Ваш омилен филозоф

Член од
27 септември 2007
Мислења
32
Поени од реакции
0
Аристотел

Аристотел (184 - 322 г.п.н.е) се родил во Стагири, а славата ја стекнал во Атина. За разлика од Платон неговите главни дела не се дијалози, туку расправи во кој наведува мислења на претходните филозофи, ги критикувал, поставувал филозофски прашања и одговарал на истите, наоѓал решенија... Додека Платон бил жив, Аристотел тогаш бил на академија, а покасно (поточно 335 г.п.н.е) основал филозофска школа - Ликеј. Во школата на Аристотел учел и Александар Македонски.

Делата на Аристотел покасно добиле и наслови по темата за која се зборува во нив. Тука се практично сите теми со кои филозофијата се бави. Насловите на тие книги се: Физика, Метафизика, Логика, Никомахова логика, Политика и многу други...

Аристотел прво се бавел со добивање на обични заклучоци. Најпознат облик е силогизмата. Силогизмата е добивање заклучок од две мисли. На пример наједноставна силогизма е: „Сите грци се плави. Сократ е плав - Сократ е плав.“

Во книгите Физика и метафизика, Аростотел ги применува своите логички знаења, ќе се труди се што се опишува во таа тема, да добие јасна дефиниција.

Тоа беше од мене, а сега вие сте на ред да кажете кој ви е омилен Филозоф и да напишете 2-3 збора за него доколку знаете или доколку најдете на интернет.:toe:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Сократ

Metod vođenja dijaloga ima dvije faze:
  1. Ironija- dovodi sagovornika do saznanja da ništa ne zna o onome što ga učitelj pita. Poznata rečenica, "Znam da ništa ne znam". (To je ironija).
  1. Majeutika- u drugom dijelu razgovora Sokrat postepeno dovodi sagovornika do saznanja- "porađanja istine" (majeutika- babička vještina).
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
John Locke, Британски филозоф (1632-1704)
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Аристотел прво се бавел со добивање на обични заклучоци. Најпознат облик е силогизмата. Силогизмата е добивање заклучок од две мисли. На пример наједноставна силогизма е: „Сите грци се плави.Сократ е плав - Сократ е плав.
Мислиш Сократ е Грк:smir:
Иначе никад не сум читал никакви филозофски дела....ама еве баш ова што си го навел "силогизма" никад не сум знаел како се вика , ама често сум го практикувал , па дури и сум го искажувал како тактика во моите слободни филозофски сваќања:smir:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
До сега најмногу ме имаат фасцинирано Шопенхауер и Кант. Уживам да го читам и Кјеркегор.
У глобала нема филозоф кој не ме одушевил барем со нешто, со исклучок на Ниче, кој баш и не го сакам.
 
Член од
27 октомври 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
Омилен философ ми е Диоген кој живеал у буре.Има една анегдота... си седел Диоген у буре и му дошол нашиот Александар Македонски и го прашал со сака да му даде,се што сакал ке добиел,а овој од бурето рекол дека сакал само да се тргне на страна, бидејќи му праел сенка,а тој сакал да ужива у сонцето...бла.бла.бла сакал да каже ТУРИ МУ СОЛ
 
С

Сатори

Гостин
*

Јас би одела со Сократ, од мала многу го сакав, па од антиката, останувам со него.
Инаку денес, кога сум малку постара, Кант и Хегел.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Сократ.
Најмногу што ме фасцинира е кај него познатата изрека 'ЗНАМ ДЕКА НИШТО НЕ ЗНАМ'
Имено сите свои ученици ги терал да признаат дека ништо не знаат за да можат да учат кај него...
Ова го правел бидејќи само кога ке признаеш дека ништо не знаеш ке можеш да научиш нешто повеќе и повеќе односно да се надградуваш...
А ако мислиш дека знаеш се, не можиш ништо да научиш бидејќи како ке научиш кога се сметаш дека си супериорен над другите односно дека знаеш СЕ !
Од сите филозофи најмногу впечаток ми има оставено Сократ и следствено и неговиот ученик Платон а и Аристотел ( ученик на Платон) кои што признавале дека ништо не знаат и затоа достигнале такво ниво на знаење со кое и ден денеска му се восхитуваме ...:toe:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Ниче. Не се одликува со лажна ведрина и спокојство. Доволно самоуверен за многумина да го сметаат за луд. Не дека не бил. Можда бил и премногу луд за простите мозочиња во то време. Свесен за заташканите перцепции на вредното. Ненормален провокант, ги иритирал луѓето за да ги направи свесни дека субјективноста и сопствената ориентација и не се толку лоша работа. Борец против догмите и моралот кои најмалце биле практикувани и следени од оние којшто ги проповедале. Етикетиран е како непожелен и „отровен“ за младината. Последното ми е посебно симпатично :)
И сепак, на крај го поставуваме прашањето Дали?

Имам многу да зборвам за него, ги одвоив само посветлите и позначајните лично за мене
работи шо ме фасцинирале.


God is dead.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Шопенхауер.Иако има бајги песимистичка нишка сепак остава впечаток.
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Горѓија , нихилист и скептицист
"ништо не постои - и ако нешто постои не може да се сознае
ако се сознае - не можеме да го разбереме
ако се разбере - не може да се соопшти на другите"

поинает магаре од него не верувам дека се родило досега:tapp:
 

+_Inception_+

Quantum
Член од
30 јануари 2005
Мислења
230
Поени од реакции
2
Аристотел (184 - 322 г.п.н.е)
Имаш грешка во куцање или веруваш дека Аристотел живеел неверојатни 138 години?
Инаку, ради чиста информација, Аристотел е роден 384, а умира 322 година п.н.е.

Сите грци се плави. Сократ е плав - Сократ е плав.“
Еве и тука една забелешка, околу дедуктивниот метод на заклучување кај силогизмите:
- Сите грци се плави
- Сократ е грк
- Сократ е плав

Омилен философ ми е Диоген кој живеал у буре.Има една анегдота... си седел Диоген у буре и му дошол нашиот Александар Македонски и го прашал со сака да му даде,се што сакал ке добиел,а овој од бурето рекол дека сакал само да се тргне на страна, бидејќи му праел сенка,а тој сакал да ужива у сонцето...бла.бла.бла сакал да каже ТУРИ МУ СОЛ
Александар Македонски после тоa рекол - доколку можам да се родам повторно, и доколку можам да бирам околу тоа, кој сакам да бидам...дефинитивно би одбрал да бидам Диоген!
Каков истрипан муабет :):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom