Ваш омилен филозоф

Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Protagora( 480-410 p.n.e)
"Nema apsolutna vistina za se i za site , se e relativno . Soznanieto zavisi od nasi od nasite setila. Sekoj misli za nesto onaka kako sto mu izgleda , za nekogo vodata e studena , za nekogo topla . I ednoto i drugoto e vistina "
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Платон и Сократ без двоумење
нивната едноставност во пишување и творење, сакале сите да ги разберат, не бирале калси луѓе.
Подоцна повеќе.:helou:
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Isto i gorhija bil dobar , tvrdel deka moralot e sredstvo so koe poslabite edinki se branat od posilnite. I deka ne e bitno vo filozofijata mnogu doznavanjeto na nekoi si apsolutni vistini tuku kako da dojdes do konkretno nesto , do mok , do pozicija , do ugled nesto u toj stil :vozbud:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Горѓија , нихилист и скептицист
"ништо не постои - и ако нешто постои не може да се сознае
ако се сознае - не можеме да го разбереме
ако се разбере - не може да се соопшти на другите"

поинает магаре од него не верувам дека се родило досега:tapp:
:pos::pos::pos:


Инаку на темата - Кант,Жан-Жак Русо,Џон Лок,а од антикава Сократ,а и Аристотел исто.

Има доста филозофи кои ги почитувам и секогаш ми се интересни за читање или за дискутирање,а не ги спомнав во горенаведените.Ме мрзи сега да пишувам искрено.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...Aristoteles...


"change in all things is sweet"
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Сократ и Платон без двоумење.
 
S

Sith_Lord

Гостин
Пјер-Жозеф Прудон (политички филозоф), Имануел Кант, Хегел, Албер Ками, Жан-Пол Сартр и од источњачкиве Лао Це.

Sith
 

Roddick

dr_funk
Член од
30 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
1
Зигмунд Фројд без размислување. Типот најмногу навлегол во нешто што дотогаш не било допрено, а сепак било екстремно важно,во човечкиот ум, во човечката психологија,ги пронашол причините за дејствата...
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Зигмунд Фројд без размислување. Типот најмногу навлегол во нешто што дотогаш не било допрено, а сепак било екстремно важно,во човечкиот ум, во човечката психологија,ги пронашол причините за дејствата...
Го читам,али сепак има некои точки кои трпат доста критики.

Според мене Беркли и Декарт и да не сакаш да го сакаш,сегде го има!:vozbud:
 

ganesha

happines
Член од
28 декември 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
ХЕРАКЛИТ-темниот од ефес 535-475
како основа на светот го зема огнот,позната е неговата бора на спротивност како движечка сила и секако PANTA REI -античката теорија на релативитет :)
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Сократ!Го обожавам.Ми се допаѓа тоа што воопшто не запишувал мисли туку ги кажувал за да биде слушнат.Не знам дали знаете дека својата жена Ксантипа и бракот го споредувал со скротување на див коњ.А младите ги учел дека ако не се оженат ќе бидат среќни а доколку се решат на тој чекор ќе станат филозофи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom