Ветеринарно катче

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Za edno se slagame,deka opstini ili gradonacalnici treba da prevzemat. Ama oni nemaat maka,lugeto imaat,i treba po mediumi da se prosiri vesta deka smrtonosna e bolesta i za luge i za zivotni. Ama jas ili bilo kok drug sto ne e strucen ne mozeme toa da go pravime,tuku treba veterinarite ili doktorite da alarmiraat deka situacijata e seriozna.
Aj za kucinjava kupiv skalibur,a za mene? I jas li da nosam ogrlica a?
Кај нас аутан има, за кај вас во Скопје не знам, вие може немате мака со комарци.

И зошто му викаш духовит? Па он учи ветерина, не учи медицина. Хуманите доктори во Македонијата не ги признаваат ветеринарите за доктори, ајвани биле, не се учело што ти ја знам.... Епа ете, ветеринарското знаење е до тука, се што е за тебе, правец кај правиот доктор. Ние не знаеме.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Кај нас аутан има, за кај вас во Скопје не знам, вие може немате мака со комарци.

И зошто му викаш духовит? Па он учи ветерина, не учи медицина. Хуманите доктори во Македонијата не ги признаваат ветеринарите за доктори, ајвани биле, не се учело што ти ја знам.... Епа ете, ветеринарското знаење е до тука, се што е за тебе, правец кај правиот доктор. Ние не знаеме.
Problemot treba da se resi globalno,a ne lokalno. I bidi fokusirana na temata,ne me zanima koj bil ajvan a koj ne. Lismanija IMA,i toa mnogu,i treba nekoj koj e vo bransata da mrdne so mal prst pred da pocnat i luge da umiraat
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Problemot treba da se resi globalno,a ne lokalno. I bidi fokusirana na temata,ne me zanima koj bil ajvan a koj ne. Lismanija IMA,i toa mnogu,i treba nekoj koj e vo bransata da mrdne so mal prst pred da pocnat i luge da umiraat
Pa jas sum fokusirana, jas mojot del go zavrsiv. Dolznost mi e da objasnam kako da se zastiti milenikot i sto treba da se napravi kaj potvrdena dijagnoza. A dali ke umiraat lugjeto, jas tuka ne mozam nisto. Ne znam sto povekje ocekuvas od mojata bransa. Jas mozam da te educiram za kuceto i da ti kazam deka bolesta e zoonoza, a za tebe ke si ides kaj infektolog, on ke ti objasni kako izgleda lismanija kaj lugjeto i kako da se zastitis.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Pa jas sum fokusirana, jas mojot del go zavrsiv. Dolznost mi e da objasnam kako da se zastiti milenikot i sto treba da se napravi kaj potvrdena dijagnoza. A dali ke umiraat lugjeto, jas tuka ne mozam nisto. Ne znam sto povekje ocekuvas od mojata bransa. Jas mozam da te educiram za kuceto i da ti kazam deka bolesta e zoonoza, a za tebe ke si ides kaj infektolog, on ke ti objasni kako izgleda lismanija kaj lugjeto i kako da se zastitis.
I so skalibur ke se resi problemot a? A ako ti kazam deka kuceto sto umre imase skalibur ogrlica, i deka "kolegite" tvoi im vikaa na lugevo "da kupite lekot od grcka 300 eur, i da probame".
Bas fino, so tugi pari ke probuvaat neli, a kuceto vo kraen stadium.
Ne se raboti samo za mene mlada damo, moze i tebe da ti se sluci, ili na tvoj blizok, da mora da idete na infektivna.
Ocigledno ne se razbirame, problemot se siri, vasata fela se distancira, infektivna ne prikazuva deka bolesta e masovno rasirena kaj nas, zdruzenijata "za zivotnite" gi krijat dijagnozite na ulicnite kucinja, i site zaedno ideme vo ambis!
Bidi mi pozdravena, i ostavi mi kontakt vo PP, bi sakal moite kucinja kaj tebe da gi nosam
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
I so skalibur ke se resi problemot a? A ako ti kazam deka kuceto sto umre imase skalibur ogrlica, i deka "kolegite" tvoi im vikaa na lugevo "da kupite lekot od grcka 300 eur, i da probame".
Bas fino, so tugi pari ke probuvaat neli, a kuceto vo kraen stadium.
Ne se raboti samo za mene mlada damo, moze i tebe da ti se sluci, ili na tvoj blizok, da mora da idete na infektivna.
Ocigledno ne se razbirame, problemot se siri, vasata fela se distancira, infektivna ne prikazuva deka bolesta e masovno rasirena kaj nas, zdruzenijata "za zivotnite" gi krijat dijagnozite na ulicnite kucinja, i site zaedno ideme vo ambis!
Bidi mi pozdravena, i ostavi mi kontakt vo PP, bi sakal moite kucinja kaj tebe da gi nosam
Нашата фела е крива бидејќи скалибурот не завршил работа? Па не го произведуваме ние, ние го само нудиме. Лично кога го нудам не ни кажувам на сопственикот дека има 100% заштита, бидејќи и самиот производител не го гарантира тоа. Јас она што можам да го направам е кога нема да си задоволен од него да му кажам на дистрибутерот да си пријави до производителот и тука завршува мојата должност. Оти ако не ти понудам ништо и кучето пак заболи од болеста, пак по некоја сопственичка логика јас ќе бидам крива, бидејќи не сум ти кажала дека има некаква заштита така? Е не може бе пријателе нашата фела од две страни да ја горите. Така ли е? Разговараме реално. Колегите мои рекле, а сопствениците или се согласиле или не, ако не се согласат, кучето станува резервар на болеста, што правиме тогаш? Тоа со самото тоа што е живо ја шири. Кажи ми сега кој е крив?

Во кој стадиум нека сака да биде болеста, кучето и во акутна и во хронична форма е резервар. Ти кажав веќе опцијата е да се успие, епа ако колегите рекле тоа, ќе беше не сакаат да пробат, значи пак ќе се најдеше изговор фелата да е крива. Врти сучи- докторот е крив секако.

Не разбирам што сакаш да кажеш со дистанцирањето( не се напаѓаме, да расчистиме одма, само дискутираме). Што повеќе ти како сопственик очекуваш од мене како ветеринар? Тоа што инфективна не прикажува, не е до мене. Тоа што ти реков дека не не признаваат не го напишав за џабе, и ден денес кога ќе се случи каснување од куче вакцинираат луѓе против беснило, а зошто истите тие инфективна или епидемиологија не се консултираат со колегите од АХВ и не прашаат каква е состојбата на терен со беснило? (Случај на урбано беснило во државата нема сигурно едно 10на години, и тоа се податоци кои јас сум ги учела додека студирав, лабораторијата за беснило е затворена веќе неколку години наназад, Европската асоцијација не има прогласено дека сме ослободени од урбано беснило).

А што се однесува до здруженијата, за тоа па и не сакам да зборувам, не сум ни јас нивен фан, нити го сакам начинот на нивна работа и пропаганда. За уличните кучиња надлежност има локалната власт. А има луѓе што земаат пари за тоа.

Ќе ги носиш кучињата во Кочани? Јас сум теренец, јас немам амбуланта.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали на вашите папагали бојата на носот им се менува неколку пати во текот на една година? Дали е тоа нормално или може да станува збор за некоја болест кај папагалот?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Куче скитник најдов и сега го чуваме во двор. Му направив кукичка и се ама се разболе.

Му тече носот има шлајм ваљда и црвени му се очите.
Препорака за ветеринар дали имате и какви се цените?

Исто дали има некој ветеринар што доаѓа до дома да го прегледа дека транспортот со кола ни е малце проблем..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Куче скитник најдов и сега го чуваме во двор. Му направив кукичка и се ама се разболе.

Му тече носот има шлајм ваљда и црвени му се очите.
Препорака за ветеринар дали имате и какви се цените?

Исто дали има некој ветеринар што доаѓа до дома да го прегледа дека транспортот со кола ни е малце проблем..
Д-р Марин Величковски 02 3113 101
Д-р Диме 02 3178 611
Ветеринарна амбуланта, Автокоманда 02 3115 756 и 02 3216 794

За ветеринар што доаѓа дома не знам, но би требало од Автокоманда и тоа да го прават.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво, само што земав мало кученце Дого аргентино женка, 40 дена старо, и има топче на стомакот (види слика)... човекот од кај што го земав рече немам гајле, од папочната врвца било ќе се повлече со тек на време... Мене ме плаши да не е кила, да не е страшно?
Ве молам за одговор
 

Attachments

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Nema da se povlece, toa e hernija. Ali ako ne pravi problem ako ne rasne togas ne e strasno. Vo sprotivno ako rasne mora da se zatvori defektot
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Во тој случај најдобро да одам кај човекот и да си земам друго кутре..?
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Во тој случај најдобро да одам кај човекот и да си земам друго кутре..?
Лесна операција е тоа, релативно ефтина. Како кучето расте, а тоа топче не расте може и воопшто да не го носиш на операција, нема да му смета нему во животот. Ако се зголемува, тогаш ќе мораш. Или да ти одговорам директно на твоето прашање: Не, не мораш да го враќаш.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Лесна операција е тоа, релативно ефтина. Како кучето расте, а тоа топче не расте може и воопшто да не го носиш на операција, нема да му смета нему во животот. Ако се зголемува, тогаш ќе мораш. Или да ти одговорам директно на твоето прашање: Не, не мораш да го враќаш.
Фала ти многу, се консултирав и со ветеринар сабајле, ми рече дека ништо не е тоа, никаков проблем за кутрето, и ми кажа со благо масирање на местото може и да исчезне скроз. :rolleyes:
П.с. Може ли да ми кажете дека ова ми е прво куче, која храна е најдобра за него затоа што му давам само попара (јогурт со лебче), па сакам да сменам да му давам и готова кучешка храна ама ме интересира која е најдобра за него? ( Раса: Дого аргентино, Старост: 40 дена)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Фала ти многу, се консултирав и со ветеринар сабајле, ми рече дека ништо не е тоа, никаков проблем за кутрето, и ми кажа со благо масирање на местото може и да исчезне скроз. :rolleyes:
П.с. Може ли да ми кажете дека ова ми е прво куче, која храна е најдобра за него затоа што му давам само попара (јогурт со лебче), па сакам да сменам да му давам и готова кучешка храна ама ме интересира која е најдобра за него? ( Раса: Дого аргентино, Старост: 40 дена)
Moze li info od koi roditeli e kutreto?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom