрши од силен притисок. Пискаше неможевме да го смириме. Како да му помогнам, неможам да гледам како се мачи. Моментално му дадов малку аналгин ама ми е страв дека од кога ке му помине дејството нема да можам да го смирам. Плаче нон стоп и многу ми е мака за него. Има ли некој совет?
Здраво Ивана...докторот не му препиша ништо за смирување? Треба да му се даваат антибиотици и витамини на мачето.Инаку нормално е да мјаука,го боли.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво Ивана...докторот не му препиша ништо за смирување? Треба да му се даваат антибиотици и витамини на мачето.Инаку нормално е да мјаука,го боли.
Ни кажа само аналгин да му даваме, но цело време да не е штетно под аналгин да го држам?
 
L

Ligeia

Гостин
Не е штетно во ред е доволно е 2 пати дневно до 3 по потреба а маченцето би требало да се смири за 4-5 дена.:)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам нешто ако некој може да ми помогне. Кучката ми се породи пред околу месец, и почнав да ги потхранувам малите, ама едно ми е некако најназадно и после секое јадење почнува да се тресе, и не престанува се додека не го завиткам во ќебенце за да се стопли. Отпрвен мислев да не е до храната, да не му одговара, ама со другите 5 кутренца се е во ред, и сите убаво напредуваат освен него. Инаку се работи за малтезер, ако некој знае нешто, фала однапред :)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Здраво, сакам да прашам нешто ако некој може да ми помогне. Кучката ми се породи пред околу месец, и почнав да ги потхранувам малите, ама едно ми е некако најназадно и после секое јадење почнува да се тресе, и не престанува се додека не го завиткам во ќебенце за да се стопли. Отпрвен мислев да не е до храната, да не му одговара, ама со другите 5 кутренца се е во ред, и сите убаво напредуваат освен него. Инаку се работи за малтезер, ако некој знае нешто, фала однапред :)
исттото му се случи на еден другар мој,има тој пекинејзерка оригинал од некоја одгледувачница од Италија.Обично пекинејзерите тие оригинал што се со педигре не раѓаат повеќе од 1-2 највеќе3 но ретко.Но му се случи феномен после секоја година раѓање по 1-2 кутриња одеднаш роди 5( отстапи од рамките и стандардите на расата) 3 просперираа а 2 заостанаа и умреа.После тоа потресување мислам дека ја кастрираа пошто мораа со царски рез и да ја пораѓаат.Можеби оти малтезерот е мала сорта,нема доволно млеко за да ги исхрани сите,или пак на почетокот не цицало млеко па му го исцицале тоа главното првото млеко другите кученца.Ти препорачувам на ветеринар да го однесеш,би требало витаминска да му инжектираат.поздрав
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Незнам дали на правилно место го пишувам ова или требаше во хрчаци но ете ветеринарно катче е и за психата на животните.Нели си купив хрчацица нова...би ја нарекол глувчица со мозок на човек и секој друг да ја види ќе се зачуди.незнам дали претставува ФЕНОМЕН на некој начин,човече по паметна е и од куче а е само едно обично глувче.Ја снимав и на интернет на јутјуб ќе ја ставам! до толку е паметна што натрупа натрупа пилевина на еден кош,го земе тркалото и го обрне бочно и скокне преку аквариум.Само на мене ми дозволува да ја галам,затоа што 5 пати дневно ја мачкам со хлорамфеникол маст поради прстето да не фати инфекција.Мажјакот хрчак го одбива,не е да го тепа или нешто слично културно со раце го истурка,таа самата си направи седло и си лежи ако дојде тој веднаш го изритува.Моча во еден ќош и секогаш пред да се измоча во гушата собира трици и таму кај се измочала покрива со нови.Тие тртушките си ги собира и ги остава пак во ќошот и покрива.Штом ја пипнам веднаш се чисти,отиде под поилката и со рацете луѓе го подбутне топчето потече вода и се мие по цело тело :О :О :О .Највеќе што ме зачуди беше кога јадеше таа а јас го земав тркалото се заврте и ми подаде бадемче...го зедов па пак и го дадов го глоцка глоцка пак ми го подаде и си велам боже што е ова и го скршив и го дадов го изеде.Друго што ме зачуди е кога земам да ја галам ако лежи,ког апрестанам со галењето таа со прстињата ми го фаќа прстото и си го става на стомак и ме клоца да ја чешкам...незнам незнам повеќе од куче ја засакав.Чудо од глушец,што мислите вие дали е ова феномен или навистина може да биде толку паметно,некоја остстапка или слично! Вчудоневидено е дури! pozdrav :D
 
L

Ligeia

Гостин
Здраво, сакам да прашам нешто ако некој може да ми помогне. Кучката ми се породи пред околу месец, и почнав да ги потхранувам малите, ама едно ми е некако најназадно и после секое јадење почнува да се тресе, и не престанува се додека не го завиткам во ќебенце за да се стопли. Отпрвен мислев да не е до храната, да не му одговара, ама со другите 5 кутренца се е во ред, и сите убаво напредуваат освен него. Инаку се работи за малтезер, ако некој знае нешто, фала однапред :)
Здраво miamiamia...најверојатно другите кученца не му даваат да цица и го буткаат на страна а се тресе од ниското количество на шеќер во организмот бидејќи не јаде доволно.Можеш да ги тргнеш кученцата привремено,за да помине период да се излачи млеко кај мајката и да го ставаш да цица прво а потоа врати ги назад.Поздрав!:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom