Веганизам/Вегетаријанизам

Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028
voopsto ne e tesko da se odgovori. kako mala, baba mi cuvase kokoski. si igrav so niv kako dete. koga doznav deka supata sto ja jadev e napravena od kokoskite so koi so si igrav ne mozev da prestanam da placam i povrakam i barav vednas da si odam doma.
koga se sekavam sega na toa, mislam deka dodeka ne stanam vegetarijanec go imav potsvesno potisnuvano toa kako, glupo dete taka treba da e svetot.
indoktrinaciajta so koja sto se ragame e lesno da se skrsi, koga si davame glupi neizdrzlivi izgovori kako 'taka treba da bide', 'toa e normalno' i slicno.
vo toa hipoteticko scenario, da, pak bi se opredelila za vegetarijanec, mozebi moite nema da razberat kako i mnogu luge, megutoa kako mlad covek imame izbor da odbereme druga kariera.
Значи месо не би јадела во никој случај без разлика дали е домашно и чувано во нормални добри услови. Јас лично не би идел до толкави екстреми ама те разбирам бидејќи имам многупати гледано како колат прасе, јаре, кокошка и стварно може да му се одмили на човек.

Ако добро те разбрав на крајот, во ваква хипотетичка ситуација пак би останала вегетаријанец што значи дека би употребувала млечни производи, јајца итн...? Или повторно би се стремела кон веганизмот?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Вегетаријанизам е исхрана која исклучува месо.

Веганизам е исхрана и начин на живот кој комплетно исклучува секакви продукти од месо.

Во последно време овие начини на живот зимаат се поголем замав, и во последните неколку години бројот на вегани во светот е драстично зголемен.
Причина за тоа се огромните здравствени бенефити и етички причини поради комплетно нехумано третирање на животни.
Лично јас сум вегетаријанец веќе 4 години, меѓутоа во последно време полека ги исклучувам млечните производи и јајца. Исто така во маркетите бадемовите млека стануваат поевтини и подостапни.

Не можев да најдам тема во врска со ова во овој подфорум, се извинувам доколку е дупликат.
Дали сте пробале ваква исхрана?
Споделете некои ваши рецепти доколку готвите, и предложете некои места каде сте јаделе добра веганска или вегетаријанска храна.
Не само продукти од месо, туку секакви животински продукти (млеко, јајца, месо, продукти произведени од овие).

Можеби важи за нијанса поздрава, ама со третирањето на зеленчукот и овошјето со пестициди, инстектициди, хебициди по 10тина пати годишно (пример Ресен јаболката преку 10 пати се прскаат во една сезона) доаѓа уште поканцерогено и поштетно од животинските продукти.

Моја филозифија е секој да јади она што го прави посреќен и да се чувствува подобро, јас лично ако треба да сум веган мислам дека ќе ме удри депресија и јамката да си ја ставам, едноставно не можам да замислам ден без месо, јајца, риба, млечни продукти.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Дајте ги правите причини зошто идете до овие екстреми. Модерно е сега да си веган, исто како во шеесетите што беше модерно да си хипик. Здраво било, што има здраво у тоа да го одвикнеш телото од некои работи што му се потребни да функционира. Човекот не е преживар па да јаде трева само. Али вие си знаете, ако мислите дека ќе ги спасите кравите со тоа што ќе пиете млеко од бадеми.
 
M

Macedon1um

Гостин

More than one in 10 of the population of 700 is over 100 years old, and the hamlet has been the focus of a study to discover the factors that contribute to its residents’ longevity. The research team analysed blood samples from more than 80 residents, and discovered extraordinarily low levels of adrenomedullin, a hormone that widens blood vessels. The levels of adrenomedullin were similar to those you would normally find in people in their 20s and 30s, the researchers said.

People in Acciaroli tend to eat locally caught fish, home-reared rabbits and chickens as well as olive oil and home-grown vegetables and fruit.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Јас лично не би идел до толкави екстреми
Тука е проблемот што ова го сметате за којзнае каков екстрем, ко да се лишуваш од којзнае што, како да губиш којзнае што.
Што е толку екстремно во тоа да не јадеш производи од животинско потекло?
Освен b12, се друго се надокнадува со веганска исхрана.
Дури и вкусот знаеме дека е многу психолошки поткована и субјективна ствар, така да многумина не се лишуваат ниту од демек вкусното и сочно месо и вкусните кашкавали и сирења.
Мене на пример месото никогаш не ми било вкусно, јајцата дури и одвратни, сирењето на средина, само кашкавалот ми е проблем :D
Дајте ги правите причини зошто идете до овие екстреми.
Иако има модерни вегани што пратат тренд и оние што ги сакаат животните повеќе од луѓето, Дарлинг спомна и за здравствен бенефит.
Така да, ПРАВИТЕ причини најчесто можеш да ги забележиш на себе кога имаш некоја болест како дијабет.
Веганството те тера да јадеш многу повеќе зеленчук и овошје, кои содржат многу витамини и минерали и придонесуваат за благосостојба.
Дополнително, кога си веган обично јадеш помал број на калории, а јадењето помалку калории е еден од малкуте вистински докажани начини за здравје и долговечност.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Можеби важи за нијанса поздрава, ама со третирањето на зеленчукот и овошјето со пестициди, инстектициди, хебициди по 10тина пати годишно (пример Ресен јаболката преку 10 пати се прскаат во една сезона) доаѓа уште поканцерогено и поштетно од животинските продукти.
Not even close.

Повели листа на концентрации на пестициди во прехрамбени производи. Не само што не е точно тоа што го збориш, него во месото има, дури и до 2000x повеќе пестициди него во зеленчук.

Screenshot_20.jpg

А за да бидат работите уште полоши, се погрижи маста во храната од животински продукти, која служи како транспортер на овие токсини до нашите органи/ткива/клетки.

Извор

On the other hand, whereas the intake of cream resulted in an increase in both plasma LPS (lipopolysaccharide) concentration and TLR-4 expression( the expression of Toll-like receptor) glucose had no effect on either TLR-4 expression or plasma LPS concentration. Orange juice did not induce either SOCS3 or TLRs nor did it induce an inflammatory response. It would thus appear that the oxidative stress– and inflammation-inducing actions of the HFHC ( high-fat high-carbohydrate) meal are due to the combination of saturated fat and the carbohydrate (glucose) at least. On the other hand, only cream induced an increase in plasma LPS concentration and an increase in the expression of TLR-4, the receptor for LPS. Thus, saturated fats may have a more profound role in the pathogenesis of postprandial inflammation, as they may also perpetuate inflammation through the increases in LPS and TLR-4. By implication, saturated fats also appear to increase the permeability of intestinal epithelium and contribute to the breakdown of the intestinal barrier. Both carbohydrate and saturated fat induced an increase in the expression of SOCS3, the mediator of interference in insulin signal transduction. In contrast, orange juice does not induce any of the changes in oxidative and inflammatory stress or an increase in either LPS or TLR-4 or SOCS3. By implication, it may not affect the intestinal barrier either, because there is no increase in plasma LPS concentration after orange juice, despite it containing concentrations of endotoxin similar to those of cream. It is possible that the observed effect of orange juice is attributable to its flavonoids, naringenin and hesperidin, because they exert reactive oxygen species–suppressive (17) and anti-inflammatory effects. These potent effects have been demonstrated in experimental animal models in relation to endotoxin-induced inflammation and in cells in vitro (18,19). In this context, it is important to state that our recent data demonstrate that the consumption of orange juice with an HFHC meal prevents not only oxidative stress and inflammation but also the increase in LPS concentrations and the increase in the expression of TLR-4 and SOCS3 observed after ingestion of the HFHC meal alone (20). It is also relevant that LBP (Lipopolysaccharidebinding protein) increased after glucose intake but not after cream. Thus, the increase in LBP after an HFHC meal observed by us was probably due to the carbohydrate component of the meal. LBP did not alter after the intake of orange juice or water either
Погледни го и нивото на инфламација помеѓу, гликоза (наводно најголемото зло), вода, сок од портокал, и путер/крем од млеко.

Screenshot_21.jpg

Screenshot_22.jpg


Излишно е да се разговара на оваа тема, grass ded, grass finished, organic, ако сакаш од рајската градина набавувај го месото и животинските продукти, на крај пак си подобар со оние од растително потекло, и тоа не е само маста проблем во животинските продукти, имаш TMAO, Neu5GC, дисфункција на епител, оксидација на холестерол, хем железо, бакар, IGF-1 итн.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.610
Дајте ги правите причини зошто идете до овие екстреми. Модерно е сега да си веган, исто како во шеесетите што беше модерно да си хипик. Здраво било, што има здраво у тоа да го одвикнеш телото од некои работи што му се потребни да функционира. Човекот не е преживар па да јаде трева само. Али вие си знаете, ако мислите дека ќе ги спасите кравите со тоа што ќе пиете млеко од бадеми.
Bananata, brokulata, patlidzanot, krastavicata, portokalot, pcenkata, cresata, tikvata, karfiolot, cvekloto, jabolkoto, lubenicata, zelkata se trava?

Inaku, ja otvoriv temava za spodeluvanje recepti bidejki me mrzi da se objasnuvam oti znam deka nekoi od vas ne sakaat da razberat.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457

More than one in 10 of the population of 700 is over 100 years old, and the hamlet has been the focus of a study to discover the factors that contribute to its residents’ longevity. The research team analysed blood samples from more than 80 residents, and discovered extraordinarily low levels of adrenomedullin, a hormone that widens blood vessels. The levels of adrenomedullin were similar to those you would normally find in people in their 20s and 30s, the researchers said.

People in Acciaroli tend to eat locally caught fish, home-reared rabbits and chickens as well as olive oil and home-grown vegetables and fruit.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.610
Не само продукти од месо, туку секакви животински продукти (млеко, јајца, месо, продукти произведени од овие)
Se izvinuvam, pecatna greska.
Автоматски споено мислење:

Или повторно би се стремела кон веганизмот?
Najverojatno da.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028
Тука е проблемот што ова го сметате за којзнае каков екстрем, ко да се лишуваш од којзнае што, како да губиш којзнае што.
Што е толку екстремно во тоа да не јадеш производи од животинско потекло?
Освен b12, се друго се надокнадува со веганска исхрана.
Дури и вкусот знаеме дека е многу психолошки поткована и субјективна ствар, така да многумина не се лишуваат ниту од демек вкусното и сочно месо и вкусните кашкавали и сирења.
Мене на пример месото никогаш не ми било вкусно, јајцата дури и одвратни, сирењето на средина, само кашкавалот ми е проблем
Не се сите луѓе исти па да кажеш дека отстранување на месо од твојата исхрана не е кузнај што. Јас лично тешко дека без месо би можел да се исхранувам. За психолошки поткована не знам ама вкусот е дефинитвно субјективна ствар, како што тебе не ти е нешто нај нај, мене па ми е врв месото. Можеби и крвната група (нулта) има некаква улога со месото ама не сум многу упатен во оваа област да дадам мислење.
За јајца се согласувам дека не се ништо посебно ама млечни производи ждерам секој ден посебно сирење. Зеленчук исто така јадам обавезно секој ден, овошје неколку пати неделно.

Иначе ок, немам никакви предрасуди за луѓе што се одлучиле на овој стил на исхрана, само ме интересираше тоа хипотетичко сценарио што го поставив погоре. Да не и ја кењаме темата на Дарлинг, кој има рецепти нека споделува :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.610
@Spiegel, eve od receptite tuka sto gi spodelime napravi pa kazi dali e ubavo, ako nema meso :D

Dosega nemam videno tempeh vo prodavnica, go najdov ovoj recept
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Битно е да бидеш најаден.....трици да се не е битно, во меѓувреме да не се врткаш по скарабарови и сл. места :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Причина за тоа се огромните здравствени бенефити и етички причини поради комплетно нехумано третирање на животни.
Ако си од етички причини веган тогаш разбирливо , иако со конзумирање јајца, млеко и млечни производи не ги повредуваш животните, но од здравствени причини што велиш - огромни бенефити дека имате мало морген...
Не ширете научни невистини!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ако си од етички причини веган тогаш разбирливо , иако со конзумирање јајца, млеко и млечни производи не ги повредуваш животните, но од здравствени причини што велиш - огромни бенефити дека имате мало морген...
Не ширете научни невистини!
Касно ќе биде кога ќе сфатиш колку си во грешка.
inb4 муабетите за вашите дедовци и баби што си јадат цел живот животински продукти и „ништо“ не им е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom