Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Како што гледам, се работи за Судан. Империјализмот е терсене работа. Сигурно имаш читано (покрај француската) за white legion (која учествувала во масакри и во балканските масакри) и уште многу други легии, платеници...кој ги држи дијамантите, нафтените полиња и други ресурси во Судан, Конго, Сиера Леоне, Етиопија...
http://books.google.com/books?id=qPe-cfAumzMC&pg=PA153&lpg=PA153&dq=sudan+white+mercenaries&source=bl&ots=H1K70HiVFa&sig=MJrrHB1oUZdPthYhyeMQ6t_Owr4&hl=mk&ei=EimUTeyyCc_usgasuOjGCA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=9&ved=0CD0Q6AEwCA#v=onepage&q=sudan%20white%20mercenaries&f=false

Што бара на пример овој чичко белец, платеник во позадина? хуманитарна помош, каритас...сигурно знаеш и кај нас што точно се случуваше и како беа пласирани вестите. Си одел накај дома со машинки вперени во тебе? Или да оставиш деца во буквално воена зона, а ти да си далеку од нив? А во вестите гледавме сосем нешто трето.

Се е тоа Негова воља.

Исаија 45-6
Нека се знае од исток до запад дека се; вон Мене е ништавило. Јас Сум Господ и нема друг;
Исаија 45-7
Јас ја творам светлината и ја создавам темнината. Јас ја создавам среќата и ја доведувам бедата, Јас, Господ, го правам се тоа.’

Империјализам,војни,глад...
Ништо не е надвор од вољата Негова.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
не мешај ги природните несреќи со оние створени од човекот НАМЕРНО и за личен профит
Човекот е дел од природата, што значи и последиците од неговата активност се дел од природните.

--- надополнето ---

Тука ми запнува секогаш дискусијата на тема теизам-атеизам. Атеистите не гледаат параболи, симболика и знаци во неа.
Па како да гледам парабола и симболика, кога самите верници и религијата на која припаѓаат не гледа?!:toe: Значи христијанството никаде не тврди дека Адам и Ева се метафора, дека потопот и дрвената арка се метафора, дека секое животно е создадено какво што го гледаме денес...Кога вели дека сите суштества првобитно за храна ги користеле зелените билки, значи дека и лавовите, тигрите, крокодилите, хиените....паселе трева!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Човекот е дел од природата, што значи и последиците од неговата активност се дел од природните.
последиците од “боговите на земјата“ кои очигледно ти ги оправдуваш
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
За да се верува во Господа, треба да имаш вера. Жива вера. Не вера дека „нешто“ постои, дека Бог постои итн. Туку напротив, гаранција дека Бог е присутен во денешниот свет. Бидејки ова тема е најприкладна, ќе бидам краток. Дали Оној Бог кој се објави на Израелот, кој се понижи и прими човечко тело, стана човек, е жив? или пак е приказна? Одговорот е едноставен. Бог дава пророштва преку пророците. Но кои пророштва се вистински? Кои пророштва се од Бога? Кои пророштва се од човекот по свој разум? Како ќе се разликуват едни од други? Едноставно. Она пророштво дадено во името Божје кое ќе се оствари е вистинското пророштво. Она пророштво дадено во името на Бога кое нема да се оствари е лажно, затоа што Бог тоа не го рекол, туку лажниот пророк. Имаме едно пророштво од пророк Осија. Живеел многу оддамна и пророкувал за своето време. Но дали ова пророштво и денес се исполнува?

Пророк Осија
Осија 1. 1-2
1. Слово Господово што беше упатено до Осија, во деновите на јудејските цареви Озија, Јоатама, Ахаза, Језекија и во деновите на Израилскиот цар Јеровоам, синот Јоасов.
2. Почеток на словото Господово до Осија. Му рече Господ на Осија: <Оди и земи жена блудница, па роди деца
во блудство; зашто оваа земја многу блудствува, откако отстапи од Господа.”
Осија 3.1
1. Потоа Господ ми рече: Оди и засакај ја жената, која ги сака злото и прељубата, како што Господ ги сака синовите Израилеви, а тие гледаат по туѓи богови и ги сакаат нивните питки од грозје.
Осија 7. 1-7
1. Додека го лекував Израилот, се откри неправдата на Ефрема и злодејанието на Самарија, оти тие лажат, и крадец се замешал, и разбојник граби по улиците.
2. И не помислуваат во срцето свое дека Јас ги помнам сите нивни беззаконија; а сега ги обиколуваат нивните дела; пред
лицето Мое се.
3. Со злодејанија го веселат царот свој и со лагите свои - кнезовите.
4. Од прељубодејство тие сите горат како печка вжарена од лебарот, кој престанува да ја угорува, штом ќе го замеси тестото, и тоа скисне.
5. „Денот е на царот наш!” - велат кнезовите, разгорени до болест од вино, а тој ја протега раката своја кон подбивачите.
6. Оти со сплетките свои тие го прават срцето свое слично на печка: лебарот нивни спие цела ноќ, а утрината таа гори како вжарена печка.
7. Тие сите се распалени како фурна и си ги голтаат судиите свои; нивните цареви паѓаат и никој од нив не вика кон Мене.
Осија 10. 1-2
1. Израилот е разгранета лоза; колку повеќе таа има плод, толку повеќе се умножуваат жртвениците; колку му е подобра земјата, толку повеќе се украсуваат идолите.
2. Разделено е срцето нивно, и затоа ќе бидат казнети: Он ќе ги разруши нивните жртвеници, ќе ги здроби идолите нивни.
Осија 11. 1-9
1. Во рани зори ќе загине царот Израилев. Кога Израилот беше млад, Јас го сакав и од Египет го повикав синот Свој.
2. Ги повикуваа, но тие ги одбиваа, принесуваа жртви на Вааловци и им кадеа на идолите.
3. Јас Самиот го учев Ефрема да оди, го носев на рацете Свои, а тие не сфаќаа дека со тоа ги лекував.
4. Ги влечев со човечки врски, со врски на љубов, и Јас бев за нив како оној, што ја вади уздата од устата нивна, и кротко им подавав храна.
5. Тој нема да се врати во Египет; Асур - ќе му биде цар, зашто тие не посакаа да се врати при Мене.
6. И меч ќе падне врз нивниот град, ќе ги уништи неговите заштитници, и ќе ги проголта нивните намери.
7. Народот Мој е упорен во отпаѓањето од Мене, макар и да беше навикнуван кон возвишено издигнување, тој сепак не се издигнува еднодушно.
8. Како да постапам со тебе, Ефреме? Како да те предадам, Израиле? Ќе постапам со тебе како со Адама? Ќе ти направам како што му
направив на Севоим? Се возбуди срцето Мое во Мене, затрепери утробата Моја од жалост.
9. Нема да постапам според јароста на гневот Свој, и нема да го истребам Ефрема, оти Јас сум Бог, ане човек; кај тебе е Светиот; Јас нема да влезам во градот.
Осија 14 1-3
1. Опустошена ќе биде Самарија, зашто се крена против својот Бог; од меч ќе паднат тие, нивните младенци на камен ќе бидат разбивани, а бремените жени ќе бидат распарувани.
2. Обрани се, Израиле, кон Господа твојот Бог; зашто ти пропаѓаш поради своето беззаконие.
3. Подгответе се молитвено, и обратете се кон Господа и речете Му: „Прости ни ги сите беззаконија наши и прими не добро, а ние ќе принесеме жртва од устата наша.”


Ова пророштво без соменние ги разобличува неверниците, а на оние кои сеуште се двоумат им дава гаранција дека Бог е жив, и дека на Бога треба да му служиме.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
За да се верува во Господа, треба да имаш вера. Жива вера. Не вера дека „нешто“ постои, дека Бог постои итн. Туку напротив, гаранција дека Бог е присутен во денешниот свет. Бидејки ова тема е најприкладна, ќе бидам краток. Дали Оној Бог кој се објави на Израелот, кој се понижи и прими човечко тело, стана човек, е жив? или пак е приказна? Одговорот е едноставен. Бог дава пророштва преку пророците. Но кои пророштва се вистински? Кои пророштва се од Бога? Кои пророштва се од човекот по свој разум? Како ќе се разликуват едни од други? Едноставно. Она пророштво дадено во името Божје кое ќе се оствари е вистинското пророштво. Она пророштво дадено во името на Бога кое нема да се оствари е лажно, затоа што Бог тоа не го рекол, туку лажниот пророк. Имаме едно пророштво од пророк Осија. Живеел многу оддамна и пророкувал за своето време. Но дали ова пророштво и денес се исполнува?
Ова пророштво без соменние ги разобличува неверниците, а на оние кои сеуште се двоумат им дава гаранција дека Бог е жив, и дека на Бога треба да му служиме.
Ќе те цитирам секаде, се додека не ми одговорш на прашањето што ти го поставив во темата Зошто атеистите му се лутат на Бог...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
последиците од “боговите на земјата“ кои очигледно ти ги оправдуваш
Благодарение на тие последици ти сега немора да живееш во пештера, немора да бараш река кога си жеден, немора да ловиш кога си гладен, можеш да одпатуваш на било кое место на планетава за максимум еден ден, кога ќе се разболеш тука е медицината која ќе одкрие од што си болен и ќе те излекува, кога ти е здодевно ги имаш телевизијата, интернетот, видеоигрите.....кога сакаш нешто да дознаеш секогаш ти е на дофат на еден клик....итн, итн!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Благодарение на тие последици ти сега немора да живееш во пештера, немора да бараш река кога си жеден, немора да ловиш кога си гладен, можеш да одпатуваш на било кое место на планетава за максимум еден ден, кога ќе се разболеш тука е медицината која ќе одкрие од што си болен и ќе те излекува, кога ти е здодевно ги имаш телевизијата, интернетот, видеоигрите.....кога сакаш нешто да дознаеш секогаш ти е на дофат на еден клик....итн, итн!
јас набројав неколку негативни кои се исто така во масовна употреба кои по се изгледа ќе бидат погубни за цела Планета и живиот свет на неа,а со тоа и твојата позитивна технологија
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
13
Поени од реакции
18
"religijata e opijum za narodnite masi"
Karl Marx e eden od najgolemite umovi i analiticari na coveckoto opstestvo i decidno objasnuva deka krajniot efekt na religijata, so propagiranje na vera od bilo koj oblik, e manipulacija i vodenje na narodnite masi vo stado za ispolnuvanje na celite na vladeeckiot kler i vladeeckata klasa...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
јас набројав неколку негативни кои се исто така во масовна употреба кои по се изгледа ќе бидат погубни за цела Планета и живиот свет на неа,а со тоа и твојата позитивна технологија
Не биди толку сигурен, планетава имала дааалеку поголеми катастрофи од модифицирана храна и нуклеарна енергија кој ги надминала.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
"religijata e opijum za narodnite masi"
Karl Marx e eden od najgolemite umovi i analiticari na coveckoto opstestvo i decidno objasnuva deka krajniot efekt na religijata, so propagiranje na vera od bilo koj oblik, e manipulacija i vodenje na narodnite masi vo stado za ispolnuvanje na celite na vladeeckiot kler i vladeeckata klasa...
Која е таа владеачка класа денес и тој владеачки клер? Масоните? МПЦ? Кој владее во Македонија, кој во Србија, кој во Англија, кој во САД, кој во Африка?
А Карл Маркс, Бог да го прости, си кажа тоа што го кажа. И Ленин рекол една многу „паметна“ мисла: „Учи, учи и само учи“, а за време на неговото владеење УБИЕНИ СЕ СИТЕ УЧЕНИ ВО РУСИЈА.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Која е таа владеачка класа денес и тој владеачки клер? Масоните? МПЦ? Кој владее во Македонија, кој во Србија, кој во Англија, кој во САД, кој во Африка?
А Карл Маркс, Бог да го прости, си кажа тоа што го кажа. И Ленин рекол една многу „паметна“ мисла: „Учи, учи и само учи“, а за време на неговото владеење УБИЕНИ СЕ СИТЕ УЧЕНИ ВО РУСИЈА.
Ne lupetaj, u socijalizmot imase poveke hristijanstvo nego sega so ima, od selo gi vrabotija, besplatno diplomiraa doktoriraa si imase standard za site imase standard imase bratstvo edinstvo toa ako ne e hristijanstvo neznam sto e po delata ke bidat poznaaeni rekol isus a ne toa so zborite vie vo okolnosti koi se krajna exploatacia!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Не биди толку сигурен, планетава имала дааалеку поголеми катастрофи од модифицирана храна и нуклеарна енергија кој ги надминала.
така е-секогаш може да излези нешто полошо
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ова пророштво без соменние ги разобличува неверниците, а на оние кои сеуште се двоумат им дава гаранција дека Бог е жив, и дека на Бога треба да му служиме.
Без соменение.

Каква е тоа служба што ти ја правиш, а на Господ му треба?

--- надополнето ---

И Ленин рекол една многу „паметна“ мисла: „Учи, учи и само учи“, а за време на неговото владеење УБИЕНИ СЕ СИТЕ УЧЕНИ ВО РУСИЈА.
И од историја си бегал, а Јоан?
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Без соменение.

Каква е тоа служба што ти ја правиш, а на Господ му треба?

--- надополнето ---


И од историја си бегал, а Јоан?
Не е овде местото да дискутираме за Ленин. Ако има форумов тема: Историја. таму може.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Can an omniscient god who knows the future, find the omnipotence to change his future mind?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom