Веганизам/Вегетаријанизам

Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Касно ќе биде кога ќе сфатиш колку си во грешка.
inb4 муабетите за вашите дедовци и баби што си јадат цел живот животински продукти и „ништо“ не им е.
Не зборувам лаички и не зборувам од аспект на некој што чита статии од интернет и се прави експерт...
Зборувам од сосем друг аспект и знам што зборувам...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не зборувам лаички и не зборувам од аспект на некој што чита статии од интернет и се прави експерт...
Зборувам од сосем друг аспект и знам што зборувам...
Кој и да ти е аспектот очигледно е погрешен.
Де сподели повеќе инфо, може ќе ме разубедиш во спротивното :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Кој и да ти е аспектот очигледно е погрешен.
Де сподели повеќе инфо, може ќе ме разубедиш во спротивното :)
Инфо и многу повеќе од тоа имам на мојот личен блог. Ќе ти пратам линк во порака, да не испадне овде се промовирам...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Инфо и многу повеќе од тоа имам на мојот личен блог. Ќе ти пратам линк во порака, да не испадне овде се промовирам...
Ќе ти бидам многу благодарен.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Ако си од етички причини веган тогаш разбирливо , иако со конзумирање јајца, млеко и млечни производи не ги повредуваш животните, но од здравствени причини што велиш - огромни бенефити дека имате мало морген...
Не ширете научни невистини!
Blondi, ovaa tema ne e za kavgi, tuku za spodeluvanje korisni informacii.

Naukata veke nekolku pati pokazala deka zivotot bez zivotinski produkti e mnogu podobar. Mozebi ne si vo tek so moderna nauka.
Inaku mlecnata industrija, znaci tuka mislam na fabriki i ogromni farmi, ne kozata na dedo mi vo selo e mnogu surov buznis.
Vo istite farmi, mladite pilenca koi se maski, se frlaat vo melnica zivi 1 minuta posle nivnoto raganje. Kako toa ne e stradanje?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Blondi, ovaa tema ne e za kavgi, tuku za spodeluvanje korisni informacii.

Naukata veke nekolku pati pokazala deka zivotot bez zivotinski produkti e mnogu podobar. Mozebi ne si vo tek so moderna nauka.
Inaku mlecnata industrija, znaci tuka mislam na fabriki i ogromni farmi, ne kozata na dedo mi vo selo e mnogu surov buznis.
Vo istite farmi, mladite pilenca koi se maski, se frlaat vo melnica zivi 1 minuta posle nivnoto raganje. Kako toa ne e stradanje?
Реков од етички причини е разбирливо и мене ми е жал за суровоста на месната индустрија спрема животните, ама од научен аспект и тоа како сум во право и знам точно што зборувам...Не сум лаик, не сум аматер во оваа област...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
Ако си од етички причини веган тогаш разбирливо , иако со конзумирање јајца, млеко и млечни производи не ги повредуваш животните, но од здравствени причини што велиш - огромни бенефити дека имате мало морген...
Не ширете научни невистини!
,,,,ti fali ushte rakata vo laktot da ja svitkash so tupanica vnatre,,,
,,,dokazhi deka veganstvoto e nauchna nevistina,,,
,,,,a jas ke ti navedam mal million na dijagnozi koi so nachinot na rezhim ishrana ,,,veganstvo,,,mozhat da se reshat,a od druga strana ke ti navedam mal million prichini za dijagnozi povrzani so skaradhzhiskoto i crvenoto meso i mesni proizvodi vo bilo koj oblik,osobeno vo chadenite i suvomesnati mesnati produkti,,,,
,,,,veruvaj mi a i nemorash,,,ne zboruvam na pamet,,,
,,,etichkata gledna tochka na veganstvoto e veke lichna percepcija,,,
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Реков од етички причини е разбирливо и мене ми е жал за суровоста на месната индустрија спрема животните, ама од научен аспект и тоа како сум во право и знам точно што зборувам...Не сум лаик, не сум аматер во оваа област...
Ok, koj e esencijalen nutrient koj go ima vo zivotinski produkti a go nema vo rastenija?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
ima proteini vo mnogu rastenija i toa poveke od meso, ama shom ti e dojdeno do smeski, te molam prodolzi, sto e sledno? deka imame pesjaci, ili pak ona deka sme predatori, ili pa ona deka veganite se dosadni i deka se falat?

vo meguvreme, proteinski obrok:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
ima proteini vo mnogu rastenija i toa poveke od meso, ama shom ti e dojdeno do smeski, te molam prodolzi, sto e sledno? deka imame pesjaci, ili pak ona deka sme predatori, ili pa ona deka veganite se dosadni i deka se falat?

vo meguvreme, proteinski obrok:
Секој ден ќе цепиш грав и леблебија да ги задоволиш протеинските потреби, гасна комора зад тебе ќе биде :D Лесно е можда за женско да е веган зошто нема некоја снага, али некој што има 90 кг и 180 висина ќе видам колку ќе го поднесе тоа, по месец два ќе изгледа ко да искочил од аушвиц, сите мускули на телото ќе му атрофираат, ќе нема снага да се движи.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Секој ден ќе цепиш грав и леблебија да ги задоволиш протеинските потреби, гасна комора зад тебе ќе биде :D Лесно е можда за женско да е веган зошто нема некоја снага, али некој што има 90 кг и 180 висина ќе видам колку ќе го поднесе тоа, по месец два ќе изгледа ко да искочил од аушвиц, сите мускули на телото ќе му атрофираат, ќе нема снага да се движи.
Vakvi gi praat u aushvic?
1574274031505.png
I'm in! :love:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Ти стварно веруваш у ликови ко овој што тераат филм дека се вегани за да шиткаат од тие веганските протеини? Тој за тие мускули зема и многу више од тие прашкови не се секирај.
Zosto takva miskoncepcija? Zosto veganite sho imaat muskuli mora da se na hemija i na steroidi, a site sho jadat meso se natural?

I koi veganski proteini gi shitkaat? kikiriki, lejka, indiski oravi? Lele kakvi lazumani :D
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Ја не сум вегетаријанец ама дома многу ретко готвам месо. Во последно време сум заљубена во леблебијата и гледам да испробам што е можно повеќе рецепти.
Еве неколку:
Прегледај го приврзокот 221288

Факинг хумус.
250г. Леблебија
1 чили пиперка
Лук по вкус
3 лажици тахини паста ( може и дожа да се приготви- сусам и маслиново масло)
2 лажици маслиново масло
сол
Римски ким

Изварете ја добро леблебијата да не ви цркни блендерот како мене. :)
фалафел:
- 2 чаши закисната леблебија
- 2 -3 главички млад кромид
-3 магдонос по вкус
-4 лукчиња
- 1 лажица мелен римски ким
- 2 лажици сол
- пола лажица црн бибер
- чили пиперка

Ги равам како топчиња и и или класично на тортља со салата или салата марула или зелка, и залевка со јогурт.
.. нешто вака:
1574274423709.png

Па уште ако ме мрзи да миксирам и слично оваа леблебијата ја поварувам уште малку и си правам салата со брокула обарена лимон и морков. нјамка.

Инаку немам ништо против веганство и вегетаријанство.. само одвреме навреме се нервирам со жестоки припадници на групите кои седат со тебе на кафе и се обидуваат да те преобратат. Секој има различни потреби за храна. Единствен параметар за мене е тоа дали се чуствувам ок по оброкот или пак имам мачнини и тешко ја варам храната.

За достапноста на производите се согласувам - е поголема. Ама мислам дека некои работи се претерано скапи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom