Венко Андоновски

Член од
17 февруари 2010
Мислења
62
Поени од реакции
4
Па дајте луѓе доста со странски писатели...имаме ние и наши,имаме гениј како што е Венко Андоновски,зарем никој не чита македонска литература?Ајде да видиме што мисли македонскиот народ за Венко Андоновски(ако воопшто го знае)...Јас искрено сум воодушевена од неговите дела...не знам да кажам која книга најмногу ме фасцинира...ВЕНКО НАЈДОБАР СИ...ШТЕТА ШТО НЕ ЗНААТ ДА ТЕ ЦЕНАТ
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
А од каде тоа дека не знаат да го ценат?

Венко е најчитан македонски автор на денешницава.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
На школски мој,а воедно и цимер му беше професор на филолошки.Го неам читано и тоа :smir:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
Бунт во домот на старци ми е најинтересна
Инаку , доколку некој не го знае еве информации тука
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ја имам читано Папокот на светот, а гледано Кандид во земјата на чудата и Кинегонда во Карлаленд. И статиите во Утрински во среда му се супер. Сакам да ја прочитам азбука на непослушните.

На многу интересен и неприметен начин ги потенцира слабостите на општеството, начин кој мнозинството од популацијата се сомневам дека го разбира. Во тоа е неговата генијалност.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Неговите учебници по македонски јазик за средно се најубави и од нив мислам дека најубаво го научив материјалот, поготово делот каде што самиот дава критички осврт на делата. Ни на претежок, ни на прелесен прост јазик се изразува, нешто што навистина ми се допаѓа многу кај него.
 
Член од
17 февруари 2010
Мислења
62
Поени од реакции
4
А од каде тоа дека не знаат да го ценат?

Венко е најчитан македонски автор на денешницава.
Да,ама ретко кој го разбира...а кој и да прашам никогаш не го истакнуваат Венко како писател...секогаш се форсираат странските писатели.Па зарем ние во Македонија не може да имаме нешто квалитетно?Ако е поинаку во твојот случај верувај дека ми е навистина мило...поздрав
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Венко ми беше професор лани, а ќе ми биде и наредната година. Во книгите применува техники што доколку не си ги проучувал или не си студирал за тоа не можеш да ги разбереш.

Впрочем за ниту едно дело не може да се рече дека некој не го разбира, секој си го доживува на свој, субјективен начин. Содржински мислам.
 
Член од
17 февруари 2010
Мислења
62
Поени од реакции
4
Венко ми беше професор лани, а ќе ми биде и наредната година. Во книгите применува техники што доколку не си ги проучувал или не си студирал за тоа не можеш да ги разбереш.

Впрочем за ниту едно дело не може да се рече дека некој не го разбира, секој си го доживува на свој, субјективен начин. Содржински мислам.
Да,да,ама имам слушнато луѓе кои велат дека книгите на Венко се куп глупости...како според тебе тие ги доживеале?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да,да,ама имам слушнато луѓе кои велат дека книгите на Венко се куп глупости...како според тебе тие ги доживеале?
Различни вкусови можеби? Пример, многумина го сакаат Коељо, јас воопшто не го сакам. Тоа е тоа.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Да,да,ама имам слушнато луѓе кои велат дека книгите на Венко се куп глупости...како според тебе тие ги доживеале?
Требало да образложат зошто мислат дека се глупости.
Некогаш за да читаш некоја книга треба да имаш многу познавање од многу други области за да ти се допадне.
Нормално јас да сум го читала Достоевски на 14 или 15 години би рекла дека тоа се куп глупости, но го читав на 20 и го сметам за генијалец.

Сепак зависи од перцепцијата на нештата, но и до вкусот на читателот. :)
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
55
Поени од реакции
19
Венко Андоновски е гениј на нашето време. Уживам во неговите дела, многу добро смислени и никогаш здодевни.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Ја имам читано Папокот на светот, а гледано Кандид во земјата на чудата и Кинегонда во Карлаленд. И статиите во Утрински во среда му се супер. Сакам да ја прочитам азбука на непослушните.

На многу интересен и неприметен начин ги потенцира слабостите на општеството, начин кој мнозинството од популацијата се сомневам дека го разбира. Во тоа е неговата генијалност.
И да ја прочиташ, мене ме бендиса ептен. Има религиска содржина, исто како првиот дел на "Папокот на светот" и делови и ''Фрески и гротески".
Можеби дел од младите не го читаат пошто не е доволно модернизиран, треба да се мисли дур се чита негово дело, денес тоа не се бара.
Ако ја читате "Фрески и гротески" читајте ги паралелно, а не прво фреските па гротеските, јас така се зезнав.
Мене ми е идол, "Азбука на непослушните" ја влечкав два месеци по факултет за да го најдам да ми се потпише и ништо:nesum:.
Почна и пак да пишува коломни во Нова Македонија, секоја среда, ама на нет имаат стаено само една.
И да, не смеете да не ја прочитате "Вештица", греота е.
Можеби и не треба нешто да се чудиме што не му ги разбираат книгите. Кога доби лоши критики "Превртено'' што е направен по "Папокот на Светот", што друго да се очекува?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Кога доби лоши критики "Превртено'' што е направен по "Папокот на Светот", што друго да се очекува?
Превртено доби лоши критики поради тоа што целиот е базиран на симболика. Сега бегаме малце од литературата со филмов, ама мора мала дигресија. :)
А Превртено не може да се разбере ако не ја имаме прочитано „Папокот на светот“. Филмски критичари можат да зборуваат сешто за филмот, но не можат да ја кажат уметничката вредност доколку не ја прочитале книгата.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Генијалец е, му се восхитувам. Ми се допаѓа неговиот начин на пишување. Али да, различни вкусови, на дечко ми на пример воопшто не му се допаѓа. Ја читаше "Вештица" одвај, со сила, и на 50 страни до крај се откажа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom