Ветеринарно катче

K

Kacar

Гостин
Имам персиска мачка, сега скоро ќе наполни 7 месеци. Стерилизирана е, исклучиво чувана во домашни услови.
Но има еден огромен проблем, заради кој ми иде да ја мавнам да ја топнам од зид или да ја фрлам преку тераса. Често се случува кога ќе дојдам дома, гомна по цела соба и тоа расфрлани на неколку места, смрди, корне. Не е дека врши нужда надвор, ами си оди во песокот, ама госпоџицата кога кења опашот не го крева и да го тресе ами си го држи свиен под газот и све тоа се полепи по нејзе, излегува и почнува да расфрла низ цела соба. Тоа дека опашот и е многу влакнест, комотно си прибира гомненца и си лепи.
Мачето веќе има трауми од мене, знае дека штом сере и заврши треба одма да бега инаку ако ја проверам и видам дека е нагомнена обавезно иде под туш, а водата и е најголем непријател.
Денес беше посебно фрустрирачки што ја осетив дека рие копа за да сере и одма отидов застанав ја чекав да излезе за изненадно да ја фатам, ама госпоџицата мацика му ја јурна со гомната на опаш низ цел стан и тоа разнесе на сите страни, бегаше од мене се криеше ама ја фатив и одма ја иступирав на опаш и гз.
Не знам веќе што да правам, утре ќе земам и цел опаш на 0 има да го истрижам колку грда сака нека биде барем нема да разнесува на сегде. Дури и ми дојде луда идеја за ампутација на опашот !!!!!!!
Овој проблем е веќе подолго време и се надевам нема да ми се спојат жички па да ја сотријам. Мнооогууу сум лут, и дури го пишувам ова сум лут, немојте да ми замерите, сакам само да знам, дали имал некој сличен проблем и како го репил тоа, или предлози за решавање на проблмов ? Стварно ми е преку глава!!!!
 
Член од
14 јуни 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки сакам да прашам нешто доколку може некој да ми помогне вака имам женка лабрадор ретривер најверојатно мешавинка е незнам точно хехе вака пред една недела прв пат доби менструација стара е 8 месеци се си е нормално само тоа мочалото и е потечено дали е тоа нормално или? Ве молам за совет..
 
Член од
28 јуни 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво:) Нова сум на форумов па сакав да поставам прашање за мојот миленик. Имам лабрадор стар е 5ипол години. Денес се беше океј кога наеднаш му се поду стомакот и почна да шета низ стан неможе да легне. Го однесовме на ветеринар и ни кажа дека најверојатно е некој стомачен грип. Имал оток на стомакот и прими многу инекции :витамински,б-комплекс,пеницилин , дексазон и некоја која ги спречува гасовите. Ни рече ако не е добар до утре најверојатно иинфузија ќе прима. Јас сум преплашена. Дали до сега имал некој вакво искуство и за колку време се средило затоа што за 10дена одиме на одмор а неќам да го оставиме во ваква состојба? Фала ви однапред...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Dali kuceto jade, dali ima normalna stolica? Dali ova se slucilo posle hranenje ili da senapie golema kolicina voda i da skoka? Dali do sega kuceto imalo nekakvi drugi problemi?

@Doc Holliday ajde mali, sto mislis? :D sto nedostasuva? Ne ripaj cekori
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
На пункцијата и претходи ехо. крвна слика и по потреба биохемија ти се како оче наш. Али прво пред се, клинички преглед и доообра анамнеза. Да, понатаму во зависност од одговорите ќе се оди и на рендген и на ехо.
 
Член од
5 јануари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
0
Имам гер.овчар меѓу нозете ке видете на сликата каква му е кожата. Пробавме секакви масти, креми но не поминува. Ветеринарот уствари и незнае што му е . Постојано се лиже , веќе неколку месеци му е. Некој за мислење?
 

Attachments

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Uste ne mozam da veruvam kolku e rasprostraneta lismanijata kaj nas, i nikoj ne mrda so mal prst. Bitno e da se vakciniraat kucinjata od besnilo :tapp:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Uste ne mozam da veruvam kolku e rasprostraneta lismanijata kaj nas, i nikoj ne mrda so mal prst. Bitno e da se vakciniraat kucinjata od besnilo :tapp:
Како мислиш никој не мрда со прст? Ако мислиш на ветеринарите не знам што очекуваш од нас? Да ги изловиме сите комарци? Јас кога кажувам ставете скалибур и кога кажам цена сите викаат а не не скапо ми е или ставете адвокат или било што штити на сите им е скапо. На сила не можеш ништо.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Како мислиш никој не мрда со прст? Ако мислиш на ветеринарите не знам што очекуваш од нас? Да ги изловиме сите комарци? Јас кога кажувам ставете скалибур и кога кажам цена сите викаат а не не скапо ми е или ставете адвокат или било што штити на сите им е скапо. На сила не можеш ништо.
Kaj se najde ti prozvana?
A da, mozete i vie da napravite nesto, dovolno e da se alarmira i da se zapoznaat lugeto so opasnostite od bolesta.
Na edni prijateli na infektivna doktorot znaes sto im rekol? " Pa pola dzukeli nadvor imaat lismanija, i sto da pravime,sto digate panika".
Epa sto da pravat veterinarite, sto da pravat doktorite = epidemija.
Sto e vasata funkcija vo opstestvoto, da sozdavame zdravo opstestvo ili da prikrivame rezultati za da ne se kreva panika a?
Na primer moze da se alarmira grad skopje, i da se vrsat poveke prskanja protiv komarci, a ne da gi lovis ti racno!!
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Kaj se najde ti prozvana?
A da, mozete i vie da napravite nesto, dovolno e da se alarmira i da se zapoznaat lugeto so opasnostite od bolesta.
Na edni prijateli na infektivna doktorot znaes sto im rekol? " Pa pola dzukeli nadvor imaat lismanija, i sto da pravime,sto digate panika".
Epa sto da pravat veterinarite, sto da pravat doktorite = epidemija.
Sto e vasata funkcija vo opstestvoto, da sozdavame zdravo opstestvo ili da prikrivame rezultati za da ne se kreva panika a?
Na primer moze da se alarmira grad skopje, i da se vrsat poveke prskanja protiv komarci, a ne da gi lovis ti racno!!
Не се најдов прозвана, те прашав едноставно прашање, на кого мислиш?

Па ти кажав јас што правам. Јас нудам заштита ама некако на вас сопствениците, т`нок ви е џебот па после кукате лишманија имало. Ако ти кажам дека куче болно од лишманија треба да се успие ќе ми дозволиш тек така или ќе кажеш идам за Грчка по милтефоран? Ако ти дозволиш, нема да размислува секој како тебе. А толку сме клет народ што ако јас одбијам да лечам, првиот нареден ветеринар ќе прифати. Заклучок?

Скопје? Човек си бил ти некогаш во Кочани? Ти знаеш што е инфестација со комарци, да не можеш на тераса да излезеш? Само Скопје се прска со авион, кај нас прскаат по улица со пикап и тоа не ни умираат, после прскањето сосе чорапи ќе те кренат. Што повеќе сакаш да се алармира? Кога локалната самоуправа не превзема ништо(мислам дека лишманијата не треба да биде причина за да некој прска против комарци, така?) што очекуваш ти повеќе од било кој друг?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Не се најдов прозвана, те прашав едноставно прашање, на кого мислиш?

Па ти кажав јас што правам. Јас нудам заштита ама некако на вас сопствениците, т`нок ви е џебот па после кукате лишманија имало. Ако ти кажам дека куче болно од лишманија треба да се успие ќе ми дозволиш тек така или ќе кажеш идам за Грчка по милтефоран? Ако ти дозволиш, нема да размислува секој како тебе. А толку сме клет народ што ако јас одбијам да лечам, првиот нареден ветеринар ќе прифати. Заклучок?

Скопје? Човек си бил ти некогаш во Кочани? Ти знаеш што е инфестација со комарци, да не можеш на тераса да излезеш? Само Скопје се прска со авион, кај нас прскаат по улица со пикап и тоа не ни умираат, после прскањето сосе чорапи ќе те кренат. Што повеќе сакаш да се алармира? Кога локалната самоуправа не превзема ништо(мислам дека лишманијата не треба да биде причина за да некој прска против комарци, така?) што очекуваш ти повеќе од било кој друг?
Za edno se slagame,deka opstini ili gradonacalnici treba da prevzemat. Ama oni nemaat maka,lugeto imaat,i treba po mediumi da se prosiri vesta deka smrtonosna e bolesta i za luge i za zivotni. Ama jas ili bilo kok drug sto ne e strucen ne mozeme toa da go pravime,tuku treba veterinarite ili doktorite da alarmiraat deka situacijata e seriozna.
Aj za kucinjava kupiv skalibur,a za mene? I jas li da nosam ogrlica a?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom