Веганизам/Вегетаријанизам

Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Напишав еден огромен пост, но за жал ми падна нет па не можам детално да одговорам пак,

На кратко, мој другар јаде секој ден од седмица, дали да му кажам да почне да си јаде по пола хамбургер наместо цел? тврди дека телото му барало, фала ти.

Друго, праша што вели модерната науката за твоите анегдоти, повели хиерархија на докази во науката, дали гледаш слика од баба ти и дедо ти овде?

Прегледај го приврзокот 222838


Трето, еве ти статистика за анемија низ светот, имај во предвид дека само ~ 1% од светската поплуација се вегани,

Ако разбираш што значи болдираното, ќе сфатиш дека секојдневно ти и (многу други луѓе) секако суплементираш б витамини, и додатоци во храната БЕЗ да знаеш, а воедно животните кои ги конзумираш, се дохрануваат со суплементација, па така ти секако веќе пиеш суплементи, ама терајте си само "природно"

Четврто, кажи ми која е разликата во концентрација на холестерол, заситени масти, ендотоксини, Neu5Gc, TMAO, помеѓу органско и месо од животни ранети со трева, наспорти тие ранети со пченка, соја итн? те молам дај ми референца да си знам колку е "здраво" ваквото месо
Ти беше тој што прави бизнис со суплементи по форумов и глуми доктор?
:unsure::unsure::unsure:
- Даааа, секако дека беше ти...
Немам понатаму што да дискутирам.
На другар ти што секој ден му се јаде хамбургер од Седмица кажи му дека 1-2 хамбургери месечно нема да го убијат. Останати денови може да си подготви дома сам плескавица од чисто говедско месо и компири со салата...
А, за хoлестеролот објасни детално дали зборуваш за LDL или HDL? Знаеш ли во клеточната мембрана на човекот и животните што влегува и тоа во најголем процент?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.050
@Spiegel, eve od receptite tuka sto gi spodelime napravi pa kazi dali e ubavo, ako nema meso :D
Не ме аресуваат тоа рецептите со леблебија многу да бидам искрен, дај нешто друго ако имаш :D
Од веганско само пинџур знам да правам :ROFLMAO:

Јадења без месо што ми се свиѓаат
- печени макарони со урда и јајца
- ориз (варен со замрзнат зеленчук или обичен во рерна)
- похован карфиол и брокула
- пржена тиквичка
- пиперки со урда и јајца
- канелони полнети со блитва и урда
- секаков вид на манџа, посебно леќа и грав (штета само манџиве не знам да ги готвам :( )
Друго и не ми текнува баш сега во моментов бидејќи пробувам "поглавни" јадења да набројам. Кажи некое твое јадење па ако звучи добро ќе го пробаме зошто да не :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
И што има лошо во хамбургер. Ете дома си направиш плескавица, салата, компир...и ги ставиш во лепиња.
Зашто ваква исхрана е наречена брза храна? оти брзо се јаде?
Инаку за вегетаријанство, одвреме навреме јадам месо, 2-3 пати неделно, нлечни производи обожавам, меѓутоа и све останато. И покрај тоа холестеролот ми е под минимум.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.814
Вегетаријанизам е исхрана која исклучува месо.
...вака само што не јадеш месо, само не јадеш месо! :toe: или си делимичен вегетаријанец- meal vegetarian, а може да се биде со различно комбинирање на нејадење - ovo vegetarian, lacto vegetarian, ovo-lato vegetarian, pescetarian vegetarian!, па ќе идеш до крај да бидеш „веган“ целосно да си на зеленчук, овошје и семе! o_O
...поради здравје или убедување? ако е поради здравје, да спомнам само да подолг период на ваков начин на исхрана ќе постане „нездравје“ :cautious:

- дефицит Б12, кој го има само производи од животинско потекло, пореметување на синтеза на еритроцитите, анемија, правилна функција на нервите и мозокот со психо и неуралгични промени, па и во процесот на коагулацијата нели?
-проблем е и надворешен внес на креатин кој го има само продукти од животинско потекло, па ќе се остане само со резервите од јетрениот креатин кој ќе иде во крвта во многу помала количина со што ќе се поремети местото каде треба т.е. мускулната маса,
- тауринот се наоѓа само во храна извори на животни, како сулфурно соединение кое се наоѓа во различни телесни ткива, мозок, срце и бубрези игра улога во мускулната функција, формирање на жолчката сол и антиоксидантни одбрани!
- карнозин, како оксиданс многу важен исто во функцијата на мускулната маса
- докосахексаеинска киселина (ДХА),омега-3 масна киселина која е важна за нормален развој и функционирање на мозокот го има само во животиските продукти, дефицит на ДХА има негативни ефекти врз менталното здравје и функцијата на мозокот!
- „хем“ железо го има само животински продукти, полесна склоност кон анемија!

... дали тоа внимаваме при лишување на организмот од све што му треба за правилно функицонирање, по природен пат да се внесе со исхрана? :toe:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.733
Chiata e prepolna so omega 3. Isto taka i algite kako spirulina.
Inaku b12 ne e od zivotinsko poteklo. B12 go sintetizira bakterija koja viree vo necistotija, kal, izmet. Vo minatoto samata voda sho ja piele lugeto bila bogata so b12, megutoa sega vodata e so hlor, sto ja ubiva taa korisna bakterija. Vo svetot 0.20% se vegetarijanci a 15% e estimiran broj na ziteli koi imaat nedostatok na b12. Taka sto preporaclivo e sekoj da zima suplement.
Drugite nutrienti se kondicionalno esencijalni, u prevod ne bash. Mislam deka taurinot se sozdava i od rastitelno poteklo, bidejki red bull, monster se deklarirani kako veganski.
Автоматски споено мислење:

дали тоа внимаваме при лишување на организмот од све што му треба за правилно функицонирање, по природен пат да се внесе со исхрана? :toe:
Da.
Автоматски споено мислење:

Abe @Ron Burgundy zaborai da pises deka rastenijata imaat cuvstva :D
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.814
Inaku b12 ne e od zivotinsko poteklo.
:neetaka:

1574363011522.png 1574363262436.png

Chiata e prepolna so omega 3. Isto taka i algite kako spirulina
... споредбено колку би било тоа во домашниот буџет и колку може да се издржи со редовно внесување?
Mislam deka taurinot se sozdava i od rastitelno poteklo,
:neetaka:

1574363849212.png 1574364798480.png 1574364844032.png

Taka sto preporaclivo e sekoj da zima suplement.
...ако мислиш дека правиш добро на твоето тело со недостаток на наведеното на предходните примери што го нема во исхраната на месо и производи од животинско потекло, а го оправдуваш дополнувањето на вештачки начин со внесување на суплименти ( во текот на целиот живот) со што го оптоваруваш гастроинтестиналниот тракт, јетрата, бубрезите кои и онака се оптоварени од други вештачки работи, тогаш ОК твој избор! :toe:
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.733
Ti kazav, b12, ne ima poteklo od zivotni, tuku taa hrana go sodrzi najmnogu. Zosto i kako, ne e za objasnuvanje, malce gadnicko e :D
B12 ima poteklo od bakterijata, i suplementite se proizveduvaat so pomos na nea.
Zivotnite u farmite gi primaat istite suplementi a i mnogu polosi, i ti indirektno gi jades niv. :)
Автоматски споено мислење:

... споредбено колку би било тоа во домашниот буџет и колку може да се издржи со редовно внесување?
Chiata ne e skapa, dovolno e edna lazicka na den. Jas na primer najcesto vo smuti si stavam. Ne sum eksperimentirala dosea vo drugi recepti.
Eve batali ja chiata, imas mnogu omega 3 i vo leneno seme.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Уффф, мачно ми е веќе да ги читам овие глупости околу вегетарјанството, али ај па да се умешам пошто живеам вегетарјански повеќе од 25 години. Воа тоа време самиот поим вегетарјанство беше шпанско село, а зборо веган прв пат го чув на еден јога семинар у маџарска 95та негде.
Прво: Не постојат видови на вегетарјанци. Такозваните видови се измислени од уфилмални шупаци кои ради тренд "пробале" да бидат вегетарјанци, ама не ги исклучиле јајцата и рибата. А некои и белото пилешко месо го сфаќаат како вегетарјанско. :facepalm: Тоа ти е како заебанциите у стил: - Моите свињи ги хранам со здрави житарици и тоа месо е вегетарјанско... Дакле нема полу, третина или четврт вегетарјанци. Или си или неси. Суштината на вегетарјанството е исклучиво од сочуствителна природа, а не медицинска. Здравцтвените придобивки се само узпутни и не е се цел.
Второ: Веганството е појава од 20ти век откако е развиена месната индустрија и масовното одгледување на животни како машини за млеко. Разбира се таквото млеко не е здраво пред се ради тоа шо доаѓа од нездрав извор, а у вај случај е кравата која цело време е заробена, а со тоа и не здрава психички, емотивно, физички. Дотатно шо ги шибаат со инекции и хормони за повеќе да даваат млеко. Од таа гледна точка млекото станува неприфатливо за вегетарјанците и од тука е произлезена фракцијата - веганство во која за жал многу поединци потпуно ја промашуваат суштината и одат у крајности до таа мера да буквално развиваат омраза кон тие шо сеуште јадат месо.
Као трето...вегетарјанството е у свеста, у душата. Џабе ако некој се воздржува од јадење месо, а има омраза и нема разбирање. Има една мудра изрека, вика: Не е битно шо влегува во твојата уста, туку шо излегува од неа.
Кај нас викаме - има змија у устата, секој збор и е како отров...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Напишав еден огромен пост, но за жал ми падна нет па не можам детално да одговорам пак,

На кратко, мој другар јаде секој ден од седмица, дали да му кажам да почне да си јаде по пола хамбургер наместо цел? тврди дека телото му барало, фала ти.

Друго, праша што вели модерната науката за твоите анегдоти, повели хиерархија на докази во науката, дали гледаш слика од баба ти и дедо ти овде?

Прегледај го приврзокот 222838


Трето, еве ти статистика за анемија низ светот, имај во предвид дека само ~ 1% од светската поплуација се вегани,



Ако разбираш што значи болдираното, ќе сфатиш дека секојдневно ти и (многу други луѓе) секако суплементираш б витамини, и додатоци во храната БЕЗ да знаеш, а воедно животните кои ги конзумираш, се дохрануваат со суплементација, па така ти секако веќе пиеш суплементи, ама терајте си само "природно"

Четврто, кажи ми која е разликата во концентрација на холестерол, заситени масти, ендотоксини, Neu5Gc, TMAO, помеѓу органско и месо од животни ранети со трева, наспорти тие ранети со пченка, соја итн? те молам дај ми референца да си знам колку е "здраво" ваквото месо






Батко нешто си се помешал, прво јас не сум веган, и не викам ти да бидеш веган. А уште помалце сум те судел, или те судам ако конзумираш храна од животни, сме седеле заедно и сам знаеш кој ми е ставот. Исто така во нити еден момент не сум зборувал за практичност, нити за која храна е повкусна, моите коментари се строго базирани на здравствените аспекти, и митовите.

Иначе како заклучок, во америка се дозвоелни далеку повеќе пестициди и хербициди него кај нас, и тоа предизвикува храната од растително потекло да е поштетна од животинската, дали ова е тврдењето позади кое стоиш, и ако е тоа точно, дали ако се ставам на 2-3 недели или 1 месец на целосно plant based диета, без никаков продукт од животно ќе бидат помалце здрав од просечен омнивор или еве пример некој што јаде строго храна од животинско потекло, органска, и строго од животни ранети со трева?

Дали добро те разбрав?

За крај се осеќаш како гајда, заради тоа што со таа храна од растително потекло, јадеш храна од животинско потекло, и цревната флора не ти е на оптимално ниво, тоа се средува за максимум 2 недели од откажување на храна од животинско потекло.
Не си ме разбрал, не се однесуваше делот за протеинот кон тебе :) а знам и дека не си веган, сме дискутирале повеќе пати на оваа тема.
Head to Head анализа меѓу омнивор и некој што јаде растителна храна може да земеш во предвид само во контролирана студија каде би биле земени сите можни фактори во игра, да живеат во исти услови, иста возраст, телесна тежина, крвна група, генетски предиспозиции, ниво на стрес и тн. Плус мислам дека е несоодветно да се прави на краток рок ваков тип на студија, пример и кај растителната иако оверал состојбата во телото ќе биде подобрена во поглед на холестерол, триглицериди, баланс на хормони, мислам дека шансата за посериозни заболувања како карцином се дури и поголеми со директната изложеност и консумација на хемикалиите од инсектицидите/пестицидите/хербицидите, сепак ова не се прави со анализа во неколку денови или месеци туку со години.

Јас правам рестарт на телото на секои 2 месеци по 11-15 денови со исфрлање комплет на месото и редукција на млечните производи, но не го гледам како практичен и добар начин на исхрана за постојано во мојот животен стил. Фастинг на пример го прифатив и скоро 2 години како терам постојано 16/8 или пак паузи од 24 или 48 часови, турмерик имам воведено исто во исхраната и ми се допаѓа на вкус, мелен лук поради што свеж не можам поради што сум постојано на работа или излезен, чат пат и црн ким. Јаболков оцет дури си произведов домашен, зеленчук со секој оброк, а и пилешкото скоро ми е тргнато од исхрана.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.733
Sto pravime so pesticidite so koi se rasnat zitaricite za zivotni, i koi posle zivotnite gi jadat?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ти беше тој што прави бизнис со суплементи по форумов и глуми доктор?
:unsure::unsure::unsure:
- Даааа, секако дека беше ти...
Цитат? доказ?


Како дојдовме од ова,
Секој треба да го слуша своето тело и да јаде тоа што телото му бара во даден момент. Кога во даден момент имаш желба за одредена храна - токму таа храна во тој момент му треба на телото и тоа ти дава сигнал. Не смееш да се откажуваш од ниту една намирница што телото ти ја бара секој ден, а смееш само да ја намалиш количината од истата
До ова?
Немам понатаму што да дискутирам.
На другар ти што секој ден му се јаде хамбургер од Седмица кажи му дека 1-2 хамбургери месечно нема да го убијат. Останати денови може да си подготви дома сам плескавица од чисто говедско месо и компири со салата...
Зарем би предложила такво богохулие да не се слуша телото? неговото тело вика дека седмица е правиот избор, токму таа храна и ни една друга треба да јаде, така кажа нели? Јас мислев дека ако намалиме се ќе биде ок, или не?

А, за хoлестеролот објасни детално дали зборуваш за LDL или HDL? Знаеш ли во клеточната мембрана на човекот и животните што влегува и тоа во најголем процент?
Холестеролот од храната не е есенцијален, па така и прашањето не ти е есенцијално, внесување на холестерол од храна, ги зголемува и LDL, и тоталниот холестерол, додека кога се работи за HDL, истиот одамна веќе не се смета за доволно ефикасен за балансирање на лошите ефекти на LDL, така да САМО LDL е фактор, нивото кое е потребно за да се скоро целосно да се избегне ризик од кардиоваскуларни болести, е <1.5 LDL mg/dl, ниво кое е скоро невозможно да се постигне ако се конзумира храна од животни, и масла.

Четврто, кажи ми која е разликата во концентрација на холестерол, заситени масти, ендотоксини, Neu5Gc, TMAO, помеѓу органско и месо од животни ранети со трева, наспроти тие ранети со пченка, соја итн? те молам дај ми референца да си знам колку е "здраво" ваквото месо
Не ми одговори, те молам дај ми информации, која е разликата од говедски стек од дома, и оној од сендвичара?


Друго, Што ќе кажеш за хиерархијата на докази во науката, не одговори ништо? како ти знаеш на кого да му веруваш, кога се работи за наука и нутриционизам/диететика, како ги делиш правите информации од лажните?
Автоматски споено мислење:

...вака само што не јадеш месо, само не јадеш месо! :toe: или си делимичен вегетаријанец- meal vegetarian, а може да се биде со различно комбинирање на нејадење - ovo vegetarian, lacto vegetarian, ovo-lato vegetarian, pescetarian vegetarian!, па ќе идеш до крај да бидеш „веган“ целосно да си на зеленчук, овошје и семе! o_O
...поради здравје или убедување? ако е поради здравје, да спомнам само да подолг период на ваков начин на исхрана ќе постане „нездравје“ :cautious:

- дефицит Б12, кој го има само производи од животинско потекло, пореметување на синтеза на еритроцитите, анемија, правилна функција на нервите и мозокот со психо и неуралгични промени, па и во процесот на коагулацијата нели?
-проблем е и надворешен внес на креатин кој го има само продукти од животинско потекло, па ќе се остане само со резервите од јетрениот креатин кој ќе иде во крвта во многу помала количина со што ќе се поремети местото каде треба т.е. мускулната маса,
- тауринот се наоѓа само во храна извори на животни, како сулфурно соединение кое се наоѓа во различни телесни ткива, мозок, срце и бубрези игра улога во мускулната функција, формирање на жолчката сол и антиоксидантни одбрани!
- карнозин, како оксиданс многу важен исто во функцијата на мускулната маса
- докосахексаеинска киселина (ДХА),омега-3 масна киселина која е важна за нормален развој и функционирање на мозокот го има само во животиските продукти, дефицит на ДХА има негативни ефекти врз менталното здравје и функцијата на мозокот!
- „хем“ железо го има само животински продукти, полесна склоност кон анемија!

... дали тоа внимаваме при лишување на организмот од све што му треба за правилно функицонирање, по природен пат да се внесе со исхрана? :toe:
1. Дефицит од б12 е проблем на глобално светско ниво, истиот не е поврзан со конзумација на месо, него со мал милион други проблеми, како прв би спомнал ниска стомачна киселина, MTHFR, лоша диета итн.


2. Хем железо неретко може да биде прилично опасна состојка, истото е познат како сериозен фактор во развивање и интензивирање на срцева болест, хем железото е потентен про - оксидант,


A meta-analysis of five studies gave a pooled RR for T2DM of 1.33 (95% CI 1.19 to 1.48; P<0.001) in individuals with the highest level of heme iron intake, compared with those with the lowest level. The pooled RR for T2DM for a daily increment of 1 mg of heme iron intake was 1.16 (1.09 to 1.23, P<0.001). Body iron stores, as measured by ferritin, soluble transferrin receptor (sTfR) and the sTfR:ferritin ratio, were significantly associated with the risk of T2DM. The pooled RRs for T2DM in individuals with the highest versus the lowest intake of ferritin levels was 1.70 (1.27-2.27, P<0.001) before adjustment for inflammatory markers and 1.63 (1.03-2.56, P = 0.036) after adjustment. We did not find any significant association of dietary intakes of total iron, non-heme, or supplemental iron intake with T2DM risk.

During an 11.7 years follow-up, 3097 incident cases of stroke, including 2482 cerebral infarctions and 450 intracerebral hemorrhages, were registered. The hazard ratios of total stroke and cerebral infarction for the highest compared with the lowest quintiles of heme iron intake were 1.16 (95% CI, 1.03-1.31; P trend=0.037) and 1.15 (95% CI, 1.00-1.31; P trend=0.089), respectively. The incidence rates of total stroke per 10 000 person-years were 72.6 in the lowest quintile and 84.4 in the highest. The association was confined to men with body mass index <25 kg/m(2), the hazard ratios were 1.40 (95% CI, 1.17-1.68; P trend<0.001) for total stroke and 1.38 (95% CI, 1.13-1.70; P trend=0.001) for cerebral infarction; no association was observed among overweight and obese men. There was no association between nonheme iron intake and risk of total stroke and stroke types.
За другите аспекти кои ги спомна,

Тауринот не е есенцијален.

Карнозин не е есенцијален.

ДХА = суплемент, или чиа/лен/алги, па дури и риба од време на време кај вегетеријанци, кај вегани суплемент/лен.
Автоматски споено мислење:

И што има лошо во хамбургер. Ете дома си направиш плескавица, салата, компир...и ги ставиш во лепиња.
Зашто ваква исхрана е наречена брза храна? оти брзо се јаде?
Инаку за вегетаријанство, одвреме навреме јадам месо, 2-3 пати неделно, нлечни производи обожавам, меѓутоа и све останато. И покрај тоа холестеролот ми е под минимум.
Секако дека ти е кога си на статини.....А што има лошо во хамбургер, мислам дека не треба да се објаснува, имаш рафинирано пржено палмово масло, и тоа препржувано едно 10 пати, па имаш рафинирано месо, па имаш компири кои упиваат еден тон палмово масло, и воедно го носат инсулинот/гликозата во стратосфера, кога тоа ќе се комбинира како капак со содиум, и мајонез - спајк на холестерол/триглицериди, и дроп на функција на кардиоваскуларен систем - имаш храна која ако некој сакал да прави спор геноцид, не би можел и да сака да направи нешто поужасно, мислам дека човек во твои години не треба да поставува вакви прашања, и се надевам дека иронично го пиша тоа што го пиша.
Автоматски споено мислење:

:neetaka:

Прегледај го приврзокот 222913 Прегледај го приврзокот 222917


... споредбено колку би било тоа во домашниот буџет и колку може да се издржи со редовно внесување?

:neetaka:

Прегледај го приврзокот 222919 Прегледај го приврзокот 222921 Прегледај го приврзокот 222922


...ако мислиш дека правиш добро на твоето тело со недостаток на наведеното на предходните примери што го нема во исхраната на месо и производи од животинско потекло, а го оправдуваш дополнувањето на вештачки начин со внесување на суплименти ( во текот на целиот живот) со што го оптоваруваш гастроинтестиналниот тракт, јетрата, бубрезите кои и онака се оптоварени од други вештачки работи, тогаш ОК твој избор! :toe:
Споредбено? чиа семе е 25 денари 100 грама, додека лен 100 грама е 15, ок ли е или скапо е?

Дај извор за ова дека таурниот ги оптеретува бубрезите, желудецот, јетрата а тој од храна не?
Автоматски споено мислење:

Не си ме разбрал, не се однесуваше делот за протеинот кон тебе :) а знам и дека не си веган, сме дискутирале повеќе пати на оваа тема.
Head to Head анализа меѓу омнивор и некој што јаде растителна храна може да земеш во предвид само во контролирана студија каде би биле земени сите можни фактори во игра, да живеат во исти услови, иста возраст, телесна тежина, крвна група, генетски предиспозиции, ниво на стрес и тн. Плус мислам дека е несоодветно да се прави на краток рок ваков тип на студија, пример и кај растителната иако оверал состојбата во телото ќе биде подобрена во поглед на холестерол, триглицериди, баланс на хормони, мислам дека шансата за посериозни заболувања како карцином се дури и поголеми со директната изложеност и консумација на хемикалиите од инсектицидите/пестицидите/хербицидите, сепак ова не се прави со анализа во неколку денови или месеци туку со години.

Јас правам рестарт на телото на секои 2 месеци по 11-15 денови со исфрлање комплет на месото и редукција на млечните производи, но не го гледам како практичен и добар начин на исхрана за постојано во мојот животен стил. Фастинг на пример го прифатив и скоро 2 години како терам постојано 16/8 или пак паузи од 24 или 48 часови, турмерик имам воведено исто во исхраната и ми се допаѓа на вкус, мелен лук поради што свеж не можам поради што сум постојано на работа или излезен, чат пат и црн ким. Јаболков оцет дури си произведов домашен, зеленчук со секој оброк, а и пилешкото скоро ми е тргнато од исхрана.

Можеш, со статистички метод на ко-фактори, со што се зимаат во предвид додатни ризик фактори кои имаат потценцијално влијание на крајниот исход, тоа одамна се прави и е дел од самата наука. Иначе веќе има таква студија, 4 групи беа, иста вера, иста животни навики, одличен BMI, сите физички активни, без хронични болести, без алкохол, без цигари, слична возраст, ист град/област, ист стил на живот, веганите тепаа на скоро сите категории, и тоа воопшто не е чудно, затоа што на скоро сите студии се доаѓа до истиот заклучок = диета богата со овошје и зеленчук е далеку поздрава од диета со значајна количина на продукти од животни.

Теоријата со пестициди не ти држи заради тоа што една Америка која има далеку полош зеленчук од нас, кога ќе ставиш луѓе да јадат таква храна, се лечат или стопираат прогрес на доста болести меѓу кои и број еден убиецот - срцева болест, (реверзабилност) како и дијабет, додека таква друга студија со омнивор, палео - или кето диета не постои, значи ако зеленчукот е проблем нема да дојде до реверзабилност, него ќе се влоши состојбата.

Ова за канцерот исто така не е точно, не само што не е точно, него процесираното месото е класа 1 карциноген,

In the case of red meat, the classification is based on limited evidence from epidemiological studies showing positive associations between eating red meat and developing colorectal cancer as well as strong mechanistic evidence.


додека пилешкото и свинското е веројатен канцероген, така да не знам од каде ти доаѓаат овие идеи, ваљда сакаш да се тешиш :D

Друго, помогни ми да сфатам, како праиш рестарт, кога храната од растително потекло е повеќе опасна од онаа од животинското?

Кога сме кај фастинг, се си е супер, тука немам замерка.

За крај, нема потреба од H2H ако мислиш дека е комплицирано, пробај 1 месец full on plant based, па врати се на животински продукти, па пак plant based, па пак на животни и ќе осетиш сам.
 
Последно уредено:

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
3.133
Лично јас сум вегетаријанец веќе 4 години, меѓутоа во последно време полека ги исклучувам млечните производи и јајца.
Секоја ти чест, јас скоро 2 години официјално вегетаријанец, скоро 3 години неофицијално (јадев месо еднаш на 2-3 недели).
:oleee:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Секако дека ти е кога си на статини.....А што има лошо во хамбургер, мислам дека не треба да се објаснува, имаш рафинирано пржено палмово масло, и тоа препржувано едно 10 пати, па имаш рафинирано месо, па имаш компири кои упиваат еден тон палмово масло, и воедно го носат инсулинот/гликозата во стратосфера, кога тоа ќе се комбинира како капак со содиум, и мајонез - спајк на холестерол/триглицериди, и дроп на функција на кардиоваскуларен
се надевам дека иронично го пиша тоа што го пиша.
па малку, да, за т.н. брза храна. Значи проблемот е во фритезите и компирот кој се бели и се пржи, а не во самиот хамбургер кој го приготвуваме и дома. Или ручек во ресторан со плескавица, помфрит, лепче и салата. И по желба преливи. Тоа не го нарекуваме брза храна, а хамбургерот го нарекуваме. Зошто?
Затоа што поимот брза храна е веројатно смислен со маркетиншка цел, да се зголеми профитот на другите дејности за храна. Како со органската, која пред неколку години (7-8 или 10 години) има направено само во еу промет од 12 милијарди евра.
Или (што се чудат постариве па и јас) која е целта да се носи шишенце вода за да не се дехидрирало. А ко сум бил млад па и моите што сум ги прашувал, никогаш не носеле вода освен на излет. И не дехидрирале, ниту ја сум дехидрирал. Све ми е ова маркетинг и огромни профити.
Инаку да, делумно е до статините, делумно до променетиот режим. Како инаку би го објаснил големото намалување во граници и на шеќерите, зголемувањето на железото, хемоглобинот итн. Не е се до лековите. Едноставно јадам помалку, многу малку наутро, главниот оброк ми е скоро ист како претходно, за вечера скоро никогаш ништо. Газирано јок (па и негазирано можам да избројам 10 чаши од зимоска наваму), алкохол скоро цела година "пијам" само од мирисот на парфемите, дури ни пиво. Месо си јадам, млечни производи исто...немаат очи :) .
Најбитно, намалив на минимум реакција на стресни ситуации и нервирање, значи психата гледам да ја контролирам која пак влијае на хормонални статуси, аритмии итн итн, а со тоа и балансот во организмот.
Впрочем, се поголема потрошувачка на т.н. здрава храна, вегетаријанство, купечка вода, чиа, миа, афрички ореви, тревки, фитнеси, чуда, а се поголем број стентови, кардиоваскуларни и проблеми со канцер.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom