Ветеринарно катче

Член од
23 јуни 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Биотинот го намалува паѓањето на влакната, но во овој случај паѓаат поради болеста и нема да помогне.
За уште една операција е премногу стара и не верувам дека ќе ја издржи, чим уште на претходната имала грчење.
А уште колку време би можела да живее зависи од тоа колку брзо се шири болеста.

Мое мислење е да си ја чувате и сакате и да не ја мачите со операции и лекарства. Знам дека е тешко да си го гледаш кучето како умира, но кога нема друго решение... А не верувам дека би дозволила да ја успијат. Барем јас не би, доколку не се мачи.
nikocas ne bi go dozvolila toa nemozam premnogu ja sakam i nemozam da zamislam deka eden den ke ja nema site se ragame ziveeme i umirame neznam stvarno koga ke dojde toj moment kako ke izdrzama za uspivanje vo nikoj slucaj ne sum jas taa sto ke i go odzeme zivotot

Биотинот го намалува паѓањето на влакната, но во овој случај паѓаат поради болеста и нема да помогне.
За уште една операција е премногу стара и не верувам дека ќе ја издржи, чим уште на претходната имала грчење.
А уште колку време би можела да живее зависи од тоа колку брзо се шири болеста.

Мое мислење е да си ја чувате и сакате и да не ја мачите со операции и лекарства. Знам дека е тешко да си го гледаш кучето како умира, но кога нема друго решение... А не верувам дека би дозволила да ја успијат. Барем јас не би, доколку не се мачи.
fala mnogu za broevite i sovetite
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
nikocas ne bi go dozvolila toa nemozam premnogu ja sakam i nemozam da zamislam deka eden den ke ja nema site se ragame ziveeme i umirame neznam stvarno koga ke dojde toj moment kako ke izdrzama za uspivanje vo nikoj slucaj ne sum jas taa sto ke i go odzeme zivotot
Во некој случај тоа е неизбежно :( подобро да се успие отколку да се остави да се мачи. А животните посебно кучињата и мачките кога ги боли и се мачат не го покажуват тоа. И јас премногу се приврзувам за животни, но треба да имаме и на ум дека нивниот живот е краток (најстара мачка што ја имам видено беше 20 години)
Консултирај се со ветеринарот и послушај го неговиот совет, ако мисли дека успивањето е единствен начин да се ослободи кутрето од маките тогаш стисни заби и за негово добро стори го тоа :(
Многу среќа ви посакувам.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Пробај се да направиш и ако нема спас направи го тоа,меѓутоа само ако се мачи кучето,ако ја боли.И немој кога ќе ја носиш да ја успијат да не бидеш со неа кога ќе и ја стават инекцијата,биди до неа и гали ја,немој да си отидеш!

Последните моменти се нај нај битните да бидеш со неа.
 
Член од
23 јуни 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Пробај се да направиш и ако нема спас направи го тоа,меѓутоа само ако се мачи кучето,ако ја боли.И немој кога ќе ја носиш да ја успијат да не бидеш со неа кога ќе и ја стават инекцијата,биди до неа и гали ја,немој да си отидеш!

Последните моменти се нај нај битните да бидеш со неа.
se nadevam nema da dojde do toa i nikogas ne bi ja ostavila sama do posledniot moment no nemozam da go napravam toa denovive ke ja nosam razgovarav so vlado sto mi go preporacavte covekot ubavo mi objasni se se nadevam ke pozivee uste nekoja godina site ke umreme eden den no navistina ne mozam da dozvolam da ja uspijat:nenene::nenene::nenene:

a inaku kucevo si e veselo si jade normalno ne izgleda ko da e bolna no tie uzasni topcinja na meseto brzo rastat
 
B

Blacks

Гостин
На еден другар кучето му има крлеж. Знам дека не треба да се извади со сила ама на милум не знам како. Помош?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
На еден другар кучето му има крлеж. Знам дека не треба да се извади со сила ама на милум не знам како. Помош?
Има пинцети за вадење на крлеж (сигурно може да се најдат во секој зоошоп, а и ампули, каиши итн...
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Вака сега ке земеш пинцета ке го потфатиш крлежот и ке го вртиш обратно од стрелките на часовникот и ке влечеш нагоре.На местото ке ставиш алхохол за дезинфекција. Ако ти е страв ова да го направиш стави зејтин врз крлежот сам ке излезе.
Поздрав и пиши што сте направиле.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Вака сега..
Преѓе го однесов на ветеринар, да видам пак да не има воспаление на ушињата.
Таму ми рекоја дека нема ништо, дека треба само да се исчисти секретот шо го лачи. Ми дадоја течност за чистење на ушињата.

Преѓе му ги исчистив со крпче и малце во школката морав да го исчистам (така ми рекоја на ветеринар) и беше се` во ред до пред 2 сати.

Сега стана кучето и ко ќе го гибнам за ушињата квичи.
Дали е можно нешто да му имам напраено? :(((((((((((((((((((((((((((((((((

Заборајв да кажам дека преѓе го искапив, и малку вода можи му влезе во ушињата..
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Вака сега..
Преѓе го однесов на ветеринар, да видам пак да не има воспаление на ушињата.
Таму ми рекоја дека нема ништо, дека треба само да се исчисти секретот шо го лачи. Ми дадоја течност за чистење на ушињата.

Преѓе му ги исчистив со крпче и малце во школката морав да го исчистам (така ми рекоја на ветеринар) и беше се` во ред до пред 2 сати.

Сега стана кучето и ко ќе го гибнам за ушињата квичи.
Дали е можно нешто да му имам напраено? :(((((((((((((((((((((((((((((((((

Заборајв да кажам дека преѓе го искапив, и малку вода можи му влезе во ушињата..
Можно е да имало раничка, па да загноила или ти да си ја иритирала несакајќи. Од водата не верувам дека толку рано може да има реакција...
Однеси го на друг ветеринар да го проверат, за секој случај.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Можно е да имало раничка, па да загноила или ти да си ја иритирала несакајќи. Од водата не верувам дека толку рано може да има реакција...
Однеси го на друг ветеринар да го проверат, за секој случај.
Сега забележав дека на ушињата има како малку гнојче.

Значи, можно е да му ја иритирав раничката?

То е многу страшно или?..

Извини, можи поставувам глупи прашања, ама цела испаничена сум.. :(
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Сега забележав дека на ушињата има како малку гнојче.

Значи, можно е да му ја иритирав раничката?

То е многу страшно или?..

Извини, можи поставувам глупи прашања, ама цела испаничена сум.. :(
Ако уште утре го однесеш на ветеринар-не е страшно, ќе го исчистат и ќе му стават антибиотик. Ама немој да чекаш да се се направи грозна инфекција, па да не знаеш главата кај ти е.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
Imam cetiri mesecno pekinezerce dali moze da mi kazete so kakva hrana da go hranam negovata kuceshka hrana ne ja podnesuva ?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Imam cetiri mesecno pekinezerce dali moze da mi kazete so kakva hrana da go hranam negovata kuceshka hrana ne ja podnesuva ?
Ќе мораш да го навикнеш да неговата храна, бидејќи ги содржи сите витамини и минерали што му се потребни за да се развива правилно. Пробај со југурт натопи ја, измешај ја со малку леб ( корката ), ако варите месо истури одозгора малку од чорбата заради аромата, па да го залаже...
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
jasno mi e deka treba da ja jade negovata hrana ali povraka od nea, mu ja davam hranata pedigre i toa zrnesta i vo kanzerva za mali kucenca
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
jasno mi e deka treba da ja jade negovata hrana ali povraka od nea, mu ja davam hranata pedigre i toa zrnesta i vo kanzerva za mali kucenca
Не му ја давај таа од конзерва, само сува давај му и како што ти реков. И смени, дади му Белкандо, Ројал Канин, Еукануба, Бош, Вилс... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom