Ветеринарно катче

Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво. Имам куче од неколку месеци, не е расно и вечерва му дадов салама да јаде. Е сега додека да му ја дадам саламата, ми ја грабна од рака и изеде парче од обвивката на саламата. Дел успеав да му го извадам ама едно делче го голтна. Место не ме држи, има ли простор за паника ? Благодарам
Мислам дека не, ќе го исфрли преку :гомце:
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Луѓе давајте совет веќе 5 дена едно маче е качено на дрво високо околу 20 м поточно на топола и никако да спадне.Луѓе не се нафаќаат да се качат пошто дрвото е дебело и тешко за качување.Храна и качувам со кошница врзана за висок стап но никако да ја атераме да спадне иако и поставив и скара специјално направена за неа во случај да реши да спадне.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Луѓе давајте совет веќе 5 дена едно маче е качено на дрво високо околу 20 м поточно на топола и никако да спадне.Луѓе не се нафаќаат да се качат пошто дрвото е дебело и тешко за качување.Храна и качувам со кошница врзана за висок стап но никако да ја атераме да спадне иако и поставив и скара специјално направена за неа во случај да реши да спадне.
Не знам што точно да те советувам, но да ги контактираш Паркови и зеленило или Анима Мунди?
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Ја сваливме денес после 9 деа поминати на дрво.И качивме кошница со јадење врзана за долг стап и човек качен на висока скара упеа даја свали кога влез во кошицата да јаде.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
43
Поени од реакции
39
Морав нова тема...викнаме ветеринар за кучето, се јадеше позади на задната нога имаше рана, ветеринарот ни кажа дека е нешто аналните жлезди, му стави анестезија и антибиотик и го среди тоа ама кучето уште не е разбудено, помина 1 час од кога му ја стави анестезијата и не е уште разбудено а анестезијата траела 30 минути, дише смирено ама не реагира никако.
Му се јавуваме на ветеринарот ама не крева
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
мое мислење , зимај кучето и у кола и во ветеринарна амбуланта во Автокоманда, ако си од Скопје
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Доколку дише длабоко ќе се разбуди. Многу често кога се користи инекциона анестезија им треба цел ден додека да се разбудат.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
43
Поени од реакции
39
Почна да реагира само многу малку...еве 4 часа поминаа а уште нема на нозе застанато, ќе ја дигне главата и за некоја секунда пак му паѓа на земја.
Почна да лае 3-4 пати, т.е не лае туку квиче, сигурно е ептен замалушено.
Не ми е јасно мене ова, анестезијата траела 30 минути а он не реагираше ич цели 2 саати, само дишење, устата цело време затворена или многу малку отворена а јазикот надвор од устата, после почна полека да мрда...
Сега пред 5 минути стана, оде малку...само што рже кога пробувам да го допрам, сигурно заради анестезијата...?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Почна да реагира само многу малку...еве 4 часа поминаа а уште нема на нозе застанато, ќе ја дигне главата и за некоја секунда пак му паѓа на земја.
Почна да лае 3-4 пати, т.е не лае туку квиче, сигурно е ептен замалушено.
Не ми е јасно мене ова, анестезијата траела 30 минути а он не реагираше ич цели 2 саати, само дишење, устата цело време затворена или многу малку отворена а јазикот надвор од устата, после почна полека да мрда...
Сега пред 5 минути стана, оде малку...само што рже кога пробувам да го допрам, сигурно заради анестезијата...?
Не паничи ништо не е, е сега тој проблем долго ќе го имаш и ако зачести правец ветеринарен факултет кај асс.Ксенија и ќе барас да ти ги отстранат тие анални жлезди
спротивно ќе се убиеш од пари давање за да ти ги чистат
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
zdr do pred 2-3 dena mojot pes star 1 godina pocna da krivi na prednata desna noga sepata koga odi potkrivnuva isto i koga trca potkrivnuva do sto moze da mu e i kako da go lekuvam so koi lekovi ili pravec veterinarna sea neznam dali nekade vo dvorot si ja svijal nogata toa neznam koga mu ja fakam i pretiskam nogata od gore na dolu ne reagira osven kaj sepata prstite
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Odnesi go na veterinar
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
78
Поени од реакции
53
здраво дечки ми треба совет кучето веке два дена не јади ништо а и слабо пие и вода го носев на ветеринар му ставаше антибиотици,витамини и денес му стави и инфузија но кучето никако да се накрени,преге касна малце ама одма го исповрати незнам шо да му прам,му давам активен јаглен и оризова вода но никако нејки да јади пробав се да му дам,веке имунитетот му е паднат скроз
 
Член од
8 мај 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
sakam da prasham dali nekoj imal iskustvo so vakvi slucaevi imam kutre staro 2 godini dzek rasel terier e vcera go napadnaa pogolemi kuchinja i povredena odnosno dupnata mu e dijafragmata go odnesov na vet vo avtokomanda i mu napravija samo kompresija i inekcii mu stavija go donesovme doma podobro mu beshe sabajle pak go odnesovme na vet i pak inekcii mu stavija ima li nekoj sovet da mi dade shto da pravam vet nishto ne mi kaza osven da miruva..nekoj sovet ili mislenje?
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Каде има на друго место освен ветеринарен институт во Ск pентген за животни?
Има кај Денис ама ми е многу скапо.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Каде има на друго место освен ветеринарен институт во Ск pентген за животни?
Има кај Денис ама ми е многу скапо.
ветеринарен факултет има цените мислам дека се исти како и кај другите почнувајќи од 500 денари па нагоре ако не се лажам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom