Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Многу глупости на едно место...

Факт е дека ти имаш специјален проблем... :)
Сигурен си ? :tapp:
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music."
Да немаше проблеми немаше да ми кажуеш дека имам проблеми , тоа е тоа.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Запомнете си ВИЕ ВЕРУВАТЕ ДЕКА НЕ ПОСТОИ
Јас не верувам туку ЖИВЕАМ во свет во кој не постои

А чекај, тие што неверуваат у кој "пекол" ќе идат и дали воопшто ќе идат?
Починува 85 годишен старец и оди во пеколот. Таму здогледува еден свој познаник на кој во скутот му седи една згодна 25 годишна девојка, и овај го прашува "Чекај нели е ова пеколот? Нели би требало да стардаш а како што гледам ти поприлично уживаш" а пријателот му одговара "Да ова е пеколот а јас сум нејзината казна"
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Јас не верувам туку ЖИВЕАМ во свет во кој не постои
Шансите да живееш ти се 50 50 во свет без Бог.
Само што има една нејаснотија , што појмаш ти под поимот Бог?
Тоа е главното прашање.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Шансите да живееш ти се 50 50 во свет без Бог..
е до душа така е или ќе живееш или ќе умреш трето нема

Само што има една нејаснотија , што појмаш ти под поимот Бог?
Тоа е главното прашање.
Имагинарен лик кој си го создал човекот од причини.... ги имам наведено како прашање неколку мислења поназад
А ти зошто веруваш дека има нешто?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.122
Поени од реакции
4.768
Шансите да живееш ти се 50 50 во свет без Бог.
Само што има една нејаснотија , што појмаш ти под поимот Бог?
Тоа е главното прашање.
И на плавушата во вицот шансите да види диносаурус кога ќе излезе на улица и се 50-50...
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
Lets face it, Бог како ние што го знаеме не постои, ама сепак постои како нешто друго што ние не можеме ни да го замислиме.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.122
Поени од реакции
4.768
Затоа што тие верници се и неверници и обратно.
Неможеш да бидеш верник ако не си неверник.
Тоа се две работи на различна страна од паричката.
Сега си неверник по некој настан ке бидеш верник , може за момент ама ке бидеш.
Најверојатно ке го потиснеш тоа у потсвест , затоа што не му одговара на егото , ти си веке атеист нели ?
Што ке речат лугето за тебе кога нон стоп мењаш страна.

Човек нонстоп се движи мегу тие две спротивности , нема едно без другото.
Точно помегу двете е вистината
Погледни се од страна кога го правиш тоа , инаку тој поглед од страна за твоја информација се вика медитација.
Толку можам да ти помогнам само што одбрамбените механизми на егото нема да дозволат некој како мене да ти помогне , знам.
Замисли си само, место во Богови, нашите предци да верувале во вонземјани, како објаснување на природните настани.
Денес поимот религија ќе имаше сосем поинакво значење, како и твојов пост.
Верување, како верување, закоренето.
Нема 2 вистини, нема помеѓу. Вистината е една, човековата фантазија е бесконечна.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Замисли си само, место во Богови, нашите предци да верувале во вонземјани, како објаснување на природните настани.
Денес поимот религија ќе имаше сосем поинакво значење, како и твојов пост.
Верување, како верување, закоренето.
Нема 2 вистини, нема помеѓу. Вистината е една, човековата фантазија е бесконечна.
хахаххаха не си далеку од вистината ако кажеш дека нашите претци верувале у вонземјани.
Тие се синовите на боговите кои погрешно се преведени во Бог(на одредени места) oд страна на кинг Џејмс 1611 мислам дека беше.
Паднатите ангели-Нефилим и се од ред до ред. :D
Да не правиме муабет за жртвите што се принесувале и се принесуваат денеска на одредени ентитети.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Јас верувам, многу работи ми се имат случено што неможат да бидат случајност.....
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Gospod i da postoi on nit pomaga nit nisto. Plus imas razlicni predstavi za bog kolku religii tolku bogovi i sea i da postoi toj nema vrska so niedna religija sto go zamisluva bog i ne pomaga i togas sto ako postoi i sto ako veruvas deka postoi i ako veruvas deka ne postoi, bez razlika. Ako Bog nikoj ne go stvoril a ako bog e energija pa i naukata vika energijata nema sozdatel, znaci energijata si postoi odsekogas i si nastanala sama kako sto se veli za bog. No bitno e deka konkretnite religii nemaat vrska so toa sto e, tie se covecki predstavi. Bog e aksioma i energijata e aksioma, od toj poim se poaga bez da se dokazuva istiot. Dogmite i ritualite se glupost. Da nemase zlo, nemase da vikame aman boze spasi ne od zloto, baska zloto kako da e poseben entitet razlicen od bog, no neli bog e se vo se togas i zloto e od nego taka da kako barame da ne spasi od ona sto e Negova volja???
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
Religijata i gospod e eden vid na biznis... nezaboravajte lugjeto ke napravat se za pari ... toa ti e isto kako ja da sum napravil kniga i film hari poter pred 1000nici godini i site denes bi veruvale vo hari poter.....
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
Religijata i gospod e eden vid na biznis... nezaboravajte lugjeto ke napravat se za pari ... toa ti e isto kako ja da sum napravil kniga i film hari poter pred 1000nici godini i site denes bi veruvale vo hari poter.....
Кога е исто, зошто ХОМОСАПИЕНС - от не го направиш твој Бог, и онака ти е Твој најстар предок.




Со почит, Госпел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom