Велес

Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.398
Поени од реакции
8.378
Мислам дека е Црна џамија и левиот брег.
Бела џамија била кај училиштето Кирил и Методиј
Црната џамија е десно и ден денес е на истото место а лево е белата џамија која подоцна е срушена, на тоа место има детска градинка.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.538
Поени од реакции
5.760
Мислам дека е Црна џамија и левиот брег.
Бела џамија била кај училиштето Кирил и Методиј
Eh... Bela dzamija bila (bese) kaj pazarot, nad Star most, na mestoto na segasnata detska gradinka..
Najverovatno na slikata se Bela I Crna dzamija, a mostot sto se gleda e nekoj star "Star most"... Iako kako sto mene mi lici, najverovatno lokaciski bil nesto podolu od segasniot
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.398
Поени од реакции
8.378
Eh... Bela dzamija bila (bese) kaj pazarot, nad Star most, na mestoto na segasnata detska gradinka..
Najverovatno na slikata se Bela I Crna dzamija, a mostot sto se gleda e nekoj star "Star most"... Iako kako sto mene mi lici, najverovatno lokaciski bil nesto podolu od segasniot
Од оваа слика тешко е човек да одреди дали стариот стар мост е на исто место каде што е новиот стар мост, плус буни тоа што порано покрај Вардар имало куќи кои сега ги нема.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.538
Поени од реакции
5.760
Од оваа слика тешко е човек да одреди дали стариот стар мост е на исто место каде што е новиот стар мост, плус буни тоа што порано покрај Вардар имало куќи кои сега ги нема.
Da, da...
Kolku sto jas se sekavam, Bela dzamija bese skoro vo prava linija nad Star most, mozebi 10-tina metra levo...
A od slikava lici deka mostot e poveke oddalecen...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.433
Поени од реакции
23.007
Од прапрадедо ми, јас сум 5 генерација во таа куќа, син ми ќе е 6та
Заборај го ова. Син ти ќе фаќа Германија, нема да знае НЗ да ја најде на карта а не па куќата во Велес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom