Велес

Член од
4 март 2008
Мислења
261
Поени од реакции
10
Од Ск сум али Велес е супер- и боље нека си искачаат по паркови и нека си пијат луѓето вино од бензинска, него сите да се праат фејк-клабери, квази кремци и да возат добри аута, и што фајде од тоа?!!
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Од Ск сум али Велес е супер- и боље нека си искачаат по паркови и нека си пијат луѓето вино од бензинска, него сите да се праат фејк-клабери, квази кремци и да возат добри аута, и што фајде од тоа?!!
Ништо фајде ако имаш добри аута и си крем освен шо ќе ти отече к**от од е**ње ништо друго!!!:toe::pos2:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Ништо фајде ако имаш добри аута и си крем освен шо ќе ти отече к**от од е**ње ништо друго!!!:toe::pos2:
И шо од тоа?
Не ми е јасно,стварно.Ке ебеш,ке ебеш,ке ебеш....и?
На крај ке сватиш дека имало многу повеке во животот од обичен секс со непознати лица,ама тогаш ке биде касно за да се вратиш наназад и одново да ги искусуваш работите.Периодот за тоа ти поминал во ебење или во припреми за ебење.
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Почнува сезона на комарци луѓе,пазете каде се` го разголувате вашето газенце.И другите органи.
 

LostGhost

Invisible
Член од
20 јануари 2008
Мислења
252
Поени од реакции
1
Најпрво да ви кажам дека го сакам Велес и не е лош град. А за ова што се дискутира дека ако си фраер ќе е..ш и нема да погледнеш ништо друго во животот или обратно морам да ви кажам дека се зависи од самата личност и не е закон дека ако си имал убава кола и пари дека мора да го поминеш само со е...е животот и спремање за ебење. Јас па на пример не ѓи разбирам и тие што се постојано на трева седнати и со вино во рака и плус ред други работи и само тоа и тоа и па тоа, и после некоја година да ги прашаш како го поминале времето ќе ти кажат дека пола од времето и не се сеќаваат точно каде биле и како поминале. Не сум ни од едните што тепаат време во парк со шише или цигара и слично нешто во рака а не сум ни од оние таканаречени квази кремци што сакаат да се пофалат со новата кола, но не сум ни против едните ни против другите, на крај крајот па на кого што му е интересно тоа нека прави (не би сакал да навредам никој со овај пост)
За Велес може да кажам и дека е многу глупо кога ќе сакаш да испаднеш некаде навечер затоа што ќе мораш да одиш на две места само и тоа би требало да го решат овие големите фаци таму и да отворат уште некое место така за излегување.
 
А

Адриано

Гостин
Со предлогот на нови имиња ќе бидат впишани имињата на Борис Трајковски, Александар Македонски, Блаже Конески, Архиепикопите Гаврил и Михаил, Браќата Манаки, Миле Поп Јорданов, Димитар Парпадишки,Ѓорги Зографски, Војдан Чернодрински,Ѓорги Шоптрајанов, Јордан Леов, Мис Стон, 8-ми Септември, Прохор Пчински, Наум Охридски, Тодор Николовски, а ќе бидат избришани 29-ти Ноември, Козара, Сутјеска,Игманска, Иво Лола Рибар, Неретва, Сараевска, Марксова, Енгелсова, Ленинова, Белградска, Скопска, остануваат Самоборска, Моша пијаде, Прва Комуна, Првомајска, или градот ќе добие нови 120 имиња, половина од постојните ќе бидата заменети. За Страхил Гигов , народниот херој нема место во историјата на родниот град. Откако беше предложен од страна на СДСМ, членовите на одоборот од ВМРО-ДПМНЕ го избришаа.

- Како историчар го предложив народниот херој Страхил Гигов и некоја од улиците во градот по него да го носи името. Предлогот беше надгласан во одборот така што во Велес нема да има улица со неговото име – вели Весна Богоевска Стојанова од СДСМ. Опозицијата бара време за да се истражи делото на Страхил Гигов, по што тој во некоја наредна прилика би добил шанса да биде запишан во градската историја. Советниците од локалната власт се разијдоа и не го ставија на списокот на значајни личности кои треба да ги носат имињата на улиците.Тие пред една година ја составија листата, која согласно законските обрвски беше на разгледување до Владата. Таа неодамна ја потврди и ја врати до општина Велес, по што започна и процедурата за преименување на улиците и плоштадите во градот.

- Повеќето од членовите на комисијата бевме воздржани по предлогот една од улиците во Велес да го носи името на Страхил Гигов. Се додека историчарите не ја одредат точно неговата важност и не се отстраната дилемите не можеме да именуваме градско обележје по него – изјави Славчо Чадиев, координатор на советничката група на ВМРО – ДПМНЕ во општина Велес.

Градоначалникот на Велес се оградува од постапката објаснувајќи дека тоа е одлука на Советот каде тој нема ингеренции. На прашањето кога ќе го прифати барањето на Сојузот на борците, во паркот на хероите во Велес да се подигне биста на Стахил Гигов, заедно со неговите соборци херои, Благој Старачковски и Димче Мирчев, Коцевски кратко изјави „ќе биде“. Во петгодишниот план за подигнување на споменици усвоен од Советот на општината не фигурира името на Страхил Гигов. Неговото име велешани го поврзуваат со необјаснетата смрт на поетот Кочо Рацин како и со локацијата и изградбата на Топилницата среде Велес. Салата „25 мај“ ќе остане со истото име.

Велешките советници од листата на имиња го заборавија првиот македонски војник, Панче Јамандиев нивниот сограѓанин, кој на 14 април 1992- та година прв се јави да го служи воениот рок во АРМ во Охрид. Повеќето од нив и не го знаеја овој историски податок.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јордан Леов-Кој е овој?
Го заборавиле дечкото кој загина во 2001 год кај Арачиново-Млекото,додека другите се криеа и ги праќаа своите деца надвор од земјава!
 
А

Адриано

Гостин
има еден циган комшија на серење го отепаа додека беше на вежба:helou:
син му џемо 20 пати на ден мина кај нас пред куќа и гледа шо да украде!
и овој како бранител заслужува улица да крстиме по него?
спореди ги имињата на борците горе според некој резервист и ке видиш дека овие имаат многу повеќе направено одколку резервистите што одеа на вежба само пари да земат!
Инаку мило ми е што ги избришаа југословенизмите!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не зборувам за резервистите кои отидоа со една цел,да спечалат од инцидентот.За среќа поголемиот дел од велешани беа со таа намера:)Зборувам за човекот кој имаше 23/24 години,кој беше специјалец и вистински човек,кој ја сакаше земјава повеќе од многумина кој се чукаат во гради.ДА, треба по него да се крсти улица.
Не ми одговори кој е Јордан Леов?
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Има ли некој информиран за репертоарот на народниот театар? Која претстава е вечер?
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Проклетството на изгладнетата класа или така нешто :)
 
А

Адриано

Гостин
Не зборувам за резервистите кои отидоа со една цел,да спечалат од инцидентот.За среќа поголемиот дел од велешани беа со таа намера:)Зборувам за човекот кој имаше 23/24 години,кој беше специјалец и вистински човек,кој ја сакаше земјава повеќе од многумина кој се чукаат во гради.ДА, треба по него да се крсти улица.
Не ми одговори кој е Јордан Леов?
Не ти одговорив оти незнаев:helou:
ама крштевањето на улиците не го прават патриоти и историчари туку партиски одбрани луѓе!
Сеа се Вмро на власт нормално дека ке се крштеваат улиците по комити и револуционери за 2-3 години ако дојде сдсм ке се крштеваат улиците по тито,Видое смилевски Бато,Светозар вукмановиќ Темпо!
Така оди кај нас работата:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom