Вашите омилени филмови за годината

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.973
Поени од реакции
78.418
Знам дека имав направено ваква тема ама не успеав да ја најдам.... (знам дека ја има, ваљда слеп сум и срчот плус не помага и така..)

Ова е тема во која што на крајот на годината ќе се навратите на вашите омилени филмови за изминатата година. Во листата влегуваат филмови што на IMDb се сметаат за излезени во таа година. Ама на па крај краева на кој му е гајле, пишете си што сакате..

Добро би било да нема цитирање во темава за да нема "лол филмов ти е број 1? Срање!" муабети што може да полнат ептен страни за џабе прибидејќи нели за вкусови не се разговара.

Еве ја ќе си почнам.

Годинава некако немаше филм што се одделува како "Aaaa ОДЛИЧЕН СТО ПОСТО ЌЕ МИ Е ОВОЈ ОМИЛЕН" така да ете некако успеав да си ја поврзам топ5 листава (може вие и топ10 да си направите али за мене 5 годинава се тамам), со таа разлика што ете може да си ги сменат филмовиве местата на табелата во секој момент

Note: Има солиден број на филмови што ги немам гледано а можеби би влегле во листава така да нели, ова е од тоа прегледаното за годинава

#5 SingМожеби малку нефер бидејќи ми е последен гледан филм за годинава ама мислам дека заслужува филмов место на листава. Пред се заради одличниот втор дел. Добар билд ап на приказна, забавно и за деца и за поголеми деца. Првата половина не ми се допадна до толку, ама ете после тоа до крај филмов ме возеше максимално и можеби за прв пат цртан филм да ме натера после саат време да си мислам "Хмм..како ќе заврши филмов.."
Исто така супер voice acting. Тамам кога почнав во цртани да ги препознавам гласовите на актерите се појави филмов и буквално ниеден глас не препознав до credits-от..

#4 Captain America: Civil War


А пред да ја почнам листава се мислев дали број 1 или 2...некако вака кога се потсетив на годинава испадна број 4. Сепак имаше добар пола саат во филмов што и не ми направи ептен мерак.
Ама богами многу работи ми направија мерак. Најдобрата суперхеројска битка на сите времиња ја има филмов. Кој би рекол дека и Марвел може да заврши филм со последици и да не биде се хепи енд. За мене ова е филм што најдобро ја преставува оваа филмска ера. И да хејтата и да сакате суперхеројски филмови морате да признаете дека овој филм има се што треба да знае човек за овој период во Холивуд. Суперхерои, корситење на ЦГИ, продолженија, универзум што коегзистира, продакт плејсмент... се нешто што пробуваат многу да го направат но само Марвел успева да го направи. Филмов ќе биде бенчмарк за суперхеројски филмови во иднина. Ретко кој филм ќе успее да собере волку херои и тоа да го направи на вака успешен начин. Забавен филм што не се плаши и да воведе малку мрачност во се на се светлиот универзум. (y)

#3 ArrivalНекако и филмов го сметав за #1 или 2, ама ете на крај трет ќе го ставам. Мислам деак нема некој си rewatch value, али нели за тоа да го дознаам ќе треба и по втор пат да го гледам. Како и да е, Денис Виленев (или како и да се вика) мене лично ми е преценет режисер и покрај тоа што му ги препознавам квалитетите за режирање на добар трилер. Имајќи на ум дека e critic darling позитивните критики не ми значеа ништо и бев спремен да се досадувам на филмов. Сепак, добив одлична (и едноставна) приказна од старт до крај. Мистерија до самиот крај, и добро прикажување на хистеријата што би се случила во случај на доаѓање на вонземјани. Фактот што и нема што повеќе да додадам за филмов можеби е причината зошто го ставам на трето место а не повеќе. Добар филм на кој што му фали нешто плус за да го ставам повисоко.

#2 10 Cloverfield Line


Се уште постојат добри трилери?! :cuc: Textbook трилерче. Возбудливо од старт до финиш. Тоа што го прави филмов подобар од други е мистеријата. Цело време си напред-назад (немам гдје) со теориите за тоа што се случува. Филм што неколку пати те носи до ивицата на седиштето, и неколку пати те носи длабоко стиснат поназад бидејќи во секој момент очекуваш нешто да се случи. Супер глума од страна на...женската што сега ја заборавив, али дефинитивно breakthrough актерка на годината, дефинитивно е откритие на годината за мене. Се надевам и следниот филм на режисеров нема да разочара бидејќи ова е еден од најдобрите дебитатнски филмови.


И пред да поминам на #1 време е за неколку (х)Онорари меншнс

Finding Dory, Deadpool, The Jungle Book, Zootopia, Suicide Squad, Hacksaw Ridge

Скоро сите од овие филмови ми ги исполнија очекувањата (а за некои и имав негативни очекувања), па оттаму и заслужуваат да ги спомнам на листава.

A сега да се пребацам на #1 на листава

#1 War Dogs


Ликовиве во филмов беа инспирирани од Скарфејс и имаа постери од истиот. Очекувам филмов да биде Скарфејс на Миленијалците. Не се што се случи во филмов се случило во вистинскиот живот но сепак многу работи што звучат "хаха, а бе аааајде..Холивуд.." се случија во реалноста. Одличен микс од црн хумор, крими приказна и fun time at the movies. Во ниеден момент не е досаден филмот и те носи на границата од "Ликовиве се шупаци и треба да цркнат во затвор" до "Кои цареви човече, зашто ова не им текнало на повеќе?!". Едноставно Мајлс Телер е роден за ваква улога. Во се живо ми беше антипатичен освен во оваа улога. Џона Хил е цар. Не е само за комедии сепак. Дефинитивно потценет филм (т.е. филм што не доби доволно внимание кога излезе) и се надевам за 5-6 години ќе добие поголем публицитет од моменталниот и покрај тоа што има одлични рецензии.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.320
Поени од реакции
7.271
Зашто OP вика:
Ама на па крај краева на кој му е гајле, пишете си што сакате..
Еве ви 2 листи од мене, едната топ5 суперхеројски од годинава, другава топ5 од се останато што гледав излезено 2016та.
Прво вторава, првата понатака малку...

#5 - Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
Некој мора да е последен, right? :LOL:
Филмов е типичен Бартон, иако.. овој е неколку нивоа подобар од оној Dark Shadows, што за мене е најлошото нешто што сум го видела од Бартон, ама пак неколку нивоа подолу од Sleepy Hollow и Sweeney Todd. Мислам дека прочитав некаде лоши критики, и уште не ми е јасно зошто, филмов си е топ. Ич не ми беше ни напорно, ни досадно, ни тешко да го гледам, би го гледала пак, баш гледливо е, и не уморува. Децата беа интересни, за Ева Грин мислам дека нема потреба да навлегувам, сите ја знаеме, сите знаеме дека е прејака, остатокот од кастот не разочара as well. Може филмов не беше ништо ново и иновативно и никаков бум не направи во историјата на филмот, ама јас баш убаво си поминав гледајќи го.
Пак ќе го гледам.

#4 - Arrival
Do you want to make a baby?
Добро на страна од таа cringe-worthy линија, Arrival ме изненади многу позитивно од аспект на плот. Сериозно очекував нешто бош end of the world сценарио, ко милијарда пред него. Отидов да го гледам за друштво и со очекувања во минус, ама стварно изненади и ич не се каам што бев, напротив многу ми е мило. Работата е, што јас многу ретко уживам во пасивни филмови, а некое посебно дејство немаше Пристигнувањето, беше пасивен а не беше спор и тоа многу ми се допадна, така... убаво освежување ми беше. Во ни еден момент не си помислив Ае кога ќе заврши филмов, Уште колку има, и слично, што ми се случуваше за некои филмови подолу :oops:
Препорака!

#3 - Fantastic Beasts and Where to Find Them
Most Adorable!:X3:
Ако треба со 2 збора да го опишам филмов, тие ќе бидат двата. Еди ме освои комплетно со улогава, и сега навивам да ми го земат за Доктор, ако го нејќев... тоа е во минатото. Сега го обожавам! Не знам од кај да почнам.... имам само една замерка и тоа се однесува на антагонистите, некако имам чувство дека не беа убаво обработени и тој дел all-together не ми се свиѓаше многу. Anywayz, и да не штимаа други работи, сите тие се покриени со хуморот, и животинките (омг колку беа нај!), зашто вака легнат прво што ми текнува се тие и колку беа cute. Може имаше некои downsides, тук и таму ама како што кажав се тоа е занемарливо на сметка на квалитетите на филмот.

#2 - Rogue One
Не много паметен потег, ама... :unsure:
Искрено, Force Awakens ми беше подобар од овој. Не дека и овој беше лош, ама едно време с'клет ме фати, па почнав на саат да гледам, па ајде уште колку...предолг за stand-alone, прекраток за трилогија. Јас би сакала да е трилогија, би сакала да направеа трилогија и да ги опфатеа сите тие 20тина години од 3 до 4. Вака не знам што прават со овие, side-projects, whatevz ќе видиме. Овој беше добар, ама имаше повеќе потенцијал и жал ми е што не го искористија, да не беше СВ и да не беше толкав проект, и да не зафаќаше толку значајно место во историјата на галаксијата многу многу далеку, немаше ни да се најде на листава ама тоето, следеќе...

#1 - Star Trek Beyond
Trekkies unite! :love:
Од трета го погодија! Конечно асален њуејџ Стар Трек филм. Да не се разбереме погрешно, и претходните беа асални, ама за овој немам ни. една. критика. и беше совршен во споредба со другиве два. Во однос на старите има доста downsides ама гледам да не очекувам и јас невозможни работи, зашто секако нив не ги надминуваат. Овој ептен ме искејфа, и женската ми беше интересна, и хуморот беше добар, Спок-Боунс ривалството легендарно, антагонист на ниво, се си е на место што го прави Beyond доста динамичен и забавен филм.
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.973
Поени од реакции
78.418
Стар Трек не сум го пишал во Хонорари меншнс, а сакав..и убеден бев дека го пишав до овој момент ама..


*постов е наменет за @Corvus да може да си го сподели вториот дел од нејзината листа :D *
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.268
X-men Apocalypse - нема потреба од објаснување
War Dogs - драма малку комедија динамична се гледа во еден здив
Trolls :) - единствен цртан што ми се допадна годинава
10 Cloverfield lane - научан фантастика со интересен крај (ќе има втор дел?)
Warcraft - малку клише ама добро
The duel - вестерн
Suicide squad - суперхерои
 
Последно уредено:

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
505
Поени од реакции
985
За мене оваа година беше сиромашна за филмови. Како и повеќето од вас, би ги одвоил во топ 5 гледани:

1. Arrival
2. Star wars: Rogue 1
3. Star trek Beyond
4. Don't Breathe
5. 10 Cloverfield lane

Honorable mentions:
  • Green Room
  • Hush
  • Morgan
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
17.425
Поени од реакции
20.605
1.Captain America: Civil War
2.Deadpool
3.Suicide squad
4.Star trek beyond
5.10 Cloverfield Lane

Уште не ми се гледани Arrival.Rogue One: A Star Wars Story,Fantastic Beasts and Where to Find Them.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.588
Поени од реакции
4.165
Допрва следат добри филмови, така што рано е да се каже.
Единствено Тони Ердман со 8ца е најдобро оценет кај мене и уште неколку осмици кои веќе се паднати накај седмици.
И нормално Дедпул со 9ка. :love:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
4.986
Поени од реакции
5.463
Нешто не се изнагледав филмови оваа година. Има барем неколку што не сум ги гледал, а би сакал да ги гледам. Како и да е, од тоа што гледав, листата би била следнава:

1. Rogue One
2. Warcraft
3. Deadpool
4. Dr.Strange
5. Civil War
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.612
Поени од реакции
7.877
1. Hunt for the Wilderpeople
2. The Handmaiden
3. Demolition
4. Everybody Wants Some
5. Rogue One

Го чекам Arrival на Bluray како топло лепче. :S
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
368
Поени од реакции
365
10. Kubo and the Two Strings
9. Hunt for the Wilderpeople
8. Toni Erdmann
7. Zootopia
6. The Handmaiden
5. Arrival
4. La La Land
3. Manchester by the Sea
2. Captain America: Civil War
1. Hell or High Water

почесни -
Moonlight
The Witch
Jungle Book
Hacksaw Ridge
Deadpool
 
На врв Bottom